Reklama

středa 11. ledna 2017

Dojde-li ke koordinaci postupů USA a EU vůči Číně není jisté, ale čínský vlak pojede dál

Jan Campbell
11. 1. 2017    zdroj (podstatně zkráceno)
Valutové rezervy Číny se snížily, dosáhly v prosinci 2016 úrovně 3.011 triliónů USD. Jedním z důvodů prodeje amerických dluhopisů byla potřeba podpořit jüan, zvaný rénmínbì, lidová měna. Své sehrály snížený hospodářský růst a vítězství pana Trumpa. To vyprovokovalo odliv kapitálu, především z rozvojových zemí. Odliv kapitálu jsem identifikoval již říjnu, i z Hongkongu.
 
2. ledna 2017 byl otevřen 12 tisíc kilometrů dlouhý provoz vlaku s 200 kontejnery mezi Londýnem a čínským městem I-wu (zjednodušené 义乌, tradiční 義烏), městským okresem v městské prefektuře Ťin-chua v provincii Če-ťiang. Rozloha tohoto významného obchodního střediska, celého městského okresu, je 1103 čtverečních kilometrů. V roce 2010 v něm žilo přibližně 1,2 miliónu lidí. Úspora času pro Číňany je veliká: dříve trvala přeprava zboží nejméně 40, dnes pouhých 18 dní. 
 
Předpokládám, že taková intenzita aktivit na území EU se nemůže líbit strýci Samovi. Nepředpokládám, že by si vedení EU uvědomovalo, co dokáže udělat žárlivost. I strýce Sam, který není imunní proti žárlivosti. Čína a Velká Británie totiž spojily 60 států světa! V nich žije 60 % obyvatel Planety, a nachází se v nich 75 % globálních energetických zdrojů. Již proto věřím odhadům některých tzv. povolaných, kteří vidí objem obchodu během desetiletí na úrovni 2,2 triliónů USD. Proto si dovedu představit, že Británie nemusí mít strach, nebo bolení hlavy z brexitu.

Dojde-li ke koordinaci postupů USA a EU vůči Číně, nebo ne, nevím. Co vím je, že čínský vlak pojede dál, a to i mimo ČR. Proč?

Čína se s radostí setkává s českým Krtečkem a jeho novým kamarádem Pandou.  
 
Zjednodušená odpověď zní: desetiletí trvající západní investice do Číny, se vrací zpět na Západ, ale v čínské formě a podle čínských pravidel. Pro nově zvoleného prezidenta USA Trumpa je to výzva, kterou z hlediska národních zájmů USA správně identifikoval a ohodnotil. Proč? Zjednodušená odpověď zní: nepodaří-li se stávající trend zpomalit, nebo změnit, protože zastavit jej nelze bez dialogu, ztratí USA zcela hospodářsko-finanční kontrolu nad Evropou. To by se rovnalo totální ztrátě všech výhod, které požívaly USA ze dvou světových válek. Těžko si mohu představit totální ztrátu výhod USA bez boje.

16 komentářů :

 1. No podle mne je dost těžké aby orel vedl boj proti
  medvědovi a drakovi současně. Nemá oporu ani na nebi,ani na zemi. A sousedé ho také nemjusejí.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 2. Největší sranda však je, že za vzestupem Číny stojí USA, které v 70.letech začali Číně smluvně podkuřovat aby jí vymanili ze Sovětského vlivu. V 80.letech následovaly transfery technologií a výroby z USA do Číny. V 90.letech z toho byl světový boom a vyspělý nenažraný západ se předháněl v přesunu domácích výroby do Číny. Následně byly globální trhy zaplavovány levnou čínskou produkcí což v 1. dekádě nového tisíciletí vedlo k hromadnému papírovému přesunu výroby, zavírání mateřských firem v rozvinutém západním světě a permanentnímu nárůstu ekonomické síly Číny. V druhé dekádě už jen kapitáni vyspělého západu sklízí co zaseli a nedokáží vzdorovat ekonomické síle a velikosti Číny. Bohužel to opět odnese prostý plebs, který chce jenom žít.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:48 Trochu si to zjednodušujete a chybí vám v té úvaze role Japonska, jako technologické špičky 70.let. Japonsko mělo nemalý podíl na zničení automobilového a na něj navazujícího průmyslu v USA. A volný kapitál bylo třeba někam umístit. V Japonsku nebylo dost lidských a přírodních zdrojů, proto se začalo investovat v sousední Číně, která se tomu moudře nebránila. Ale dokázala si nad tím udržet státní kontrolu, což jí umožnilo investovat získané prostředky do rozvoje země. Nestala se prostou kolonií tak, jako se jí stala ČR. V tom spočívá základ dnešní ekonomické síly Číny.

   Smazat
  2. Popsal jsem jen obecné trendy, princip a výsledek. Dékuji za doplnění. Ovšem na detailní rozbor by nestačila ani kapacita serveru. A pro popis definice " jak zasel, tak sklidil " snad dostačující

   Smazat
  3. 18:11 Nerad vám oponuji, ale kapitál "dobře zasel a dobře sklízí". Samozřejmě mu bez donucení naprosto nezáleží ani na zaměstnancích, ani na spoluobčanech a dělá jen to, co mu (uplacení? spřátelení?) politici dovolí. Svoje chování změní, jen pokud je stát natolik silný, aby je ke změně donutil. Jako se o to chce pokusit Trump.

   Smazat
  4. Mám obavu, že si Trumpa malujete v příliš růžových barvách. Vezměte v úvahu, že je to dolarový miliardář. Opravdu si myslíte, že jeho prvním zájmem je donutit své bohaté kolegy k nějaké změně chování? To je dle mne velmi naivní. Čas ukáže, kde je pravda, ale mám obavu, že Trump nezapomene, k jaké společenské skupině patří. To jen před volbami musel ukázat svým voličům, že je lepší... TnT

   Smazat
  5. Pane Straka: uniklovam zda se mi ze : Diky manipulovani novin , lidi si maji myslet , ze globalisti jsou Americane. To neni pravda, skutecni globalisti jsou mezinarodni bankeri. Teda mame zde minimalne dva tabory bankere a Americani, kteri bojuji na Cinskem Trhu. A cina je manipuluje proti sobe , a zdima obe strany.!!! Ovsem bankeri chteji byt neviditelny jako vzdy,a tak vse je Amerika. Podivateli se na posledni volby v USA uvidite jasny obrazek .

   Smazat
  6. 1:12 Můžete mít pravdu. Ale jistou naději dává, jak stále vztekleji proti němu "staré struktury" bojují. To svědčí o jejich strachu, že Trump své sliby může uskutečnit. Včerejší tiskovka také nebyla předvolební a přesto Trump jasně řekl, jak bude postihovat vyvádění pracovních míst ze země. Ono mu také nic jiného nezbývá, pokud nemá v USA časem dojít k masovým nepokojům. Právě předvolební debaty a samotné volby ukázaly, s jak velkými problémy se Amerika potýká. "Růžové barvy", vytrvale nanášené mainstreamem, hodně oprýskaly a žádný nový nátěr tu korozi konstrukce už nezakryje. Je třeba jí opravit. Pokud to neudělá Trump, dříve nebo později to bude muset udělat někdo jiný. Jinak se zřítí a zavalí všechny.

   Smazat
  7. To je holt těžké. jeden o voze a druhý o koze.

   Smazat
 3. Je to všechno hezké,ale v Číně se nedostali k
  moci šmejdi.Na rozdíl od ČSSR a později ČR.Tak
  si svůj systém zdokonalili a USA a EU,které
  svou výrobu přesunuli do Číny pro levnější sílu
  pracujících,teď sklízejí ovoce své hlouposti.
  Domonik Hašek chtěl vyrábět tady a dojel na to.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 4. Nadpis článku neodpovídá jeho obsahu. K žádné koordinaci postupů USA s Evropou nemůže, z řady důvodů, dojít.
  Dotlačit Rusko ke "spojení" s Čínou byla ze strany USA velká chyba, která je ještě bude hodně "mrzet".

  OdpovědětSmazat
 5. Snad jen,ještě štěstí,že se Čína postavila na nohy,nechtěl bych vidět ty zástupy utečenců z Číny.

  OdpovědětSmazat
 6. Číňani dělají migraci jinak než arabové a černoši. To jste si nevšimli kolik je jen v Praze čínských restaurací, prádelen a prodejen. Ne každý šikmooký asiat je Vietnamec. Legendární SAPPA je vietnaká jen z části. A krom toho mají adu kamených obchodů. Již od 70. let 20. století odejde každý rok z Číny za hranice 10 milionů Číňanů. A furt jich zbývá víc než miliarda v Číně. Kolik jich je v diaspoře - v Evropě pořádně ani nikdo neví.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na rozdil od vulgarnich /a kdyz zrovna nevrazdi / hysterickych afroarabu , asiat si jde nenapadne za svym a neboji se prace.
   Usa pomohla cinske vlade dostat z bidy pres 600 milionu populace, behem poslednich 20 let.
   Pomoci vyvozu 'prace".
   S tim,ze na misto prumyslu budou budovat "chytre" financni instituce. Smelit a spekulovat za ucelem okradani jinych nejde porad a Usaci to ani nesvedou.
   Ted jim neschvalili ty Barakovske ,Hussajnovske a velice zlodejske a vyderacske smlouvy a jsou zase v koncich.
   Ted jsou zase v soku, kdyz s Cinou nehnou...
   A s neviditelnou rukou trhu se muzou skrabat nekde....

   Smazat
 7. Čína vynalezla novou ekonomickou strategii. Vyrábí lacino (nízké mzdy ji pomohly). Dodává překupníkům i když jí sežerou většinu zisku. Když ovládne výrobu, má monopol a pak vytlačí kšeftaře, Právě si u nás koupila Mountfield. jogín

  OdpovědětSmazat
 8. Každý nějak zjednodušujeme.

  Nejprve tedy hnidopišsky a na okraj: Ondřej Hejma by mi potvrdil, že rénmínbì (žeminmpi)je prudce oficiální název a naopak yuán (jüan) tam tomu všichni říkají. Vedlejší. (Ale zvykejme si:-). Pokud IC mluví jako Angosas o "trilionech", jsou to "české" (německé) biliony, prostě deset na dvanáctou. Valutové rezervy Číny v prosinci 2016 jsou tedy 3,011 bilionu USD, jinými slovy asi jednu šestinu ročního HDP USA. Valutové rezervy jsou samozřejmě valutové rezervy a HDP je HDP, za HDP si nic nekoupí ani stréček Obama. A stréček Si si s valutovýma rezervama taky musí počínat opatrně. Kdyby se to ale vzalo ne proti GDP, ale třeba US federal budget, tak ten má roční příjmy zhruba v úrovni těch číňanských rezerv. A z hodně velké části kryté stejnými dluhy, jakých mají Číňani i Japonci a další rákosnidla ve štrozoku mraky.

  Konečně k věci: Čím dál víc se stává zřejmým, že hřebíček na hlavičku uhodil Janis Varufakis v Globálním Minotaurovi (nebyl jediný, ale našel nejhezčí formulaci): základem všeho dění v dnešním světě je, že po krizi přestal fungovat druhý poválečný mechanismus přerozdělování vytvořené nadhodnoty, tedy kontrola kapitálových toků mezi přebytkovými a deficitními zeměmi ("chcípnul Minotaurus"). Minotaurus rovná se vynucené odkupování amerických dolarových dluhů (třeba Čínou, původně Japonskem) a možnost trvale deficitního dolarového financování Ameriky výměnou za zajištěný odbyt zboží vyrobeného ve zbytku světa.

  Minotaurus "deficitní" Ameriky byl podstatně horší než hra, co provozovala "přebytková" Amerika vybavená zlatým dolarem se zbytkem světa do 1971 (tomu Janis říká "Globální plán" a to byla skoro idylka), ale o tom to není, že byl špatný. Podstata věci je v tom, že to byl aspoň nějaký mechanismus a tím pádem prvek stability ve světě. Teď není žádný. Poprvé od roku 1929, poprvé od Hitlera.

  Zopakuju to víc po marxisticku, protože tady to sedí: je zrušen mechanismus přerozdělování nadhodnoty na úrovni společenské základny, v globálním měřítku. (Můžeme se přít jestli třeba finanční spekulace patří do "základny" - patří, je to pořáíd koloběh kapitálu a ve finmále na stomn stojí fungování institucí i to jestli zítra nakoupíte brambory z Izraele v hytlermarketu). To, co se děje na úrovni společenské nadstavby - politická nestabilita, snaha o dílčí řešení třebna zabráním nových, nezapojených zdrojů atd. to je důsledek. I krize EU. Samozřejmě i reakce Číny. Globální kapitalismus - ve stávajícím politickém uspořádání, to je důležité, kde jsou suverénní státy a tak - nedokáže dlouhodobě a bez problémů fungovat bez uvedeného mechanismu redistribuce surplusu. Kapitalismus zatím nemůže vytrhnout ani Čína. Sama nemá na to, aby jako kapitálově přebytková země vytvořila alternativní mechanismus a proti Americe už vůbec ne.

  Co z toho plyne ?? Možnosti: 1) elity najdou nějaké inovativní řešení na záchranu globálního kapitalismu, které ale musí řešit ty kapitálové toky a zadlužení Ameriky. To, myslím, hodně koresponduje s představami Pjakina a spol. o globálních prediktorech. 2) Nebo Čína, Rusko a BRICS a spol. prosadí nějakou vícestrannou, konsensuálnější kapitalistickou alternativu. V obou případech není Trumpovi co závidět tu fušku. 3) Chaos. 4) Chaos a revoluce.

  Skepticky musím říct, že bych to viděl seřazené takto v pořadí pravděpodobnosti.


  VR

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.