Reklama

sobota 28. ledna 2017

Evropou obchází strašidlo - strašidlo ruského hackera


Natalija Meden
28. 1. 2017    zdroj
Strašidlo v podobě ruského hackera, který si klade za cíl zničit západní demokracii, se potuluje po evropských médiích. Poslední informace o jeho nejbližších úmyslech přišla od expertů v Bruselu, kteří varují, že nepřítel se zaměřil na vměšování se do procesu voleb spolkového kancléře Německa.
Experti v Bruselu zahájili svůj průzkum v létě roku 2015 jako součást skupiny "Strategická komunikace Východu", která měla za úkol posoudit ruská média a zjistit, jak manipulují se zprávami. Úkol byl splněn: byla předložena zpráva, která uvádí, že Kreml za účelem dosažení svých politických cílů pravidelně šíří zkreslené informace. 


 
Experti nešetřili úsilí a vyhledali dva tisíce (!) příkladů "zkreslených informací" v 18 jazycích. A co je nejzajímavější: skupina "Strategická komunikace Východu" zároveň zjistila, že hlavním objektem generálního útoku ruské propagandy byla zvolena paní Angela Merkelová. Zdá se, že další na řadě je zpracování plánu "Východ", který má čelit ruské informační agresi.

Toto "zjištění" potvrzují závěry německého Úřadu pro ochranu ústavy (kontrarozvědka), který se ukázal být ostražitější než experti v Bruselu. Již v prosinci loňského roku šéf úřadu Hans-Georg Maassen varoval spolkovou kancléřku a spolu s ní členy vládního kabinetu, poslance a stranické aktivisty před možností, že Rusko má nepřátelské úmysly. Dříve, v květnu 2015, Maassen obviňovall ruské hackery z útoku na ústředí CDU a na vnitřní komunikační síť Spolkového sněmu.

Hysterická kampaň, v jejímž středu je přízrak ruského hackera a ruská média, která dezinformují naivní evropské společenství, ztrpčuje politický život v Německu ne první rok. Je však třeba Němcům učinit zadost: příznakem jejich veřejného zdraví je fakt, že mnozí vnímají tyto zprávy se stále stejnou skepsí. Například zveřejnění Maassena v on-line verzi Frankfurter Allgemeine vyvolalo příval komentářů čtenářů. Uvádíme ty, které získaly nejvíce lajků:

"Politici, kteří se zdiskreditovali, musí být odhaleni. Je škoda, že to vyžaduje hackery, zatímco novináři nejsou schopni to udělat (nebo nemohou)";

"Znovu Rusové ... Obama, samozřejmě, nikoho nešpehoval";

"Pokud obyčejný člověk mluví o teorii spiknutí, v lepším případě se mu vysmějí. Ale když stát preventivně upozorňuje na možném nebezpečí kybernetických útoků, tisk přijímá tato varování vážně";

"Rusové jdou! Bez paniky, nejedou na tancích, ale přes internet. Je pravda, že nikdo nic neví, ale je dokonale známo, že se Rusové objeví na volbách do Spolkového sněmu".

A zde jsou komentáře k závěrům expertů Evropské unie:

"EU se obává, že německý národ nezvolí frau Merkel";

"EU by chtěla zakázat Putina nebo Rusko a vytvořit ministerstvo pravdy, abychom věděli, co je to "pravda" doopravdy";

"Podle mého názoru je propaganda o možné dezinformaci ta největší dezinformace".

Samozřejmě že neexistují žádné důkazy na ministerstvu vnitra. Při jejich absenci německé ministerstvo vnitra uvádí, že "existují domněnky [! - N.M. ], že ruské zvláštní služby se mohou pokusit ovlivnit průběh voleb do Bundestagu kybernetickými útoky".

Takže existují domněnky, že někdo se může pokusit, jak ironicky poznamenal čtenář na fóru Frankfurter Allgemeine, zabránit německému národu počtvrté za sebou zvolit kancléřkou Angelu Merkelovou. Hlavní je vyřknout tuto domněnku - a pak už vstupují do hry média, která odstraňují z těchto formulací jejich charakter domněnky a roztáčejí hlasitou kampaň. Proti Rusku, samozřejmě.

V roce 2016 byla v Rakousku vydána kniha historika Hannese Hofbauera "Rusko jako nepřítel. Historie démonizace", v níž autor analyzoval hluboké historické kořeny negativního vnímání "barbarského Ruska" Západem.

Vytváření obrazu nepřítele vůbec není neškodná věc, je možno to chápat jako provokaci. Existují k tomu i historické příklady. Například v roce 1875 se jen díky energickým akcím ruské diplomacie podařilo skoncovat s provokováním vojenského konfliktu s Francií, kdy německá média podle pokynů říšského kancléře Bismarcka rozpoutala hlasitou kampaň a obviňovala Francouze z přípravy na válku s Německem (tzv. vojenský poplach).

V současné době existují v Německu významné síly, které se snaží odolat provokativním pokusům o démonizaci Ruska. Nejedná se o okrajový směr veřejného mínění, ale informační politika "velké koalice" si klade za cíl zabránit jeho rozšiřování.

Během posledních dvou let neztratil na naléhavosti otevřený dopis "Nová válka v Evropě? Ne naším jménem", v němž je proti výzvám ke konfrontaci s Ruskem postavena výzva k dialogu. Dopis iniciovali zástupci tří politických sil v Německu - Horst Teltschik (byl poradcem Kohla při jednáních o sjednocení Německa), bývalý náměstek ministra obrany Německa Walter Shtyutsle (SPD) a bývalá místopředsedkyně Spolkového sněmu Anti Vollmer (Strana zelených). Dopis byl podepsán 60 německými politiky, novináři, podnikateli a pracovníky kultury. Mezi nimi je bývalý kancléř Gerhard Schröder, bývalý předseda SPD Hans-Jochen Vogel, bývalí šéfové vlád Berlína a Braniborska Eberhard Diepgen a Manfred Stolpe, bývalý prezident Německa Roman Herzog, který zemřel před několika dny. Je pozoruhodné, že při smutečním obřadu, který se konal 24.ledna v berlínské katedrále, hlava evangelické církve Heinrich Bedford-Strohm hovořil o Romanu Herzogovi jako o politikovi, který velmi přispěl ke smíření Německa s jeho východními sousedy. Podpis pod otevřeným dopisem byl jedním z posledních politických kroků tohoto uznávaného německého politika, v jistém smyslu jeho politickým odkazem.

"Dopisu šedesáti" se však nedostalo široké publicity. Ti, jimž je určen, jej i nadále ignorují. Kromě toho noviny Welt považují výzvu obsaženou v dopise za "nevhodnou". Jenom bych se chtěla zeptat: nevhodnou pro koho? Pro ty, kteří nejsou schopni nést břemeno demokracie a nejsou schopni vést dialog s těmi, kteří mají jiné názory?

Může ještě Německo, které se blíží k všeobecným federálním volbám, překonat takovou "nevhodnost", jako je existence alternativního názoru, vzít v úvahu hlas rozumu a učinit správnou volbu mezi konfrontací a dialogem s Ruskem?

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

56 komentářů :

 1. Vychodisko pre nemcov je len jedno Jack Noris

  OdpovědětSmazat
 2. Evropa, co to je? Jo uz si vzpominam, to bylo to sdruzeni co spachalo sebevrazdu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. HD, Evropa tu byla dávno pred tím, než císař řval na mrtvou hlavu "Vare, Vare, vrať mi mé legie...":-)

   Smazat
 3. Východisko pro blbce je zřejmě Horní Dolní. To jeho negativní trollování je tak průhledné, že nemůže než zvýšit dávivost na dané téma. Brzo očekávám nějaký zásadní článek, něco jako Chátra 17.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohuzel ma pravdu,na jare se se chysta 5 milionu barbaru,holky teste se

   Smazat
  2. Rudo, vaz slova
   Povoluje to pod tebou
   At nedopadnes jako troll

   Smazat
  3. A Rudo, precti si 9:54 at vis ze za blbce jsi ty, hlupaku cesky zapecniku bez informaci
   Doporucuju ti se nemichat mezi velke, nestacis na diskuzi, suskej si nekde na pavlaci

   Smazat
  4. 954 nejak mi vypadlo par slov, melo to byt: na jare se chysta az 5 milionu barbaru na pochod do Evropy

   Smazat
 4. Ten Putin se hodí i do omáčky, bude li přesolená. Je to prostě budování zadních vrátek, kdyby si Němci náhodou zvolili Merklovou, bude to na koho svést. To samé bude jistě ve Francii, v Holandsku...Nejhorší je to, že ti, kteří takto fabulují tomu snad sami věří!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nezvolili!

   Smazat
  2. Jde o to koho tohle zajima, evropica konci a je jedno jestli Putin si toho vsima nebo ne

   Smazat
 5. Správně, jenom buďte ve střehu, dobroserové!
  Ruští hekři se vám totiž chystají odtajnit vaše kšefty s penězi daňových poplatníků.
  Dokud Hitlery "jenom" rozdávala z peněz daňových poplatníků, šlo o politiku. Když si z nich začala ukrádat pro sebe, začalo jít o krádež. A to se neodpouští.

  PS
  Jednu radu. Vynechejte e maily a začněte používat poštovní holuby. A nebo jinak a lépe. Přestaňte nás ničit a okrádat!

  OdpovědětSmazat
 6. Bude to za chvíli jako v protektorátu, kdy byly vyvěšeny plakáty: "Pst, nepřítel naslouchá"! Teď to bude zase na téma ruských hackerů. Nějak tomu ale nerozumím. Na jedné straně jde přece pouze o jakési "zelené mužíky" soustavně zpité vodkou a na druhé straně jsou ti samí příčinou všech neúspěchů amerických neocons a teď i světových globalistů? Propaganda by si v tom sama měla konečně udělat jasno, aby sebe i nás nemátla každodenně jinými "zprávami".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč "za chvíli"?Merkelovou může volit jen idiot, Němec, nebopraskokavárenskej povaleč napojenej na dotace ze státního rozpočtu. Nebo *undička, co si nevrzla a má pocit, že přibyvší migranti by ji mohli splnit její vlhkej sen. Pokud je Rusko, nebo kdokoliv jiný, objektem tak intenzivní válečné propagandy, nedivím se, že se brání. Zvolilo nanejvýš mírnou obranu - vysvětluje. Z toho ty kurvy maj strach, tak na vnitru založily "pravdoláskařkej odbor nenávistia cenzury". Hanba komukoliv,kdo v něm pracuje. Je to jen první krok - salámová metoda. Až si na ten odbor zvyknem, začne se rozšiřovat a přibývat k němu další odbory a lágry. Prostě: svině maj strach, že k nim dorazí odpově+dnost za jejich svinstva a tak se snaží nás přsvědčit, že podléháme ruské propagandě. No, na náměstích se jim dostane spravedlnosti. Dříve, nebo později. Ta pinda by nemohla šéfovat ani na nádražní toaletě, ale jak vidno, v dojčlandu je to "božskou prozřetelností vybraná führering čtvrtýho rajchu národa německého" - občan volič do tohonemá co kecat.Germán zase táhne Evropu do jeho ráje. No na závěr: Pro "Západ" jsme i my pořád jen podřadný Východ, tak si nedělejme ilouze a ten bordel EU opusťme. Co nejdřív.

   Smazat
  2. Ta podpora Frantíků v letech 1874/5 ze strany Ruska byla bota! A vymstila se! Francouzský ministr zahraničí zednář Decasez se obátil na Londýn, Vídeň i Petrohrad zvlášť. A bohužel všude se mu dostalo podpory. Bismarc v té době neymsle vážně útok na Francii, pouze si testoval pevnost nově uzavřeného Dreikaiserbundu a zjistil že Rusko je slabým článkem, bohužel! Proto se rozhodl v budoucnu více spoléhat na Rakousko-Uhersko a jeho zájem nadřazovat tomu ruskému. To se projevilo na Berlínském kongresu 1878! Tam se objevila ad-hoc antiruská koalice diplomatů Evropy, která zvrtila výsledku sanstefanského míru v neprospěch Ruska! Dreikaiserbund pořádně zaskřípal a o pár let později se definitivně rozpadl. To pak vedlo Rusko do náruče zednářů z Paříže a Londýna, kteří ho využili proti Německu a zničili ...

   Smazat
  3. oprava: Bismarck ... nemyslel

   Smazat
  4. Ja se taky divim, rusofobove rikaji ze Rusove ziji v zemlijankach a najednou ze zase ridi planetu
   Havlozpravy by si meli nejak vyrovnat propagandu

   Smazat
  5. 8:26 hanba těm, kteří tento "odbor" založili.

   Smazat
 7. Až zase potáhne Rus na Berlín,tak ho budou chránit místo Němců,muslimové.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zakázané v Rusku.

   Smazat
  2. Videt Neapol a zemrit..
   Uz se to vyplnuje. Ani vam pri tom nezazpivaj ty hezky italsky pisnicky a Sorento taky nestihnete uvidet na rozlouceno...
   A jeste vam spalej auto a znasilni manzelku..a deti..
   A penize na dovolenou jsou taky pryc.
   Soros byl velmi dulezity urcujici element pro volbu Trumpa. Ale nevdek , asi nedostane nic..Mozna ani medajli.
   Merkel praskne bicem a bude zase zvolena...Germani se ji nemuzou nebazit...Hitler to mel se zenskejma divny a tahle ta to ma taky se zenskejma divny.
   Ale teroristu a ekonomickych teroristu neni nikdy dost...
   A zniceni hospodarstvi EU ma prednost...
   A germani jiste maji na mysli , Ukrajina nas vzor.
   A proto Ukrajina musi byt zachranena i za cenu zniceni sveta...
   Kdyz na to prijde...

   Smazat
 8. "Rusko jako nepřítel. Historie démonizace", má kořeny hluboko v minulosti. A začátek je tady:
  http://www.fantompowa.info/koestlerindex.htm

  OdpovědětSmazat
 9. Snažím se stále pochopit a stále se mi to nedaří, proč západ nenávidí tolik Rusko. V minulosti neexistovala potřeba uhlovodíků a vysokých zisků z nich a přesto se stávali Rusové terčem útoků. Přitom jenom zřídka kdy vytáhli paty z Ruska, nebo oblastí jejich zájmů. Nechápu to. Proti Němcům, Francouzům, nebo Angličanům to vždycky byli umírnění beránci. Přesto jsou historicky démonizovaní, jako nebezpeční agresoři. Když v Rusku vládli komunisté, dalo se to pochopit. Proč bylo ale Rusko démonizováno před bolševickou revolucí, nebo dnes, kdy tam vládne kapitalismus tvrdší, než v EU, to mi nikdo nevysvětlil.
  Vypadá to, že jediným důvodem jsou zdroje a územní zisk. Pokud ano, dali jsme se teda do pěkného spolku. Posloužíme jako užiteční idioti a až budou Rusové předkládat účty, budeme platit, i když z agrese nic mít nebudeme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, nejde o západ, ale o to, kdo západu vládne. A kdo soustavně rozeštvává Slovany jednoho proti druhému.

   Smazat
  2. Tak o pochopení zmíněného se také snažím. A také marně. Napadá mě snad jediné: peníze a moc. Na východě se hodnoty ubírají spíš směrem k morálce, rodině, vlastenectví, ... Na západě se vždycky upřednostňovaly hodnoty jako je moc, vliv, majetek, ...

   Smazat
  3. Zapad chtel vzdy Rusko vykrast

   Smazat
  4. Pokud zapad nevykrade Rusko tak se zhrouti

   Smazat
  5. Hricáku, není to úplně tak. Rusové mají totiž jednu výjimečnou zkušenost, a to zkušenost z budování vyšší formy společenského uspořádání. Co kdyby se jednoho dne rozvzpomněli na své slavné dny? A nebylo by divu. Kapitalismus nedává lidstvu jinou perspektivu než zánik planety svým neukojitelným drancováním, rabováním a devastací člověka. T

   Smazat
 10. Tyto vyplody chorych mozku v EU to uz je vazne na Chocholouska..... a do Ruska se vam nas ustav omlouva toto se stava max..... nekolikrat za den 🙈🙈🙈🙈

  OdpovědětSmazat
 11. 10:09
  To je jednoduché. Evropa, tedy západní část, nikdy neoplývala přírodním bohatstvím. Obzvlášť Anglie, mimo trochy uhlí, neměla nic. Proto vyjeli jejich piráti do světa a kolonizovali kde co, a následně vykrádali půl světa. Jejich dnešní majetek pochází převážně z drancování kolonií. V pevninské Evropě to nebylo o moc lepší. Už v dobách, kdy měli papežové dřevěné střechy na svých palácích, měli Rusové nádherné chrámy s pozlacenými kupolemi. Závist a touha po majetku vedla už papeže k vyslání rabovací křížové výpravy do Ruska. Stejně tak všichni další, Turci, Napoleon, Hitler snili o pohádkových pokladech Ruské země. Ale Rusko, jak řekla krvavá Madla, se nechtělo rozdělit se západem, který drsné drancování kapitálu udělalo ze západních zemí, USA a dalších států pustou zem. Proto ta odvěká touha vyrabovat i Rusko, třeba i násilím. Rusko utrpělo díky nenávisti západu ohromné ztráty jak lidské, tak i materiální, a přesto se stalo velmocí, odolávající západním touhám. Rusko má totiž něco, co není nikde jinde na světě a to je láska Rusů ke své rodné zemi, Rossíi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobře, Rusové měli bohatství. Ale také bídu a utrpení, které jim servírovali jejich vlastní vládci. Nenapadá mne snad jediný případ, kdy by Rusové vytáhli do střední a východní Evropy bez podnětu, resp. předcházející agrese. Navíc, oni dohody plní. I ty, které pro ně nejsou a nebyly výhodné. Svým způsobem představují opak násilného a pokřiveného západu. Možná právě proto je západ tolik nenávidí. Že bezděky poukazují na jejich vlastní špatnost.

   Smazat
  2. To víš, že Rusové plní, Hricáku. Třeba Budapešťské memorandum, viď?

   Smazat
  3. 16:56 vymacni si bedary, smazko

   Smazat
  4. „Ruská federace se podpisem budapešťského memoranda o poskytnutí bezpečnostních záruk Ukrajině nezavázala, že bude uznávat výsledek ozbrojeného státního převratu.“

   Smazat
  5. 18:28 - krom toho to podepsala zrádná vláda a proto to už neplatí. Časy se mění! Teď jsem studoval vývoj koalic za Bismarcka - to šlo do kelu a znovu se obnovovalo vše každý dva tři roky! Ten bbec tu voperuje ňákejma sračkama z 90. let! To jak kdyby Beck dejme tomu voperoval v 39 ňákejm paktama-sračkama kerý podepsal s Hitlerem ještě nebožtík Pilsudskej! Che! Pltí vždy co podepíšu já když vládnu za sebe! A ne co kde kdy podepsal ňákej bejvalej gauner co je dávno chcíplej nebo svrženej ty vole!

   Smazat
  6. Často se ale voperuje tím že německá vláda porušila i aktuální pakt se SSSR! To taky není pravda. Totiž součástí dodatků nebyla nikdy Severní Bukovina! A když jí SSSR obsadil, tak teprve pak nařídil Vůdce připravit Fall Barbarossa!

   Smazat
  7. 15:56 - a Laši s flanďákama zas porušujou podmínky Andruševskýho míru!

   Smazat
 12. VB vystoupila z EU instinktivně, protože ta se stále více podobá Třetí říši. No a Česko? Protektorát měl i výhody. Občané museli makat, ale na frontu nemuseli. Pokud budou muset češi bojovat na východní frontě, přestane je to bavit. Málokdo ví, že dnes existuje IV. odboj, nekvalita nahlodává systém. Pak přijde V. odboj ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vystoupeni z EU je nutne ale nestaci
   Defenestrace havlovlady je nutna

   Smazat
 13. Jestli teta Merkelová vyhraje, tak mají Němci stále nedostatek imigrantů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemci jsou poslusni idioti
   Bez mozku
   Meni smer jen kdyz Hamburg, Drazdany a jina mesta zmizi z mapy

   Smazat
 14. Západ, a kapitalismus vůbec, má hromadu "špinavého prádla". Špína se už tlačí sama ven a padá na hlavy všech běžných občanů.
  Zpohodlnělá vládnoucí vrstva to necítí. Proto zoufale drží "pokličku hrnce" se špínou a namlouvá ostatním, že je všechno v pořádku.
  Vyprání "špíny" bude provedeno těmi ostatními - asi nepříliš jemně.

  OdpovědětSmazat
 15. Tak nevím - nepletou si soudruzi s NSR světové strany? A nebo se Rusko odstěhovalo do Ameriky? http://zpravy.idnes.cz/odposlechy-merkelove-a-predvolani-americkeho-velvyslance-pnn-/zahranicni.aspx?c=A131024_124356_zahranicni_ert

  OdpovědětSmazat
 16. Takové strašidlo už Evropu obcházelo.Strašidlo
  komunismu(Churchilův názor)děsilo tolik,že z
  toho byla světová válka,kterou vyvolali Němci.
  Ovšem bez podpory Francie a Britanie by to asi
  nemohli udělat.Ty chtěly,aby se Hitler nejdřív
  obrátil na východ a on vytáhl na západ.Najednou
  bylo strašidlo komunismu dobré na válku proti
  Německu.Po válce opět strašidlo.Žádná změna,jen
  opakování historie.
  Petr Majevský
  Romancovová,co s tím budeš dělat?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:31 Churchil měl ale pravdu, komunizmus je skutečně stršidlo.
   A proti Německu po začátku války bojovala nejen Anglie ale i Francie (byla poražena), zato Rusko s Němci táhlo ještě další skoro dva roky a fašistické Německo bohatě podporovalo. Ropou, železem, jinými výrobky, dokonce jim v Murmansku pronajalo tajnou podvodní ponorkovou základnu.
   Takže Váš příspěvek si trochu - diametrálně - opravte.

   Smazat
  2. Strašidlo jak pro koho. Pro parazity zcela určitě. T

   Smazat
  3. 18:39-V tom případě si prostudujte dějiny.
   SSSR se obrátil na VB a F na obranu proti
   Německu.Když to nevyšlo,udělali v r.1939
   ten známý pakt s Německem.Protože si byl
   Stalin vědom,že nemůže s Hitlerem bojovat.
   Takže si,anonyme,naučte historii a potom
   můžete někoho opravovat.Vy se pustíte do
   rvačky s člověkem,který dělá bojová umění
   a Vy to neovládáte?Pochybuji.Zrovna tak
   se zachoval Stalin.
   Petr Majevský

   Smazat
  4. Majevsky, valku nevyvolali Nemci ale zidovska chatra Rothsildu. Stejne jako prvni a stejne jako vyvolaji tu treti.
   Mama Guttle Shnapper (Rothschild ) prohalsila: kdyz moji synove nebudou chtit valky tak zadne nebudou.

   Smazat
 17. Největší zločin trávící společnost od konce minulého století dodnes, je havloidismus.
  Minulé režimy se s původci podobných zrůdností nikdy nemazaly, prostě se jich zbavily, jen u nás hodní komunisti na to neměli odvahu, a tyto společenské viry pouze sledovali, čímž ale zadělali na průser, který pociťujeme stále. Destrukce společnosti a základních stavebních kamenů lidství, to vše je dílo havloidů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty buď rád, že se nehoupeš na kandelábru, rudý špindíro. A to jen díky Havlovi který lidi přesvědčoval "nejsme jako oni"!

   Smazat
 18. Někdy si tu připadám, jako na ouřadě. Horní Dolní vždy dole přidá razítko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rika se tomu diskuze, Rudiku, to te v pomocne skolce neucili?
   Ty ovladas jenom jednosmerne kazani

   Smazat
 19. Kdybys respektoval, vole, že diskutovat s tebou nechci, ušetřil by sis tu námahu. Ale když chceš za každou cenu se za mnou vysrat, budiž, já to po tobě utírat nebudu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.