Reklama

středa 25. ledna 2017

České zemědělství bylo obětováno. Nejsme potravinově soběstační. Havárie a europodělanost. Exprezident Agrární komory přináší děsivá fakta i o tom, co jíte


24.1 2017  ParlamentníListy
 
Předseda SPO a senátor Jan Veleba byl v letech 2005 až 2014 prezidentem Agrární komory ČR. Předkládá nelichotivá fakta o situaci českého zemědělství. V roce 1990 bylo v ČR pět milionů prasat a nyní jich je asi 1,6 milionu. U skotu je pokles ze 3,5 milionu na 1,4 milionu. Potravinová soběstačnost je minulostí, vzato v celkovém finančním vyjádření jsme soběstační asi z 65 %. Z vepřového masa dovážíme už přes 50 % naší spotřeby! Drůbežího masa dovážíme 20 %, stejně tak vajec. Dovážíme brambor a ovoce ročně kolem 25 %, zeleniny 65%…

Pamatuji si, že jsem již před časem zmínil, že náš vstup do EU měl drastický dopad na české zemědělství, kdy byla „vybita“ zhruba polovina prasat v ČR. Mohl byste uvést konkrétní čísla, pokud jde o živočišnou výrobu?

Musím předeslat, že jsem dospěl k názoru, že drastický dopad na české zemědělství měl nejenom vstup do EU, ale především naši politici, respektive konkrétní ministři zemědělství a konkrétní premiéři. Jen si vzpomeňte na porevoluční názory, že tady české zemědělství vlastně nepotřebujeme, že si všechno dovezeme a že to bude v lepší kvalitě. To byl první zásadní úder českému zemědělství, po něm přišel vstup do EU, při kterém bylo zemědělství obětováno. Tehdejším premiérem, který podepsal nevýhodnou přístupovou smlouvu, byl Špidla.

Ale abych odpověděl na vaši otázku. Došlo k dramatickému snížení stavů chovaných hospodářských zvířat, zejména prasat, skotu, ale i drůbeže či ovcí. Tato země dokázala uživit pět milionů prasat, to bylo v roce 1980, ještě v roce 1990 se u nás chovalo 4,8 mil. prasat, dnešní stav je na ostudných 1,6 milionu. Je to nejnižší stav od začátku statistického sledování, tedy od roku 1926! Podobný vývoj zaznamenaly stavy skotu. V roce 1990 se u nás chovalo 3,5 mil. ks skotu, dnes je to ani ne polovina, přesně 1,4 mil. ks.

A jak to vypadá, pokud jde o výrobu rostlinnou? Hovoří se například o tom, že ČR byla cukrovarskou velmocí a teď...

Zde došlo k velkým pohybům ve struktuře pěstovaných plodin ve prospěch takzvaných velkoplošných plodin. Narostly plochy obilovin, řepky olejky, kukuřice a výrazně poklesly výměry krmných pícnin, brambor, cukrovky, zeleniny, luskovin, polní zeleniny, úplně zmizel len, což všechno jsou plodiny, které zúrodňují půdu a podporují zaměstnanost. Stali jsme se zemí, která v zemědělském sektoru sklouzla na výrobu surovin.

Dostali jsme se do stavu, kdy každý rok po žních jsou tu dva až tři miliony tun obilí, které nemají díky nízkým stavům hospodářských zvířat užití, a které se tudíž musí vyvézt. Většina se ho vyveze do sousedního Německa a Polska, kde se využije na produkci vepřového a drůbežího masa a vajec v tamějších chovech. Tyto komodity se zpracují v jejich potravinářských závodech a hotové potraviny se pak zpracované a s přidanou hodnotou vyvážejí k nám. Čili k nim surovina obilí, k nám zpět hotové potraviny! Tuto jednoduchou rovnici jsem se léta snažil dostat do hlav zodpovědným politikům, ale marně.

Jestliže se snížily takovým způsobem stavy dobytka, tak se to nutně muselo projevit na struktuře polních plodin...

Má to hluboké dopady do krajiny a struktury polních plodin. Z polí se ztratilo 600 tisíc hektarů krmných pícnin a místo nich jsou zde obilí, řepka a kukuřice. Před takovými pětadvaceti lety byl v průměru každý třetí hektar orné půdy zelený, byly na něm pícniny pro krmení hovězího dobytka, tedy jetele, vojtěšky, traviny. Teď je to už jenom každý šestý hektar a jsou oblasti, jako třeba jižní Morava, které jsou bez dobytka a samo sebou bez zelených ploch pícnin.

To má dopady na úrodnost půdy, vodní jímavost neboli zadržování vody v krajině, které začíná u půdy, nikoliv u přehrad. Mohl bych pokračovat, třeba plochy brambor. Jejich výměra se scvrkla na pouhých 24 tisíc hektarů, když v devadesátých letech minulého století to byl víc než čtyřnásobek – 110 tisíc hektarů. Vezmu cukrovku, kde jsme spadli ze 120 tisíc hektarů v roce 1990 na současných 61 tisíc.

Nutno ovšem dodat, že i přesto jsme díky špičkovým výnosům, kterých naši pěstitelé dosahují, soběstační, ovšem velmoc, kdy naše malá země měla podíl 12 % na světové produkci řepného cukru a stavěla cukrovary po celém světě, tak to už dávno nejsme. Naopak jsme kdysi náš nejmodernější cukrovar v Hrochově Týnci museli zbourat a srovnat se zemí, tak rozhodl jeho zahraniční vlastník.

Jak jsme na tom vlastně s potravinovou soběstačností ČR?

Potravinová soběstačnost je minulostí, vzato v celkovém finančním vyjádření jsme soběstační asi z 65 %. U živočišných komodit je nejhorší situace u vepřového masa, kde dovážíme už přes 50 % naší spotřeby! Drůbežího masa dovážíme 20 %, stejně tak vajec. Soběstační jsme pouze u hovězího masa a mléka.

Když vezmu rostlinné komodity, jsme soběstační samozřejmě v obilí a v řepce a také přes velké snížení pěstebních ploch v cukrovce. Zde je to dáno výrazným skokem v dosahovaných hektarových výnosech, kde se řadíme k evropské špičce. U všech ostatních rostlinných komodit soběstační nejsme a dovážíme. Brambor a ovoce ročně kolem 25 %, zeleniny 65 %.

Jen tak pro ilustraci. Dříve byly na jižní Moravě velké plochy zeleniny, třeba na Znojemsku to byly okurky, rajčata, papriky a další druhy. Na to byly navázány konzervárny a domácí trh čerstvé zeleniny. Vývoj šel bohužel tak, že na polích jsou dnes místo zeleniny obilí, řepka a kukuřice, většina konzerváren je zavřena a na domácím trhu čerstvé zeleniny jsou rajčata a okurky z pěstitelských komplexů jižního Španělska, vzdálených od nás přes 2 000 km. Vozí se kamiony, cesta trvá přes 30 hodin. Když to bylo dřív ze Znojma, tak v Praze byla zaručeně čerstvá zelenina za tři hodiny.

A není třeba usilovat o to, aby byla ČR potravinově aspoň v klíčových komoditách soběstačná? Pro případ válek, mezinárodních krizí, hladomorů, obchodních válek a tak podobně?

Samozřejmě že ano. Svobodná a relativně bezpečná je ta země, která má zajištěny potraviny, vodu a energii. A v dnešním rozháraném a neklidném světě to platí dvojnásob, o tom nemůže být pochyb. Já bych za klíčové komodity, ve kterých bychom se měli vrátit k politice soběstačnosti, považoval především ty živočišné – vepřové a drůbeží maso, vejce a k nim bych přiřadil brambory a zeleninu. Všechno to naši zemědělci umějí a máme zde příhodné přírodní podmínky. Co nám ale chybí, jsou ti, kteří by tuto politiku zaštítili, respektive se o ni zasadili. Tedy politici, přesněji řečeno kvalifikovaní a stabilní ministři zemědělství a odpovídající premiéři s jasnou národohospodářskou vizí. 

...  ...  ....

.... celý text zde.

59 komentářů :

 1. Velebo - už Ti někdo prozraadil, že jsi ale totální debil ?
  Takové kraviny jsme čítávali v Rudém Právu.
  Ještě možná chybí text o "kdo seje bouři, sklízí vítr" ... a anebo naopak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jj, tys byl určitě hodně zapálenej svazák a bral sis Rudé právo do i do postele. My normální jsme četli v mládí Dekameron. Ale proti gustu, žádnej dyšputát. Bld si zjevně byl a blbem si zjevně zůstal.

   Smazat
  2. Nevím zda je Veleba blb, nebo jestli uvedl úplnou pravdu. Jisté však je, že až do roku 1993 jsem pracoval na železnici a na vlastní oči jsem viděl celé vlaky naložené živými kravami a živými prasaty, které se vozili do Německa. Deklarovaná cena tohoto dobytka byla pár šupů. Tam se tento dobytek porážel a my jsme ho vozili zpátky, ale už za těžké prašule. Za to můžeme poděkovat všem těm blbům, kteří byli v tu domu u moci včele s Havlem. A to, že jsme za komunistů byli v potravinách víceméně soběstační je pravda v tom Veleba nelže. Rýpala 21:24 upozorňuji, že jsem nikldy nebyl komunista, ani u komunistů a nečetl jsem jenom Rudé právo.

   Smazat
  3. Dobrý den,

   prosím, poučte mne, co je debilního na tom, mít kvalitní potraviny za rozumnou cenu, kterou platíte do svého regionu? Jsem pouhá husopaska,přijmu ráda všechna moudra. Děkuji.

   Smazat
  4. Anonymní havloid 21:17 jen vyvrhl odpad ze své hlavy, jehož přetlak se musí občas někde vyblít. Pan Veleba rozhodně blb není a jeho argumenty jsou jasné a doložitelné a rozumný člověk s nimi musí souhlasit. Předposranost našich politiků je dlouhodobá záležitost spojená s tzv. osvědčenými stranami. Buďto se těchto šmejdů zbavíme a riskneme to se s těmi, co se šmejdy teprve stát mohou nebo se s tím prostě smiřme a hleďme si každá svého. Moc jiných možností není.

   Smazat
  5. Místo argumentů nadávky. Proč vystavuješ svou tupost na internetu? Neznám Velebu ani tebe, ale podle toho, co jste napsali, máš úroveň tak tří jeho mozkových buněk. Napiš jméno a adresu, ať k tobě mohou vodit exkurze. Nejspíš to bude nějaký ústav...

   Smazat
  6. 9:14 Osobně proti komunistům toho moc nemám. Jen mi příspěvek toho blba připomněl dávnou zkušenost. Musel jsem takovým čtenářům Rudého práva v minulosti několikrát vysvětlovat, proč si do práce nosím namísto RP Lidovou demokracii a Svobodné slovo. Byli to stejně argumentačně vybavení giganti ducha a 18.11.89 zjistili, že jsou vlastně antikomunisti. Shodou okolností mne potom jeden z nich za nějakou dobu obvinil z toho, že jsem zakuklenej komanč. Jen jsem prostě reagoval na tu hnídu.

   Smazat
  7. Veleba má pravdu,bejvávalo,no.Tenkrát 6 milionů dnes 1,4 milionů vepřů.Tenkrát milion komunistů pravověrnéých,dnes se dají pomalu spočítát na prstech jedné ruky.Doba se změnila toť vše.

   Smazat
  8. Precetl jsem vetsinu komentaru i dole, podle nich, a oni tomu rozumi, by asi bylo nejlepsi zrusit zivocisnou vyrobu (vse dovezeme, a nemusime od Polaku), rostlinou take, staci repka. Rozumne. A co prumysl, nedostaneme vse z Ciny daleko levneji? Zrusit. Udelame VELKOU PRAHU, od Ase k Jablunkovu, a vsude same urady. Takove v zahranici nejsou. A vsem bez uradu dame soc.podporu, aspon 3000 eur mesicne. Panu Velebovy na vztek.

   Smazat
 2. Nevím co si mám myslet o panu Velebovi. Hezky mluví, ale jeho strana SPO prosazuje ve svém volebním programu toto:
  "Zahraniční politika
  Zahraniční politika České republiky musí vycházet z bytostných národních zájmů, kterými jsou především bezpečné prostředí a vhodné ekonomické vazby, napomáhající ekonomickému rozvoji země. Členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii jsou zásadními prvky určujícími naši zahraniční politiku. Česká republika musí být v rámci těchto uskupení mnohem aktivnější v prosazování vlastního pohledu na řešení aktuálních problémů i dlouhodobých strategií...."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co je na tom špatně? Neurčují snad nes naši zahraniční politiku vazby na NATO a EU?. Určují a škodí nám to. Jsme připosraní a loajální nebo ne? Potřebujeme více prosazovat vlastní zájmy a pohled na věc nebo máme pořád držet hubu a krok? Co vám není jasné, mudrlante?

   Smazat
  2. Pane chytrý 8:32 není mi jasné, proč bych měl být členem organizací, které mi škodí.

   Smazat
 3. no jo ,no
  co jste chtěli to máte...
  j.

  OdpovědětSmazat
 4. A ještě mě zaráží, že se do krajských voleb s Velebovou SPO sojila i Okamurova SPD. Lze ještě někomu věřit?

  OdpovědětSmazat
 5. Likvidace našeho zemědělství byla tou základní
  podmínkou pro vstup do EU.Po tom následovala
  likvidace zpracovatelského průmyslu a tak byli
  občané bez sebe radostí,že budeme v Evropě.Jsme
  místo v Evropě na evropském smetišti,tak můžete
  dál jásat.Máte co jste chtěli.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Předseda SPO a senátor Jan Veleba byl v letech 2005 až 2014 prezidentem Agrární komory ČR."

   Smazat
  2. "To co chtěli" mají ti co hlasovali pro vstup do EU. Já jsem to co přijde, nejen v hospodářské sféře očekával a proto jsem hlasoval proti. Bohužel nás byla menšina.

   Smazat
  3. Dobře si to pamatuji. Když se tehdy odzvali odborníci kteří obhajovali zeměděllství, bylo jim řečeno- neumíte vyrobit levně tak to nakoupíme v zahraničí. A TO JE TEĎ TEN SMUTNÝ KONEC.
   hnus dovážený z Polska a ostatních států EU
   (co neprodají doma šup s tím do ČR oni to v akci koupí a sežerou ti č...aci
   Děkuji ti Havle a Klausi co nedokázala Rakousko-Uherská říše za 300 let, VáM se podařilo za cca 7 let. Holt samet je samet
   Václav

   Smazat
  4. 22:26

   Furt mi není jasné proč vy, komunističtí debilové kteří s takovou láskou vzpomínáte na staré časy neprovozujete vlastní zemědělská družstva. A nechováte si tam ta vaše prasata.
   Ono vám v tom někdo brání nebo vám to někdo zakazuje?
   Mlít pantem a furt jen nadávat "na poměry" to je to jediné co umíte.

   Smazat
  5. Anonymní25. ledna 2017 22:34
   „…komunističtí debilové … neprovozujete vlastní zemědělská družstva. A nechováte si tam ta vaše prasata …“
   Vy jste sem spadnul z Marsu, liberální mysliteli? To nevíte, že ta Vaše „liberální“ EU má nějakou dotační politiku? Dneska zemědělci pěstují to, co vymyslí a zadotuje EU. EU zavelí, že se bude do pohonných hmot přidávat řepka a každý pěstuje řepku, protože ví, že bude mít zaručený odbyt. Takto EU deformuje zemědělství.
   To ještě nemluvím o kvótách, kdy jsou státy (nové demokracie) nuceny k omezování produkce, ve prospěch států (starých demokracií), jimž je ta produkce dotována. P.K.

   Smazat
 6. Co to je za debilní mantru ta "potravinová soběstačnost? Jsou snad Skandinávské země soběstačné? Jasně, že ne. Protože je tam na nějaké pěstování čehokoli prostě zima. No a jak se mají dobře... Samozřejmě dovážejí skoro vše a vůbec je takové Velebovy bláboly netrápí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:30" ... je tam na nějaké pěstování čehokoli prostě zima.!"
   Z vaší logiky a znalostí o zemědělství Skandinávských zemí lze odvodit, že před lety tam jedli led. Pozoruhodné ...

   Smazat
  2. Anonymní25. ledna 2017 22:30
   Potravinová soběstačnost není debilní mantra. Je to zdravé vedení národního hospodářství, které může lépe kontrolovat kvalitu potravin, zajišťovat zaměstnanost v zemi a produktivně využívat půdu. Je to tradiční způsob hospodaření s národními zdroji.
   Dnešní levná nafta, umožňuje pěstovat v některých zemích, ve velkém množství, např. rajčata a rozvážet je po zbytku Evropy, nebo světa. Někdo řekne, proč ne, náš zákazník, náš pán. Ale bohužel, tento „pán“ dostává na stůl produkty, které sice jako rajčata vypadají, ale chuťově a zřejmě i obsahem minerálních látek, to je něco zcela jiného.
   Takže je v zájmu občanů, jak v pozici zákazníků, tak v pozici národohospodářů, podporovat národní soběstačnost v potravinách. P.K.

   Smazat
  3. Anonymní 1:11
   Přesně tak,protože na to máme podmínky,jak přírodní,podnebí a schopné lidi.Jistě ropu,plyn,musíme dovážet,ale v potravinách jsme byly soběstační a můžeme být.Už proběhla informace,EU se nelíbí,že je Slovensko až příliš soběstačné v potravinách.To je ten záměr EU nebo-li Německa,aby jejich zemědělci měli kam vyvážet,proto se u nás likviduje výroba a nejen zemědělská.

   Smazat
  4. 22:34
   Plácáš nesmysly, nikdy jsem komunistou nebyl ani já ani moji rodiče. To možná ty nebo tvoji blízcí byli větší komunisté.
   Zkus přemýšlet než otevřeš hubu nebo něco napíšeš.
   Václav


   Smazat
 7. Až se provede sumarizace toho,co všechno HAVLOIDI zničili a rozkradli,tak budeme všichni omráčeni!To totiž nemá ve světě obdobu!A to se musí připočítat ta morální devastace a fašistický teror ,který provádějí na občanech!

  OdpovědětSmazat
 8. A safra. Zase ta stará ohraná pohádka o potravinové soběstačnosti. Proč na tuhle blbost vždycky tolik lidí naskočí. Ach jo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 8:46
   Protože na to máme celkově a to bychom ještě mohly potraviny vyvážet.Poděkujme vyhazovem politické reprezentaci,že tohle všechno dovolila.   Smazat
  2. Jaká blbost - na Rusku je vidět, jak jejich potravinová nesoběstačnost byla použita k protiruským sankcím. Jenže Rusové nic neokecávaly a začali pracovat na tom jak tuto závislost odstranit. A nyní se ve všem obrací protiruské sankce proti nám a oni jsou najednou v pohodě. A naše vláda bude furt kecat a řečnit. Sobotka a´t se vyjadřuje k čemukoliv tak říká ty samé fráze a předstírá jak tu vládu řídí. Babiš ten nás zdírá a proto máme přebytkový rozpočet,

   Smazat
  3. Ano, potravinová soběstačnost je základ samostatné politiky, základní prvek bezpečnosti a zdraví obyvatel. Jen ekonomičtí analfabeti - absolventi klausovské VŠE Praha - mohou psát blbiny o "nesmyslu potravinové soběstačnosti". Ach jo ...

   Smazat
  4. A jakou ekonomickou fakultu jsi vystudoval ty, že absolventy VŠE Praha označuješ termínem "ekonomičtí analfabeti"?

   Smazat
 9. Likvidace českého zemědělství je díky dotacím , které zemědělci dostávají na hektar ( u mnohých je to jen navýšení jejich čistého zisku) a ne na dotace, na to co vyprodukují, takže živočišná výroba je silně ztrátová. A proč zahraniční řetězce by měli brát české maso, když raději podpoří své národní producenti. Pro EU jsou východní státy pouhou kolonií s levnou , ale přitom velmi kvalifikovanou pracovní silou. A to je ve všech oborech, nejen v zemědělství. Díky devastaci učňovského školství a mizernému finančnímu ohodnocení o tu kvalifikovanou sílu časem přijdeme - viz zdravotnictví ( lékaři, sestry odejdou do zahraničí nebo do důchodu ),

  OdpovědětSmazat
 10. Ještě něco k té potravinové soběstačnosti. Pokud někdo poukazuje na skandinávské státy a jejich dovoz
  zemědělských produktů mněl by si uvědomit , že to co jsme zde produkovali tak to bylo bez zvláštních opatření (prostě pěstováno přírodně) Dnes velkopodnikatel babiš dováží sračky z Polska a zde náj je prodává jako český výrobek. Všechny zahraniční obchodní řetězce se nám snaží nalhat že nám prodávají české maso,českou zeleninu , atd
  To je ta soběstačnost. Ne prodat zemědělskou půdu kšeftařům, kteří tam postaví solár. elektr. a my jim to bohatě zaplatíme. Přebytky elektřiny prodáváme zahubičku němcům a jim podobným kteří si z nás udělali skladovou plochu a montovny . Prodali jsme vodu a teď budeme prodavat snad i vzduch.
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně a výstižně napsáno

   Smazat
  2. Kdyby to tak Babiš nedělal, tak není miliardářem. Proto kuřata nekupuju natož to Vodňanské.

   Smazat
  3. Vzduch asi nepredáte, ale máte lithium, wolfram a cín. To je v hľadáčiku zahraničia a chcú to tak, ako vám uchmatli vodu. Vaši baníci nemajú čo robiť, tak treba otvoriť práve tieto bane pod hlavičkou štátu (nie pod zahraničnou značkou a do zahraničia utekajúcim ziskom).

   Smazat
 11. I ten nejblbější kulak se snažil být soběstačný, protože to pro něho bylo výhodné. To jenom současný demagog nechápe a plácá nesmysly.

  OdpovědětSmazat
 12. Ty dva první trollové jsou odchováni na sajrajtu ze západu.Cinkal jsem klíči,ale také si pamatuji první velké zklamání.Likvidace cukrovarů,likvidace prasat údajně na červinku,likvidace skotu,údajně na kulhavku,likvidace kuřat po milionech,údajně na ptačí chřipku,likvidaci konzerváren....a já litoval,že jsem cinkal klíči .Ale to byl teprve začátek!Vstup do EU a to už jsem byl proti a další likvidace prasat a skotu.Tentokrát už běžely příkazy z Bruselu a naši presstituti ve vládě plnili vše do puntíku a na přání Bruselu likvidovali a prodávali továrny,stavěli montovny na orné půdě a my mlčeli a naši vládci řádili jako vsteklí.Prodávali banky,dováželi závadné potraviny,maso napuštěné sajrajtem,každý si chtěl ještě urvat z toho mála,co zbylo,tunelovalo se,vraždilo se,okrádal se stát o peníze,lidem se měli čím dál hůř.A co je nejhorší,ztatili jsme hrdost a zůstaly vymyté mozky bez seberealizace,bez vlastního úsudku,prostě ovce!Dobrpe si to v tom Bruselu s posvěcením našich eurohujerů zařídili!A jsme tam,kde jsme!Pan Veleba má pravdu! proto volte SPD,SPO ev KSČM.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte úplnou pravdu. Ale hajzlíkové bijí na poplach a dehonestují pana Okamuru a pana Velebu. Předhazují nám další a další agenturní průzkumy. Doufám, že se budu dobře bavit při vobách do parlamentu, jako jsem se dobře bavil při presidentských volbách jak u nás tak hlavně v USA . Redaktorům a pisálkům ani dnes nedošlo že vlastně prohráli

   Smazat
 13. Napadlo někoho z vás,proč nám sem hodili ptačí chřipku,nebo kdy ji měli v Německu,vPolsku?Kdo si s námi hraje?Komu sedíme v žaludku.Kdo má zájem na tom,aby se to u nás rozšířilo?Nyní přemýšlejte--LM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:08 člověče neblbněte,je 21 století.Byla doba,kdy o mandelince bramborové/americkém brouků/ se tvrdilo to co vy naznačujete.Pro vaše uklidnění,nikdo ji sem nehodil.Ptáci neznají hranice ani názvy stàtů,letošní se šíří z Asie do Evropy.

   Smazat
 14. Pozor blábol, to znamená výplod mého mozku, další konspirační teorie /teorie je něco, co není na sto procent doloženo/: Přičina - proč se toto děje? Nechápu, že lidi, kteří mají průměrné IQ a kteří vedli tento stát, by se neporadili, pokud by měli rozhodnout něco, čemu nerozumí s lidmi, kteří tomu rozumí a potom rozhodli špatně. Lidé kteří tomu rozuměli, tedy odborníci se spletli? Zajimavé, že se pletou již 27 let. Jedině, že by z toho špatného rozhodnutí něco měli, potom možná by stalo za to vybrat nějaké přesvědčovací způsoby a přesvědčit naprosté blbce /rozuměj v určité oblasti, tedy v tom případě v zemědělství/, tedy přesvědčit nás, že škoda pracovat v zemědělství /ted mě v této souvislosti - myšlenka na okraj napadla jedna madame - Thatcherova - ta přesvědčila Angličany, že lepší je nic nevyrábět a všechno dovézt ze zahraničí a zlikvidovala pokud se nepletu téměř celou anglickou výrobu/ a třeba všechno dovézt. V případě, že toto není pravda - tedy všechno dovezeme, protože je to levnější, a pokud tato situace byla vhodná pro zahraniční producenty, možná falešní hráči, to jest politici rozhodli na základě úplatku přesvěčili blbce, že je třeba zlikvidovat naše zemědělství. Já sice nemůžu pochopit lidi jen na základě toho, že se rozhodnout jít do války s jinými lidmi, jen z toho důvodu, že z války je spousta peněz a ty jdou do mé kapsy. Nuž ale já jako díte jsem chodil do kostela a já jsem byl vždy prosťaček, který hned všemu věřil a z doby návštěv v kostele mi zůstala snaha žít "v pravdě" a činit správně. Slibuji si, že se budu nějak snažit pochopit, proč lidé můžou takto konat. Zase jsem přišel k závěru, že ten kapitalismus je dobrý pro 10 procent populace, na které vesměs dře těch 90 procent. Pokud si myslíte něco jiného než já, tedy to, že příčinou ubohého stavu našeho zemědělství, potažmo celé ekonomie /a trolové teď je třeba demonstrovat tabulky dokumentující naše ekonomické uspěchy - vtip je ten, že nějakému blbci s tabulkou věřit nebudu, budu věřit Švihlikové a Vitkovičovi/ je korupce, tak mě prosím to napište. V tom co se děje mezi lidma platí římské qui bono - pro čí dobro - řekněte mi není ta naše ekonomie pro dobro zahraničních kapitalistů a nám se říká, že v důsledku socialistických způsobu potřebujeme reformy - to se nám říká již 27 let. A my řádoví občané neseme tíhu těch reform. A odpovězte si sami, kdo si na těch reformách mastí u nás kapsy již 27 let.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní26. ledna 2017 11:16
   „… výplod mého mozku, další konspirační teorie …“
   Zakonspiroval jste si fest. A přitom ideologie, kterou praktikuje EU, je jasná. Zbavit státy soběstačnosti, obranyschopnosti, národního povědomí, rodinného zázemí, přirozené genderové orientace. Takto oslabené státy dorazit celoevropskou migrační vlnou, která celý prostor hezky zhomogenizuje.
   Do jakého stavu ho zhomogenizuje, nechtějme ani vědět (i když kdo chce, tak už to může vidět), ale konečně se braňme.

   „… že příčinou ubohého stavu našeho zemědělství, potažmo celé ekonomie … je korupce …“
   Zde jste trochu zaspal dobu. Korupce se mění na institucionální přelévání majetku, od státu k soukromým vlastníkům. Není to trestné, je to uzákoněné. Zákony si tvoří soukromí vlastníci, takže již nemusí korumpovat politiky. I když, ti menší soukromníci, asi ještě jo.
   Tyto trendy byly patrné již před nějakou desítkou let a byly jedním z důvodů, proč jsme volili vstup do EU. Věřili jsme, že nás EU zbaví těchto našich zlodějů, které jsme sami nedokázali odstranit.
   Dneska snad už víme, že nás nikdo ničeho nezbaví, pouze přidá další, ještě horší úroveň okrádání. Je vůbec nějaká naděje z toho vybřednout?
   Musíme si zákonodárné vrátit pravomoci na národní úroveň a zavést prvky přímé demokracie. Občané musí mít možnost konečného rozhodnutí, zda vládou přijaté zákony mohou platit. Podobně musí mít možnost během celého volebního období kontrolovat politiky, mít možnost je odvolat a vést k odpovědnosti. Toto nabízí SPD. Jiné, nekrvavé, řešení neznám. P.K.

   Smazat
  2. Kolik platíš za gram?

   Smazat
 15. 11:l6 oprava: má být napsáno "cui bono".

  OdpovědětSmazat
 16. I v tomto zřejmě platí pro příští volby: Co je v národním zájmu, je správné... Neudržitelná je pak politická orientace pana Veleby a jeho strany na EU a NATO.

  OdpovědětSmazat
 17. Tak to ale zpravidla dopadá vždy, když:
  a) se stát ocitá v roli poraženého. Katastrofu znamenalo i to, že silou polistopadových "progresivistů" byla zrušena prosperující JZD a jejich majetek rozvalen v restitucích. Které beztak dobře nedopadly,
  b) když dnešní ekonomický profit převáží nad promyšlenou koncepcí,
  c) a když ti, kteří se chtějí dostat ke korytům, lehce obětují obecný zájem, aby jej vyměnili za svůj osobní.
  Nejde jen o tu soběstačnost, ale též o péči o půdní fond a krajinu. Což, přes dobové přehmaty, za komunistů uměli líp.
  Masovým používáním GMO plodin a stříkáním jedovatých sraček fy. Monsanto to dnešní polnohospodáři (kterým se říká farmáři) nevytrhnou.
  Spíš jen pohřbí.
  Půda a krajina není jen ekon. zdrojem, je darem a závazkem. A nejen pro nás, stejně tak i pro ty, kteří přijdou po nás.

  OdpovědětSmazat
 18. Pane Veleba vy nám lžete dít máme všechno že mi zdejší potraviny z cizích hypermarketu nežere ani můj pes co mi běhá po dvoře je věc jiná a když jsem dal svému vnoučeti mléko a jogurt od kravičky tak mi bilo vynadáno že to nesmí .A bylo na mně vyrukováno stým jestli to zvíře nemá náhodou nemoc šílených krav

  OdpovědětSmazat
 19. "Zahraniční politika
  Zahraniční politika České republiky musí vycházet z bytostných národních zájmů, kterými jsou především bezpečné prostředí a vhodné ekonomické vazby, napomáhající ekonomickému rozvoji země. Členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii jsou zásadními prvky určujícími naši zahraniční politiku. Česká republika musí být v rámci těchto uskupení mnohem aktivnější v prosazování vlastního pohledu na řešení aktuálních problémů i dlouhodobých strategií...."
  Pan Veleba chápe, že vystoupení z EU i NATO je při současné politické reprezentaci vpodstatě nemožné. Proto navrhuje tvrdší jednání v těchto institucích v zájmu ČR.Naopak Babiš EU podporuje,řepka do paliv mu vyhovuje a kuřata z Polska mu nevadí. Babiš není zemědělec, Babiš je obchodník a prospěch ČR mu může být ukraden. Na vztah k naší zemi, púdě, zarostlým loukám a solárním elektrárnám ještě hodně doplatíme...

  OdpovědětSmazat
 20. 17:43 Nevím kde berete tu jistotu že vystoupení z EU /a NATO není možné/? Pan Okamura tvrdí, že vystoupení z EU je žádoucí, jak se dívá na vystoupení z NATO nevím - já bych vystoupil. Pokud bychom se museli stát spojenci Rusů, myslím, že na tom budeme stejně jestli ne líp než v případě spojenectví s USSA, kde můžeme schytat nějakou atomovku z Ruska v případě tolik /loni/ vytouženého válečného konfliktu s Ruskem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:12
   Spojenectví s Ruskem jsme si už vyzkoušeli. Dodnes se z toho nemůžeme vzpamatovat.
   Buď jsi starý a senilní a nebo mladý a nic nevíš. Protože kdo žil před 1989, tak takovou kravinu nemůže vypustit.

   Smazat
  2. 18:41 - to víš, někomu stačí, že něco řekne pan Okamura. To je pak těžký.

   Smazat
  3. Spojenectví s Ruskem pro nás znamenalo při všech chybách, které se staly: jistotu, že neztratíme slovanskou a časkou identitu, respekt vůči našemu státu a výrobkům v zahraničí (vyváželi jsme technologické celky, nebyli jsme montovnou), žádný dluh, naopak pohledávky, aktivní účast v kosmickém programu, vlastní námořní flotila, atd atp..... vypustil jsem kravinu?

   Smazat
 21. Kde jsou ty časy,kdy jsem přes elektrické ohradníky lezl na pastviny plné krav.Nejsou!Je to zločin a to Polské maso už odmítám žrát.Ptačí chřipka je taky komedie.

  OdpovědětSmazat
 22. Potravinová nesoběstačnost je ohrožení státní suverenity a od roku zvratu by měly být za to všichni vládní činitelé obžalováni za vlastizradu.

  OdpovědětSmazat
 23. Potravinová soběstačnost je v dnešní době hlavně úplný ekonomický nesmysl.

  OdpovědětSmazat
 24. táraniny - prvým a zásadným krokom bolo rozbitie družstiev, pracovali na veľkých plochách a mali vyššiu rentabilitu ako nemecké a im podobné na západe, boli dobre mechanizované a aj západ je dotovaný, lenže dotovať v takej výške aby sa vyrovnali západné našim družstvám nešlo, tak sa povedalo, že naše "musíme" dotovať len do výšky podľa produktivity - a na našich družstvách bolo veľa nasánkovaných flákačov - a tí vyhadzovali kadekoho - rozbila sa základňa - vedecká - a školy, zničili sa cukrovary, a zdraželi potraviny tak, že zo západu sa rentovalo ich doviesť, znížil sa predaj domácich výrobkou - nemali pekný obal a Danone - kvalita, ti poviem, reklama na hlupákov v ČSFR fungovala - nekvalita zvíťazila a kvalitu sme pochovali, dnes plačeme - tí čo nerobia v poľnohospodárstve robia na linkách - a že sme pre západ lacnou a kvalifikovanou pracovnou silou - tak to bolo - dnešní tridsiatnici sú v porovnaní s tridsiatnikmi z r.1989 neskutoční obmedzenci, to že dokážu pracovať s mobilom ich nerobí flexibilnými a rozumnými, úpadok školstva je zjavný , takže úpadok spoločnosti tu je a opraviť to už nepôjde, generácia 30 až 40 ročných je na odpis, veľmi málo chápe čo sa deje, a čo je najhoršie - polovica - v Česku a rovnako aj na Slovensku nezakladá rodiny lebo na to nemá, motajú sa v živote bez koreňov, prázdnota a konzum, a tak sme pomaly dobehli Západ - alebo - dobehli oni nás ?

  OdpovědětSmazat
 25. Havel Cesko obetoval
  A Cechy
  Rakovinova epidemie je desiva
  Opuste Cesko
  Jde o zivot

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.