Reklama

pondělí 23. ledna 2017

Davos 2017 coby symbol ukončení epochy globalizace

Valentin Katasonov
23.1.2017   Zvědavec a FSK

V těchto dnech, 17-20. ledna, probíhá v Davosu 47. výroční setkání. Oficiálně je Davos považován za hlavní podnik nevládní švýcarské organizace Světové ekonomické fórum (SEF). Fóra v Davosu mají svůj charakter, odlišující je od summitů G20 či zasedání klubu Bilderberg. Pokud je G20 setkáním oficiálních vůdců a každoroční setkání Bilderbergiánů jsou neprůhledná, tak fóra v Davosu se účastní jak oficiální vládní představitelé, tak zástupci byznysu a někteří význační lidé (intelektuálové, zástupci kultury). Tajemství se z diskusí v Davosu obvykle nečiní (i když na loňském fóru pobíhala některá jednání za „zavřenými dveřmi“).
 
Na pořadu oficiálních jednání v Davosu jsou především ekonomické a finanční problémy globální úrovně. Nicméně v posledních letech je zde vidět stále více politických témat, a rovněž otázky související s rozvojem nových technologií. Každé setkání v Davosu má své heslo/motto. Vloni proběhlo setkání v Davosu pod heslem „Čtvrtá průmyslová revoluce“ (široké uplatnění robotů a výpočetních technologií). Letos je to „Odpovědné vůdcovství“ (dle mého názoru je to jedno z nejnesrozumitelnějších hesel tohoto fóra za poslední roky).

 

Priority Davosu 2017


Před začátkem Davosu uveřejnilo SEF zprávu Global Risk Report 2017, na jejímž základě byl sestaven seznam základních otázek diskuse.

Na prvním místě se ocitly otázky ekologie a změn klimatu na planetě. Na druhém sociálně-majetková polarizace ve světě a rizika zostření sociálních konfliktů. Na třetím místě jsou rizika související s rozvojem techniky. To je velmi široké spektrum rizik. Například rizika kolapsu komunikací a počítačového řízení výroby, infrastruktury, finanční sféry (kvůli technickým závadám nebo v důsledku cílených kybernetických útoků). Pak rizika technologických katastrof (například havárie v jaderných elektrárnách). A nakonec problémy vyvolané silnou robotizací výroby a dalších oblastí ekonomiky (základním problémem je nárůst nezaměstnanosti).

Na čtvrtém místě programu Davosu 2017 jsou problémy vzniklé stárnutím populace. Jestliže dříve šlo o fenomén zemí patřících do „zlaté miliardy“, tak dnes je stárnutí problém i spousty zemí periferie světového kapitalismu.

Mimo to autoři zprávy uvedli řadu dalších otázek (téměř všechny jsou převážně politického charakteru): situace na Blízkém a Středním východě (obzvláště válka v Sýrii); očekávaný kurz nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho důsledky pro svět; Brexit a jeho následky; boj s terorismem; současnost a budoucnost Ruska. Účastníci fóra, bez ohledu na to, jaký vztah k Rusku mají, jsou nuceni přiznat, že Rusko je jedním z nejdůležitějších faktorů světového vývoje.

A ukrajinské tématiky mají účastníci Davosu plné zuby. Jestliže vloni byla Ukrajina na onom krátkém seznamu témat diskusí, tak dnes se nedostala dokonce ani na dlouhý seznam.

 

Davos začíná ztrácet lesk


Podle předběžných údajů se letos v Davosu sešlo 2500 lidí z 90 zemí světa. Jedná se pouze o ty, kteří mají oficiální status účastníka fóra. Počet návštěvníků (včetně novinářů) je mnohonásobně vyšší. Většinu účastníků tvoří ředitelé a majitelé největších společností a bank. Mimo to se sem sjelo i 20 hlav států a vlád.

Celkově v posledních letech zájem některých států o Davos klesá. Připomínám, že před rokem byli v Davosu představitelé 99 zemí, letos pouze 90 (z celkového počtu 140 členských zemí SEF). Klesá zájem o fóra ze strany hlavních představitelů mnoha zemí. Rusko má v posledních letech na tomto fóru skromné zastoupení. Vladimír Putin nepřijel do Davosu ani jednou. Letos ruskou delegaci vede první vice-premiér Igor Šuvalov. Členy oficiální delegace jsou také vice-premiérka Olga Goloděc a ministr pro ekonomický rozvoj Maksim Oreškin. Na poslední chvíli byla na seznam přidána i guvernérka ruské centrální banky Elvíra Nabjulina.

Letos do Davosu nepřijely hlavy takových států jako Německo, Francie, Kanada, Itálie, Španělsko a Izrael.

 

Davos a Donald Trump


Na fórum nepřijede ani prezident USA. Americkou delegaci vede vice-prezident Joe Biden a ministr zahraničí John Kerry. Samozřejmě, že v Bílém domě nyní probíhá výměna osazenstva, ale myslím, že i tak Trumpa Davos naprosto nezajímá. Davos je pro globalizaci a Amerika nyní potřebuje nikoliv globalizaci, ale nastolení pořádku ve vlastním domě, včetně obnovy reálného sektoru ekonomiky. Podle subjektivních odhadů novinářů je 90% účastníků Davosu proti Trumpovi. Nicméně lze předpokládat, že i Trumpovi je Davos velmi proti srsti, na což lze usuzovat z nepřímých známek. Zaprvé mohl nově zvolený americký prezident poslat do Davosu zástupce svého týmu, avšak neučinil tak. Zadruhé lidé z Trumpova okolí vysvětlili, že jeho účast by byla zradou těch ideálů, které hájí a které mu pomohly vyhrát volby. Přitom však neoficiální představitelé Trumpa v Davosu jsou. Patří k nim jeden z jeho poradců Anthony Scaramucci. Ten se pokusí v kuloárech vysvětlit podstatu plánů amerického prezidenta. Konkrétně první den jednání fóra sdělil v rozhovoru s korespondentem TASS, že považuje ekonomické sankce vůči Rusku za „neproduktivní“ a „nekonstruktivní“.

 

Britské a čínské překvapení


Nečekanou pro všechny byla účast vůdců dvou zemí – Británie a Číny. Dříve britský premiér zdaleka ne každý rok obšťastňoval toto fórum svoji přítomností. A náhle překvapení: v Davosu se objevila Theresa May. Vystoupila již první den. V podstatě oznámila všemi očekávaný plán vystoupení své země z Evropské unie. Dle hodnocení novinářů jde o „tvrdý“ odchod Británie z jednotného evropského trhu bez „odstínů“. „Opouštíme Evropskou unii, ale neopouštíme Evropu.“ Theresa May zdůraznila, že nemůže být řeči o žádném částečném členství v EU, ani o jakékoliv asociaci s EU, ani o čemkoliv, co by mohlo znamenat, že Británie je jednou nohou tam a druhou jinde. Britská premiérka navrhla uzavřít novou celní dohodu a tvrdě varovala Brusel před pokusy potrestat Londýn, a dodala, že takové pokusy se obrátí proti samotné Evropské unii. Je vnímáno, že tato britská dáma je duchem blíže Donaldu Trumpovi, než eurointegrátorům z Bruselu nebo globalistům v Davosu.

Ještě větší senzací se stal příjezd hlavy ČLR Xi Jinpinga. Z celé dvacítky hlav států, které se fóra zúčastnily, byl čínský vůdce nejvlivnějším. Někdo dokonce zažertoval, že Davos se ze švýcarského nebo evropského fóra stal fórem čínským. Vůdce ČLR již na fóru vystoupil a stanul před účastníky jako horlivý zastánce globalizace. „Skutečně, ekonomická globalizace vytvořila nové problémy, avšak to není důvod, abychom se ekonomické globalizace zřekli zcela. Spíše musíme ekonomickou globalizaci uzpůsobit a řídit, zmírnit její negativní následky a zajišťovat její výhody pro všechny země,“ řekl Xi Jinping.

Neočekávaný příjezd čínského vůdce do Švýcarska považuje část analytiků a novinářů za pokus Pekingu přebrat vedoucí roli ve světové ekonomice, politice, obchodu a politice Washingtonu. Jiná část pozorovatelů vysvětluje „čínské překvapení“ následovně: Peking nervózní a přijímá opatření dříve, než Donald Trump začne uvádět do života své protiglobalistické sliby. Velká část těchto slibů je namířena proti Číně, se kterou má Amerika obrovský obchodní deficit. Peking má důvod ke znepokojení: zavedení dovozních cel na čínské zboží až ve výši 45% Washingtonem a také zavedení protekcionistických opatření s cílem neutralizovat pokles kurzu juanu má udělat kříž nad tak zvaným čínským ekonomickým zázrakem.

 

Nad Davosem se vznáší duch post-kapitalismu


Ani na krátkém, ani na dlouhém seznamu otázek k prodiskutování na fóru není jedna otázka, proti které jsou všechny ostatní druhořadé. A to způsoby reformování kapitalismu. V Sovětském svazu se používal výraz „obecná krize kapitalismu“. Zdá se mi, že právě dnes dosáhla právě tato „obecná krize kapitalismu“ svého vrcholu – kvůli tomu, že ekonomická a finanční globalizace se blíží svému dokončení. Avšak podstatné je, že bez rozsáhlého obsazení nových ekonomických prostor se kapitalismus rozvíjet nemůže. Dle všeho to chápe (či aspoň cítí) Donald Trump. Nicméně ten se pokouší tuto krizi překonat tím, že u kapitalismu zařadil zpátečku – zastavit globalizaci, či ji dokonce zvrátit. Na fóru v Davosu, jak jsme uvedli, se sešli stoupenci globalizace. Pokouší se najít recepty na záchranu kapitalismu, přičemž pokračují v intencích globalizace. Jakkoliv je to paradoxní, tak v nejbližší době se může hlavním ideologem a propagátorem globalizace stát vedení komunistické Číny. A fórum přesídlí z Davosu někam do Šanghaje.

Co se týká seriozních západních „architektů“ nového světového řádu, tak se zdá, že ti již nad kapitalismem udělali kříž. Pozvolna vsouvají do povědomí veřejnosti nový model uspořádání světa. Dnes je kódovaný pod takovými výrazy jako „digitální společnost“, „digitální ekonomika“, „digitální finance“. Tyto výrazy již zazněly na minulém fóru; letos se téma „digitalizace“ stalo hlavním.

Nejednou jsem psal, že za nevinným pojmem „digitální společnost“ se skrývá elektronický koncentrák, ve kterém každý jeho vězeň dostane číselnou identifikaci a bude řízen pomocí digitálních signálů. V části týkající se ekonomiky tento model zcela ruší svobodu tržních vztahů a navrhuje tvrdý centralizovaný přídělový systém. Tento model lze označit za post-kapitalismus, či za nové otrokářské zřízení. Duch post-kapitalismu se nad Davosem již vznáší.


Давос-2017 как символ завершения эпохи глобализации vyšel 19. ledna 2017 na fondsk.ru. Překlad v ceně 635 Kč Zvědavec.

14 komentářů :

 1. Švihlíková - Davos: od arogance ke strachu
  http://casopisargument.cz/2017/01/23/davos-od-arogance-ke-strachu/

  Švihlíková - Čínský prezident vášnivě obhajoval globalizaci a šel proti Trumpovi
  http://casopisargument.cz/2017/01/17/cinsky-prezident-vasnive-obhajoval-globalizaci-a-sel-proti-trumpovi/

  oficiální stránky (jazyky: angličtina, čínština, španělština)
  https://www.weforum.org/events/world-economic-forum-annual-meeting-2017

  OdpovědětSmazat
 2. Co je nejcennějším zdrojem tržní ekonomiky?

  "Чтобы показать, что мы не будем заниматься байками из распиаренных учебников, задаю простой вопрос: какой самый ценный ресурс рыночной экономики? Звучат разнообразные ответы: золото, нефть, земля, человек… А я отвечаю: самый ценный ресурс рыночной экономики – это ДУРАК.
  С которого можно стричь всё, что тебе угодно. Но возникает проблема: дураков рождается недостаточно много. Что делать? Очень просто – их производство нужно поставить на конвейер. Такова стратегия. И в этом смысле я не вижу отклонений от этой стратегии. Нет, всё идёт в полном соответствии с ней. Поэтому, когда говорят: извините, не получилось, хотели, как  лучше, – не надо верить, ибо это – театр".

  Валентин Катасонов

  OdpovědětSmazat
 3. Od téhož autora vyšel předevčírem velmi pěkný přehled Trumpovy "družiny" - Бизнес-команда Трампа и «конфликт интересов»

  http://ruskline.ru/opp/2017/yanvar/21/bizneskomanda_trampa_i_konflikt_interesov/

  OdpovědětSmazat
 4. Rozhovor s Katasonovem před Trumpovou inaugurací - Валентин Катасонов. Трамп не досидит до конца срока!! Майдан в США! /cca. 35 min./
  https://www.youtube.com/watch?v=GeGO3iWU8S4

  Rozhovor o Davosu s Katasonovem (mj. o G.Sorosovi) - Валентин Катасонов. "Убить Трампа! В Давосе присягнули Машиаху" /cca. 20 min./
  https://www.youtube.com/watch?v=XCqbJ7swegk

  OdpovědětSmazat
 5. Co je to tvrdej Brexit. Sracka dalsi britske vlady, bezmocne sluzebnosti a totalni zavislosti na vlade USA.
  Je zcela jiste ze T.May nerozumi nicemu.
  Tak aspon /protoze je to v mode/ napodobuje a opakuje se po Dolfovi...
  Svet je nad krizi a vypada to ze to USA zase postrci smerem ke zkaze....Snaha je videt. Globalismus byla jen hracka pro bohaty. A tak firmy se stehovaly do Hondurasu , Haiti a jinych zemi , kde bylo mozne zamestnavat deti !!! Ocekavat snizeni zisku je posetile...Jsou to vsechno je tyjatry a nesmysly na krmeni zvere , ktera hladem obcas zdivoci...

  OdpovědětSmazat
 6. Hlasoval bych pro Trumpův, britský a ruský postup - návrat, prozatím, ke klasickému kapitalizmu národních států.
  Je to jisté. Nehrnout se moc rychle do té globalizace. I když podle Číňanů "pro lid". Cožpak je jisté že oni by takový styl uhlídali? Není.
  Proč? Člověk je součástí přírody, ať si myslí co chce. A všichni víme jak v ní platí "zákon silnějšího".
  Slyšel už někdo něco o přírodním "zákonu rozumnějšího"? Pokud vůbec existuje, je teprve v plenkách. Bylo by víc než pošetilé už dnes věřit, že by v měřítku globalizace převážil nad zákonem silnějšího.
  (Letos jsem se do Davosu s přednáškou nedostal, neměl kdo hlídat drůbež, tak snad příště.) Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A vůbec, měli bychom se víc učit my od přírody. A zatím se asi začíná příroda učit od lidí.
   Vždycky jsem si myslel, že na rozdíl od lidí zvířata nevedou zbytečné války. Nedávno jsem ale v rozhlasovým pořadu slyšel, že se zjistilo, že je někdy vedou i gorily. No pochopitelně, už to stačily pochytit od USA. Děda.

   Smazat
  2. Pro Dědu důležitá poznámka:
   To, že v přírodě platí „zákon silnějšího“ tedy, že silnější „vždy zvítězí“ a „zničí slabšího“, je účelová lež, šířená již velmi, velmi dlouho „propagátory tvrdého kapitalizmu“ na jeho obhajobu!
   (Takzvaného „západního“ modelu, který namísto „východního“ modelu, povýšil zisk na smysl naší existence.)
   Je to totiž klasická ukázka ÚSPĚŠNÉ MANIPULACE, pomocí používání polopravdy.
   (Stejné, jako například informace v našem společném vědomí, že spadly dva mrakodrapy, zatímco ve skutečnosti spadly tři a navíc jeden z nich o 7 hodin později „bez letadla“.
   A podobných úspěšných „změn našeho vědomí“, je mnohem víc!)

   Ano, mezi jedinci stejného druhu platí, že „silnější zvítězí“. Jinak by veškerý vývoj (= vývoj všeho živého) nemohl pokračovat dál!
   Ale, že by „lvi definitivně zvítězili nad gazelami“? Predátoři nad býložravci? Savci nad hmyzem?!
   To je naprostý nesmysl!! (Kdo je rozhoduje na Zemi: hmyz nebo savci ?)
   Příroda již svou podstatou vytrvale tvoří stále větší „DRUHOVOU ROZMANITOST“!
   To je jeden z jejích ZÁKLADNÍCH ZÁKONŮ!
   Druhý zákon je VZÁJEMNÁ ZÁVISLOST jednotlivých živočišných druhů na sobě!
   Již dávno je známé, že i na úrovni jednobuněčných organismů, existuje rovnovážný stav mezi jednobuněčnými predátory a jejich „potravou“.
   JEDNO BEZ DRUHÉHO NEMŮŽE EXISTOVAT!!
   Proto, když vyhubíme svojí „debilitou“ jeden živočišný druh, zničíme celou část řetězce na něm závislého.
   Z toho snad je již dost zřetelné, jak velká je to ÚČELOVÁ LEŽ.
   Silný bez slabého se neobejde! (Stejně tak obráceně!) A podstata úspěšné existence (nejen naší) je v hledání rovnováhy, v neustále se měnících podmínkách nového vývoje. (Tu rychlejších, tu pomalejších, se všemi jeho možnými „zákruty“.)
   Pavel p

   P.S.: Nejsou to gorily, ale šimpanzi, kteří na rozdíl od goril mají 99% DNA totožné s lidmi!
   Příroda se rozhodně neučí od nás.
   Ale třeba je možné, že naše vývojová větev je uměle vytvořená – viz rčení „..Vaše teorie není dostatečně šílená, aby mohla být pravdivá!...“ .
   To neznamená, že se „našímexperimentem“ nepoučí.

   Smazat
  3. P.S.S: Oprava : „naším experimentem“

   Smazat
  4. 3:50 Ano, měli bychom se učit od základních přírodních pravidel. Například, že rodina nemůže zdárně prosperovat na tržních principech, ale jen na socialistických nebo přímo komunistických. Stejně tak nemůžete na zahrádce nechat působit "volný trh a konkurenci", bez jakékoliv regulace. Pokud to uděláte, zaroste vám tím nejagresivějším, neužitečným plevelem, který vše ostatní zadusí. V životě lidstva je to zrovna tak. Pokud společnost nebude regulovat a omezovat růst "plevele", hrozí jí úpadek a zánik.

   Smazat
 7. Já si tedy od profesora Katasonova občas něco přečtu (většinou rusky). Myslím, že by stálo za to překládat víc článků do češtiny. On je takový popularizátor ekonomických věd a globálních problémů. Snaží se je vysvětlovat tak, aby je chápali i ti bez příslušného vzdělání. Ovšem současný systém spíše produkuje hlupáky, ty totiž nutně potřebuje. Čím víc hlupáků, tím větší odbyt naprosto nepotřebných, zbytečných produktů a někdy i dost nezdravých potravin. Katasonov stojí na straně povstalců proti globálnímu systému, je mu jasné, že nemůže vyhrát, ale aspoň někomu se mu podaří otevřít oči. To je dobře. Lidi v Česku nejsou pitomí, dost rychle chápou a umí se poučit a dobře se přizpůsobují. To koneckonců dokazuje i web Nové republiky.

  OdpovědětSmazat
 8. Kapitalismus jako společenský systém vyčerpal své rozvojové možnosti a jeho další vývoj je určen zahníváním. Tuto páchnoucí mrtvolu je nutno pohřbít hluboko pod zem, jinak svými mrtvolnými viry pohřbí lidstvo. T

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:30 Máte pravd, proto nemohu souhlasit s názorem Katasonova na jeho odsudek post-kapitalismu. O ten "přídělový systém" se už některé země vážně pokoušejí, protože při stále vyšší automatizaci je to jediná cesta, jak zajistit prostředky k obživě stále většímu počtu "nepotřebných" lidí.

   Smazat
 9. K tématu také

  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/vip-blogy/4-x-po-davosu-4-x-po-inauguraci

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.