Reklama

středa 11. ledna 2017

CIA odhalila, na čem ztroskotala Obamova politika


11. 1. 2017    zdroj a zdroj
Šéf CIA přiznal absolutní fiasko politiky Obamovy administrativy na Blízkém východě. Lépe pozdě než nikdy. Ředitel CIA John Brennan se domnívá, že administrativa odcházející amerického prezidenta Baracka Obamy nesprávně propočítala následky "arabského jara", uvedla v úterý CNN. "U Washingtonu byla velmi nerealistická očekávání, že "arabské jaro" vytlačí autoritářské režimy a že demokracie začne vzkvétat", řekl.


Ředitel CIA přiznal to, co bylo jasné všem objektivním pozorovatelům téměř od začátku, ale proč to Brennan neřekl dříve, když americká administrativa plánovala svou blízkovýchodní politiku, diví se politolog-arabista Mais Kurbanov.

"To, co je nazýváno "arabským jarem", nikdy nebylo spontánním lidovým hnutím, a tím spíš nebylo jeho cílem nahrazení diktatury za demokratické formy vlády. Převraty v Tunisku, Egyptě, Libyi, svržení Saddáma v Iráku, rozpoutávání konfliktu v Sýrii - to všechno byly operace amerických zvláštních služeb s cílem sesazení nepohodlných režimů a jejich nahrazení za vyhovující", řekl Kurbanov Ridusu.

Že namísto stabilních vlád dostaly všechny tyto země anarchie, to také patřilo k plánům amerických politických technologů, je přesvědčen Kurbanov.

"Existuje taková politická technologie, která se nazývá" řízený chaos". Na příkladu událostí na Blízkém východě a v severní Africe vidíme učebnicový příklad jejího použití. Proč Američané potřebovali dosazovat v těchto zemích demokratické pořádky, vždyť lidmi zvolení vůdci jsou samostatnější než ti, co jsou dosazeni americkými "osvoboditeli". Ve skutečnosti arabské jaro sesadilo jedny diktátory a dosadilo na jejich místo jiné", domnívá se politolog.

Kdyby měly tu možnost, USA by uspořádaly "jara" i v Íránu i v Rusku. Obamova administrativa tak zanevřela na prezidenta Putina proto, že ten prozíravě postřehl záměry Washingtonu "arabizovat" Ukrajinu a úspěšně je předstihl, řekl Kurbanov.

Na vlně masových protestů v roce 2011 proběhly převraty v Tunisku, Egyptě, Jemenu, revoluční akce v Bahrajnu, s podporou řady zemí Západu a Perského zálivu byl sesazen a později zabit libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.

Ředitel CIA také poznamenal, že odsun amerických vojáků z Iráku byl jedním z faktorů, které přispěly ke vzniku DAEŠ . "Nemyslím si, že to byl důvod, konstatoval Brennan. Myslím, že to byl faktor, který přispěl k tomu, co se stalo. Protože jsme tam už nebyli, nemohli jsme pokračovat ve vojenském výcviku, školení a pomoci". Poznamenal také, že i kdyby Washington dříve věděl o hrozbě ze strany teroristů DAEŠ pro region, pravděpodobně by nebyl zvolený kurz změněn.

Brennan také připustil, že pokud by USA poskytovaly větší vojenskou podporu syrské opozici, situace v SAR by mohla být mnohem horší, než je teď. "Kdyby tam byla poskytnuta další podpora mezinárodními hráči ... Svobodné syrské armádě, změnilo by to situaci? Možná. Protože syrský režim byl vratký a zranitelný, řekl šéf CIA. Slepá podpora opozice v Sýrii a dodávání zbraní by mohlo vést k ještě horším následkům, než jaké jsou dnes".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

11 komentářů :

 1. Prastará moudrost praví:
  "Moudrý není ten, kdo nedělá chyby. Takoví lidé neexistují. Moudrý je ten, kdo si dokáže chybu přiznat a už jí nikdy neopakuje". Podle thoho jsou američtí politici naprostí hlupáci, nebo pravděpodobněji, nejedná se chybu ale o záměr. Pak je Brennenovo "přiznání chyby" jen lží, která má zastřít stále zřetelnější zločinost americké politiky.

  OdpovědětSmazat
 2. CIA odhalila na čem ztroskotala Obamova politika? Směšné! Je to spíše tak, že Obama ztroskotal díky tomu, že ho nesprávně řídila a instruovala samotná CIA? A ta si z něj dnes udělá terč posměchu a obětního beránka, na kterého vše svedou, protože už ho nepotřebují?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nechápu v souvislostech prohlášení toho darebáka. Vždyť on jde od válu taky.

   Smazat
  2. Kdyz se nekdo podoba politicke prostitutce a nebo ma zajistene clenstvi v Mafii./Godfather, nebo z filmu Nekdo to rad horke/. Ta podoba.

   Smazat
  3. Už je načase, že ta opice jde od valu.

   Smazat
 3. Kecy, kecy, kecičky - USA plánovaný a cílený rozvrat arabských států nikdy nemohl oligarchům a jim podřízeným militaristům vyjít. "Arabské jaro", tato snaha o kontrarevoluci v islámském světě musela ztroskotat. Naopak USA nesou plnou odpovědnost za terorismus ve světě, za vznik islámského státu, za návrat islámu do Temna, jako to kdysi uměla udělat s Evropou katolická církev. Nyní si chtějí vymoci v rámci euroatlantického nacismu pro Evropu inkvizici, cenzory, nové upalování čarodějnic! Vymítání ďáblů z demokraticky smýšlejících, to už si zavedli v USA a dávají nám to v TV takřka v přímém přenosu, tu snůšku paranoidního sadismu, kterou jsou inkvizitoři v USA postiženi. Jara, kontrarevoluce, zkorumpovanost tzv. dizidentů, různé ty pseudocharty, které tvoří duševně narušení alkoholici a zdrogovaní, to je cíl oligarchokracie, USA mafie a bankovních žoldáků z Wallstreetu.

  OdpovědětSmazat
 4. CIA není příliš schopná v tom,co měla ve vínku
  svého vzniku.Totiž ochraňovat USA před vnějším
  nepřítelem.Mnohem úspěšnější byla ve vytváření
  nepřátel USA.To jim jde nejlépe.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 5. Ta CIA, to musí být opravdu úžasná parta. To, na co přišli teď, když Obama mizí, to se mohli dozvědět v každé hospodě v Čechách už před drahnými lety.

  OdpovědětSmazat
 6. zcela jednocha analyza :vrazi krici- poveste nekoho at je spravedlnosti ucineno zadodost.Tohle delaji od roku 1945 spolu s anglosasy kteri mohou za mnoho zla ,jiz sileny Churchill znamenal prvni pohromu asamozrejem zednar

  OdpovědětSmazat
 7. Nemyslím, že akce US administrativy byly tak nepromyšlené. Podívejme se na výsledky- když někdo neposlouchá, je zlikvidován i s obyvatelstvem. A vedlejší efekt bude vynulování vážného ekonomického konkurenta EU. Nepovedlo se to jen v Egyptě, tam ale stačí počkat, až stát smaže populační exploze dohromady s nefunkční ekonomikou. Na Ukrajině byl úspěch jen částečný. Otázka zní, jestli jsou akce tak plánované nebo jestli jde o blbost a neschopnost politiků myslet dopředu. Nahnat Rusko do náruče největšího budoucího konkurenta US Číny mě jako brilantní strategie nepřipadá. jogín

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. myslím si, že v tomto videu je nejlépe popsáno, jak USA naplňují v praxi heslo "rozděl a panuj": https://www.youtube.com/watch?v=LLtm-3jTJWE

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.