Reklama

středa 28. prosince 2016

Zlom: Rusko poprvé podpořilo tureckou armádu u Al-Báb

28.12. 2016   Eurasia24
Napsal/přeložil: Geo
Ruské letectvo v minulých dnech provedlo údery na pozice extremistů „Islámského státu“ u severosyrského města Al-Báb. Podle agentury Al-Masdar tak Moskva vůbec poprvé poskytla podporu ozbrojeným silám Turecka v Sýrii.Agentura s odkazem na vojenský zdroj na letecké základně Kuweires uvádí, že operace se zúčastnily frontové bombardéry Su-24 a Su-34. Ruské stroje zničily několik kusů bojové techniky teroristů.

Ofenzíva turecké armády proti „Islámskému státu“ v rámci operace Štít Eufratu se zastavila právě u Al-Báb, kde se turečtí vojáci a bojovníci podporovaní Ankarou setkali s prvním významným odporem „Islámského státu“ a utrpěli značné ztráty.

Museli ustoupit z dobytých pozic, přičemž ztráty v řadách tureckých sil činily podle různých zdrojů mezi čtrnácti a sedmdesáti lidmi.

Turecko také ztratilo několik moderních tanků (deset strojů Leopard 2A4 a jeden modernizovaný M60T – soupis zničené turecké techniky publikovala agentura Anadolu – např. zde a zde; pozn. překl.).

Současně se nenaplňují naděje Ankary vkládané do jejích islamistických spojenců coby úderné síly zmíněné operace a turečtí vojáci musejí sami útočit na pozice Islámského státu.

Mezi takzvanou „umírněnou opozicí“ navíc nazrává rozkol, jehož podstatou je spor o to, zda spolupracovat s Tureckem, nebo přejít na stranu Džabhat Fatah aš-Šám, odnože teroristické organizace Al-Káida.

Zdroj: EurAsia Daily

Překlad: Geo, Eurasia24.cz

19 komentářů :

 1. Myslím, že by si Turci se svým letectvem vystačili také. Kdyby tam Rusové neměli své S 300. Raději Turkům trochu pomůžou, než by si je vpustili do vzduchu nad "jejich" rajonem.
  Asi bych se nezachoval jinak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rek bych ze S300 snad dokaze rozlysovat, neni-liz pravda

   Smazat
  2. 6,11
   O tom nepochybuji. Ale jsem přesvědčený, že už z principu Rusové Turky do "svého" nevpustí. Může to být ze strany Rusů, demonstrace míry důvěry, nebo pro ostatní demonstrace síly.

   Smazat
 2. Tak toto je pro mně šok a budu se muset obrátit na výzkumníky z Evropských hodnot, specielně asi přímo na váženého analytika Jakuba Jandu, který je spolutvůrcem známého projektu Kremlin Watch, protože nelze ani na vteřinu váhat nad tím, že toto je další výstřel kremelské propagandy na ruském webu! Ostatně, posuďte sami. Toto přinesl ruský propagandistický server RT.com:

  Turkey's Erdogan: 'Confirmed evidence' US-led coalition supports ISIS & other terrorists in Syria.

  Erdogan: Je potvrzena evidence toho, že koalice vedená US podporuje ISIS a další teroristy v Sýrii!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No a teď můžeme čekat na to, že říše vrátí úder. Připomene Erdoganovi jeho čilý obchod s kradenou ropou a jeho přinejmenším velmi vysokou toleranci jím zmiňovaných zbrojních dodávek přes turecké území.
   Erdogan řekl jenom to, co už všichni, kdo opravdu chtěli vědět, už věděli.

   Smazat
  2. Říše, jak to nazýváte, žádný úder vracet Turecku nebude. Musela by totiž přiznat, že až 70% syřanům kradené ropy šla do Izraele. Nic neřekne ani rus, který tam má rok lodičky, kolem kterých tankery bez potíží proplouvaly. Erdoganovo výpalné je jen malý problém ve velké hře . tož, asi tak

   Smazat
 3. Mne by zajímalo, co říká náš zástupce v NATO gen. Pavel na to, že členský stát NATO Turecko, s druhou největší armádou v Alianci, spolupracuje se státem, který označuje veřejně za nepřítele ?!
  Nebo už je vše jinak ... ??

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:15.Mne na rozdíl od Vás nezajímá co tento komunistický převlékač vojenských kabátů říká.Spíš by mne zajímalo,kolik českých mužů a žen by šlo bojovat proti rusům pod jeho velením.

   Smazat
  2. nula - nikdo.

   Smazat
  3. 9:37 Zřejmě jste nebyl na vojně ...
   Bojovat by šli všichni, o to se stát vždy uměl, umí a bude umět postarat. A vše ostatní "zařídí" armádní mašinérie ...

   Smazat
  4. Generál Pavel je generál Pavel! Nic více a nic méně. Hraje si na maršála - přestože je z hlediska svého národa obyčejný poseroutka.

   Smazat
  5. Jak znám nás Čechy, tak si myslím, že na frontu s Rusem by odjeli všichni. Spor by vypukl až následně a sice, zda vyrazit do Prahy vlakem oklikou přes Vladivostok nebo tam jet přímo, na ruských tancích ... :-)))))

   Smazat
 4. Pouštět turecká letadla do Sýrie by byl holý nesmysl. Jak to je s tureckou armádou, ještě nějakou dobu vyčkejme. Je to ve vývoji a může ještě být vše jinak. V reakci na Erdoganovo prohlášení lze podle "zajetých konceptů" US administrativy očekávat silnou diskreditaci jeho osoby, příp. pokus o atentát na něj. A to ještě před nástupem Trumpa do úřadu. A že nedávné čistky v Turecku vše nevyřešily, jsme viděli v posledních dnech při vraždě ruského velvyslance tamtéž. Chaos z toho budou mít v ČT. A do doby zaslání nových instrukcí od jejich řídícího důstojníka z Bruselu zřejmě vypustí Turecko jako takové ze svého repertoáru. (Prostě "na turecké frontě klid").

  OdpovědětSmazat
 5. Zachyceno z éteru
  Turek -Pomoc
  Koalice -Proč
  Turek -Je tady isis
  Koalice - OK upřesněte jaáké zbraně a kolik toho potřebují
  Turek - Alahu akbar

  OdpovědětSmazat
 6. Politika je politika.Proč by jim Rusové nepomohli?
  Vždyť se ukazuje,že armáda NATO není schopna nějak
  bojovat s nepřítelem.Pokud jsou všechny armády
  NATO ve stejném stavu,je světový mír zabezpečen.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.