Reklama

čtvrtek 5. ledna 2017

Bože chraň aspidistru (i nás)

5. 1. 2017 - EB
Ke konci roku 2016 ze všech stran slyšíme, že si Češi nikdy nežili lépe. Naše země vzkvétá, dalo by se říci. Jak jsme ale napsali už v roce 2003, špatným zacházením lze zahubit i téměř nezničitelnou rostlinu.

Hlavní hrdina Orwellova románu Bože chraň aspidistru Gordon Comstock se svou pokojovou rostlinu rodu aspidistra pokusil zabít tím, že ji nezalíval, típal si cigarety o její stonky a přidával jí do zeminy sůl. Aspidistra je ale skoro nesmrtelná rostlina. I Česká republika se zdá být mimořádně odolná vůči zacházení nejhoršího druhu. Politici se ji zdánlivě snažili zničit čtyřiceti lety komunismu a další dekádou drancování a plýtvání, ale Češi se nevzdávají. Namísto toho, abychom parafrázovali novoroční projev Václava Havla, přežili korupci, organizovaný zločin a povodně, a byli pozváni do vybrané společnosti (NATO, EU). Češi teď vstupují do nového roku, ve kterém je čeká zvyšování daní, protože je třeba zaplatit za drancování a plýtvání v minulosti. Měli by si pamatovat, že i nesmrtelnou aspidistru nakonec Gordon Comstock utýral.

37 komentářů :

 1. Je třeba zdůraznit, že "západ" NEDOHÁNÍME! Naopak se mu vzdalujeme a jsme čím dál lacinější kolonií. Když Německá firma přidá 1% znamená, že Česká by musela přidat cca. 8%! A to je jenom pro udržení stejného rozdílu. O nějakém "přibližování" nemůže být ani řeč!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1540 ČR dohání Západ, jsme nyní asi na 87% HDP na hlavu z průměru EU.
   Při vstupu do EU to bylo asi kolem 71%.
   Faktem ale je, že některé nové země (např. i Slovensko) dohánějí ten průměr v EU rychleji a například zase některé velmi bohaté země v EU postupují také rychleji (třeba Německo).
   Ale ČR postupně dotahuje EU v HDP na hlavu a pomalu se blížíme k průměru v EU. https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/nova-cisla-jak-cesko-dohani-zapad-tak-dobre-na-tom-jeste-neb/r~531c9312c36711e692f30025900fea04/

   Smazat
  2. Růst vašeho posvátného HDP nemá nic společného s kupní silou obyvatelstva, protože by jinak odtékající stovky miliard ročních dividend musely zůstat v protektorátu Česko !! Ale na druhou stranu někteří vyvolení miliardáři Západ dávno předstihli jako Kožený, Krejčíř, Klaus, Zeman, Otava, Bakala, Železný, Tykač , Babiš a spousta dalších šikulů !!

   Smazat
  3. 16:34
   příště dejte nějaké zdroje, kde si něco přečtu. Vaše dojmy a sny nejsou příliš relevantní. Tady je vývoj kupní síly od 1989: https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/cesi-bohatnou-projdete-si-porovnani-kupni-sily-s-rokem-1989/r~e0d756de69a411e49b26002590604f2e/

   Smazat
  4. Pro 17.07
   Sežeňte si také zdroje o vývoji kupní síly od roku 1950 do roku 1989. Budete překvapen, když už zabýváte těmi financemi. A hlavně nečtětě Aktuálně.cz a podívejte se na něco odbornějčího, třeba sem:
   http://akcie-cz.kurzy.cz/?utm_source=sklik&utm_medium=cpc&utm_term=akcie&utm_campaign=akcie

   Smazat
  5. Mluvím o tom, že po 30 letech od revoluce, jsme pro západ pořád lacinou kolonií! To, že máme vyžší kupní sílu, o tom není pochyb. Jde o to, že pokud jsme, jak píše někdo výš, na 87% HDP a platově někde na 40%, tak je prostě někde chyba. A to, že bohatneme, to v 89 roce mohli lidé říct taky!

   Smazat
  6. 17:07 - chudneme od 70. let a to všude! Jen v Itálii se ztratilo 70% ekonomiky! Např. dnes propagované máslo za 5,- Kčs (tedy přepočteno na Kčs ze současné měny - cena 34,- Kč v akci!) bylo v roce 1985 za 8,- Kč! Tedy opticky dražší! Ovšem to bylo máslo! Dnes po odečení vody a všelikakých podvodných substrátů tam obsažených zjistíme že je dnes i v té "mimořádní akci" dražší či srovnatené! To samý cíga! Jeden si řekne - no cooo - Spartičky bejvávaly drahý! Dens v přepočtu je to stejné.Není! Tenkrát obsahovaly co do účinné látky kterou není parfém ani dehet,nýbrž nikotin dvojnásobnou dávku! Tedy dnes jsou při cene 7:1 dvakrát dražší! Voda je dražší tisíckrát,nájem desetkrát, takže vlastně co námdnes zbyde po zaplacení nezbytného bydlení je méně než nám zbylo tehdy přepočteno na požitky! A to nemluvím o kultuře,která byla stejně jako vzdělání nespočtukrát bohatší a hodnotnější ....

   Smazat
  7. Petr Herout 5.ledna 2017 16:34
   miliardář Zeman = Miloš Zeman?
   Máte nějaké vysvětlení, jak a kam se mu ty miliardy povedlo schovat? Nebo se Vám tam jen připletl v zápalu boje?
   Jinak samozřejmě platí:
   škoda každé pomluvy, která padne vedle!

   Smazat
  8. E. Best nepíše o HDP ale o blbosti, která umoří i vola. Naděje vložená lidmi do politiků po 89. se rozplynula. A předvídá, "bude hůř". Varuje, že aspidistru(ČR) lze umořit! Tak co krajané, obětujeme Prahu? PS. Trochu mne irituje, když známí lidé užívají v 1. osobě tvar jsme(onikání). Způsob poznávání se? Kdo mi to vysvětlí? Příklad: E. Best, V. Dvořák a jiní.

   Smazat
  9. O cestování platí totéž! Táta za komára jako mistr přidruženky letěl letadlem do Leningradu! Mě nemohl vzít, páč já měl tehdy "sva´ták"a šrotil účto abych nepropad. On pak celý život litoval že neletěli později -stačilo o týden a já mu oponoval, že mi to neva, že stejnak do Ruska nechci atd. No nic - jako každej tehdy Západem okouzlenej puboš, no:) Táta tam bydlel v luxusnímhotelu v centru a jezdil taxánem! 30 kiláků vyšlo na naší kačku!Jednu symbolickou kačku! Tak se dala parta hochů -mistrů z přidruženky dokupy a vyrazia se bavit. Dojeli na dýzu a tam bylo plno Finů a je považovali taky za Finy,ale když chtěli platit rublama, tak je vrchní požádal, aby odešli! No a Brixi - taková "huba nevymáchaná" od táty z práce na něj zařval: "Tak tobě smrděj rubliky,lumpe,jo? Mám zavolat milici?-a t prej směl vidět! Hned je odved za jakousi plentu v kucyni a tam jim nalil dva obrovský stakany Fiňáka! Víš co je Fiňák! To je vodka která už tehdy u nás stála (takový dva velký panďuláci) kilo! Kilo vole! Ve Zlaťáku!(hotel u nás -Zlatý lev). Takhle si tam žili!A já po Plyši? Vydal jsem se do Londýna za 7 litrů autobusem!! (táta letěl za 16 stováků - zbytek mu dotklo JZD!). Trmácení do Calaise, pak trajektem a nakonec cesta na ubytovnu 50 kiláků za Londýnem! Postele dětský -patrový, páč nás šoupli do letní školy,pochopitelně. Kuchyňka kde platí "uvař si sám" -jen nám udělali párky (hodnědivný a jiný než známe) s -podrž se -kečupem! K tomu silenj skoro nepitelnej čaj a pak šup -hoodinu cesty do centra,kde hledal parkoviště! Pak všude trmácení pešo! Páč bus a metro cenově nedostupný! Dva žebráci tam po mě somrovali na pívo a já jim lámaně vysvětloval,že jsem ze země kde za to jejich jedno teplý pívo dostanu deset studenejch! A taky že by mi nezbylo na projížďku lodí po Temži a to už by pak stál celej zájezd za vyližprdel! Tehdy jsem byl mladej a za málo hrdej a tátoj pravdu nepřiznal - páč já byl na Západě a von jen" v Rusku! Jenže dneska po 25 letech můžu napsat,že nebožtík táta měl recht - my se cpali někam kam nepatříme a kde na nás koukaj spatra a mohli jsem raději táhnout tam kde k nám vzhlíželi!

   Smazat
  10. 17.07
   co to plácáš debile o kávě a čokoládě. to vůbec k životu nepotřebuju ale byt, za který jsem platil v roce 1986 cca 500 při mzdě 3500 dnes zaplatím 6500 při mzdě 20 000. a musím, čoko a jiný sračky nemusím kupovat. A včíl mudruj...

   S

   Smazat
  11. Pavel Lepenka5. ledna 2017 21:30

   Pro pana Anonyma 17:07.
   "příště dejte nějaké zdroje, kde si něco přečtu. Vaše dojmy a sny nejsou příliš relevantní. Tady je vývoj kupní síly od 1989: https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/cesi-bohatnou-projdete-si-porovnani-kupni-sily-s-rokem-1989/r~e0d756de69a411e49b26002590604f2e/".

   Chybí Vám dodat jeden údaj. A sice, že ČSÚ vychází z průměrné mzdy a to ještě z hrubé. A to jistě víte, že hrubá se dost liší od čisté. No a ještě maličkost. Průměrnou mzdu nedosahuje 2/3 obyvatel.

   Smazat
  12. Pan Best se blamuje. Období, kdy jsme budovali socialismus, patří k tomu nejlepšímu, co jsem zažil. Stěžovat si mohli jen zloději a podvodníci, kterým komunisté nepřáli.

   Sympatického Besta omlouvá, že žil obklopen lží a nenávistí.

   Smazat
 2. Ale kdepak. Jen se podívejte jak to frau dobře zařídila a jak se nám valem Němci přibližují a už brzo budou papat stejné blafy jako my a možná ještě horší protože nebudou smět ani vepřové aby neurazili nové opálené Němce.

  OdpovědětSmazat
 3. Pan Best by nám mohl popsat,jak je výhodné pro Babiše,nakupovat státní dluhopisy ČR.Proč je Babiš proto,aby přebytek státního rozpočtu šel na umazání státního dluhu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za menší dluh se platí nižší suma ve formě úroků, i méně za tzv. "dluhovou službu" což je eufemismus pro další odírání dlužníka... Už v roce 1904 to bylo vysvětleno v Protokolech Sionských mudrců... kde je vysvětlena, mimo jiné, i nutnost ovládnutí médií, princip a pravý účel Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, globalizace, zničení gójských národů a ras...

   Smazat
  2. Nejsem jeho obdivovatelem, ani voličem. Ale ...
   Babiš zřejmě dobře ví, že dluh je docela osvědčeným nástrojem pro podrobení a ovládání celých zemí, i s jejich "elitami".
   Jeden lovec ekonomik o tom napsal i knížku.
   A Babiš je prvním (jediným) z popřevratových ministrů financí, kterému se podařil přebytek v čerpání státního rozpočtu.
   Vypadá to tak, že osud republiky mu není lhostejný. To narozdíl od jiných premiantů (pravých i levých), vč. laureáta prestižních mezinárodních cen. Za škrty a zadlužování.

   Smazat
  3. Pane Opluštil.
   Také nejsem obdivovatelem Babiše,už to někdo popisoval,proč takový přebytek.Přesně o tolik přišlo z EU navíc MLD,jinak je to je hra čísel.Proč ale pořád,rozpočet na rok 2017 s deficitem tolik mld.Někdo potřebuje nakupovat dluhopisy ČR,kdo asi,lehce si domyslíme.

   Smazat
 4. Západ nedoháníme ani náhodou a pokud Makrela a jiní vítači muslimáků nezmění svůj postoj, bude postupně docházet k tomu, že se oni začnou přibližovat úrovní k nám. Samozřejmě že se tomu budou mohutně bránit ještě větším drancováním u nás, pokud se dáme. Ovšem jak někdo řekl, nepatří nám ani jedna banka, což je znak kolonie. Je to přinejmenším k zamyšlení.

  OdpovědětSmazat
 5. Co obrovský státní dluh a milion exekucí ??

  OdpovědětSmazat
 6. Co chcete, vždyť žijeme v kolonii. Provařená politika MMF a SB zvítězila

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:47 nezatěžuj si chlapče a nevěř všemu.Nežiješ si špatně,pravda mohlo to být lepší nebýt ztráty kdy republika byla gubernií.Jinak,poslední koloniální zemí je Ruská federace,nejsi li její občan nemůžeš žít v kolonii. :))

   Smazat
  2. 18:00-jenže ta koloniální země k nám vzhlížela a byli jsem před ní! Kdežto současní "nekoloniální" vysavači naší ekonomiky a lidí (ročně odtud vyvádí až 300 miliard) na nás koukaj spatra a serou! Pro ně nejsme nic a nikdy jsme nebyli! Zatímco pan Stalin by se za nás rval i s bekovčíky i s Hitlerem, nebejt zbabělý politiky žabožroutů, tak Angláni na nás házeli boban! Prej se nebudou bít za zemi o který průměrnej Brit ví prt! To byla ta jejich politika! - http://blisty.cz/art/54198.html

   Smazat
 7. Západ,ke kterému údajně patříme,na nás zvysoka
  víte co.Ovšem vlastizrádci budou pořád vykřikovat
  něco o lepším životě.Je jen škoda,že ten lepší
  život je jen pro někoho.Já nic lepšího nepociťuji.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby jsi dělal něco užitečného a smysluplného tak by jsi měl také lepší život.

   A nevím na co si stěžuješ. 24/7 klepeš do svého PC s internetem svoje kokotiny, hladem zřejmě také netrpíš. Zřejmě jsi další z těch co jen závidí všem co maj trochu víc a pálí je dobré bydlo.

   Smazat
  2. 17:10
   A co smysluplnýhp děláš ty,počítačovej kecale????
   Pindáš a pindáš......

   Smazat
  3. Pro 17.10
   Nepleťe si HDP a HDN (hrubý národní dúchod). Za rok 2016 od nás odchází do zemí investorů 500 miliard korun. To, přepočteno na obyvatele, znamená, že každý z nás dostane o 100 tisíc méně, než kolik se u nás vyprodukovalo. Navíc, jak řekl jeden ekonom na ČRo plus, u ás MUSÍ být nižší mzda, abycom byli konkurenceschopní (s Asií). Tak jak sdělil, nikdy to nebude jinak.

   Smazat
  4. pro 17:38
   ale to je daň za to, jak jsme lákali do ČR zahraniční investory.
   Pokud si myslíte, že nejsou potřební, tak předve´dte něco sám. Založte firmu, zaměstnejte dělníky a plaťte jim vysoké mzdy a daně plaťte našemu státu.
   Mimochodem i naše české firmy to samé dělají s pobočkami v zahraničí, optimalizuje se všude.
   Dokud v EU nebude dańová jednota, tak to tak prostě bude.
   Proti daňovému sjednocení jsme kupodivu hlavně my , malé nové státy v EU.
   Vyberte si.

   Smazat
  5. Tak tak! Už není co znárodňovat, arizovat, ani rozkulačovat, privatizovat, vyvlastňovat, tunelovat či jinak uloupit. Budou už jenom zaslouženě „rýt držkou v zemi“, leniví, nepoučitelní a stádovití lumpenproletáři, státní zaměstnanci, parazitičtí komunističtí a postkomunističtí korytáři, estébáci, odboráři a další lemplovští kleptopracující, jakož i stejně parazitičtí, zamindrákovaní, práce neschopní eurobijci, exhibicionističtí neschopní, závistiví i zhulení pisálkové, buranští a lůze se podbízející režiséři, neschopní si ani společný kibuc či firmu založit, kde by se vlastníma rukama uživili, natož aby někoho dalšího zaměstnali. Ani Putin je živit nebude. Stejně tak nezodpovědné matky "samoživitelky", plodící stejné parazity. Bohužel na to doplatí právě ti pracovití, kteří nedobrovolně přispívají na množení této vrstvy. Řešením je pouze adopce do ještě přežívajících normálních rodin. Vyměnit uprchlíky za bolševiky (kus za kus).

   Smazat
  6. 18:09 To jsme rádi, že jste nám řekl, kde je ten "zakopaný pes" = zahraniční investoři. Tak je pořádně zdaníme - co vy na to ?
   Platit vysoké mzdy může jen ten, která má monopol na trhu a určuje ceny. Tak mu zbude i na vyšší mzdy, to ale není případ českých firem. Vy budete ekonom "k pohledání"...

   Smazat
 8. Koukám už jsou zde odchovancovi svodkaři....

  OdpovědětSmazat
 9. To si dělaj kozy, ne? Kdo by se opovážil ještě zvedat už tak vysoký daně? Už teď děláme půl roku na stát a půl na sebe.

  OdpovědětSmazat
 10. Koukám,že je to tady samý ekonom. No holt jsme národem odborníků.A bude ještě lépe až dorazí lekaři, myslím tím ti gynekologové co jsou na cestě.Nám stačí sedět doma v teple a přes ten počítač kecat a kecat. Jo hoší pojdme dotoho pojdme do toho jo hoši pojdme do toho pojdme do toho, my tu válku stejně vyhrajem stejně vyhrajem.

  OdpovědětSmazat
 11. Pánové jenom kecáte. Skončil SR 2016 přebytkem? Ano
  a hodně vysokým.Vždy to zůstane v historické grafice
  velmi vysoku: Když je to tak snadné, proč to nedokázali ti před Babišem. Takhle to vypadá, že asi opravdu to umí! Kalousek musí mít doma poplivanou kuchyni vzteky. Babiš není můj hrdina. V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omlouvám se za překlepy, ale orosily se mi brýle dojetím. V,J,Horák.

   Smazat
 12. Já už jsem multikulturní. K ženám mám vztah jako muslim, k penězům jako Žid a k práci jako cikán.

  OdpovědětSmazat
 13. To je nádhera 19,36 něco tak vtipného jsem již dlouho nečetl. Přečtu kousek a pokud je to stále omílané téma jdu dál, nereaguji. Je potřeba přemlouvat lidi kteří nechodí k volbám, že tentokrát je to životně nutné a volit ty co prosazují volební povinnost a řízení státu na všech úrovních pomocí referend. Všechno to Vaše kočkování si nechte na dobu až bude fungovat stát demokraticky. Podle mě je demokracie vůlí většiny a jsem dost starý abych necítil, že tak je to správné. MŠ.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.