Reklama

.

.

pátek 2. prosince 2016

Že by přece jen "trochu" nevyváženost? Odpověď Rady Českého rozhlasu (Č. j. 016CRO0137886) paní Evě Novotné: "...Podle našeho názoru došlo k porušení Kodexu ČRo v čl. 7.1..."

2. 12. 2016
Vážená paní Novotná,
ve své stížnosti máte pravdu v tom, že tvrzení bezpečnostního analytika Lukáše Dyčky, na které upozorňujete, nebylo pravdivé. Rada ČRo si k Vašemu podnětu vyžádala prostřednictvím generálního ředitele Českého rozhlasu vyjádření ze strany ČRo. Poskytl je Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství ČRo. Dává Vám v oné věci nepřímo za pravdu.


Rada ČRo si uvědomuje, že živé pořady patří v Českém rozhlasu mezi moderátorsky nejnáročnější. Na veřejné schůzi konané 26. 10. 2016 radní apelovali na vedení Českého rozhlasu, aby zvláště u podobně závažných témat byli moderátoři ČRo faktograficky velmi dobře připraveni a byli díky tomu schopni náležitě reagovat na případný omyl dotazovaného odborníka.

V uvedeném pořadu ČRo podle našeho názoru došlo k porušení Kodexu ČRo v čl. 7.1, který od moderátorů vyžaduje, že tam, kde není v rozhlasové diskusi přítomen zástupce relevantního názorového proudu, „musí roli kvalifikovaného oponenta sehrát moderátor nebo jím pozvaný host, především uváděním protikladných argumentů nezastoupených v diskusi.“ Moderátor Libor Dvořák ve Vámi uvedeném pořadu místo toho uvedl velmi silné výroky na adresu organizace Ne základnám a i dvě místa, v níž je slyšet moderátorův smích, svědčí o jeho jednostrannosti v dané věci.

Rada ČRo v této souvislosti připomíná i důležité ustanovení Kodexu ČRo o zákazu diskriminace ‒ v čl. 18 se mj. uvádí: „18.1 Český rozhlas se musí vyvarovat toho, aby v posluchačích vyvolával nebo utvrzoval představu, že si lidé náležející k určité rasové, národnostní, etnické nebo sociální skupině zaslouží pro tuto svoji skupinovou příslušnost jiné postavení ve společnosti než ostatní. Český rozhlas je povinen zdržet se stereotypů v popisování konkrétních skupin, respektive jejich příslušníků. 18.2 Český rozhlas nebude při svém provozu nebo v programu nikoho diskriminovat, zejména ne z důvodů pohlaví, věku, rasy, sexuální orientace, národnosti, etnické příslušnosti, náboženství, názorů nebo příslušnosti k určité sociální skupině.“ Relevantní je v dané problematice i písmeno „c“ Preambule Kodexu uvádějící, že ČRo „podporuje soudržnost společnosti a integraci všech jednotlivců, skupin a společenství zvláště se vyvaruje kulturní, sexuální, náboženské, rasové či politické diskriminace a společenské segregace.“

Vážená paní Novotná, děkujeme Vám za zpětnou vazbu k práci Českého rozhlasu.

S pozdravem,

jménem Rady Českého rozhlasu, Hana Dohnálková, předsedkyně Rady Českého rozhlasu

11 komentářů :

 1. no dobře to je pouhé konstatování toho co se stalo. Ale kde je následek pro dotyčného?
  ... a jedeme dál močálem černým kolem bílých skal...
  slova klasika J.W.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Libor Dvořák je stará struktura, která za totáče vystudovala a žila s rodiči v Rusku a dneska z toho, že tam ovládl ruštinu, dobře tyje. Toho by měli vymést exemplárně.

   Vymazat
 2. Hano Dohnálková , blablabla a zase blabla,to je vše???????.Já když v práci udělám kopanec,tak zemře člověk,nemužu jít a kecat o porušení §,dostanu lidově kyky.Co dostane dotyčný a ty?Nic,proto jste nebetiční šmejdi podle § titi dodatku tintiryti.

  OdpovědětVymazat
 3. Pražská kavárna ovládá rozhlas i televizi a 99% obyvatel si na to musí zvyknout. Vytváří to dojem, že všichni mají názor jako pražská kavárna i když z daleka tomu tak není. Pražská kavárna pomocí rozhlasu a televize vytváří dojem, že všichni obyvatele ČR schvalují bombardování Jugoslávie, všichni schvalují vybombardování Libye, všichni jsou schvalování fašistického režimu na Ukrajině. Je jasné, že tomu tak není, ale pražská kavárna prostřednictvím rozhlasu a televize vytváří ten dojem. Pak to dopadá při volbách, že všichni jsou za knížete a pak pražská kavárna křičí jak je to možné, že nebyl zvolen jejich kandidát a po celou dobu výkonu funkce nynějšího prezidenta Zemana ho neskutečně urážejí a dávají 99% obyvatelstva na vědomí, že tímto obyvatelstvem pohrdají. Odpovědí proč se tak děje je skutečnost, že pražská kavárna se skládá z lidí, kteří mají příjmy díky zákonům, které se jim podařilo prosadit a jsou to příjmy které nevyžadují práci a proto má pražská kavárna čas na tyto svinstva vůči 99% obyvatelstva ČR. Naproti tomu 99% obyvatelstva ČR musí denně vydělávat peníze na úrovni minimální mzdy a platit ceny vyšší za vše, než je tomu v Německu. 99% lidí ČR nemá tedy čas se postavit tomu co pražská kavárna produkuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. .....nechapu proc furt dokola melete "Prazska kavarna" kdyz je to prazska kurvarna!!!
   Apropo-vystihl ste to spravne! Je to Klausova politika jak vysita. Jednou mu nekdo rikal,ze se lidi naserou a pribiji ho na kriz. Tak je domrdam,panove,ze jim ani na hrebiky nezustane...! A "JE TO TADY"!!!

   Vymazat
 4. Budu tvrdý,jak říká klasik František Ringo čech/a můžete mě bloknout.Dohnálková odpovědělas jako pěkná piča na Frantově obrásku,ale té piči děláš ostudu/krávo nebeská/.A takové já mám platiti?NIKDY HAJZLOVÉ.

  OdpovědětVymazat
 5. Pan Libor Dvořák je pozoruhodná postava. Jeho otcem byl ortodoxní stalinista Richard Dvořák (člen ÚV KSČ, ministr, velvyslanec v SSSR). L.D. tak chodil do školy v Moskvě. Po plyšáku se profiloval jako těžký antikomunista a stal se redaktorem české sekce RFE (později změnila "firmu" na ČRo Plus)...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z toho plyne jen jedno: pan otec nebyl nikdy komunista, pouze vlastnil stranickou knížku jako propustku ke kariéře. Doma v soukromí pak vychoval takovou pokřivenou osobu.

   Vymazat
 6. Jak říkám tito blbové mohou svá moudra v čase dle potřeby mněnit. To je rozdíl protí odborným školám kde vytvořený zmetek je zmetkem napořád.

  OdpovědětVymazat
 7. 12:56: plný souhlas. Takže situace s veřejnými medii je stejná jak za totality. Nač potom cinkali jsme klíčemi. Odpověď: pro větší blaho 10 procent populace, potažmo pro ještě větší blaho jednoho procenta.

  OdpovědětVymazat
 8. Nemělo ba se zapomínat na ČTK. Podíváte-li se do bezcenného plátku Metra, které se chlubí největší čteností (jelikož je zadarmo!), tak jednosměrnost všech informací je přímo ukázková. Do jaké míry se jedná o vnitřní cenzuru, nebo řízení "z venku" je jedno. Taková jednostrannost povede k naprosté nedůvěře k veřejným informacím a to je z dlouhodobějšího hlediska velice vážný stav. Nejde o nic méně, než že v budoucnu se lidé budou obracet jen na alternativní informační zdroje!

  OdpovědětVymazat