Reklama

neděle 1. ledna 2017

Dal, měl dáti, nedal - úryvek z jihoafrického cestopisu Češi v zemi zlata, platiny a diamantů... Čím jsem byl, tím byl jsem rád


Břetislav Olšer
1.1. 2017   Rukojmí
Nastal opět čas zpytování svědomí na konci roku; když ale rekapituluji - dal, měl dáti, nedal - přepadnou mě výčitky, že jsem ve své křesťanské namyšlenosti opomněl Židy, nebo že jsem se zhurta pustil do svých kamarádů muslimů....Pár jich v tom dvoumiliardovém davu mám. A čím míň, tím jsou pro mě vzácnější. Zase bych se s nimi rád proletěl nad rovníkem v Keni. Z Johannesburgu z letiště Jana Smutse jsme odlétali na lince směr Londýn 31. prosince v 19 hodin místního, tedy jihoafrického času, což bylo o hodinu dříve, než v té chvíli ukazoval ten středoevropský.
Tak vypadalo noční ztracené město uprostřed buše Sun City...

Bylo to matení mé mysli, jelikož jsem ještě nikdy v životě neprožil virtuální výměnu letopočtů ve výšce přes 10 kilometrů v Boeingu 747 letecké společnosti British Airways a zároveň nad rovníkem. Zatím zcela střízlivý jsem očekával s očima na hodinkách silvestrovskou půlnoc. Měla být tou nejbláznivější, jakou jsem doposud zažil. Zastihla mě při návratu z cesty po Jihoafrické republice. Vysoko nad mraky tropického deště.
Konec roku byl též ve znamení fárání do platinového dolu v Rustenburgu s přítelem Jardou...
Letěli jsme; posilňoval jsem se slivovicí a zaháněl katastrofické myšlenky vzpomínáním na různé Silvestry, letopočty, kalendáře a k nim přináležející státy. Tím prvním byl frankofonní Vietnam. Bylo to koncem druhého tisíciletí, kdy jsem ještě průměrně poctivě navštěvoval jazykovou školu s výukou francouzštiny, s anglickou konverzací v kapse. Jazyk země galského kohouta mě však uchvátil nejvíc, jedinečný svojí zvukomalebností a latentním erotismem. Obdivoval jsem nejen Napoleona, Victora Huga a Alexandra Dumase, ale i šansony a Edith Piaf, Gilberta Becauda, Belmonda, Delona, de Gaula, nejkrásnější BB… zkrátka, co bylo vynikající, to bylo pro mě v těch časech francouzské.
Měl jsem řadu šťastných období; sice nahodilých, ale přesto rozdělených do milovaných etap. Novinářských. Devatero řemesel, desátá nouze. Hlavní bylo, aby mě to bavilo. Neruda měl pravdu; čím jsem byl, tím byl jsem rád. Kde mě něco zajímalo, tam jsem zkrátka vyrazil na průzkum. S foťákem a magneťákem. Někdy jsem své cesty do jednoho a toho samého, většinou politicky exotického státu, opakoval i čtyřikrát. Dokud jsem nepřišel problému na kloub. To víte, „selský rozum“…

Není možné zapomenout ani na atmosféru černošského Soweta...
Jak asi vypadá země, na níž dopadlo během deseti let války tucet milionů tun bomb a granátů? Tak začala má etapa vietnamská. Pak explodoval reaktor v Černobylu a byla z toho moje další etapa – jaderná. Když se rozpadl SSSR, měl jsem etapu „perestrojkovou“, po ní následovaly cesty do válečné Jugoslávie, romský exodus do Kanady a lety do JAR, když mě rozčílil tamní jihoafrický rasismus, v předtuše blížícího se zla jsem zamířil do New Yorku, abych si alespoň na fotce zachoval „Dvojčata“, a nakonec jsem vyrazil do Izraele, pro tisíc a jednu pravdu ve Svaté zemi…
A jelikož jedna z mých etap poznávání vycházela z jihoafrického apartheidu, vracel jsem se zrovna z jihu černého kontinentu, zatracená floskule. Napřed pod trupem letounu zmizely špinavě žluté valy hald z hlušiny zlatých dolů, potom se za horizontem rozplynuly i kopce Severního Transvaalu, v téměř dva tisíce kilometrů dlouhé řece Limpopo se utopil též svit mého posledního dne na jihu Afriky a já se rychle loučil s Jižním křížem.
A což chvíle, kdy se peklo a smažilo na vítání Nového roku...
A blažily mě stovky vzpomínek. Byl jsem vděčný, že patřily k časům, kdy bylo skoro vše košer. Než jsme pýchu nazvali zdravým sebevědomím, lakomství zákonem ekonomiky, nestřídmost vyšší životní úrovní, brutalitu a závist bojem za spravedlivost a politickou svobodu, vztek a hněv rozhořčením nad názorem druhých a lenivost filozofickým postojem. Než jsme z korupce udělali provizi, z nezákonné spekulace a protekcionismu lobbink, z hospodářské krize přirozenou součást kapitalismu, z lásky a pravdy nenávist a lež a z naší neschopnosti vládnout anticikánísmus…
Obklopen tímto Ovčákovem, a přesto zatvrzele imunní vůči lidské blbosti, jsem šťastný ve svém světě normálních lidí. Není jich sice moc, ale jsou a vím, že nenaletí žádným hochštaplerům na jejich plané sliby a plagiáty. A tak si žiju z dávných příhod. Třeba i z těch banálních. Viz. můj Silvestr nad rovníkem. Po zhruba pěti hodinách se naše letadýlko s téměř třemi stovkami pasažérů na palubě ocitlo blizoučko rovníku, protínajícího asi v polovině Keňu.
Palubní mapy na výsuvných obrazovkách ukazovaly výšku 10 700 metrů, venkovní teplotu mínus 57 stupňů Celsia a rychlost letu 870 kilometrů v hodině. Udatní muži za kniplem zřejmě náš vzdušný koráb umně kočírovali tak, abychom zrovna v okamžiku našeho přeletu z jižní polokoule nad severní mohli oslavit Silvestra. Už dávno jsem se jako technicky zcela zaostalý vzdušný pasažér smířil s faktem, že navzdory zemské přitažlivosti vydrží na tři sta tun těžký letoun ve vzduchu nepřetržitě deset i více hodin. Poprvé si ale zvykám na nadoblačnou oslavu Nového roku.
Také doplňování domácích barů bylo víc než aktuální...
Piloti měli určitě dobrý úmysl, byli patrně křesťany a stejně jako já nebrali vážně skutečnost, že v letadle je minorita křtěných Evropanů, zato většina Indů, Číňanů a několik příslušníků jiných národností hinduistického, muslimského a židovského vyznání, hlavně sezonních pracovníků, zaměstnávaných v JAR a letících patrně přes Londýn do svých nových evropských domovů. Ne nadarmo dosahují sportovci nejskvělejších výkonů ve vysokých nadmořských výškách. Rovněž mně se vysoko nad matičkou Zemí v mozku zablesklo, jako při africké bouři a najednou jsem si uvědomil, že můj soukromý globalismus, s jakým jsem přistupoval k Silvestru, k tomuto zdaleka ne celosvětovému svátku, byl notně přízemní.
Moje velikášství, že svět jsou jen křesťané a jejich Silvestr, dostalo řádně zabrat. A tak ve chvíli CH, kdy ručička hodinek přeskočila na půlnoc a pod námi se objevuje Keňa i tušení imaginárního rovníku, skoro protínajícího druhou nejvyšší horu Afriky Mt. Kenya s 5199 metry nad mořem, nepropuká k mému zklamání v letadle žádné všeobecné veselí a jásot, provázený boucháním láhví šampusu. Místo toho se všude kolem mne ozývá jen spokojené pochrupávání většinou snědých pasažérů. Pravda, po kapitánově přání všeho dobrého v Novém roce roznášejí na účet britské letecké společnosti palubní průvodčí pohárky s šampaňskými bublinkami, zřejmě ještě sovětské polosuché provenience, ale je po čertech málo rukou, které po nich sahají.
A ještě na Silvestra dopoledne poslední špacír po Johannesburgu...
“Nový rok a teď?” protírá si ospalé oči můj soused, ukrajinský Žid z Birminhgamu, který byl v Kapském Městě na bar micva svého vnuka. Překvapený mojí ruštinou mění svoji angličtinu v jazyk východních Slovanů. “Židé slaví Nový rok Roš ha-šana v prvních dvou dnech měsíce tišri, to je podle přechodného roku někdy mezi zářím a říjnem. Svět byl přece stvořen 3761 před křesťanským letopočtem…”
Obracím se zmateně s číškou napůl vyprchaného šampusu k asijské pasažérce přes uličku. Těšil jsem se na ten okamžik; sličná dívka si totiž na počátku letu odvážně nahýbala z číšky pravého Napoleona a já to viděl na prima večírek, zvláště když jsem si pro kuráž tajně posiloval džus slivovicovými střiky.
“Nový rok je pro nás podle lunárního kalendáře až koncem ledna,” špitá thajská dívka a na jídelní lístek mi píše číslici 543, což má být rok před našim letopočtem, kdy začíná nový rok buddhistům, kdy se narodil Buddha. “Happy new year…” řekla a usnula.


Z ptačí perspektivy nad sloním stádem v Krugerově národním parku, mlsným buvolem a smečkou žíznivých lvic...
“Pro muslimy je začátkem letopočtu 24. září roku 622, kdy náš Prorok, nadmíru velebný Muhammad, odešel tajně z Mekky a dorazil do oázy Jathrib,” zapojuje se do našeho silvestrovského kalendária i důstojný kmet s bělostným plnovousem, sedící vedle Asiatky, jenž však na dotaz, odkud pochází, jen mávne rukou a znovu se též ukládá ke spánku.
Konec s valašskou katolickou nostalgií. Konečně jsem byl ochotný si připustit, že na světě nejsou jenom křesťané a jejich Silvestr. Že na naší planetě, na kterou jsem se v tom okamžiku díval zbožně do temnot noci z nadoblačné výšky, ukrajují čas i jiné časomíry, a že lidské bytí není ani zdaleka řízeno jen pravidly naší povýšenecké křesťanské pošetilosti. Na Zemi přece žijí rovněž skoro dvě miliardy muslimů, miliony hinduistů, buddhistů i judaistů…
Rozloučení s kamarádkou Lejlou...
Naštěstí bylo nač vzpomínat. Vychutnával jsem si proto alespoň pomíjivé okamžiky dočasné blízkosti milované Afriky. Už jen pár hodin a pohltí mě znovu civilizační chaos starého kontinentu, v němž si o tajemných hlasech buše mezi Botswanou a Mozambikem budu moci nechat jen zdát. Ty tam budou také ještě tajemnějších pohledy kávových očí polonahých zuluuských tanečnic v areálu bývalého zlatého dolu Gold Reef City, z něhož se stal dobře prosperující zábavný park nedaleko Johannesburgu. Proto jsem si nostalgicky v mysli pouštěl střihový film poskládaný ze střípků exotického okouzlení, malých i větších psychických otřesů, dojetí, vzteku i extází jihoafrického novice opojeného nejen šampusem, posilněným valašským trnkovým všelékem.
A přání do Nového roku starostlivému tátovi...
A tak uprostřed noci jsem si před přistáním v Londýně začal povídat se svým sousedem, ukrajinským Židem z Birminhgamu. O jeho synovi a vnucích, o Židech a judaismu, až jsem dostal zvláštní chuť na novou etapu mého novinaření – Blízký východ; Izrael, Libanon, Jordánsko, Sýrii, Egypt i formální útvar, který byl zakopaným psem krvavého sporu a dostal od Římanů za trest v roce 135 našeho letopočtu, po porážce židovského povstání, formální pojmenování po největších biblických nepřátelích Židů – Filištinských. Zkrátka po lokálních Arabech, co si říkají Palestinci. Římská anexe ve stylu Protektorátu Böhmen und Mähren. I se stejným pozdravem…

Inu, tak se létá v jedenácti kilometrech o půlnoci na Nový rok přes rovník v Nairobi se slivovicí, pivem Vivem z Pretorie a šampaňským, aneb Silvestr za všecky randy; a za pár měsíců už jsem seděl v izraelském Airbusu EL AL na cestě do Tel Avivu. Do největšího města židovského státu, jehož judaistický kalendář tvrdil, že svět byl stvořen 7. října 3671 př. n. l…

20 komentářů :

 1. Jeste ze jsem bilej a ne cernej jeste ze nejsem zid ci jina opice z ostrovu Jsem ateista a neverim nikomu . Ani pohadkam

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, ale svět není procházka růžovým sadem a vypadá to tak, že projde, nebo vítězí jen ten, kdo je dobře ozbrojen ..bohužel.

   Smazat
 2. Pan Olser nam predlozil vsehochut..
  Z meho mesta mladi (Johannesburgu) ukazal akorat vjezd do garaze a nerekl nam, jak se po Johannesburgu pohyboval.
  Kolik policajtu mu delalo doprovod na Hillbrow - moje ctvrt, ktera uz spadla.

  Nejzajimavejsi veta v gulasi jeho vzpominek je to , ze svet byl stvoren 7. rijna. pred 3671.

  T.zn. v roce 1654 B.C. (pamatuji si ten rok, zil jsem v te dobe v Egypte.)
  Panove, tenkrat v tom roce byla smetena 13-ta Dynastie, a to je posledni v t.zv. Middle Kingdom..

  V tom roce prisli HYKSOS. Semite se semitskym jazykem
  a vladli v dolnim Egypte 104 let.
  Kam prijde kozomrd, tak nic nefunguje a u nas tenkrat v Egypte take nic nefungovalo !

  Nasi hrdini faraoni, Tao I., Tao II. a Kamose dostali sekerou po makuvce a zili jsem v prikori.

  Teprve faraon Ahmose je vsechny zmasakroval a kozomrdy vyhnal.

  Ten Ahmose se znal s Mojzisem.

  Napsat o tom pratelskem vztahu nemohu nic. Protoze kdejaky CIMPERLICH se hned citi dotcen a vse je smazano.
  Dobre vam tak ! Nevite nic...
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, radsi bych cet vase vzpominky
   Zalozte si blog, stranku, reknete nam kde je
   Jiste jsou vase vzpominky zajimavejsi

   Smazat
 3. Nejen, ze nevite nic o dobe pred 3671 lety, ale nevite nic ani o t.zv. "kosmetice" na LIMPOPU...

  Tam je v nekterych mistech ve vzduchu mineralni prach, (vcetne zlata) , pyl s kvetu a oleje z rostlin a kdyz vam to slunce Afriky zapece do vasich nevzhlednych ksichtu, tak se probudite s tvaremi VYRAZNYMI a hezkymi.
  Vase rysy po zvyrazneni vystoupi a s celkovym schudnutim,
  se probudite jako krasavci.
  Mate zlatou plet, (pokud jste beloch !)

  To kouzlo zde zustalo z doby, kdy Dabel a Buh chodili po Africe a zavodili , kdo je mocnejsi.
  To je odmena vsem Evropanum, kteri se dostali do povodi Limpopa a Zambezi.
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
 4. Us je tady us je tu us je doma z vyletu.Jak bolo ve Vidni s Vlastoffkou? Doufame ze jsi ji dal ,starej kance . Muj kamos davno pred tim nezli jsi dojel zachranit Jizni Afriku tam mel tetu a ta teta mela negra na to aby ji vodil ,meli mezi sebou hul a on ji mel na ramenou a ona v ruce a kdyz ssel moc rychle tak ho bacila tou holi do hlavy(palice) ach to muselo bejt krasne v te smrdute prdeli

  OdpovědětSmazat
 5. 21:33..Smrduta predel ? Tam jsem byl na vylete !
  T.j. prece Slovensko, ale to se nemi rikat. Asi ?

  Cely zivot mam prusery, jelikoz jsem nikdy nepoznal, co se smi, a co se nesmi rikat. Proto me strcili do pomocne skoly, a ta mi zachovala logiku a intelekt.
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ja taky pomocnou jsem dodelal v 19 s maturitou (zkouska byla tezka muselo se trefit zmrzlinou do huby ,ne do oka) ale prosel jsem na 3 . Jmenuji se Lojza Kotapis a v 80ti jsem zjistil spravne ze jsem se narodil ve spatnem tele ze jsem vul.Zdravim te bratre z vyletu uz jsme doma uz jsme tu. Co Vudce ??

   Smazat
 6. honolulu je rasista jak vysitej a jeste k tomu je zid.proto fandi trumpovi.trump zmasakruje palestince a vyprovokuje valku s cinou.s putinem si rozdeli to co pujde. at zije trump spasitel ameriky.to zas bude sracek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No to je mi novinka ze zid je rasista ja myslel ze jsou to hodni pravdomluvni spasitele lidstva . Vzdy pujcuji gojimum penize a jen mezi sebou si rikaji veci ktere nemaji byt venku zde:
   http://zemavek.sk/articles/view/slovenska-duhova-hanbasada
   No a nejsou to fesaci??

   Smazat
 7. NELZI O ME SMRADOCHU ! 23:04 ! Jsem Rimsko Katolik, ktery k noham nasi nebeske kralovny nosi nejkrasnejsi kvety na jeji svatek v zari.
  Byl jsem nejhezcim MINISTRANTEM v cele Praze a vsechny babicky z cele Prahy rikaly , ze jsem andel zjevem a srdcem.
  Rasisista ? Nikdy nikoho nediskriminuji, tak nemohu byt rasista.
  To , ze jsem superiorni, to zaridila nebesa, jako odmenu za moje kvality, ktere vy nemate !
  Co vam nebesa ubrala, to mi pridala !
  nick HONOLULU

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, s trolem co sam uznal ze lze neni treba mluvit
   Trolovi staci nasypat par nadavek, to mu k stesti staci

   Smazat
 8. Vlastovka zde, mohu ptvrdit Honolulu neni zadnej LULU je to kanec a salatovka velika je hadr proti delce sirce a kvalite Honolulu Cest jeho pamatce vzpominam

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0:18 se vam omlouva, zase musi utect sam od sebe a predstirat ze je nekdo jiny
   Tentokrat trolik zkousi byt zenskou
   Uteky od sebe
   Holt uz nesmrdi jen jinym ale i sobe

   Smazat
 9. Zmetku jeden, Ty nemas pravo predstirat, ze jsi pani Prazska vlastovka !
  Ty hovado primitivni pis co chces, ale za sebe !
  Nepouzivej jmena a znacky, ktere ti nepatri.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0:34 trol za to nemuze, on nechce byt sam sebou, nenavidi sam sebe, a tak aspon tady zkousi tady od sebe utect

   Smazat
 10. Pane Honolulu tady Eleonora taky vzpominam ,to bylo!!To ti dnesni hosi ani neznaji ty triky co Vy pane honolulu (dodo)A ta doba nekdy az 5-8 hodin v jednom kuse ,proste jako kolik z necek ,co bohuzel mne jen zbylo .Eleonora

  OdpovědětSmazat
 11. Pan Honolulu a pan Horní z Dolní mi připadají jako pan Jekyll a pan Hyde,ale nevím který je který...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.