Reklama

pondělí 9. ledna 2017

BlackRock kapitalismus, který se týká i nás

Květa Pohlhammer Lauterbachová 
9. 1. 2017  E-republika

A nebojme se! Tráva poroste a slunce bude svítit i bez finančních mágů.

Evropou obchází opět po sto letech strašidlo. Ale politici, plně zaměstnaní vytvářením monstra nepřítele číslo jedna jménem Rusko nevidí, neslyší a hlavně nic neřeší.

Svět se za posledních dvacet pět let změnil. Neuvěřitelná chamtivost těch, kteří vládnou penězi na jedné straně a strach těch ostatních – zejména politiků na straně druhé, charakterizují období posledních 25 let. Jsme svědky bezprecedentního experimentu, který nemá v národohospodářské teorii i praxi obdoby. Díky zkorumpování politiky, která je prakticky řízena vysokou finanční lobby, postoupil kapitalismus do nejvyššího stupně koncentrace a bylo by ho možné nazvat BlackRock kapitalismem. Tento termín poprvé použil v nové rozsáhlé publikaci o mocenských poměrech v globálním kapitalismu „Komu patří svět?“ (Wem gehört die Welt, nakladatelství KNAUS 2016) Hans Jürgen Jacobs. O jaký posun jde, je vidět z následujících čísel, které autor uvádí.

Vývoj světového finančního majetku v bilionech dolarů


Finančním majetkem jsou v tomto vyčíslení autora, který se odvolává na zdroje z MMF, podnikové dluhopisy, dluhopisy finančního sektoru, státní dluhopisy a akcie. Nejsou zde obsaženy deriváty, které celosvětově podle odhadů některých expertů činí až 500 bilionů dolarů.

Za BlackRock kapitalismus lze označit tedy takový stupeň koncentrace kapitálu, kdy se největší investiční společnosti podílí rozhodující měrou na majetku nejvýznamnějších firem světa, jejichž celkový majetek přesahuje vysoce nejenom majetek států, ale i například kontinentů nebo EU.

Nejvýznamnější jsou podle velikosti BlackRock (4 890 miliard US dolarů- stav k 30. 6. 2016), Vanguard (2385 miliard dolarů), Fidelity (1181), State Street (1131), Capital Group (1095), JP Morgan Chase (753), Norges Invest (Norské fondy-státní 517) atd… Ještě v roce 1995 spravoval BlackRock majetek ve výši „pouhých“ 69 miliard dolarů. Mezi rokem 2005 až 2010 se objem majetku zvýšil ze 452 miliard na 3 561 miliard a k 30.6. 2016 dosahuje hodnoty 4 890 miliard dolarů. Celkem 54 % z toho jsou akcie, 34 % dluhopisy, 9 % smíšené fondy a 3 % alternativní investice. Podle posledních údajů přesáhl objem majetku BlackRock 5 bilionů dolarů. Samozřejmě je tento majetek značně nafouknutou bublinou. Ale až praskne, dotkne se to milionů lidí.

Dlouho se veřejnost o BlackRock nezajímala. Společnost si tak potichu vybudovala impérium, které nemá ve finančním světě konkurenta. Je důležitým podílníkem ve společnostech JPMorgan, Citigroup, Exxon Mobil, Chevron, Apple, Nestlé, Deutsche Bank, Daimler, Bayer, Deutsche Post a mnoha jiných. Prostě jde o moc, která sahá po našich penězích, tvrdí nejenom v dobře čtivé publikaci „BlackRock – Tajná světová moc sahá po našich penězích“ novinářka Heike Buchter. Struktura vlastníků je zde stejně jako další oficiální informace lze nalézt na jejich ročence.

Co bychom měli vědět my i naši politici


Centrální banky jako ECB si nechávají od expertů BlackRock radit. I naše republika se nachází v pařátech tohoto giganta a zajímavé články k tomu najdete například zde. V této souvislosti stojí za povšimnutí informace na str. 36 výroční zprávy o investicích ČNB v roce 2015. ČNB intervenovala proti posilování koruny, vytiskla koruny a nakoupila eura, která pak transformovala do amerických, kanadských a australských dolarových rezerv. Jejich výnos byl ovšem nižší než u eurových devizových rezerv. Hlavně si uvědomme, že tyto nákupy souvisí se znehodnocováním české koruny, takže tyto nákupy platíme my, daňoví poplatníci. Kdopak asi ČNB při těchto nevýhodných nákupech a devalvaci radil? K machinacim s korunou jsme publikovali celé číslo věnované naší konferenci (Nové peníze pro nový život). Není od věci osvěžit si pár informací a souvislostí týkající se ČNB z dřívějška, viz tento článek. O velmi kontroverzním prodeji českého zlata je již zbytečné psát.

 

Rok 1990 až 2016 – prodlužování agónie


Svět nebyl v pořádku už v roce 1990. Ještě v sedmdesátých létech se objem finančních aktiv světa rovnal celkovému hrubému produktu. V roce 1999, kdy Bill Clinton zrušil Glass-Steagalův akt, se spekulace rozjíždí naplno. To bylo vidět na číslech nahoře. Pád Lehman Brothers byl pouze vyfouknutím zkušebního balónku a rozhodně ne poučením pro politiky, aby začali spekulaci a nerovnováhy řešit.

Jen tak mimochodem. Pět minut před koncem posledního pracovního dne bylo z londýnského oddělení Lehman Brothers převedeno na hlavní sídlo banky 50 miliard dolarů a v noci vyhlásila banka konkurz. Těch 50 miliard se do Londýna pochopitelně nevrátilo. Vyšetřování konkurzu Lehmanu, jedné z největších světových investičních bank světa netrvalo sedm měsíců nebo sedm týdnů. Jenom 7 hodin. Pak byla banka prohlášena za platebně neschopnou. Elegantní způsob, jak nakonec stihli rychle bystří hoši zinkasovat 50 miliard.

Po tomto testovacím balónku bylo mezitím vytištěno 16 100 000 000 000 dolarových papírků, které natekly do „pásma nestability“ od Maroka až po Írán, na rozval Libye, Sýrie, přeložení plynovodu do Kataru, oslabení Ruska... Seznam dobrých činů takto financovaných by mohl pokračovat. Toto číslo uvádí bývalý šéf ekonomické redakce Süddeutscher Zeitung, nikoliv ruští propagandisté. To jen tak na okraj, třeba pro Jakuba Jandu. Peníze tekly a tečou proudem, ale nekončí tam, kde by měly. Zatímco se HDP zvýšilo o 30 %, zadluženost podniků vzrostla na 346 %, akciová bublina narostla proti roku 1990 na 476 % výchozího stavu a zadluženost finančního sektoru na 600 %.

Kdo bude na řadě jako příští Lehman?


Kandidátů na spuštění konkurzu je mnoho. Až do včerejška se zdálo, že to bude italský bankovní systém včele s Monte Paschi di Siena. Za další kandidáty by bylo možné považovat HSBC z Hongkongu, švýcarskou Credit Swiss, ale především Deutsche Bank. Ta má sice v názvu německá, ale ovládají ji členové rothschildovského klanu, a to přes soukromé osoby, rezidenty nebo právě přes investiční skupinu BlackRock a také přes další soukromé osoby-nerezidenty. Největším vlastníkem akcií Deutsche Bank je Hamad bin Jasim Ben Jaber Al Thani, emír z Kataru. Švýcarsko je útočištěm globální neofeudální finanční šlechty. Co chce, nám předvedla při otevření nového gotthardského tunelu. Ať se stane, co se stane, Švýcarsko zůstane bezpečným přístavem pro kapitál šlechty. Takže Credit Suisse to asi nebude, kdo má padnout. Rothschildové a komunistická Čína nenechají asi ve štychu ani HSBC. Italové jsou podporováni například i Putinem. Připomeňme, že jediným premiérem na hospodářském fóru v Petrohradu v roce 2016 byl Matteo Renzi. Nakonec tu máme čerstvé rozhodnutí Evropské komise, která svolila k záchraně Monte Paschi di Siena ze státních peněz.

Ukazuje se, že strach z pádu eura, kdyby se dostal k moci Grillo se svým hnutím Pěti hvězd, pohne evropskou komisi k překročení všech limitů a popření všeho, co nařizovala včera. Aféra s Monte Paschi ovšem dále pokračuje. Dne 30.prosince 2016 zahájila italská parlamentní komise vyšetřování vyvolané hnutím Pěti hvězd a na světlo už vycházejí další zajímavé skutečnosti. Viz dnešní*/ zprávy o tom, že na klíčových listinách banky figuruje Draghiho podpis.

Tak zbývá už jediný obětní beránek. A všechny události minulých tří let, včetně přenosu teroru do Německa za účelem přijetí mimořádných opatření, drakonických zákonů omezujících svobodu tisku, pohybu obyvatel, šmírování a zvýšená propaganda, která má za účel nespokojenost obyvatelstva odkanalizovat směrem k nově příchozím migrantům, tomu nasvědčují. Na seznamu na odstřel zbývá prakticky už jen Deutsche Bank.

Jako dezert k tomu: toxická aktiva v bilanci Deutsche Bank narostla na 75 bilionu dolarů, přičemž cena akcie Deutsche Bank spadla v červenci 2016 na rekordně nízkých 11 dolarů za akcie. Jenom měsíc předtím se stal jejím největším akcionářem a tím pádem majitelem katarský emír. To něco může signalizovat v době, kdy v Sýrii nevycházejí plány anglosaských elit a připravuje se pravděpodobně nová Jalta. Po porážce teroristů v Aleppu ztrácí Katar poslední naději na plynovod, který by vedl do Evropy.

Naděje umírá jako poslední


Do nového roku přece jenom něco pozitivního. Tady je 44stránková studie od renomované KPMG, týkající se alternativního měnového systému a změny centrálního bankovnictví tak, jak jsme o tom hovořili na naší zářijové konferenci „Nové peníze pro nový život“ a která byla zadána islandským premiérem. Aniž bychom to jako organizátorky tušily, ve stejné době, tedy 5. září 2016 proběhla také na Islandu konference, jejíž záznam můžete shlédnout v angličtině zde. Jak je vidět, nejsme samy, koho zajímá skutečná budoucnost plnohodnotných peněz.

Je tedy šance, že systém plnohodnotných peněz není chimérou nás alternativních ekonomů, nýbrž se už o něm začne vážně diskutovat. Plnohodnotné peníze se tisknou v souladu s potřebami reálné ekonomiky, nikoliv pro spekulace, a mělo by se tak dít pod demokratickou kontrolou. A třeba se jednou dožijeme i toho, že nás hoši z ČNB přestanou krmit pohádkami o inflačních cílech. Protože až stávající systém krachne, pak bych nechtěla být v jejich kůži.

Všem čtenářům a spolupracovníkům alternativních médií hledajících pravdu přeji hodně zdraví a odvahy v roce 2017! A nebojme se! Tráva poroste a slunce bude svítit i bez finančních mágů!


*/ článek vyšel 8.1.2016

25 komentářů :

 1. Děkuji za tento článek,naprosto perfektní.
  Proto to stěhování finančních skupin do Asie,nechají starý svět i ze starými bankstéry Rosh.Rokef padnout.
  Jak víme tito mladší bankstéři,mají víc majetku,než je státní dluh USA,tak radím Trumpovi,zabavit jim tento majetek.

  OdpovědětSmazat
 2. Peníze jsou nemocné, protože je ovládají parazitičtí psychopati. To je možné, ba dokonce nutné jenom v kapitalismu.

  OdpovědětSmazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 4. Polovina Čecháčků by potřebovala vrátit zločinný socialismus společně s komunistickými vrahy a zloději k veslu alespoň na rok zpět.
  Poté by si začala konečně vážit dnešní demokracie, plných regálů, svobody slova, volného cestování po celém světě a jiných kladů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pán bude asi zlodějský pomatenec, zlodějský, prolhaný a zkorumpovaný režim je kapitalismus, který navíc stojí na koloniálních válkách !! Už Norimberský tribunál uvedl, že největší zločin proti lidkosti jsou útočné války a jako takové jsou nepromlčitelné !!

   Smazat
  2. To 10:54
   Jak víte, že kdyby nebylo roku převratu z roku 89, že bychom měli dnes relály prázdné ? Nepochybně by se tak nestalo a je dokonce možné a pravděpodobné, že bychom měli ty regály nejen plné ale měli bychom i spokojené lidi.K vývoji k lepšímu by došlo bez ohledu na to, že si to někteří nepřáli. Může být, že komunismus byl zločinný, ale stejně zločinný systém máme i nyní.Dříve existovali zločinci s tisícikorunami, dnes s miliony.

   Smazat
  3. Anonymní9. ledna 2017 10:54 naprosto souhlasím zlatý socialismus ne na rok ale nastálo

   Smazat
  4. Děkuji za vskutku odborný příspěvek k výše uvedenému článku. Tato informace má pro mě cenu zlata.

   Smazat
  5. Ten socializmus doceňujeme až teraz. Bohužiaľ sme k tomu potrebovali všetci pamätníci zlú skúsenosť.

   Smazat
  6. 10:54- hlavně by Váš názor "ocenili" zmrzlí bezdomovci. Jen v jejich obětech se již vyrovnáváte komunistickým a to ještě nevládnete 40 let.

   Smazat
  7. pro 11:39
   Jako vzor a etalon státu, kde zůstal komunistický diktátorský režim je KLDR. ?Myslím, že nikdo z vás by tam žít nechtěl.
   Mimochodem trpí i hladomorem, takže zřejmě v obchodech asi fakt mají málo.

   Smazat
  8. 1329 Povolný a kolik bezdomovců po 1990 u nás umrzlo ? Sem s tím a přehánějte prosím. A já si mezitím najdu údaje o zemřelých v komunistických lágrech a vězení, už ani nehovořím o politických popravách.

   Smazat
  9. 13:38: Vy patříte mezi těch 30% hlupáků, kteří ještě věří mainstreamu? Že vy jste ten zapšklý stařík, který se roky živil jako umývač nádobí v USA ráji? A jak se vám líbí D. Trump jako prezident, dědoušku? Myslíte si, že studoval v Moskvě? Taková zrada, komouš Trump se chce kamarádit s Putinem!�� Kdo nás tady bude svými bludy bavit, až vás klepne?

   Smazat
  10. pro 15:00
   a něco k věci by nebylo ?
   Nadávat umí každý, ale najít kolik bezdomovců umrzlo po 1990 v ČR to je už fuška, co ?
   A nejde jen o tuto stupidníá debatu o ničem, jde všeobecně - dojmy a pojmy se pletou docela pravidelně, většina debatérů tady je tak neschopná, že si neumí ani najít správné číslo v nějakých podkladech atd...
   Přátelé - žijete tady ve své informační bublině. Buďte si jistí, že Vás to neobohacuje , ale naopak Vám zužuje vidění pouze na své kamarády a spolubesedníky se stejným a podobným názorem.
   Mějte se tady blaze.

   Smazat
  11. 13:38- nějak se mi to nedaří najít, asi se to neeviduje, budete úspěšnější?

   Smazat
  12. PS.-vycházím ze své paměti a médií cca 5-10 za zimu. Jen zmrzlé, jsou i jiná úmrtí zaviněná "bezdomovstvím".

   Smazat
  13. ...je mě 70 let, bejvalý režim a jeho konec dobře pamatuji,..tehdy už žádné prázdné regály nebyly, výběr byl samozřejmě menší,..ceny přiměřené, nájmy asi desetina platu..svoboda omezená ale sociální jistoty velké..pracovní produktivita malá, že byla pracovní povinnost jsou kecy- každej musel prokázat způsob obživy..v posledku existoval příděl deviz a v podstatě volné cestování...nespokojený jsme byli,
   to co bylo dobré, zdravotnictví, školství,ceny nájmů, vody, elektřiny, závodních rekreací doma i v cizině, ceny bytů a bezúročné půjčky na staby rod. domů,..atd jsme pokládali za samozřejmost

   Smazat
 5. Kdyby bylo pravdou jen polovina z toho, co je psáno v článku, pak člověka musí napadnout, že demokracie je jen prázdný pojem, pokud jde o rozhodování "vůlí lidu"! Ano, demokracie je povolena pouze v tom případě, že neohrožuje zájmy "ovládajících". Můžeme rozhodovat o tom, zda postavíme z "přidělenách" peněz lavičku pravdoláskaři a nebo vyvěsíme pamětní desku. Bratru, obojí je k ničemu, ale to rozhodnutí je "demokratické"!
  Zkráceně: dělejte co chcete, ale do peněz se nám nemíchejte!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To 11:04
   Máte pravdu,demokracie, socialismus, komunismus, kapitalismus, svoboda, rovnoprávnost, spraverlnost to vše jsou jen prázdné pojmy a nikdy nic jiného nebyly.Pořád to je o vzájemném střídání různým zájmových skupin u moci.

   Smazat
 6. Myslím, že článek může doplnit i tato přednáška. https://www.youtube.com/watch?v=JFZ6SL0v3b0
  Stále více je zřejmé, že změna musí být globální. Už v případě socialismu by nemusela být např.tak chráněna ekonomika, hranice by byly propustné a přesto by nebyla ekonomická, či válečná migrace. Rozvojovým zemím jsme naopak pomáhali a ty by se svým přírodním bohatstvím rozhodně už dávno nebyly v takové bídě jako nyní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. R.P.9. ledna 2017 11:33
   Z Vašeho odkazu na přednášku prof Kellera jsem se dozvěděl, že výrazné napravení situace (snižování majetkové nesouměřitelnosti), by nastalo zavedením majetkové daně (z nemovitostí, akcií, peněz, firem, prostě z jakékoliv formy majetku) v navrhované výši: 1% z majetku nad 1mil EUR a 10% z majetku na 1mld EUR. Takže žádný socialismus, jenom rozumná daňová politika. P.K.

   Smazat
 7. Ve Švýcarsku a Rakousku jsou v některých regionech vlastní peněžní systémy, které mají za úkol podpořit regionální ekonomiku. Těší se velké oblibě, přelévají se i do sousedních regionů a nejde o peníze zúročitelné. Takže nutí jejich uživatele utrácet a tím roztáčí ekonomický proces. Možná tohle je cesta budoucnosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní9. ledna 2017 13:01
   To jsou asi dobré myšlenky, které fungují tam, kde mají lidé k sobě důvěru. Pokud ji občané v nějakém regionu vůči sobě mají, může to zlepšit jejich ekonomickou situaci. Samozřejmě na úkor ostatních oblastí.
   Podle mého názoru, je třeba změnit pravidla zacházení se státní měnou. Ta se hromadí u stále menší části obyvatel a nedostává se do oběhu, ve formě požadovaných služeb, kterými by se mohlo živit dost jiných lidí. Naopak peníze zůstávají v peněžní oblasti (akcie, dluhopisy, fondy a další „produkty“), kde přináší větší zisky, než v oblasti služeb, či výroby. Důsledkem je, že majitelé peněz bohatnou stále více, než ti, kteří se zabývají smysluplnou činností. Na rovinu řečenu, rentiéři parazitují na těch, kteří pracují - ať už rukama, nebo hlavou. P.K.
   https://www.youtube.com/watch?v=JFZ6SL0v3b0

   Smazat
 8. Přebytky nekryté měny jsou obrovské a není kam investovat.
  Možná je také už na čase, zamyslet se nad současným stavem "kapitalismu", který už vlastně kapitalismem není!
  Mohu dokladovat právě na globální krizi 2008, kterou rozpoutaly americké banky, které však dopadly tak, že zisky jsou privátní, ale ztráty jsou veřejné! Zkrachovalé banky byly "zachráněny", občané však zaplatili cca 700 miliard dolarů sanačních bankovních nákladů, ale lidem, co za krach mohli, se dodnes nestalo prakticky nic! Myslím, že dnes se již nejedná o kapitalismus, který má jisté, předem definované zákonitosti, ale o něco zcela jiného,jenom to ještě nemá jméno! Třeba burza má primárně sloužit k alokaci kapitálu a místo toho se na burzách celého světa hraje jakési finanční "kasino", kde hráči jsou banky, ale hraje se s penězi daňových poplatníků, ale jistil jsem, že nejsem sám, kdo si dále podobné praktiky nechtějí nechat líbit a mohou proti tomu něco dělat.

  OdpovědětSmazat
 9. Uvedné zdroje sice obsahují návrhy na odstranění základních finančních nerovnováh, ale příslušní protagonisté si neuvědomují, že klíč je ve vlastnictví nástoje směny - peněz. Pokud může člověk vlastnit peníze jako majetek, vždy bude pod tlakem jej zvětšovat bez ohledu na to, jak je to s penězi jako majetkem jinde než u něj. Individuální vlastnictví peněz fakticky zatemňuje pohled na celkový objem peněz potřebný k zajištění směny. Jiří Schlimbach se symptomaticky jako Čech správně dovtípil, že problém je právě v majetkové povaze peněz. Proto ve své komplexní reformě (ekonomickareforma.cz) zbavuje peníze jejich vlastnické povahy a přesouvá je pod národní správu pod ústavní ochranou. Současně je používá v spravedlivě delimitovaných objemech nárokových plnění k profinacování každé transakce do objemu dle zdrojových limitů. To znamená, že národní peněžní báze jajko celkový objem peněz stačí obsloužit o řád či více řádů více transakcí než je to v současné době při zadržování peněz jejich vlastníky a disponenty. Odpadne korupce, finanční a daňové podvody, značná část drobné i velké kriminality a při minimální mzdě v úrovni dnešní průměrné umožní zásadní spravedlivou nápravu dnešní neudržitelné nespravedlnosti. Jako finančník místopředseda ČSNS disponuji celým projektem včetně transformační fáze a jsem hrdý, že tuto reformu má ČSNS jako součást své strategie. Sociální demokracie prokázala, že ji nejde ani o sociální spravedlnost ani o demokracii, ale výhradně o pozici exkluzivního globálního slouhy na úkor občanů vlastní země. jenže exkluzivity dnes padají jako hrušky a neznalost reálné globální politiky a globálního finančního systému vede jejeich lídry k zoufalým protinárodním a protilidovým činům. Proto je přirozené, aby každý sociálně ohleduplný a odpovědný vlastenec hledal a nalézal svou cestu k národnímu socialismu jako spravedlivého řádu bez diktátů, přebujelého státního paternalismu a neodpovědného řízení. Pojďme se sjednotit pod Svatoplukovými pruty míru, vlastenectví a sociálně ohleduplné odpovědnosti, učme se navzájem samostatnosti ve věcech jedince a nezištné spolupráce ve věcech společenství lidí. Jsme vědoucí a vědomí natolik, že nám nikdo nemusí diktovat, co máme z co nemáme dělat. Vědomosti jsou naším bezpečným průvodcem na cestě životem, činorodost pak smyslem samotného bytí. Petr Ježek, místopředseda ČSNS, vlastenec a humanista

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.