Reklama

.

.

pátek 20. ledna 2017

Česká televize potřebuje pořádný průvan

Stanislav Blaha 
20.1.2017   E-republika

Zpravodajská redakce ČT porušuje zákon a na upozornění ze strany RRTV reaguje neadekvátně a arogantně.
Upozornění RRTV


10. ledna 2017 zasedala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a mimo jiné upozornila Českou televizi, že porušila §31, odst. 2 a 3 Zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Toto je citace obou odstavců:

Parlament ČR, 231/2001 Sb., §31 schválil, že:
(2) Provozovatel vysílání poskytuje objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů. Názory nebo hodnotící komentáře musí být odděleny od informací zpravodajského charakteru.
(3) Provozovatel vysílání je povinen zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, popřípadě jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě.


Česká televize podle RRTV porušila zákon tím, že v rámci pořadu, charakterizovaném provozovatelem jako zpravodajský pořad s názvem Americká volební noc, dne 9. listopadu 2016, v časovém úseku 03:00 – 08:00 hodin, na programu ČT24 odvysílala nevyvážené a neobjektivní zpravodajství, během něhož docházelo k nadržování jedné straně, zejména soustavnou a zcela jednostrannou kritikou jen jednoho z kandidátů na amerického prezidenta.

RRTV ve své tiskové zprávě uvádí konkrétní pochybení, např.:
 • Použití fotografií v zavádějícím kontextu;
 • překrucování výroků Trumpových příznivců;
 • široký prostor pro vyjádření byl dán pouze transparentním příznivcům Clintonové;
 • neoddělení názorů a hodnotících komentářů od informací zpravodajského charakteru;
 • spojování potenciálního vítězství Trumpa s pocitem ohrožení;
 • účelové řazení informací;
 • CNN otevřeně sympatizující s Clintonovou jako téměř jediný zdroj informací.
Rada stanovila České televizi lhůtu k nápravě 7 dní ode dne doručení tohoto upozornění.

Reakce redakce

Reakce redakce zpravodajství ČT byla příznačná. Zástupci šéfredaktora zpravodajství ČT Michal Kubal a František Lutonský v tomto otevřeném dopisu označili upozornění na porušení zákona za "účelovou a zaujatou zprávu".   Michal Kubal, František Lutonský napsali:
Vaše zdůvodnění vyvolalo mezi tvůrci a spolupracovníky pořadu rozhořčení a pocit nespravedlnosti, zejména kvůli účelovosti a zřejmé zaujatosti vaší zprávy. Nikdo z desítek lidí připravujících toto vysílání neměl samozřejmě sebemenší zájem na vyjadřování preferencí kteréhokoliv z kandidátů.

Podle závěrečných otázek v otevřeném dopisu by až člověk nabyl dojem, že RRTV není regulačním orgánem České televize, ale že je tomu přesně naopak. K usvědčení obou pánů z toho, že v poslední větě výše uvedené citace lžou, přitom stačí jen letmý pohled na jejich twiterové účty (zde a zde). Příznačné též je, že inkriminovaný pořad není možné přehrát v archivu ČT. Na tuto námitku František Lutonský na svém twitteru argumentoval právy na agenturní záběry, přitom v době, kdy jsem psal tento článek, šel bez problémů přehrát obdobný pořad z roku 2012, a to včetně agenturních záběrů. Na webu České televize nelze najít ani zmínku o upozornění RRTV, a dokonce ani o otevřeném dopisu Kubaly a Lutonského. Zdá se, že zásada, že veřejnoprávní médium informuje o událostech spojených se sebou samým stejným způsobem jako o jakékoli jiné instituci, v tomto případě neplatí.

 

Reakce diváků

František Lutonský, který zveřejnil odkaz na otevřený dopis na svém twitterovém účtu, tam sklidil drtivou kritiku. Stejně tak kriticky vyzněla diskuse pod článkem o reakci vedení zpravodajské redakce ČT i na serveru Echo24, který zastává a hájí spíše liberální postoje. Vesměs všude, kde se kauza diskutuje, převažuje kritika ČT, přesto vrcholní manažeři její zpravodajské redakce zůstávají skálopevně přesvědčeni o tom, že oni svoji práci dělají dobře.

Zeptal jsem se na názor Michaela Hausera, člena Rady ČT, který mi k celé kauze sdělil: "Česká televize je liberální médium a ve svém pokrytí amerických presidentských voleb se až příliš spoléhala na CNN a renomované US agentury pro výzkum veřejného mínění, které v předvečer voleb předpovídaly, že s 85% pravděpodobností zvítězí Hillary Clintonová. Toto je první institucionální kritika tohoto druhu po několika letech a manažeři ČT na ni nejsou zvyklí. Proto reagují tak podrážděně."

 

Závěrem


Podle mého názoru má ČT máslo na hlavě už dlouho, píšeme o tom celkem pravidelně, naposledy v souvislosti s 500stránkovou stížností Petra Pražáka, která se zabývala informováním ČT o událostech na Ukrajině a která s velkou pravděpodobností skončila v koši.

Co se týče presidentských voleb v USA, vyčítám ČT především tyto přešlapy:
 • Absenci objektivního, analytického a kritického zhodnocení osmi let vlády Baracka Obamy,
 • Informování o margináliích, nikoli o programech jednotlivých kandidátů a zájmových skupinách, která za nimi stály,
 • Vytváření dojmu, že Hillary Clintonová je jediná ze všech kandidátů, která má pro presidentskou funkci tu správnou kvalifikaci,
 • Neinformování o Bernie Sandersovi a o tom, jakým způsobem ho špičky Demokratické strany vyšachovaly ze hry,
 • Zatajení obsahu uniklých e-mailů členů volebního štábu Clintonové, z nichž vyplývalo velmi podezřelé financování její volební kampaně,
 • Nabíhání si na stále stejné vidle. Což události jako zvolení Miloše Zemana českým prezidentem či Brexit nestačily jako varování, že spoléhat se na agenturní zprávy a "renomované" agentury na výzkum veřejného mínění nestačí?
 • Absenci pokory a sebereflexe, arogantní a naprosto neadekvátní reakci na jakoukoli kritiku.

RRTV udělala na české poměry odvážný krok správným směrem. Pánové Kubal a Lutonský svým otevřeným dopisem dostali svého zaměstnavatele do velmi těžké pozice. Podíváme-li se do výše zmíněného zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, zjistíme, že pokud ČT setrvá ve svém odporu ke kritice a nepřijme v požadované lhůtě žádná nápravná opatření, jak ji o to žádá RRTV ve svém upozornění, nezbude Radě nic jiného, než udělit České televizi pokutu až do výše 2,5 mil. Kč. V tomto případě by ředitel ČT měl po manažerech zpravodajské redakce požadovat úhradu škody, kterou svým jednáním způsobili České televizi a tím i jejím koncesionářům. A poté provést rozsáhlé personální změny.
- - -Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!Související články:

33 komentářů :

 1. RRTV vyhodí ředitele a nový vyháže všechny redaktory zpravodajství. Pro začátek.
  Nechápu to. To, co zná snad každý, kdo se pohybuje v privátní sféře, je státnímu sektoru stále nepoznanou zkušeností. Neodvádíš kvalitní práci pro svého chlebodárce - letíš. Navíc často s posudkem, že si v oboru v širokém okolí už neškrábneš.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Buďte rád, že Vás obohatí příspěvky "gejzírů moudrosti" jako je Janda, Pavel, Fištejn, Kolář, Dvořák, Kalousek, Vondra, Langšádlová, Němcová a hlavně vynikající diplomat, náš "pan Kníže".

   J.B.

   Vymazat
  2. Je to jen a pouze NA NÁS!!!

   Kdo vyhraje volby obsasí řadu ČT!!!

   Volme masově SPD Tomio Okamura a VŠE SE ZMĚNÍ;)
   VSAĎTE SE;)

   https://m.facebook.com/tomio.cz/

   Vymazat
  3. RRTV (Rada pro rozhlasové a televizní vysílání) nemá mandát na vyhození ředitele ať již ČT, ČRo či ČTK. Od toho jsou Rada ČT, Rada ČRo a Rada ČTK. RRTV kontroluje mediální prostor jako celek, např. přiděluje vysílací frekvence, sleduje vysílání všech subjektů, nastavuje pravidla pro všechny, ale neřídí jednotlivá veřejnoprávní média.
   Kdy už se konečně ti, kteří mají touhu se zapojit do diskuse, zorientují alespoň v nejzákladnějších věcech daného problému?
   KR

   Vymazat
  4. Kdyby v této republice byla síla, která dokáže PŘINUTIT některé ty kolaborantské lumpy v ČT k pořádné práci, už dávno by všichni odpovědní vedoucí pracovníci byli bez práce!!! Bohužel praxe ukazuje, že Rada ČT je v hlubokém komatu, nebo dělá, že neslyší. A ČT nad sebou žádný SKUTEČNÝ řídící orgán nemá a proto se všem různým upozorněním jen vysmívá. A ani nějaká, byť i milionová pokuta na ně neplatí!! Nemilosrdně a tvrdě s nimi! Na dlažbu a z vysokého patra! J.A.Slyšel

   Vymazat
  5. Kdyby v této republice byla síla, která dokáže PŘINUTIT některé ty kolaborantské lumpy v ČT k pořádné práci, už dávno by všichni odpovědní vedoucí pracovníci byli bez práce!!! Bohužel praxe ukazuje, že Rada ČT je v hlubokém komatu, nebo dělá, že neslyší. A ČT nad sebou žádný SKUTEČNÝ řídící orgán nemá a proto se všem různým upozorněním jen vysmívá. A ani nějaká, byť i milionová pokuta na ně neplatí!! Nemilosrdně a tvrdě s nimi! Na dlažbu a z vysokého patra!
   21.1.2017J.A.Slyšel

   Vymazat
  6. ČT = televizní kanál
   http://pravyprostor.cz/wp-content/uploads/2017/01/čt24.jpg

   Vymazat
 2. To ještě nic není - na taková zpravodajství už jsme si zvykli.Ale pořady Máte slovo s Jílkovou? To jsou přímo odporné provokace slušných lidí u obrazovek a ta pitomá protekční kráva Jílková to má v televizi propachtovaný snad až do smrti. Už jednou na ni byla zdrcující kritika když dělala pořady TV Aréna - stejnej hnus a už je to hodně dávno, pak dlouho nebyla vidět, a pak se zase objevila v podobném žvanivém pořadu, až současné "Slovo" je páchnoucí stoka. Čubky Drtinové se TV dokázala zbavit, zrovna tak Veselovskýho i Takáče, ale tahle - dnes už stará megera - tam bude pořád. Ano, chtělo by to všechno provětrat -diváci si nezaslouží takový póvl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ta čarodějnice ma na rodnym listě čete jako misto narozeni jejibracha to same a jejich tatinek komunisticky propagandista ty už jen tak někdo nevyhodi když tupi plebs nemuže ani usnout nebylali by čarodějnice z kotle na obrazovce oni totiž vědi o každem všechno jen jedine vam neprozradi kolik nas takovato tlupa komediantu stoji je to totiž ze zakona statni tajemstvi a ani velki soudruch eštebak kobliha nema narok dělat vyučtovani přestože jinak kontroluje na koho ukaže a kdyby se nestiděl tak by se podival i k vam do ložnice

   Vymazat
 3. Kdy Cesi uznaji ze udelali chybu s havlem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Češi už to uznali dávno.
   A odrodilci to neuznají nikdy.
   Chytit za koule a povyhazovat k jejich chlebodárcům.

   Vymazat
  2. Havla si nevybrali Češi, ale CIA! Však si ho taky několik let přes Janoucha platila.
   O tom, kolik toho zmůžou proti Imperiu porobené národy můžeme vidět v Nemecku.
   Tam kdyby se satrapa Merkelová rozhodla spálit Němce v plynových komorách, tak s tím nic neudělaj.

   Vymazat
  3. Multikulturní Večerníček České televize
   http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Soubor:Multikulturní_večerníček.png

   Vymazat
 4. no oni jsou figury z kanalizace přirozeně nejviditelnější - první linie.když byla vyštípána paní Sluková a pan Hrubeš,co oplodnil nedotknutelnou na deset metrů,bylo hotovo jedno - dost odporné - období politické odpornosti.Jakmile
  se změní ksichty této garnitury,budem vědět,že to má zas pevně v rukou někdo jiný.hitlary odchod, trump nástup.rozdíl mezi hvězdami ale žádný.vypnout.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:54 je mi te lito kdyz nerozeznas rozdil mezi Hitlerou a Trumpem
   DO VEZENI S NI

   Vymazat
 5. Problém není v tom, že byli usvědčeni při tendenčnosti jednoho pořadu. Problém je v tom, kde jsou alespoň nějaké netendenční pořady v jejich vysílání...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Soubor:Informovanost_musí_bejt.jpg

   Vymazat
 6. To nebyl jeden pořad.Ono jich je více,ale radě
  to nijak nevadilo a odmítala zasáhnout.Všechno
  vzniklo kvůli tom,že se bude obměňovat tato rada
  a tak se najednou aktivovala.Členové doufají,že
  tam budou opět sedět za nemalý peníz.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Soubor:ČT_propaganda_neziskovka.jpg

   Vymazat
 7. Česká televize je spolek bezcharakterních kolaborantů, škodící zájmům ČR, kteří jen plní zadání svých pánů, tedy euroamerických globalistů. Na tuto goebbelsovskou televizi koukám jen proto, abych si udržoval přehled o rozsahu lhaní hlavních médií. Konkurovat ČT může jen TV Nova, která ji občas v těch nehorázných lžích i překoná.

  OdpovědětVymazat
 8. Já si myslím, že to nemá cenu komentovat. Jsou to sračky, které budou vždycky poklonkovat mocným pánům v CIA. Nachápou, že tu je masa lidí, která je nemá ráda a už je nechce. V ČT je potřeba radikálně obměnit veškeré osazenstvo. Rada pro televizní a rozhlasové zpravodajství reaguje pozdě, pánové se teď probudili, je to stejná chamraď.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Soubor:Česká_televize_pinochio.jpg

   Vymazat
 9. Ano,toto vsichni vime,ale napiste co s tim..... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Volit SPD, ta volá po nápravě už dávno. Jen potřebuje více vašich hlasů. Pokud SANEP hlásí ve svém lednovém "průzkumu" veřejného mínění, že SPD má 6,3%, tak to znamená, že ve skutečnosti má 10!! VOLTE SPD!

   Vymazat
 10. Chtělo by to, musí se, mělo by se......velké ho.no, běžte se vycpat! Musíte zvednou prdele od kompů a chodit na demonstrace, alespoň to, když už ne něco jiného. A taky se podívat na to, která ze stávajících stran se snaží, a má to v programu, udělat v tom augiášově chlívě pořádek!! Prozatím vidím jen SPD!

  Takže zvednout zadky, nekňučet, nenaříkat a nevzdychat, ale něco dělat!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vaš program stoji za dvě věci jen magor a nevzdělanecnebo provokater muže tvrdit že zruši koncesionařske poplatky a bude ten kavči moloch platit ze statniho rozpočtu jak spd ale už neřekne že ten rozpočet platime ze svych dani ani že to vymyslel vovar s velebou což zase ukazuje ne jejich demenci z prodělaneho komunismu

   Vymazat
 11. Pokud vyloučíme násilnou zteč což není v českém prostoru zvykem, tak jedině při volbách volme SPD nebo jiné podobné neparlamentní strany jinak se těchto hajzlů nezbavíme.
  V každém případě volbou jakékoliv ze stávajích stran zastoupených v parlamentu nic nedosáhneme.

  OdpovědětVymazat
 12. jedine možne řešeni je prodat za zlamanou grešli to ani kapitalista na nově neděla aby předžvikaval předžvikane no a uplna idiocie je že vovčan musi platit i když nechce v dnešni době kdy vam na dalku vypnou i to co chcete ale tohle soudruzi posranci sernatoři soudruch prasedident společně s kulturni frontou věrni odkazu humanitniho bombardaka nikdy nepřipusti

  OdpovědětVymazat
 13. Česká televize, to je neuvěřitelná pravdoláskařská propaganda, zažila jsem minulý režim, ale to byli proti současné české televizi naprostí břídilové. Dnešní témata, která se neustále opakují - Havel, političtí vězni, nepřítel Rusko, dokonce seriál o okupaci Norska ruskou armádou - ubohost nejhrubšího zrna, rok 68, utrpení herců za minulého režimu, teď i omluva herců, kteří kolaborovali s Němci. Není natočený snad jediný film, který by nešpinil nebo nezesměšňvoal minulý režim - myslícímu člověku z toho musí být špatně. Proč já si musím takovou odpornou televizi platit? A nechci, aby si někdo myslel, že jsem komouš, dvakrát jsem vstup do KSČ odmítla. Žila jsem v minulém režimu, byly špatné věci a dobré věci, těch dobrých bylo v poměru k dnešní době více. Města žila, všude plno obchodů, teď v našem 50tisícovém městě jen prázdné bývalé obchody, jen pár vietnamských krámků - ubohost. Proč se vyjadřují jen důchodci - těm už o nic nejde, mají své jisté. Mladí mají rodiny, tak radši mlčí. Mnohem horší totalita než v minulém režimu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Soubor:Sračky_ČT.jpg

   Vymazat
 14. 11:50 - ten přechozí 11:50.
  Z tvé ukázky brilantní znalosti mateřského jazyka, včetně obratů a gramatiky, vzdělanče, se mi podařilo vyvodit, že máš problém s úsilím SPD udělat pořádek s tou žumpou zvanou ČT. Z tvých obratů typu magor, nevzdělanec a dement jsem si taktéž vyvodil, že i přes tu šifru, se kterou ses tady předvedl, jsi vyjímečný jedinec, jehož IQ vysoce přesahuje průměr normálního nevzdělance, a proto bych tě poprosil o tvůj ctěný názor, jak problém ČT vyřešit - ale, prosím, česky, ať si i ostatní počtou a nemusejí to zkoušet dekódovat. Díky, Einsteine.

  OdpovědětVymazat
 15. Ředitel Dvořák, tento milec odporného Kalouska, kterého nastrkuje nejméně třikrát denně na obrazovku, udělal z televize, která už dávno není česká, hnusnou žumpu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Soubor:Televizní_žumpa.jpg

   Vymazat