Reklama

středa 21. prosince 2016

Sponzoři ozbrojenců musí nést odpovědnost za Sýrii


Anna Jaunger, Syria Media Center
21. 12. 2016   Messin

Dne 20. prosince se v Káhiře konalo pravidelné setkání ministrů zahraničí Ligy arabských států. Během setkání země Ligy arabských států potvrdily svůj závazek k podpoře nezávislosti a územní celistvosti Sýrie. Kromě toho účastnící aktivně hovořili o tom, kdo by měl řešit problém obnovy země.


Bylo by logické předpokládat, že odpovědnost by měli nést všichni, co se podíleli na financování takzvané „umírněné“ opozice, která zničila většinu syrských měst. Wikileaks uvádí, že podle amerického ministerstva obrany pochází více než 60 procent výdajů na podporu opozičních skupin ze Saúdské Arábie, Kuvajtu a Kataru. Kromě toho byla opakovaně zástupci syrské vlády i nezávislými odborníky potvrzena skutečnost, že monarchie Perského zálivu zásobují ozbrojence penězi a zbraněmi.

Zástupci těchto zemí se na druhou stranu snaží neustále házet odpovědnost za činy ozbrojenců na syrské úřady. To znamená, že saúdský ministr zahraničí Adel al-Jubeir zdůraznil, že „režim“ Bašára al-Asada nese zodpovědnost za to, co se děje v Sýrii. Nicméně čas většinou ukáže, jak se věci mají ve skutečnosti. Po vítězství syrské armády v Aleppu se ukázalo, že pouze díky snaze vlády a jejích spojenců byly zachráněny desítky tisíc civilistů.

Přesto se země Perského zálivu a západní země nevzdávají podpory syrské opozice, ale to se může celkem brzy změnit. V rámci úspěchů vládních vojsk v Aleppu je zřejmé, že džihádisté nesplnili očekávání svých sponzorů.

Kromě toho Evropa, která vždy podporovala syrskou opozici, je v poslední době svědkem rostoucího počtu teroristických útoků. A tak 23-letý pákistánský uprchlík ukradl kamion a najel do davu na vánočním trhu v Berlíně, kde zabil 12 lidí a dalších nejméně 48 zranil. (podle poslední verze snad mohlo jít o jakéhosi Tunisana, pozn. mess) .

Ačkoliv se k odpovědnosti za čin přihlásil ISIL, nikdo nemůže zaručit, že příště může další útok provést člen bývalé západem podporované skupiny. Nyní ale Evropa nebyla schopná bránit sama sebe před vytvořenou hrozbou.

Namísto obviňování Damašku by sponzoři syrské opozice měli přiznat, že jejich plán na svržení Bašára Asada se nezdařil. Nyní je k vyřešení syrské krize třeba hledat kompromis, včetně přesměrování finanční podpory od militantů ke znovunastolení míru v Sýrii.


Překlad Messin


Zdroj: https://en.insidesyriamc.com/2016/12/21/militants-sponsors-must-bear-responsibility-for-syria/5 komentářů :

 1. Prostě lhář zůstane lhářem a prolže se až ktomu
  že své lži uvěří.

  OdpovědětSmazat
 2. Vzpomínám si, že asi tak před třemi roky?, se USA připravovaly, že do Syrie vletí, tak říkali: „Proč bychom tam nešli, bude to platit Saudská Arábie“.
  Tenkrát jsem si řekl, že USA povýšily do úctyhodné funkce - pacholka Saudské Arábie.

  Ale bylo to maličko jinak. Jisté kruhy převážně v USA, které si z americké armády udělaly svého pacholka už dávno, byly ochotny půjčit americkou armádu Saudské Arábii, s níž měli podobné cíle, jejichž průsečíkem bylo svržení Asada.

  Generálové se tenkrát trochu různili v tom, jestli jít, či ne, neboť vzpomínky na ztráty v Iráku byly ještě příliš živé. Někteří generálové chtěli další hvězdičky, jiní už je měli, tak byli uvážlivější.

  Aby pohnul Ameriku k válce, musel Asad nasadit sarin proti civilnímu obyvatelstvu v Damašku.
  Našli se však poťouchlíci, kteří vyčenichali, že ten sarin nasadili nejspíš džihádisté, kteří tam ovládali periferii, a těch mrtvých nebylo zdaleka takové množství, jak se předkládalo k uvěření.
  Veřejné mínění se štěpilo, padouch Putin dojednal, že Asad se svého sarinu vzdá, aby ho nemohl použít. (Tím vlastně Putin zachránil mnoho životů amerických vojáků.)

  Zvítězila cesta nejmenšího odporu. MacCain posílal džihádistům zbraně (je šéfem organizace, která provádí pro CIA akce, které má CIA ze zákona zakázány), obchodovalo se s ropou a dílo se dařilo.
  USA předstírali bombardování islámského státu, který za tu dobu požehnaně rostl. Džihádisté se rekreovali v Turecku a léčili v TelAvivu.

  Když byl pak Asad před pádem, přemístil Putin nevelký letecký oddíl do Tartusu a všechno podělal.

  Idilka skončila, ale lidé umírají dál.
  Západem se šíří poplašná zpráva, že džihádisté už asi nezvítězí.
  PB

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bravo! Další česká "smějící se bestie". Heydrich by z nás vůbec neměl radost... tak ji z nás nemá ani havlokavárna.

   Smazat
 3. Od války v Iráku nemůže nikdo věřit.pokud ano,
  jedná se o jedince mdlého rozumu.Havloidi tedy
  rozum nemají.Ale americkými penězi zaplatí ty
  inteligentní studentíky,kteří mají IQ 90-100,
  a ti už budou poskakovat podle cizích not.Ono
  jim nedojde,že ničí i vlastní budoucnost.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.