Reklama

.

.

pátek 30. prosince 2016

Trump vybral ideálního kandidáta pro zlepšování vztahů s Ruskem


Anton Krylov
30. 12. 2016   zdroj
Bývalý ministr zahraničí USA, nositel Nobelovy ceny za mír Henry Kissinger se bude zabývat vypracováním plánu na obnovu vztahů s Ruskem pro administrativu Donalda Trumpa. A je třeba připustit, že vnitřní smysl miliardáře nezklamal: k odražení se vztahů mezi Moskvou a Washingtonem ode dna se Kissinger hodí téměř dokonale.


Kissingerovi je již 93 let, takže první otázka, která se může objevit u nezaujatého člověka - copak nebylo možné najít někoho mladšího?

Zdá se, že s Ruskem je za současného stavu schopen mluvit pouze člověk, který dosáhl míru s Vietnamem, zorganizoval návštěvu amerického prezidenta do Číny (a další mimořádné hospodářské vztahy s touto zemí) a napomohl nejvýznamnějšímu zmírnění napětí ve vztazích mezi USA a SSSR (samozřejmě s výjimkou Gorbačovovi "přestavby") za celou studenou válku.

Kissingerovi metody nejsou tajemstvím - nejednou o nich psal a také hovořil v nesčetných rozhovorech. Těmito metodami jsou setkání a diskuse tak dlouho, dokud není dosaženo dohody. Žádná země nebude dobrovolně plnit ultimáta. Dokonce i překotně chudnoucí Ukrajina se snaží cenit zuby a zakazováním vývozu kulatiny požaduje od Evropy, aby plnila vůči ní své závazky, a ukazuje Izraeli, jak se má chovat v Jeruzalémě.

Kissinger není žádný "holoubek", z čehož ho obviňovali příznivci "války až do vítězného konce proti všem nepřátelům." Je to realista, který chápe, jaké jsou skutečné zájmy země, kterou reprezentuje.

"Klatba" Kissingera v 80. letech byl způsobena vstupem sovětských vojsk do Afghánistánu. Ve výsledku tato válka nepřinesla Moskvě žádné bonusy, ale podpora mudžáhidů Američany vynesla světovou teroristickou internacionálu na zcela novou úroveň. Stalo by se to, kdyby Kissinger zůstal ministrem zahraničních věcí USA? Těžko říct.

Nicméně, jak píše Washington Post, "Kissinger věřil dokonce už tehdy, když Nixon přijel do Pekingu, že v dlouhodobém horizontu Čína a Rusko nejsou největším nebezpečím". To znamená před 44 lety, v roce 1972.

Američané soudí, že vyhráli studenou válku. Z formálního hlediska mají pravdu. Nepřítel, s nímž bojovali, se sám zničil se závažnými územními ztrátami. Ale z formálního hlediska Rusko prohrálo i první světovou válku - jeho zástupci nebyli ve Výmaru a územní ztráty, i když ne tak vážné jako v roce 1991, byly také.

Pokud bychom přešli od formálností k realitě, Rusko zvítězilo v obou případech samo nad sebou: v roce 1917 - provedením dvou revolucí, v roce 1991 tím, že nekrvavou cestou uvolnilo všechny sovětské republiky. Přispění USA v roce 1991, stejně jako cizí vliv v roce 1917, samozřejmě bylo. Ale nebyla to prvotní příčina. Všechny pokusy připisovat konec Ruské říše a SSSR externímu faktoru je konspirologie a nezodpovědnost s prvky rusofobie - "och, jací jsme hloupí, důvěřiví, nebozí, nešťastní, kdo chce, pořádá nám revoluce". Nejsme hloupí, důvěřiví, nebozí, nešťastní, jinak bychom nevytvořili největší stát na světě.

Takže: nehledě na formální "vítězství", ve skutečnosti Washington vítězit nad Ruskem nedovede a neví, jak na to (jaderný útok a jiné sebevražedné projekty nebereme v úvahu). Z tohoto důvodu je třeba jednat.

A zde se ukazuje, že domlouvat se se silnými soupeři generace amerických politiků, zformovaná po roce 1991, prostě neumí. A ti, kteří radili Reaganovi a Bushovi v 80-tých, to také neumí: v předvečer rozpadu dělal Sovětský svaz ústupky rychleji, než se Američané dovtípili si o něco říct.

Dovedou s odvoláním se na film "Den voleb" "přivřít" oči nad porušováním lidských práv svým hlavním ekonomickým partnerem Čínou a hlavním důvěrníkem na Blízkém Východě Saúdskou Arábií. Dovedou velet Evropské unii, Kanadě, Mexiku a dalším uzemím, která jsou ekonomicky a politicky závislá na Washingtonu. Dovedou uspořádat speciální operace za účelem změny vůdců v Jižní Americe (Kissinger byl v tomto, mimochodem, také silný). Dovedou také bombardovat bezbranné země, počínaje Jugoslávií.

Ale jednat jako rovný s rovným, pevně hájit své vlastní zájmy a uvědomovat si, že soupeř má také své zásady, kterých není připraven se vzdát, to nedovedou.

A tak se musí obrátit na člověka, pro něhož byl vrchol politické činnosti v 70. letech, kdy SSSR a USA byly stejně silní, ale místní a proxy-války po celém světě propukaly dokonce častěji, než je tomu nyní.

Tím, mimochodem, je vysvětlována iniciativa Donalda Trumpa jmenovat ministrem zahraničí USA Rexe Tillersona, který se nikdy nezabýval ani politikou ani diplomacií. Hlava ExxonMobilu je však podnikatel, který umí vyjednávat, ne pouze klást podmínky a ultimáta.

Není divu, že tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v reakci na žádost, aby okomentoval možné jmenování bývalého ministra zahraničních věcí do funkce "odpovědné osoby za mír s Ruskem", řekl: "Kissinger je i nadále jedním z nejmoudřejších politiků, nejchytřejších expertů, který disponuje i tou nejhlubší expertizou v ruských záležitostech a v americko-ruských vztazích".

Je příznačné, že západní média, píšící o této iniciativě (např. Bild a Politico), na prvním místě připomínají slova Vladimíra Putina v knize "Od první osoby". Ruský prezident tam říká, že při prvním setkání s Kissingerem se Američanovi přiznal, že dříve pracoval v sovětské zpravodajské službě. "Všichni slušní lidé začínali v rozvědce. Já také", odpověděl laureát Nobelovy ceny.

Zatím Kissingera (na rozdíl od Trumpa nebo Tillersona) v demokratických médiích nenazývají "chráněncem Ruska". Avšak výraz "dlouholetý důvěrný Putinův přítel" je používán.

Pochopitelně, zatím je brzy, abychom byli nadměrně optimističtí ohledně osob, které Trump získává k organizaci nové zahraniční politiky USA. Přátelé Ruska mezi nimi nejsou, ať už o tom píšou americká média cokoliv. Ale všichni jsou alespoň ochotni mluvit - a to není málo. Někdy to dokonce stačí.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

23 komentářů :

 1. Věřit někomu z USA? Již od dob vlády Velkého Bílého Otce ve Fašingtonu nebyly nikdy dodrženy jakékoli smlouvy či dohody z jejich strany. Rusové, buďte obezřetní!

  OdpovědětVymazat
 2. No nejsem si tím tak jistá, díky těmhle polským židům Kissingerovi a Březinskému dříve a později Krvavé Madle je svět neustále ve válkách.Nejdřív to byl Kissinger co ponoukal Johnsona v pokračování ve válce veVietnamu, a tak bych mohla pokračovat. Kam šlápnežidák, je to vždy v prdeli. Moc ráda nejsem.

  OdpovědětVymazat
 3. Uz je mu 94 let a porad je velmi cinny (Kissinger). On je zazrak prirody.
  Pamatuji si ho z Jizni Afriky.
  V dubnu 1976 prijel s velkou slavou a porucil nasemu prime ministru B.J. Vorsterovi, ze musi nechat Rhodesii
  svemu osudu ! Ze ji nesmi pomahat a podporovat ji.

  B.J. Vorster se mu nejdrive vysmal, ale Kissinger mu rekl, ze mu zarucuje , ze cena zlata klesna na $ 50 za Troy ounci (31.11 g) a Vorster kapituloval..

  Tato kapitulace mela velmi DEMORALIZUJICI vliv na SADF (armadu)...
  Kissinger docilil toho co chtel a tim, ze se mu ustoupilo, tak jak JAR tam Rhodesie padla.

  V dnesni dobe, president Obama je velmi aktivni a sabotuje nastupnictvi presidenta Trumpa tak dokonale, ze my jsme v udivu nad jeho vynalezavosti.

  President Trump ztrati nejmene rok, nez opravi vse to co mu zaftacil president Obama.

  Nenavist proti Rusku od skupiny Sorose , Hillary a Obami je opravdu velka a je zalozena na lzi a nesmyslu ohledne voleb...

  Obvineni Ruska, ze melo vliv na nase volby je OBROVSKA LEZ, ktera urazi I.Q. kazdeho, kdo Trumpa volil.
  My ho vsichni volili na zaklade jeho projevu ve kterych mluvil o vecech, ktere se musi napravit.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dúfam že Klintonovej a Obamova klika nestihne rozpútať do dvadsiateho januára dáku,prpti ľudstvu sabotáž,tie pod zvieratá sú toho schopné.Stráňme sa falošnych prorokov(posolstvá v obylí)

   Vymazat
  2. 16:00
   "Uražené I.Q."? Srandovní představa!

   Vymazat
 4. Veriť niekomu s Israel on company USA,či ako sa to píše"
  sám som stoho jeleň.To je ako keď mi chce povedať had Anakonda že ma zožrať nechcela ale že som jej chutil ako zákuaok.To je tá odvrátená tvár Sionistickich štátov Americkich.

  OdpovědětVymazat
 5. Pane Honolulu, kdy Trump obnoví zlatý standart jak slíbil?

  OdpovědětVymazat
 6. Podle zakonu president Trump nema zadnou executivni moc az do 20.1.2017. a kdyz sledujem co se deje, a jak HYSTERICKY KVICI Sorosova skupina, tak mame strach, ze napadnou Rusko.

  Mam rad dejiny a marne v nich hledam osobnost, ktera byla tak hnusne napadana, jako president Trump ve volebni kampani... Nevim, jak to mohl psychologicky prezit.

  Jsem presvedcen o tom, ze to ma neco spolecneho i s rasovou klasifikaci - osobnosti presidenta Trumpa...
  On je totiz Nordic Arien (lily- white), a to nekterym lidem velmi vadi.

  Takze ti, co nejvice protestuji proti rasismu, jsou rasiste nejvetsi, ale to uz jsem vedel a videl v Africe.

  Zatim co v Americe se vede boj mezi nami, kteri jsme na strane presidenta Trumpa a temi, kteri byli na strane Hillary (globaliste, NWO, Neocons,) , tak v Nemecku jsou vsichni poslusni a mlci k prohreskum Merkerove proti Evrope.. To se jednou bude muset resit, co Merkerova udelala.
  President Trump ODSOUDIl nekolikrat, co se v Nemecku deje.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sdílím Vaše obavy. Po Tu-154 a vyhoštění ruských diplomatů přijde další akce.

   Vymazat
 7. "Naivní" to představy, že Kissinger, člen Bilderbergu, zlepší vztahy USA s Ruskem. Když ano, na úkor, kterých států to bude ?

  OdpovědětVymazat
 8. 16:23.. T.j. pisen budoucnosti, bude-li z ni neco.
  Pred rokem 1913 America prozivala velke financni zmatky.

  Zde je take nekolik daleko dulezitejsich priorit.
  (Zdravotnictvi, kontrola hranic na jihu, kriminalita v nekterych castich mest, skolstvi, posileni policie, zmodernizovani armady, vysetreni zavrazdeni nekolika vlivnych lidi, jako napr. Andrew Breitbart i s jeho doktorem, Nancy Schaefer i jeji manzelem, atd.)

  Situace je ztizena take tim, ze president Trump zatim nema, nebo nemuze nic rict o jeho kabinete, ktery neni ucelen - coz je dobra strategie do 20.1.20117., protoze jeho nepratele jsou drzeni v mlze.
  nick HONOLULU


  OdpovědětVymazat
 9. Henry Kissinger?! Ten obdivovatel Metternicha?!

  No, ono to mnohem lépe zní, když se napíše "člověk, který dosáhl míru s Vietnamem", než kdyby se po pravdě napsalo "člověk, který vietnamskou válku o řadu let prodloužil".
  Válečný zločinec ale dostal Nobelovu cenu za mír - a klevetníci ať už zmlknou! ...

  /http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/prezidentske-volby-v-USA-v-souvislostech-161004.htm/

  Kokotko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to navic buzerant -Hans (prejmenoval se v Anglii) a ma na svedomi miliony mrtvol specielne v Kambodzi mel rad jejich hosanky take . Takovych zmiji je vsak bohuzel hodne ,vladne hodne pervertu ,a ti to maji v hlave vygumovane ,vidi porad jen velke ocasy ,stejne jako ony sufrazetky co maji 500-1000 orgasmu za den. Ziji na doupu maji penize a nevedi co roupama ,to je dnesni svet

   Vymazat
  2. Pro (16:48)
   Henry Kissinger je pragmatik, realista, cílevědomý politik nesvázaný propagandistickými brýlemi a ideologickými vzorci.
   Vietnam je ukázkou jeho postupu: využil maximálně sílu a když ani to nepomohlo, tak vycouval všem jestřábům navzdory. Podobně navázání kontaktů s Čínou, kdy zaskočil vedení SSSR, s nímž to do té doby koulel nerozhodně a najednou získal vztah s jejich nepřítelem za jejich zády. Dohodami z Camp Davidu vyšachoval SSSR a starého pardála Mr. No na desítky let z Blízkého východu.
   Není to žádný zaslepený blbec, jakých mají nyní diplomatické, politické, mediální a politologické kruhy na mraky a je s to nastavit nové meze pro budoucí politické vidění tuctových diplomatů a politiků. Určitě na něho nelze pohlížet jako na proruského agenta, zakukleného přítele Putina apod. Než přistoupí na nějakou Rusku vyhovující pozici, tak využije všechny možnosti, jak zajistit zájmy USA. Putina, Lavrova a jejich týmy čeká jiná partie, než zaslepená Nula(ndová), konvenční Obama, jestřábí fanatici a driftující čekatelé na myšlenku z řad politiků.
   Otázkou je jeho intelektuální svěžest a fyzická odolnost v jeho vysokém věku, protože jeho oblíbená kyvadlová diplomacie je přece jen náročná.
   KR

   Vymazat
  3. 21:41

   Ano, líčíte Kissingera správně. Nemusím ho obdivovat, abych to uznal. Ideologickými vzorci nepochybně v minulosti svázán byl (např. Itálie - Aldo Moro). To, že dnes nebojuje s komunismem ale - narozdíl od mnoha, kdo zaspali dobu - velmi pravděpodobně chápe.

   Když pominu obrovské změny, které za půlstoletí proběhly, vidím problém v propastném rozdílu mezi osobnostmi, kterým má stát po boku: Nixona a Trumpa.
   Nejzajímavější, alespoň pro mne, bude jeho politika vůči Německu.

   Své názory předestřel nedávno ZDE:
   http://www.theatlantic.com/magazine/archive/2016/12/the-lessons-of-henry-kissinger/505868/

   Kokotko

   Vymazat
  4. Pro (22:05)
   Aldo Moro předběhl dobu, takže nebylo nutno překročit meze ideologického vzorce a zvolené řešení uchovalo tehdejší stav na dalších 10 či 15 let. Nebylo třeba organizovat (pseudo)revoluci, vyjednávat souhlas jednotlivých zainteresovaných stran s mocenskými posuny, odchody a vzestupy, když stačil převrat, resp. atentát.
   Předpokládejme, že sázka na H. Kissingera není jen svévolí D. Trumpa, ale výsledkem úvah jeho týmu. Tj. v USA jsou významné síly, které chtějí své cíle dosahovat inteligentní politikou s širším spektrem nástrojů od nejen sílového přivlastnění po i diplomacii rozvíjející spolupráci.
   Když byl H. Kissinger u vesla, tak W. Brandt a W. Scheel realizovali "východní politiku". Této dvojce však A. Merkelová a trpaslíci okolo ní nesahají ani po kolena, takže by se H. Kissingerovi při vyjednávání jen pletli pod nohama. Takže jejich případné štěkání i starý pán sice uslyší, ale rozhodne se dle sebe (zájmů USA) a po uzavření dohody jim rozdá úkoly.

   Vymazat
 10. 16:17... Petr z Oravy..
  Vidim to preasne jako Vy ! Mam z toho strach ! President Obama je velmi MOTIVOVANY - cinny a vymysli proti presidentu Trumpovi jednu sabotaz za druhou.
  nick HONOLULU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. HONOLULU,pravdu povediac ja sa bojim niečoho čo môže uškodiť nám všetkim,a tá protiľudska klika sa neštíti ničoho čím nám ešte môže ublížiť.Do inaugurácie Amerického prezidenta je to pre nás ďaleko a nech Pán Boh stihne do vtedi ochrániť svet pred najväčím zlom čo okultisti na ľudstvo chistajú.

   Vymazat
  2. 17:14
   "Chistajú" veru strašlivé veci!

   Například kuchař okultista Jurajda, - ten který věděl, že "Útvar je nebytelnost a nebytelnost je útvar. Nebytelnost není rozdílna od tvaru, útvar není rozdílný od nebytelnosti. Co je nebytelnost, to je útvar, co je útvar, to je nebytelnost." -

   ženě domů napsal:

   "Drahá ženo!
   Až dostaneš tyto řádky, budu se nalézati již po několik dni ve vlaku, poněvadž odjíždíme na frontu. Netěší mě to příliš poněvadž ve vlaku musím zahálet a nemohu být prospěšným, neboť se nevaří v naší důstojnické kuchyni a jídlo se dostane na staničních etapách. Rád bych býval našim pánům důstojníkům uvařil mezi jízdou Maďarskem segedínský guláš ale sklaplo mně.
   Snad až přijedeme do Haliče, budu mít příležitost uvařit šoule, pravé haličské, husu dušenou v kroupách nebo v rýži. Věř mně, drahá Helenko, že se opravdu snažím co nejvíce zpříjemnit našim pánům důstojníkům jich starosti a námahy. Byl
   jsem od pluku přeložen k maršbataliónu, což bylo mým nejvroucnějším přáním, abych mohl byl i ze skromných prostředků, důstojnickou polní kuchyni na frontě uvésti v nejlepší koleje.
   Pamatuješ se, drahá Helenko, žes mně při
   narukování k pluku přála, abych dostal hodné představené. Tvé přání se splnilo, a nejenže si ani v nejmenším nemohu naříkat, naopak všichni páni důstojníci jsou našimi pravými přáteli a zejména ke mně se chovají jako otec. Co nejdříve Ti oznámím číslo naší polní pošty..."

   Vymazat
 11. Po shlédnutí https://www.youtube.com/watch?v=HNIuZofwglg si nejsem jistý, zda s Trumpem dojde v USA k nějaké změně nebo spíše k rozkladu státu podobnému rozpadu SSSR v roce 1991 !?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prezident USA je zřejmě pouze "loutkou" Federálního reservního fondu (FED), který určuje, kdo bude ministrem financí USA a bude hájit zájmy této soukromé instituce ? Otázkou je, zda nový president bude mít "zájem" a sílu se proti tomu postavit !?

   Vymazat
  2. Ono republikán nebo demokrat to je v USA jedno, to je levá a pravá noha téhož subjektu. Rozdíl bude asi ten že Trump je realista a nemusel by dělat vyslovené pitomosti. No však uvidíme, možná to bude velice zajímavé.

   Vymazat
 12. Ja len dúfam že po všetkich tích lumpárňach a svinstvách si ľuďia uvedomia kam sme sa za 26 rokov toho blaha a láski dostali pod dno a bahno Titaniku.

  OdpovědětVymazat