Reklama

středa 4. ledna 2017

Co má v plánu Henry Kissinger?

H.Kissinger
Paul Craig Roberts
4. 1. 2017 blog autora překlad Zvědavec

Ruská zpravodajská agentura Sputnik (píšící v angličtině) udává, že bývalý americký ministr zahraničních věcí Henry Kissinger radí nově zvolenému prezidentovi Trumpovi jak „sblížit USA a Rusko, jako protipól zbrojící Číny.“ (zde)


Pokud je tato zpráva pravdivá, tak nám sděluje, že starý mazák Kissinger má v úmyslu využít Trumpovo odhodlání o urovnání vztahů s Ruskem k odtržení Ruska od jeho strategického partnera - Číny.

Zbrojení Číny je reakcí na provokace ze strany USA vůči Číně a jejich nárokování si prostoru Jihočínského moře, jako americké sféry vlivu. Čína nemá v úmyslu napadnout USA a už vůbec ne Rusko.

Kissinger, můj letitý kolega z Centra pro strategická a mezinárodní studia, si je vědom proamerických elit uvnitř Ruska a vypracovává pro ně „čínskou hrozbu“, kterou mohou použít v jejich úsilí přivést Rusko pod křídla Západu. Pokud se jim to podaří, ruská svrchovanost bude ta tam, stejně jako svrchovanost jakékoliv jiné země v alianci s USA.

Na poslední tiskové konferenci prezidenta Putina (zde), se novinář Marat Sagadatov zeptal, zda se již Rusko nedostalo pod vliv cizích zájmových skupin: „Naše ekonomika, průmysl, úřady a agentury se často řídí nařízeními stanovenými mezinárodními organizacemi a jsou spravovány poradenskými firmami. I v obraně země působí zahraniční poradci a auditoři.“ Novinář se zeptal, zda tedy není načase provést jakousi substituci dovozu i v těchto sférách.

Každý Rus si musí uvědomit, že být součástí Západu znamená žít podle pravidel Washingtonu. Jedinou zemí v rámci západní aliance, která má svou vlastní nezávislou zahraniční a ekonomickou politiku, jsou USA.

Všichni si musíme uvědomit, že ačkoliv byl Trump zvolen prezidentem, neokonzervativci budou nadále dominovat americké zahraniční politice a s neztenčenou mírou se budou snažit nadále prosazovat USA jako světového hegemona. Ideologie neokonzervativců byla implementována do některých oddělení CIA, ministerstva zahraničí a Pentagonu. Neokonzervativci si drží vliv v médiích, think tanku, univerzitních fakultách, nadacích a v Radě pro mezinárodní vztahy.

Také si musíme uvědomit, že Trump se vyžívá v roli tvrďáka a říká věci, které si ostatní mohou vyložit jinak, jak se ostatně asi dopustil můj přítel Finian Cunningham, jehož články čtu obvykle s uznáním (zde).

Nemyslím si, že Trump zvítězí nad rozsáhlou konspirací neokonzervativců. Zdá se však úplně jasné, že opravdu myslí vážně urovnání vztahů s Ruskem, které nebyly dobré od doby, kdy prezident Clinton porušil slib vlády George H.W.Bushe, že se NATO nerozšíří směrem na východ ani o píď. Trump to musel jedině myslet vážně, když oznámil, že si jako ministra zahraničí vybral šéfa Exxonu Rexe Tillersona. V r. 2013 Tillerson obdržel ruský Řád přátelství.

Jak zdůraznil profesor Michel Chossudovsky, globální korporace, jako Exxon, mají zcela jiné zájmy, než americký vojensko-bezpečnostní komplex. Tento komplex potřebuje účinnou hrozbu, jakou byla hrozba „sovětská“, transformovaná posléze na „ruskou“, aby mohl ospravedlnit svůj roční rozpočet činící tři biliony dolarů. Exxon, naopak, chce být součástí ruského energetického byznysu. Takže, jako ministr zahraničí, má Tillerson motivaci k vybudování dobrých vztahů mezi USA a Ruskem, zatímco vojensko-bezpečnostní komplex je naopak existenčně závislý na strachu z Ruska.

Je jasné, že vojensko-bezpečnostní komplex spolu s neokonzervativci vidí v Trumpovi a Tillersonovi hrozbu, což vysvětluje, proč se neokonzervativci a šéfové zbrojního průmyslu tolik stavěli proti Trumpovi a proč se šéf CIA John Brennan uchyloval k rozsáhlým a ničím nepodloženým obviněním Ruska ze zasahování do amerických prezidentských voleb.

Karty jsou rozdány. Další zkouškou bude, jestli Trumpovi Senát schválí jeho kandidáta (Tillersona) na post ministra zahraničí USA.

Je zde široce rozšířený mýtus, že prezident Reagan vyhrál studenou válku tím, že uzbrojil a ekonomicky zruinoval Sovětský svaz. Jako jeden z těch, kteří se přímo podíleli na Reaganovu úsilí o skončení studené války, musím znovu poupravit fakta.

Reagan nikdy nemluvil o vítězství ve studené válce. Mluvil o jejím konci. Další členové jeho vlády se vyjadřovali v podobném duchu, což může potvrdit Pat Buchanan.

Reagan chtěl se studenou válkou skoncovat, ne ji vyhrát. Zmiňoval se o „hrůzostrašných“ jaderných zbraních. Domníval se, že sovětská ekonomika by neutáhla závody ve zbrojení. Byl přesvědčen, že pokud by se mu nejdříve podařilo vyřešit stagflaci s jejím dopadem na americkou ekonomiku, mohl by potom Sověty přinutit zasednout k jednacímu stolu a pohrozit závody ve zbrojení. „Hvězdné války“ byly opravdovým mediálním humbukem. (Jestli Sověti skutečně věřili hrozbě závodů ve zbrojení není jasné, ale Reagan určitě ano a nikdy se této ideje nevzdal).

Reagan neměl v úmyslu ovládnout nebo rozbít Sovětský svaz. Na rozdíl od Clintona, George W. Bushe a Obamy, nebyl kontrolován neokonzervativci. Reagan vyházel a soudně stíhal ty neokonzervativce v jeho vládě, kteří konali za jeho zády a porušovali zákony.

Sovětský svaz se nerozpadl následkem Reaganova úsilí o ukončení studené války. Byl způsoben aktivitami tvrdého jádra komunistů, kteří se domnívali, že Gorbačov uvolňoval komunistický režim příliš rychle a ohrožoval tím samotnou existenci Sovětského svazu. Drželi ho v domácím vězení. Byl to puč tvrdého jádra komunistů proti Gorbačovovi, co vedlo k vzestupu Borise Jelcina. Rozpad Sovětského svazu nečekal vůbec nikdo.

Americký vojensko-bezpečnostní komplex nechtěl, aby Reagan ukončil studenou válku, jelikož ta pro něj byla zdrojem moci a peněz. CIA sdělila Reaganovi, že pokud by obnovil závody ve zbrojení, Sověti by vyhráli, jelikož mohli vyčlenit daleko větší část ekonomiky pro vojenské účely, než si mohl dovolit Reagan.

Reagan však tomuto tvrzení CIA, že by Sovětský svaz mohl vyhrát závody ve zbrojení, nevěřil. Ustanovil tajnou komisi a pověřil ji tajným úkolem, aby toto tvrzení CIA prověřila. Komise došla k závěru, že CIA zde sleduje pouze svoje vlastní zájmy. Vím to, protože jsem sám byl členem této komise.

Americký kapitalismus a sociální síť by fungovaly mnohem lépe, bez nutnosti odvádění finančních prostředků pro vojensko-bezpečnostní komplex. Přesněji řečeno, vojensko-bezpečnostní komplex potřebuje více než závody ve zbrojení nějakou velkou hrozbu. Anonymní muslimští teroristé nepředstavují dostatečnou hrozbu pro masivní americkou armádu a problém s opravdovým závodem ve zbrojení, v porovnání s hrozbami, tkví v tom, že americké zbrojovky by musely začít vyrábět skutečně funkční zbraně, namísto předražených zakázek za účelem zisku.

Nejnovější americká raketová loď měla dvakrát poruchu a musela být odtažena do přístavu. Stíhačka F-35 stála moře peněz, potýkala se s rozličnými technickými problémy (zde) a je již zastaralá. Ruské střely jsou hypersonické. Ruské tanky jsou kvalitnější. Ničivá síla ruské mezikontinentální střely Satan II je strašlivá. Morálka ruských vojsk je vysoká. Nevyčerpávala se patnácti lety nesmyslných a povětšinou neúspěšných válek proti ženám a dětem.

Washington, vzhledem ke zkorumpované povaze vojensko-bezpečnostního komplexu, může zbrojit, jak chce, aniž by tím jakkoliv ohrozil Rusko nebo Čínu, a tím méně jejich vzájemnou alianci.

Neokonzervativci jsou zdiskreditováni, ale pořád mají značný vliv na americkou zahraniční politiku. Dokud je Trump neodsune do ideologického propadliště dějin, Rusko a Čína udělají nejlépe, když budou nadále udržovat strategickou alianci. Kdokoliv, kdo by se pokusil tuto alianci narušit, by ohrozil nejen Rusko a Čínu, ale i USA a veškerý život na planetě Zemi.

- - -

19 komentářů :

 1. "Poupravit fakta" je hodně nešťastný překlad do češtiny - v originále je "correcting the record".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Škoda, že na tom stojí ten článek.....

   Smazat
  2. Neocons jsou v obou stranach -demo a Republikanu . Vesmes jsou to zide a jejich prisluhovaci. Snad proto Trump zacal hrat zidokartu ale na jeho miste bych byl velice opatrny .politika specielne v Americe je jedna velka spina a penize .Odsunou ho na 2 kolej nejakym vymyslenym svinstvem ci jakkoli ,oni to znaji vzdyt tim sami disponuji a likviduji se i mezi sebou. A nebo proste spadne letadlo ci koule prileti jako v te pisnicce o tom -priletela koule prudce..... Ale problem je v tom ze je zidy jiz plne obklopen (cela rodina )+ poradci a dalsi kteri teprve prijdou ,jsou totiz vsude a vzdy pripraveni skodit a delat veci pro sebe a v tom je ten problem . Viz Reagan ,stal se z neho jen pouzity starik nemohouci ve 2 obdobi ,kdy to nejak tak zacalo naplno

   Smazat
  3. A jeste dodatek Kissinger -Hans-byl aktivni buzerant(vypravi o tom ve 4 hodinovem interview manzelka profesionalniho zabijaka CIA) Reagan zacal svou eru 1 dnem podvodem (iran-contras) kdo nevi o co slo ,jednoduche-penize za prodej zbrani Iranu se pouzily na rozbijeni revoluci v Jizni Americe specielne Nicaragua.Prvni den prvni podvod a lzi na cameru pro narod.Kolem neho Schulc a dalsi ostrileni borci z dob studene valky (sama provokace)Takze pozor pan Craig zacina zapominat ,Alzheimer??

   Smazat
 2. Snaha vylíčit Reagana v co nejpříznivějším světle je pochopitelná; nicméně vyhodit toho nejhoršího ze všech se Reaganovi nepodařilo: člověka jménem George Herbert Walker Bush. Není ani známo, že by o to někdy usiloval.
  Otevřel tedy cestu do Bílého domu zločinecké rodině (stačí se podívat, kdo byl Prescott Sheldon Bush).

  OdpovědětSmazat
 3. Přesně tak, v tom je "čertovo kopýtko" úlohy Kissingera v boji globalistů "západní" hegemonie "bankstrů" stávajících a budoucích "šikmookých". Já jsem pro "východní". Mohou nás jen osvobodit od těch stávajících. Pak se uvidí. Neučí nás ti stávající, že konkurence je zdravá? Tak i pro ně!

  OdpovědětSmazat
 4. Kissinger sice není Anglosas, ale přijímat ho s naivní důvěřivostí jako přítele, by byla neospravedlnitelná pitomost.

  Už jakýsi carský diplomat řekl, že existuje ještě něco horšího, než je válka s anglosasy, a sice -
  přátelství s nimi.
  PB

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:58
   To si patrně říkali i domorodci na Havaji, když je na sv.Valentina navštívil kapitán James Cook.

   Smazat
 5. Generál Filatov nanesl zajímavý postřeh:
  http://www.klich.ru/2016/12/articles12_02.htm

  Když bylo zapotřebí mít silnou armádu,
  prezidentem se stal generál Eisenhower, a USA vytvořily nejmohutnětší armádu na světě.

  Když bylo potřeba, aby USA měly výkonnou tajnou službu,
  prezidentem se stal šéf CIA Bush, a tajné služby USA opředly a prošpikovaly celý svět.

  Když bylo třeba, aby USA byly přitažlivé a zajímavé,
  prezidentem se stal herec a rozhlasák Reagan, a sovětské elity otevřely svá srdce a posléze i SSSR nadnárodním korporacím.

  Teď se stal prezidentem miliardář a tvrdý byznysmen Trump, který neumí prohrávat.
  Jeho cílem je učinit USA opět silnými.

  Jisté je, že nejmohutnější armády, ani nejrozlezlejší tajné sítě, se ani náhodou nevzdá, zatím co přátelskou tvář už nasadil.
  PB

  OdpovědětSmazat
 6. Snad se pohnuly ledy. Když vídím protáhlé ksichty havloidů tak si myslím , že jim to nahání hrůzu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mě naopak rozesmívá když vidím jak musí být místní komouští pohrobci zoufalí, když už považují za svého spasitele i bezskurpulozního miliardáře, kšefťáka s realitami a hazardem z USA :-D

   Smazat
  2. 21:25
   Od kdy má potrat opičí kurvy ksicht????
   Leda ten zrzavej udavače Havla nebo čokovopice z Fuckingtownu!!!!:-)))

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  4. 21:25
   Tomu jaksi nerozumím. Můžete nějak vysvětlit koho těmi zoufalými komoušskými pohrobky míníte?
   Zřejmě máte na mysli havloidy, chartu, že. To by souhlasilo, to byl jeden koumouš vedle druhého...

   Smazat
 7. Americký klín mezi Rusko a Čínu - to nejhorší pro obě země.

  OdpovědětSmazat
 8. Kissinger je asi původem z Arabie.

  OdpovědětSmazat
 9. Domnívám se,že po zkušenostech s USA už Rusové
  nebudou tak důvěřiví.Mohou sice v zájmu světa
  některé své aktivity utlumit,ale určitě se budou
  mít na pozoru.Nejsem si jist,zda Trump uspěje s
  plánem rozhodit alianci Rusko-Čína.V současnosti
  mají společné ekonomické zájmy.Ty asi budou mít
  větší důležitost.Pokud se týká tajných služeb,
  tak asi Rusko nebude v horší situaci než USA.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O tom buďte ubezpečen! Tihle hloupí nokoni se snaží o něco, nač nemají dostatečnou inteligenci a tudíž prohrávají na všech frontách. Prostě, tihle hlupáci nemají šanci a nikdo jim na lep nesedne. Rusové, Putin na všech frontách přebírají iniciativu a vítězí!

   Smazat
  2. Ale Trump prave naridil Cine ,/nejsilnejsi ekonomicky stat dnes/ , co vsechno ma udelat , aby se zalibila Trumpovi.Jinak vyhrozuje s problemy. Jde o velky vyvoz do USA a mensi z USA do Ciny zpusobujici ekonomickou nerovnovahu...
   Omezeni hospodarske spoluprace Trumpem, ktery to mysli vazne , pak zacne potapet spoustu statu , ktere dost na Cine zavisi a jeste nejaky cas zaviset budou.....
   Senilni skret Kissinger, ktery masakroval bombami a napalmem civilni obyvatelstvo ,kde se dalo a ktereho tezko nekdo dnes bere vazne /mozna autor/,samozrejme muze mit umysly jaky chce..
   Podobne media pak hlasite oznami i treba to ze se odebral na hajzl.Protoze my vime komu Media patri.
   A radit podobne ,umi asi tak kazdej.
   Autor tez se nevyhyba spekulacim ,aby ukazal ,ze vi vsechno ...A nic.
   A nahle rusove vseho nechaji a zacnou rozbroje s Cinou...
   Aby poslechli jeho analyticke rady...
   Jestli takovyhle jako autor ,se dostavaji v USA do vladnich pozic , tak se nedivim...

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.