Reklama

sobota 3. prosince 2016

V Sýrii téměř dobojováno?

Ondřej Kosina
3.12.2016  Vaše věc


Po razantním vstupu Ruska do syrského konfliktu loni 30. září se válka ubírá směrem, který ještě před dvěma lety nikdo nečekal. Po osvobození Aleppa od teroristů nebude pochyb o tom, že vítězem je Bašár Asad a jednání o poválečném uspořádání země se bez něj v žádném případě neobejde. Výzvy západních, tureckých a některých arabských politiků, že „Asad musí odejít“, jsou dnes zcela mimo realitu. Zároveň je zřejmé, že tato válka musí být vybojována až do vítězného konce, protože jednání s tzv. opozicí k žádnému výsledku nikdy nevedla.Syrská arabská armáda s pomocí libanonského Hizballáhu, íránských revolučních gard, iráckých šíitů a s podporou ruského letectva osvobozuje jednu čtvrť Aleppa za druhou. V noci na pondělí získala důležitou čtvrť Sachúr a z 2. na 3. prosince čtvrť Tárik al-Báb, což znamená, že Damašek má pod kontrolou asi 60 % východního Aleppa. Od roku 2012, kdy bitva o druhé nejvýznamnější syrské město začala, se tak jedná o největší průlom. Podařilo se ovládnout i strategické komunikace a mezinárodní letiště. Ukazuje se, že pokud jsou teroristé odříznuti od dodávek zbraní a přísunu nových posil, nemají šanci. Po celou dobu proudili do Sýrie noví džihádisté z Turecka a byli štědře sponzorováni zejména Saúdskou Arábií a Katarem, což činilo válku nekonečnou.

Část tzv. opozice, jejíž porážka se neodvratně blíží, podle britského zdroje vede tajné rozhovory s Moskvou v Ankaře bez účasti Washingtonu. USA nyní v Sýrii „hrají druhé housle“ a jejich názor již prakticky nikoho nezajímá. S dosluhující Obamovou administrativou, která vsadila na špatné koně, už není třeba jednat. Tečku za déle než pětiletou válkou může učinit rusko-turecká dohoda, ovšem za předpokladu, že Turci přestanou s avanturistickými novoosmanskými experimenty a začnou uvažovat realisticky. Muslimské bratrstvo, na které Turci vsadili na počátku konfliktu, již není relevantní silou a výroky Erdogana o tom, že „turecká armáda vstoupila do Sýrie, aby svrhla Bašára Asada“, zcela postrádají soudnost. Mimo realitu je i výrok tureckého ministra zahraničí, že „Asad je zodpovědný za smrt 600 tisíc lidí a neměl by zemi vládnout“. Kromě skutečnosti, že oficiální údaje hovoří o polovičním počtu obětí, je vrchol drzosti přičítat veškerou vinu za krveprolití syrskému prezidentovi, který fakticky brání svou zemi před invazí džihádu, kterou samotní Turci od počátku podporovali. Je to především Erdogan, který má na rukou syrskou krev a očekává se od něj, že po neúspěšném červencovém puči, kdy se sblížil s Moskvou kvůli tomu, že dostal svou zemi do mezinárodní izolace, začne ve vztahu k Sýrii provozovat pragmatickou politiku.

Západ trvale kritizuje Rusko a syrskou armádu za humanitární katastrofu v Aleppu a média detailně informují o bombardování nemocnic a počtu obětí. Škoda, že stejně detailními informacemi nedisponují v případě iráckého Mosulu, kde bezesporu také umírají civilisté v důsledku spojeneckých operací. Za povšimnutí stojí i mediální terminologie, která soustavně teroristy nazývá „rebely“, „povstalci“ a „bojovníky“, přestože je všeobecně známo, že v Aleppu se vede boj hlavně proti bývalé Frontě an-Nusra, která je syrskou odnoží teroristické sítě al-Káida. K jistému pozitivnímu posunu došlo alespoň ve vztahu k syrským vojákům, kteří jsou již nazýváni syrskou armádou, zatímco dříve byli označováni jako „jednotky věrné Asadovi“.

To, co bylo ještě nedávno sotva představitelné, se v souvislosti s ruskou intervencí stává skutečností. Sekulární Sýrie přežije a v dohledné době zřejmě zcela vypudí teroristy ze svého území. Po ovládnutí Aleppa bude legitimní vláda kontrolovat všechna klíčová města v nejlidnatějších oblastech a osvobození zbytku území bude jen otázkou času. Řeči zaprodaných novinářů a západních politiků o negativním vlivu ruského zásahu, který válku jen prodlouží, se opět ukázaly jako falešné. Důležité je, že Česká republika si po celou dobu syrské války zachovala pragmatický přístup a fungující ambasádu v Damašku, což při budoucí obnově země jistě nebude zapomenuto.

23 komentářů :

 1. Ta ambasáda v Damašku byl prozíravý tah Pana Prezidenta Zemana! V druhém volením období bude on úplně nejvíc nejlepší kamarád jak ruského a čínského, tak i amerického, rakouského a syrského prezidentů a papeže Františka! A ten plešoun s oranžovo-fialovym pyžamem se může jít vysrat!I ten druhej brejlatej v kvádru - i s tím metálem pro tetu:)))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pozor na ně, kavárníci, sluníčkáři a všichni ostatní debilové ještě nejsou úplně poraženi, ba naopak se domnívám, že jejich akce jsou čím dál tím ostřejší a zaměřeny proti všem Slovanským státům. Není dobré nepřátele podceňovat, na to již mnoho mocných doplatilo.

   Smazat
 2. Ad 19:46
  :-D
  máte přímo básnické střevo, hlavně poslední věta mě opravdu rozesmála, gratuluji a díky za chvilku poezie :-D.

  OdpovědětSmazat
 3. Rozmlácená země kam investor nedá ani pětník,snad vyjímkou Ruska nemá budoucnost.Nechápu,co ten pan Assad ještě chce.Tohle se svojí zemí udělal jen vůdce Německa Hitler,jenže zázrak Marshallevoho plánu se nebude opakovat

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bude toho zcela jistě mnohem víc, co nechápete. Tím si však hlavu nelamte, a hlavně!, nepřepínejte se. ...

   Smazat
  2. Co to melete, že to udělal Asad ? Víte jak vypadala Sýrie za Asada, než tam začaly působit ty teroristické skupiny podporované za zahraničí ?

   Smazat
  3. Kdyby Asad nepotíral krvavě lidové demonstrace a akceptoval změnu situace, když opozice se proti němu postavila, tak už dávno je Syrie OK a hlavně by do rozbité Syrie nepořišlo tolik různých teroristických skupin.
   Rusové Asadovi napomáhají, ale dělají velkou chybu. Sledují zřejmě jen své zájmy po válce zůstane rozbitá Syrie a to určitě ne v původních hranicích - Rusové ale získají vliv na severu a východě Syrie.

   Je zajímavé, že Rusko podporuje Asada a bojuje proti jeho opozici (což nemusí být teroristi, ale prostě politická opozice - ca 60% Syřanů) a naopak na Ukrajině podporuje opozoici proti vládě v Kijevě - separatisty na východě Ukrajiny.
   Nedá se to vysvětlit jinak , než samoúčelným manipulováním a propagandou. Tam je to bílé a jinde to samé je černé. Zajímavé - Rusko je zřejmě naprosto mimo mísu a chová se jak ve světě před 100 lety.

   Smazat
  4. A teď tu O Čévené Kákulce, pěkně prosím.

   Smazat
  5. 21:19 Nedá se to vysvětlit jinak, než že plácáte páté přes deváté, protože vaše informace jsou jen kecy staré Blažkové a přemýšlení je to poslední co by vás mohlo potkat.

   Smazat
  6. 21:19 – Kdyby Rusko nepodrželo Asada, byla by už dnes Syrie v takovém rozkladu, jako Libye, Irák a Afghánistán.

   A nečti tolik ty noviny, kalí to rozum.
   PB

   Smazat
  7. Vina Assada je castecna.
   Ale to neomlouva posilani a mnohaletou podporu mezinarodnich teroristu za ucelem masakrovani , nevinnych lid a a deti.
   Je na Syrii pouze si problemy vyresit a pomoci vlivu opravdovych humanitnich organizaci
   /ktere jsou ale vetsinou ve sluzbach demonu/...
   Snaha je neopakovat zniceni suverenniho statu.
   Pak treba i napadeni a kazdy utok na USA muze vypadat stejne ;osvobodit tamni spolecnost od utlaku, diktatorskych opresivnich zakonu, ospravedlnenych pouze udrzenim se u moci , muceni, fasismu podvodnych voleb,udrzeni se u moci pro skupinu Bilionarskych diktatoru /i v Kongresu/, kteri haji sve zajmy , proti vuli vetsiny a agresivne napada Rusko aby to zakryly atd...
   Vsude se dneska neco najde....

   Smazat
  8. Pro 21.19 Z vašeho obsáhlého vyjádření je nosný a trefný jenom termín být "mimo mísu". A jste to právě vy, kdo zcela "mimo mísu" je. Nevydávejte zbytečně energii, abyste to laskavému čtenáři dále znovu předváděl.

   Smazat
  9. Jakmile skončí bojové akce a uklidní se situace, tak se začne znovu budovat. A věřte tomu, že nejpozději do 5 až 10 let (cože je nejkrajnější termín) bude vše opraveno nebo znovu vybudováno. Syrie je velmi bohatá země.

   Smazat
 4. Ještě, že je v titulku slůvko téměř, jinak by si člověk pomyslil, že je hotovo. Ale není, spousta lidem pokračování zabíjení vyhovuje, jedni mají peníze druzí zbraně a třetí od mládí vypěstovaný fanatismus. Jsem popravdě zvědav co zlo v této fázi vyplodí. Kdo ví, co bude po výměně prezidenta v USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Důležité je to, že se snad podařilo zastavit či podstatně omezit dodávky výzbroje těm nájemním džihádistům.
   A že i tu tzv. humanitární pomoc (odjinud) mají pod kontrolou vládní vojska.
   To aby místo baget a balené vody nebyly do Aleppa dodávány US balené rakety TOW a jiné "humanitární" harampádí.
   Mosul měl prý být dobyt v řádu týdnů, zato Assadovi (vlastně Putinovi)předpovídali nekonečnou válku.
   Aby to nakonec nebylo tak, že i ten irácký Mosul bude osvobozen Assadem a Putinem.

   Smazat
  2. V Mosulu to Američanům a jejich spojencům tak rychle nejde jako Rusům a syrské armádě v Aleppu. Z humanitárních důvodů tam totiž Američané používají inteligentní munici, která zabíjí jen islámské džihádisty. Tato munice je hodně drahá a nemají ji mnoho. Rusové a syrská armáda používá v Aleppu klasickou munici, ta však zabíjí všechny, kteří se v okolí výbuchu nachází. Je levná a mají jí dost, proto rychle postupují. Zato ztráty na civilním obyvatelstvu v Aleppu jsou stonásobně vyšší, než je tomu u Američanů v Mosulu. Z humanitárních důvodů je tedy lepší postupovat pomaleji, ale bez ztrát na civilním obyvatelstvu. (Takto to říkali v České televizi, a oni tam mají zahraniční zpravodaje.)

   Smazat
  3. (21:36)
   Otázkou je, jakou munici užívá Česká televize?

   Smazat
  4. 21,36 To sem nevěděl, že když vybouchne inteligentní raketa nebo bomba, že si střepiny po výbuchu nebo tlaková vlna vybírají a zabíjí jenom teroristy. No ty Američani jsou fakt dobrý! Už se těším až mě budou bombardovat. Budu se hezky dívat jak ty hajzlové z mýho baráku konečně popadaj.

   Smazat
 5. Zdaleka není dobojováno a syrská válka může nabrat zcela jiný směr.
  "Damašek má pod kontrolou 60% východního Alepa", jak je konstatováno v článku. Ton sice ano, ale Damašek nemá pod kontrolou ani samotné město Damašek. V Sýrii se globalistům povedlo zřejmě nenávratně rozvrátit sekulární stát.
  K jednoznačnému vítězství Bašára Assada se vší pravděpodobností nedojde a stát Sýre nebude v budoucnu existovat v původních hranicích. To je holá realita.
  Na druhou stranu je jasné, že RF získává v regionu Středního východu vliv a Assad zůstane u moci, byť na okleštěném území.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:03 Chápu váš pesimismus, byť ho zcela nesdílím. Pokud se Assadovi podaří v tamním pouštním terénu obsadit klíčová města a komunikace, bude moci soustředit síly na vyčištění zbývajících izolovaných ostrůvků, které ztratí možnost manévrování a zásobování. Problémem samozřejmě zůstane sever, o jehož obsazení se bude snažit především Turecko, aby si zachovalo volný koridor do Sýrie už kvůli rozdělení území, ovládaného Kurdy. Ale s Kurdy by se Assad mohl dohodnout, na rozdíl od Erdogana. Se ztrátou Golanských výšin se Sýrie zřejmě už smířila, ale to se současnou občanskou válkou nesouvisí.

   Smazat
 6. 21:36
  Přepokládám, že to je vtip, že by toto řekla ČT? Oni sice říkají různé pitomosti a lži, ale že by už totálně zblbli?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi to bude fakt. Když slyšíte z České televize, kolik tisíců padlo civilistů v bojových akcích u Aleppa a kolik jednotlivců z řad civilistů padlo v bojích u Mosulu, tak musíte věřit ČT, že v tom Mosulu Američané používají munici, která výběrově zabíjí jen islámské teroristy.

   Smazat
 7. Chce to trochu realistický pohled na věc. Jednak, kde by se vzalo 60 % obyvatel Sýrie v opozici? Stačí se podívat na výsledky nedávných voleb. Dále, odkdy jsou opozicí v nějaké zemi cizí teroristé, kteří jsou tam Západem naváženi z druhého konce světa? Představte si, že by se takto chovala opozice u nás! Jestliže taková "opozice" začne svoji činnost (oochopitelně se zbraněmi v ruce), je nesoudné očekávat od Asada, že jim bude čelit pouze vlídným slovem. Cílem Západu bylo přece Sýrii rozvrtat, vytvořit si předpoklady k jejímu zničení tak, jak tomu bylo v Libyii. A pak se zmocnit těch částí Sýrie, jež jsou pro něj zajímavé. Tj. naleziště ropy a část území potřebná pro vedení plynovodu z Kataru do Evropy s cílem odříznout Gasprom s jeho dodávkami téhož. Krom toho vítězství teroristů v Sýrii by znamenalo vytvoření odrazového můstku či spíše základny k jejich útoku nejen na Rusko, nýbrž i na celou Evropu. Takové záměry Západu může hájit jen idiot či sebevrah. Ten, komu to může vyhovovat, jsou pouze Američané, neboť jsou jako jediní v tomto směru "za vodou" a to doslova.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.