Reklama

sobota 13. srpna 2016

Proč Afrika nechce zpátky své běžence, jimž jsme měli otevírat svá srdce a poděkovat za ně; že by měl Serge Bokwango z OSN pravdu, že jde o vyvrhele a odpad, kterého se jejich země chtěly zbavit...?

Břetislav Olšer
13.8. 2016   Rukojmí
Tak nám to v Německu houstne a černá se od běženců, jichž je na západ od Česka přes 1,3 milionů, z nichž cca 600 tisíc nedostalo azyl a má být deportováno zpět. Pokud však budou deportace neúspěšných žadatelů ze severní Afriky probíhat stejným tempem jako nyní, tak jen Severnímu Porýní-Vestfálsku to prý bude trvat nejméně dvacet let, než se jí podaří vrátit tisíce uprchlíků.

Nevěrohodné povídání o penězích do a z EU, aneb obyčejné tzv.„valení šroubů do hlav“ občanů!


Jiří Baťa
13. 8. 2016
Podle deníku PRÁVO (sobota 30.7.2016), Česko v pololetí získalo z EU o 66,6 miliardy víc, než do něj vložilo! Čte se toho hezky, člověk má skoro báječný pocit, jak jsme na tom dobře a hlavně, jak je EU štědrá, resp. jak jsme na EU vyzráli! No uznejte, dát 5 a dostat 10 (obrazně), no neberte to, to je přece výkon hodný uznání. 

Slovo dal - slovo vzal: USA kardinálně změnily podmínku pro odvolání sankcí z RF ...


Andrej Oreškin
13. 8. 2016   zdroj
"USA nezprostí Ruskou federaci sankcí za Krym, dokud nebude obnovena územní celistvost Ukrajiny", oznámil americký velvyslanec na Ukrajině Jeffrey Payette. Americký diplomat hovořil o údajné absenci důkazů o proniknutí diverzantů na území poloostrova ....

Předvídatelný Ústavní soud

Zdeněk Jemelík
13. 8. 2016      ZdeněkJemelík
Vyhlášení rozhodnutí Ústavního soudu dne 11.srpna 2016 ve věci neprůhledného přidělování laických přísedících do senátů Krajského soudu v Brně očekávala řada zájemců s velkým napětím. Jednání vyvolal stěžovatel, který se domníval, že by mohl dosáhnout zrušení rozsudku, který byl dílem senátu, jehož přísedící byli vybráni nejasným způsobem ze souboru zhruba 130 osob.

Prezident republiky přijal Alenu Vitáskovou

13. 8. 2016      zdroj
Prezident republiky Miloš Zeman přijal v pátek dne 12. srpna 2016 na Pražském hradě na její žádost Alenu Vitáskovou, předsedkyni Energetického regulačního úřadu, která informovala o současných nákladech na podporu obnovitelných zdrojů energie, které dnes představují 45 miliard korun. Z čehož jenom 3 miliardy korun byly notifikovány Evropskou komisí, takže zbývajících 42 miliard je podle názoru předsedkyně ERÚ vypláceno nezákonně.

pátek 12. srpna 2016

Arcibiskup Gugerotti: mluvit o Ukrajině není v módě. Ukrajina prohrála na všech frontách


13. 8. 2016     zdroj
Apoštolský nuncius arcibiskup Claudio Gugerotti poukázal na zhoršení situace na Ukrajině a růst počtu mrtvých na Donbasu. Arcibiskup zdůraznil, že z pohledu zahraniční politiky se Ukrajina ocitla na vedlejší koleji. "Geopolitické události, dokonce takové, jako bylo setkání prezidentů Turecka a Ruska, hýbou pozorností celého světa. V situaci nejistoty a absence stability, která ve světě převládá, se na válku na Ukrajině prostě zapomíná", řekl arcibiskup Gugerotti.

Teherán versus Washington: Od defenzívy k ofenzívě

Valentin Katasonov
12. 8. 2016   Zvědavec
Následně po dohodě o íránském jaderném programu Washington oznámil, že začne rušit ekonomické sankce proti Teheránu. Íránským bankám bylo umožněno se znovu připojit ke komunikační síti SWIFT, která zpracovává mezinárodní platební transakce, byl zrušen zákaz vývozu íránské ropy a Washington konečně rozhodl, že uvolní íránská finanční aktiva, držená v zahraničí (aktiva byla zmrazena v roce 2012). Nikdo vlastně nezná objem a strukturu těchto aktiv. Někteří íránští představitelé odhadli celkovou částku na 130 miliard dolarů, zatímco Institut mezinárodních financí ve Washingtonu ji odhaduje na 100 miliard dolarů.

P.C.Roberts: Puch nejohavnější propagandy


12. 8. 2016    PaulCraigRoberts
Právě jsem z úst někdejšího presstituta Davida Sattera vyslechl tu nejprimitivnější odrůdu propagandy, jaká vám u nás může zazvonit v uších. Momentálně se ten člověk ometá v pravicovém Hudsonově institutu a předstírá, že je expertem na Rusko a na Putina. 10. srpna oznámil tento expert posluchačstvu televizní stanice NPR, že americká víra v obnovení míru v Sýrii nedojde naplnění, dokud si všichni ve Washingtonu neuvědomí, že ruská vláda postrádá lidské city a nedbá lidských životů. To, co Washington potřebuje tedy udělat, řekl Satter, je dát Putinovi a jeho náhončím zcela jasně najevo, že za své činy usednou jednoho dne na lavici obžalovaných jako váleční zločinci.

Co když Frau Merkel nejede oslavit můj svátek?

12. 8. 2016     RadimValenčíkPíše
Brzy, už 25. srpna budeme mít Frau Merkel v Praze. Měl bych z toho mít radost, protože právě tento den mám svátek. Mám však z její návštěvy špatný pocit. Co když Frau Merkel nejede oslavit můj svátek? Její návštěva se mně vůbec nelíbí nikoli (či nejen) proto, že v migrační politice pokazila, co se dalo. Špatný pocit ve mně vzbuzuje následující souběh dat:

Balkan Insight: Srbsko a Čína se nabídly, že budou zachraňovat Aleppo společně s Ruskem


12. 8. 2016     zdroj a původní zdroj
Agentura Balkan Insight informovala, že Moskva poděkovala Srbsku a Číně za to, že z mnoha západních a asijských zemí jako první reagovaly na ruské pozvání k zapojení se do humanitární operace v syrském městě Aleppo. Připravenost pomoci vyjádřily významné mezinárodní organizace včetně OSN, která požadovala příměří, aby bylo možné dostat se k postiženým a pomoci jim.


čtvrtek 11. srpna 2016

Vladimír Putin: Po událostech na Krymu nemá smysl jednat v normandském formátu

11. 8. 2016      zdroj a zdroj
Ruský prezident Vladimír Putin považuje po sdělení o přípravách diverzí na Krymu za nesmyslné jednání v normandském formátu v Číně.

Turecké jaro a evropský podzim

Stanislav Vozka
11. 8. 2016   Prozítřek
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan využil nepovedeného pokusu armády o puč a rozjel naplno budování nového typu státu. My bílí Evropané to ve své postkoloniální křeči odsuzujeme a děláme ze sebe (přinejmenším celému muslimskému světu) ubohé šašky. Neboť o co víc se snažíme tvářit objektivně, o to víc kolem sebe šíříme nepříjemný odér nadřazenosti a přezíravosti. My přece jediní víme jak má vypadat správný stát dle Fukuyamy, my jediní přece máme své dědičné právo určovat podobu režimu v té které zemi …

FSB Ruska zabránila spáchání teroristických útoků v Republice Krym, připravených Hlavní správou rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny


11. 8. 2016     zdroj
Federální bezpečnostní služba Ruské federace zabránila spáchání teroristických útoků v Republice Krym, připravených Hlavní správou rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny. Objekty útoků byly vytipovány kriticky důležité prvky infrastruktury a sociálního zabezpečení poloostrova. Cílem diverzí a teroristických útoků byla destabilizace sociální a politické situace v regionu při přípravě a průběhu voleb do federálních a regionálních orgánů státní moci.

"Ať si to Rusko odpyká": bývalý zástupce hlavy CIA vyzval k utajenému zabíjení Rusů v Sýrii


11. 8. 2016    zdroj   video (anglicky a rusky) 
Bývalý náměstek ředitele CIA Michael Morell vyzval ve vysílání amerického televizního kanálu k "tajnému" zabíjení Rusů a Íránců v Sýrii. Podle jeho názoru to má být odplata za činy Moskvy a Teheránu na Blízkém východě. Řekl také, že by chtěl "uprostřed noci rozbombardovat" vojenské objekty, díky nimž zůstává prezidentem země Bašár Asad.

Trapný, zoufalý Západ. Členský stát NATO se druží s Ruskem, a oni nejsou schopni udělat vůbec nic. Proč musí v USA vyhrát Hillary Clintonová ?

Tereza Spencerová
11.8. 2016   Parlamentní listy
 Petrohradský summit prezidentů Putina a Erdogana nabídl spíše "šou" než převratná politická ujednání. I to ale stačilo, aby Západ opět prokázal, že není schopen udělat vůbec nic, i když členský stát NATO uzavírá spojenectví s jeho deklarovaným nepřítelem.

 VSýrii došlo ke změně dohody mezi Ruskem a USA, která měla zásadní dopad na průběh tamních bojů.

Řecko chce po Německu stovky miliard za dobu nacistické okupace11.8. 2016   První zprávy
 Po dvou a půl letech práce řecký parlamentní výbor předložil zprávu, která potvrzuje  nárok Řecka vůči Německu ve výši 278,7 miliardy euro .
 V řeckém parlamentu se opět rozvinula debata o náhradách z doby 2.světové války, které by Německo mělo vyplatit Řecku.Autoři zprávy doporučují nejprve diplomatickou cestu,  ale v případě potřeby se i obrátit na soud.
 

P.C. Roberts: Hlas pro Hitlery je hlasem pro jadernou válku


11. 8. 2016    PaulCraigRoberts
Michael Morell, někdejší náměstek ředitele CIA a dnes velký podporovatel Hillary Clintonové v jejím usilování o prezidentský úřad, tvrdí, že Donaldem Trumpem manipuluje sám prezident Putin. Kromě toho vyjádřil názor, že všichni Rusové a Iránci, nacházející se v Sýrii, by měli být ve skrytu povražděni, aby se jim prý tak dostalo to, co jim patří.

Rozvědka se vzepřela: americká armáda lhala o boji proti DAEŠ11. 8. 2016      zdroj
Analytici Ústředního velení armády (CENTKOM) USA podali stížnosti na členy svého vedení. Podle nich se systematicky zkreslovaly výzvědné údaje o boji amerických sil proti DAEŠ. Ohrožení teroristickou skupinou se snižovalo a úspěchy v boji proti teroristům se zveličovaly. Zkreslení údajů oznámilo asi 50 pracovníků CENTKOMu.

středa 10. srpna 2016

Včera proběhlo konečně setkání Erdogana s Putinem

Yekta Uzunoglu
10. 8. 2016
Ve vsi Střelná, která je přezdívaná jako vesnice carů v Konstantinovském paláci se setkal Putin s Erdoganem. Již před odletem Erdogana byl zatčen turecký pilot F 16, který sestřelil v loňském listopadu ruský bombardér Suchoj Su-24 a byl v masmédiích velkoryse prezentován jako zastánce puče! Přitom se obecně ví, že v těch předigitalizovaných strojích je pilot ten, kdo jen částečně řídí letadlo a to ostatní se provádí "digitálně". Jako by se zapomnělo, že samotný předseda vlády Davutoglu prohlásil, že k sestřelení dal pokyn on osobně. 


Putin o Jižním proudu: návrat k projektu vyžaduje "železobetonové" záruky

10. 8. 2016    zdroj
Rusko utrpělo ztráty po zamítnutí Jižního proudu evropskými partnery, proto nyní pouhé řeči o návratu k projektu nestačí, Moskva potřebuje "železobetonové" záruky, řekl v úterý ruský prezident Vladimír Putin po jednání se svým tureckým protějškem Tayyipem Erdoganem.

Bitva o Aleppo aneb staligradský kotel prozápadních teroristů

Václav Umlauf
10. 8. 2016   e-republika
Někdo by se konečně měl zeptat české vlády, armády a Zaorálkova zamini, proč se na videích ze zabavených skladů teroristů ukazuje tolik zbraní s českými návody. Čeští diplomatičtí a vojenští kluci mají odpověď usnadněnu tím, že videa ukazují výrobní čísla zbraní a šarže munice. Poslední článek k Sýrii se jmenoval Rusko v Sýrii bombarduje opozici spojenou s teroristy, které kryje Západ a ukázal na typickou situaci západního boje s terorismem. Mezitím se ovšem naplno rozpoutala dlouho očekávaná připravovaná "matka všech bitev", tedy boj o osvobození nebo udržení Aleppa.

Německá rodina opustila svoji zemi kvůli uprchlíkům. A teď se podržte, kde požádala o azyl.

10.8. 2016   Parlamentní listy
Historie nezná příliš případů, kdy občané Německa dobrovolně emigrovali do Ruska. Jednou z výjimek jsou Andre a Carola Griesbachovi, kteří se vydali začít nový život v Moskvě i se svými dvěma dcerami a čtyřmi vnoučaty.Jako hlavní důvod uvádí rodina skutečnost, že v Německu již není bezpečno. Ruským úřadům ve své žádosti sdělili, že v Německu vládne diktatura, ve které není možné vychovávat děti. Cestu do 2300 kilometrů vzdálené Moskvy absolvovali ve svém obytném automobilu značky Volkswagen. V Rusku již tráví mnoho měsíců, ale zatím jim úřady přidělily pouze ubytovací prostory v malém motelu u lesa mimo hlavní město Ruska.

Washingtonské fiasko: Turecko se přiklání k Moskvě


Lubomít Man
10. 8. 2016
A nevyplývá to jen z nedávné návštěvy tureckého prezidenta Erdogana v Rusku, ale i z hlasů dalších tureckých politiků i z názorů tureckého i světového tisku. Všiměme si jen některých:
Turecko opouští atlantický systém. Důvod lze hledat v přestálém puči a váha tohoto důvodu je větší, než je jen váha prezidenta Erdogana. NATO se tak ocitlo ve stavu paniky, protože jde o pohyb, podobající se pohybu zemských desek. Ten pohyb ovlivní turecko-syrské vztahy, turecko-čínské vztahy, turecko-ruské vztahy a turecko-iránské vztahy. Svět se zkrátka výrazně změní. Yunus Soner, zastupující předseda turecké patriotické strany.

„Tankový boj“ v Africe: M1A1 SA proti T-90SA


 Lev Romanov
10.8. 2016 Eurasia 24
V severní Africe se rozeběhly skutečné závody ve zbrojení. Alžírsko a Maroko, mezi kterými dnes existují velmi složité vztahy, pokračují v modernizaci svých ozbrojených sil. Oba státy přitom věnují mimořádnou pozornost svým tankovým útvarům.Marockou armádu, disponující velmi různorodým strojovým parkem skládajícím se ze zastaralých rakouských, amerických a sovětských obrněnců, zřejmě neuspokojila nedávná dodávka 150 čínských strojů MBT 2000. Proto, když jim USA v rámci programu vojenské pomoci nabídly své opotřebované Abramsy, nemohli Maročané takový dárek odmítnout.

Gestapo Amerika

Paul Craig Roberts
10. 8. 2016   Zvědavec
Ředitel FBI James Comey dostal Hillary z háčku, ale chce na něj dostat vás. Tvrdě tlačí na přístup k veškeré vaší internetové aktivitě bez soudního příkazu.Comey, který by dokonale zapadl do Hillaryno Gestapa, říká kongresu, že Spojené státy nebudou v bezpečí, dokud nebude FBI vědět, kdy se každý Američan připojí na internet, komu posílá e-maily a od koho je dostává, a dokud nebude znát každou internetovou stránku, kterou nějaký Američan navštívil.Jinými slovy, Comey chce anulovat čtvrtý dodatek americké ústavy a zcela zrušit vaše právo na soukromí.

“Šetřit se musí, ať to stojí, co to stojí” Jan Werich

Zdeněk Jemelík 
10.8.2016   Rukojmí
Popelka vězeňství
Ač od vyhlášení amnestie bývalým prezidentem Václavem Klausem už uplynuly vice než tři roky, stále se ještě občas najdou lidé, kteří jej za ni veřejně odsuzují. Přehlížejí skutečnost, že v té době nebylo jiné cesty k odvrácení kolapsu vězeňství: věznice byly přeplněné, přicházeli stále noví odsouzení, v rozpočtu chyběly peníze na provoz na poslední čtvrtletí.

Tanec s medvědem (pokračování článku "Hon na Putina aneb "diplomacie" tajných a tajemných nediplomatů")


Yekta Uzunoglu
10. 8. 2016
Kdysi někde jsem četl, že MEDVĚDA o tanec můžete požádat, ale nemůžete mu už poručit, kdy ten tanec má skončit, to určí jen medvěd sám... 
Na Cavita Caglara se obracel turecký stát při "nejneobvyklejších" zvláštních životně důležitých operacích a to nezávisle na tom, jestli právě vládla sociální demokracie nebo liberální strana, ke které jednu dobu patřil. Stejně tak se stát i dnes za vlády Erdogana, který je navenek islamistický nacionalista, se obrací na Caglara, pro něj je víra vždy dál než kometa.
článek "Hon na Putina aneb "diplomacie" tajných a tajemných nediplomatů" zde

Co je skutečným cílem amerického bombardování v Sýrii?

Alexandr Kuzněcov
10. 8. 2016    zdroj
V posledních týdnech stoupá v Sýrii intenzita bombardování. Pokud ruské VKS ničí zaryté teroristy, vyčlenily čtyři koridory pro evakuaci civilního obyvatelstva a jeden koridor pro odchod "umírněných" se zbraněmi, pak letadla koalice, vedené Spojenými státy, zasazují údery na domy a civilní infrastrukturu na území, hypoteticky kontrolovaném DAEŠ.

Hon Putina aneb "diplomacie" tajných a tajemných nediplomatů

Yekta Uzunoglu
10. 8. 2016
Všichni víme a pamatujeme si, jak Turecko z ničeho nic sestřelilo ruské letadlo a následně předseda turecké vlády Davutoglu hrdě nejen před svým národem prohlásil, že k sestřelení letadla pokyn dal on sám. Erdogan hned svým macho tónem začal křičet před davem: "Hej ty Putine....". Sestřelení ruského letadla Tureckem byla "velká" a nebezpečná hra. 

O karbanu a spíš o cinknutých politicích

Oldřich Průša
10. 8. 2016
Motto: Každý morální předpoklad musí být futrovaný klackem (J. Werich)
Nejsem dobrý karetní ani jiný hazardní hráč, ale je známo, že karty mohou být „cinknuté.“ I špatný karbaník, stejně jako kdokoliv jiný, může se zájmem, údivem, hořkostí, nesouhlasem i nadšením sledovat karetní hru nebo politickou scénu. Jeden si při tom může připadat jako ryba ve vodě, jiný jako by vypadl z loďky ve šlajsně.

úterý 9. srpna 2016

Bulharsko a Turecko bojují o ruský plyn

9. 8. 2016     zdroj
Včera, tedy 8. srpna večer uveřejnil server Politikus.ru stať o problematice plynovodů Jižní a Turecký proud. Prakticky „pohřbené“ projekty obou plynovodů jsou náhle oživeny a oba státy, Bulharsko a Turecko, téměř současně oznámily své přání pokračovat v jejich výstavbě. Uvádíme z ní nejzajímavější údaje.

Západ jen přihlížel: Baku hostilo historický summit Ruska, Íránu a Ázerbájdžánu!

napsal a přeložil Geo
9.8. 2016   Eurasia 24
V ázerbájdžánském Baku se v pondělí 8. srpna uskutečnil summit prezidentů Ruska, Íránu a Ázerbájdžánu. Společné setkání hlav těchto států je významným krokem k prohloubení spolupráce nejen v kaspickém regionu.Jak informovala agentura RIA Novosti, výsledkem setkání je mimo jiné společná deklarace vyjadřující odhodlání „v boji proti terorismu, extremismu, mezinárodnímu organizovanému zločinu, nelegálnímu obchodu se zbraněmi, narkotiky, obchodování s lidmi a kriminální činností v oblasti informačních a komunikačních technologií.“

Putin a Erdogan se sešli na průlomové schůzce v Petrohradu

9.8. 2016   ČTK
Ruský prezident Vladimir Putin se dnes na úvod první schůzky se svým tureckým protějškem od loňského sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami vyslovil pro obnovu vztahů mezi oběma státy. Recep Tayyip Erdogan na oplátku poděkoval Putinovi za podporu po nedávném neúspěšném pokusu části armády o puč.

Otevřený dopis poslancům se žádostí o svolání mimořádné schůze a zákaz cvičení Ample Strike 2016...

Eva Novotná, Lenka Procházková a Jan Korál
9.8.2016 posláno redakci NR
Vážená paní poslankyně, pane poslanče, obracíme se na Vás se žádostí o převzetí garance nad svoláním mimořádné schůze Poslanecké sněmovny České republiky v souladu s § 51 odst. 4) Jednacího řádu Sněmovny tak, aby žádost obdržel předseda Poslanecké sněmovny České republiky Jan Hamáček nejpozději do 16.8.2016.

Vysílání v zemi svobody: Televizní kanál ABC přerušil vysílání v okamžiku, kdy Trump nazval Clintonovou zakladatelkou DAEŠ


9. 8. 2016    zdroj
Americký televizní kanál ABC přerušil přímý přenos vystoupení kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa, když se zmínil o rozkvětu extremismu v době, kdy byla ministryní zahraničí Hillary Clintonová.

pondělí 8. srpna 2016

Zacharova: rozhodnutí o odstranění národního týmu Ruska z paralympiády je podlost


8. 8. 2016     zdroj
Rozhodnutí o nepřipuštění ruského týmu na paralympijské hry, které bylo přijato v neděli, je podlé a nelidské. Na své stránce na Facebooku to napsala oficiální mluvčí ministerstva zahraničí RF Marija Zacharova.

Šokující zvrat volebních preferencí? Ne, logický!

Radim Valenčík
8. 8. 2016   RadimValenčíkPíše
Jsem velmi skeptický vůči volebním modelům a předvolebním průzkumům. Většinou se jedná o účelové prefabrikace, kterým pak volby (jako ty nedávné v Německu, Rakousku, na Slovensku) "nastaví zrcadlo".
Červencový volební model TNS Aisa pro Českou televizi přinesl překvapující změny ve volebních preferencích, viz zde.

Celá zpráva viz:

Po rozhovoru s ruskými médii byl s ukrajinskými olympioniky proveden "tvrdý pohovor"8. 8. 2016    zdroj
Ministr mládeže a tělovýchovy Ukrajiny Igor Ždanov komentoval na svém Facebooku rozhovor ukrajinských sportovců s ruskou televizí. Během interview s televizním kanálem Rusko-1 ukrajinští olympionici uvedli, že litují, že z olympiády byli staženi ruští sportovci…

Rusko vítězí nad terorismem… zatímco Amerika velebí obludáriumFinian Cunnigham
8. 8. 2016 Zvědavec

Na západních médiích bylo tento víkend kuriózní to, jak málo pozornosti věnovala závažnému vítězství, které se právě rozvíjí v Sýrii. Syrská arabská armáda a ruské ozbrojené síly jsou jen krůček od uzavření závěrečné kapitoly této pět let trvající války - a západní média o tom, jak se zdá, nechtějí vědět.


Svět ruskýma očima 363

zajoch
8.8.2016 Outsidermedia 

Další z výběru, co vyšlo v ruských médiích v posledním týdnu. Vybírá, překládá a uveřejňuje redaktor portálu Outsidermedia pod přezdívkou zajoch.

Evropo, dýchej!

8.8.2016  České národní listy

V těchto dnech vyvolává velkou diskusi na sociálních sítích i jinde song mladé zpěvačky Olivie Žižkové s názvem Evropo, dýchej! K písni je natočený i velmi působivý klip o Evropě, který odkazuje na Paříž a migranty, v záběru se mihne i kancléřka Merkelová.


Slovenka se jako agentka CIA podílela na puči v Turecku?


Jan Urbach 
8.8.2016  Vaše věc

Slovenská televize informovala, že na seznamu údajných pučistů ze zahraničí je také Slovenka Sylvia Tiryaki, která je současně označována za agentku CIA. Seznam těchto osob šíří turecké sdělovací prostředky.


neděle 7. srpna 2016

Hrozí nám třetí světová válka?

napsal Gerd
7.8.2016 Kosa zostra čili

Hodně lidí si na otázku, zda nám hrozí třetí světová válka (přesněji ta, která následuje po světovém konfliktu ukončeném v roce 1945), odpoví kladně. Ale důležité je se zamyslet proč, a co je jejím cílem. Jen tak je možné konfliktu opravdu zabránit. Musíme na úvahu ovšem zabrousit i do zcela jiných oblastí.

Iščenko: Biden lže, aby neodcházel s ostudou


7. 8. 2016       zdroj
Americký viceprezident Joe Biden vysvětlil, proč USA neuznávají ruský Krym a trvají na jeho návratu Ukrajině. Podle něj mohl Krym sloužit jako vynikající vojenská základna pro NATO a bezprostředně pro vojska USA. Podle dopisovatele MIA "Rusko dnes" Rostislava Iščenka se Krym stal příjemným, ale vedlejším bonusem konfrontace.

Oskar Krejčí: Putin a Erdoğan nově, jev, který vyvolává nervozitu

7. 8. 2016      První Zprávy (rozhovor)
Zatím není jasné, jaké stanovisko Evropská unie k dění v Turecku zastává. Bývalý indický velvyslanec v Ankaře M. K. Bhadrakumar v komentáři pro server Asia Times napsal, že vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová „poslušně čeká na zelený signál z Washingtonu“. Generální tajemník Rady Evropy Thorbjørn Jagland ovšem po návštěvě Turecka mluvil o malém pochopení Evropy pro hrozby, které potlačený puč představoval.

Klub "Nová republika" - srpen

1. 8. 2016

Stephen Cohen: o Trumpovi, Putinovi a NATO


7. 8. 2016   zdroj a zdroj
Stephen Cohen, zasloužilý profesor ruských studií na Princetonské a New Yorkské univerzitě, vystoupil v sobotu na CNN. Vladimír Putin chce skoncovat s "novou studenou válkou". Také to chci. Dovolím si říci, že nejsem nijak spojen s kampaní Trumpa ani Clintonové. Ale pokud bych měl dnes pro vás napsat titulek, zněl by asi takto: "Vstoupili jsme do nové a nebezpečnější studené války s Ruskem."