Reklama

neděle 22. ledna 2017

Asociální a sociální stát


Josef Mrázek
22. 1. 2017
Občané zemí, jako je Česká republika, očekávají, že stát se postará o ty věci potřebné ke šťastnému a bezpečnému životu, o které se nemohou dost dobře postarat jednotliví občané nebo obce. Významné místo zde mají sociální problémy včetně zdravotnictví a jejich zvládnutí se projevuje jako sociální smír. V některých zemích tento úkol státu připomíná a na povinnost povyšuje poznámka v ústavě (například německé), že jde o sociální stát.

 
Ústava České republiky takové ustanovení neobsahuje, pravděpodobně kvůli podobnosti slov sociální a socialistický. Nespokojenost se způsobem vládnutí komunistů totiž byla v roce 1989 nastupujícími neoliberály přesměrována na zástupný terč, vše co připomínalo slovo „socialistický“. Zároveň stranické manýry i některé členy KSČ převzala ODS s jen malými změnami. A začalo usilování, aby stát přestal být oporou všech občanů a stal se nástrojem úzké skupiny soukromých majitelů. Z ústavy zmizelo ustanovení, že všem formám vlastnictví náleží stejná ochrana a modlou se stalo pouze vlastnictví soukromé. To usnadnilo následné rozkradení státního, obecního i družstevního majetku. Když už majetku vhodného k ukradení formou privatizace moc nezbylo, zesílil zájem o privatizaci korporací a fondů, například veřejného zdravotního pojištění. Zároveň se stalo pro zloděje důležitým, aby stát občanům poskytoval co nejméně a díky tomu aby zbylo více toho, co chtějí ukrást. Falešní vykladači se tváří, že existuje jakási výše nákladů na zdravotnictví, kterou mohou nejvýše věnovat, a odmítají uznat, že cena patřičné zdravotní péče se dá vypočítat a dá se také vybrat, i když zčásti na úkor peněz, které mají být ukradeny.

Zájmy kapitálu jsou nadnárodní a tak se neudělalo nic proti placení nespravedlivých mezd a odcházení výtěžku do zahraničí, i když Listina základních práv a svobod, součást Ústavy ČR, spravedlivost mezd garantuje. Došlo to tak daleko, že lidé z okruhu ministra Babiše, který by měl navrhnout, jak pomocí daňových opatření vynutit placení spravedlivějších mezd, místo tohoto řešení navrhují úpravu Ústavy ČR tak, aby občané nedostávali ani to, co dostávají. Tím by bylo dosaženo formální správnosti, ale byla by to ústava asociálního státu.

Tak to jsem viděl, slyšel a popsal v minulém článku o akci Zastoupení EU v Praze. Ale hned potom, ve středu 18.1.2017 pořádal MUDr. Vepřek, předseda spolku Občan, debatu „Jak stanovit rozsah bezplatné péče zákonem“ v rámci celoročního cyklu propagujícího pravicové principy ve zdravotnictví. Obě akce spojovala postava presidenta Svazu pojišťoven Friedricha a cíl, zbavit pacienty jistoty získání solidárně z pojištění hrazené zdravotní péče.

U Vepřeka měl úvodní vystoupení JUDr. Dostál, Mluvil rychlostí chrta ženoucího zajíce, ale o nejdůležitějším neřekl ani pravdy půl. Ústavní soud sice konstatoval, že zdravotní péče může být hrazená i nehrazená, ale nespecifikoval kde je dělicí čára, a že podle „Úmluvy o lidských právech a biomedicíně“ má každý občan právo na rovný přístup k patřičné zdravotní péči, která je pochopitelně úplná, Dostál asi nemá ani tušení. O správném financování zdravotnictví rovněž ne.

Přednáška MUDr. Cabrnocha byla docela věcná. Je to pamětník časů,  kdy bylo možné mít ke tvorbě úhrad připomínky a byla „jen“ vada, že se jich nedbalo. Vepřek nám snad touto retrospektivou chtěl věnovat žánrový obrázek.

Nakonec zůstala ve vzduchu jen otázka, kdo tuto Vepřekovu činnost platí a proč. Dostal jsem, ovšem v kuloárech, překvapivou odpověď. Prý šlo o podporu od bývalého ministra zdravotnictví. Nechce se tomu ani věřit, ale toho ministra už stejně nemáme a od nového zatím očekáváme jen vše dobré.

9 komentářů :

 1. Nový ministr zdravotnictví je demagog.Zaměňuje
  prosazování lobby proti kouření za ochranu prý
  zdraví.Nijak mu nevadí feťáci,drogoví dealeři
  na ulicích a u škol.Jestli řídí nemocnici tak,
  jako ministerstvo,nemůže tam být všechno úplně
  v pořádku.Politik vždy bude jenom podvodníkem.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ministra ani nikoho z managementu Motola osobně neznám, ale naše rodina má opakované zkušenosti s péčí v této nemocnici (nepatříme rozhodně mezi "kulichy"). Ta péče je sice trochu neosobní, ale zafungovala vždy rychle, precizně a kvalitně. Díky za to!

   Smazat
 2. Čekat od kteréhokoliv ministra vlády sestavené ze Soc-Demáků, ANO-bude líp a černokněžníků, může jen totální utopista a to ne jenom v odvětví zdravotníctví, ale obecně. Bohužel problémem je, že i kdyby ta vláda byla dnes v obráceném gardu (z opozičních stran), výsledek by byl naprosto stejný. Nejhorší na všem je to, že nevidím vůbec žádné východisko z toho hnoje. Jediným východiskem jsou vidle. Jenomže na to český národ ve stávající době nemá. Jak psal Karel Kryl, "jsme sice již na kolenou, ale ještě neryjem drškou v zemi". Až ta doba přijde, (a ona přijde, je to jen otázka času), snad se lidí probudí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:13
   Skvělá zpráva - lidovci záruka likvidace každého kolaliční partnera . Kam lidovec vstoupí ani tráva neroste.

   Smazat
 3. Ať žije kulich z Motola.

  OdpovědětSmazat
 4. Pan ministr zdravotnictví prohlásil v Senátu při svém antikuřáckém tažení, že mu "vadí, jak je naše země tolerantní ke chlastu".
  Jinak se taky přiznal, že rád masturbuje u porna, protože je ale těžce pracující ministr, nemá už na to čas.
  Příště bude v Senátu prosazovat zákaz chlastání.
  Až bude ministr buzerant, bude mu zase "vadit tolerance k heterosexuálním stykům".
  Myslím, že tihle nemají právo existovat a odstřelit je, je společensky záslužný čin.
  Slušným kuřákům se oddechlo, když zmizel ze scény antikuřácký parazit Boris Šťastný z ODS, ale nahradil ho jiný, tentokrát socan.
  Sobotkovci ukázali, že jsou stejní jako jejich ideoví protihráči.
  Všichni jsou mopslíci Bruselu!!!!!
  Babiš/Bureš je úplně stejný.
  V Bruselu řeknou, že bude povinný homosexualismus a naši politruci začnou nosit sukně.
  Hnus, postřílet tu pakáž.

  OdpovědětSmazat
 5. Nejvic falesny volby jsou v Tramtarii , kde je asi 13 parlamentu/senatu a 7 vlad. Jeden se divi /ty vlady stoji obrovsky miliardy// , ze jeste je trochu co zrat.
  Zvoli se jeden predseda vlady a za nim je feministka , kterou by nikdo nechtel volit. To se opakuje a tak se vi predem co uz bude ...
  Po roce ten zvolenej odstoupi a nezvolenej parasit se nasadi do cela vlady. Ted v NSW dosadili /kooptovali / feministku az z Armenie...Predtim to byla zase nejaka z USA. MIstni asi nedostacujou a ukaznene neprotestujou...
  Dosazujici jsou Korporace a vladni parasiti /kabinet/.

  OdpovědětSmazat
 6. Nejsem zastáncem inkvizitorských praktik proti kuřákům - ač sám jsem nekuřák a všem mohu nekuřáctví vřele doporučit. Nejsem ale také k tomuto problému lhostejný. Stejně nahlížím na alkohol, i když sám nejsem úplný abstinent. Nevidím nic povznášejícího v tom, že ČR kope v alkoholismu 1. ligu a kdyby to bylo realizovatelné, tak bych nic nenamítal, kdyby to občané trochu krotili. Stejné je to ovšem s drogami. Proč lidé se utápí v alkoholu, kouření a drogách. Je to z radosti a neskonalého štěstí, které v naší zemi žijeme, nebo je to právě naopak, nedrogujeme proto, abychom zakryli svoji naštvanost na dobu a naše velké šéfy, kteří nás tou současností vedou? Tak co tedy vlastně máme léčit? Dobu, která přetéká nespravedlností, bezprávím, útiskem, společnost, která žije své "carpe diem", protože zítra bude nejspíše hůře, zločince v politice, byrokracii... a všech odvětvích lidské činnosti? A proč se nám probůh tak tato kategorie lidí rozmnožila - také ze samého štěstí a radostného žití lidí? Je to neúnosnost radostného života, která z našeho národa dělá borce v sebevražednosti? Proč a z protestu proti komu a čemu se lidé sebevraždí? Nemáme stavět těmto lidem pomníky a pojmenovávat po nich náměstí? Kde bychom vzali ale na to tolik kamene a tolik náměstí? Co jsme udělali špatně, když snad čtvrtina nebo někde dokonce třetina dětí v základních školách má "papír na hlavu" a "osobní výukové plány".
  No a pak chceme toto naše štěstí ještě exportovat třeba do muslimských zemí, "ohněm i mečem", jako správní křesťané.

  OdpovědětSmazat
 7. Nemějte strach o sociální stát u nás! Aspoň takových keců, co všechno udělají sociální demokraté pro občany slyšíme před volbami nyní (i dříve) u nás na valníky. Ano, soc. dem. nelze věřit coby posluze kapitálu ani slovo, byť sebemedověj zní, přece jen vytéká z uslintaných úst. Soc. dem. byla od svého zrodu programovým zrádcem všeho sociálního, to slovo, pokud ho vyslovila, bylo jen deštníkem do volební nepohody.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.