Reklama

pondělí 9. ledna 2017

Exministr zahraničí USA: aby nás Rusko nesekýrovalo, je nutný bič a marcipán


9. 1. 2017    zdroj
Bývalý ministr zahraničí USA James Baker nevylučuje možnost napravování vztahů mezi USA a Ruskem. "Je velmi důležité, abychom se pokusili je zlepšit. Vyvíjely se špatným směrem", prohlásil americký politik v rozhovoru pro CNN. Rusko však musí také pochopit, že "nás nemůže sekýrovat", je možné, že se bude muset "použít metoda biče a marcipánu", dodal.


Chtěl bych se vás zeptat na Rusko. Zdá se, že cíl ruské zahraniční politiky v posledních 5-6 letech v podstatě spočíval v tom, aby se v té či oné formě vyvíjel tlak na západní světový řád, aby se rozštěpila Evropská unie, NATO. Nemá smysl zapomínat na anexi Krymu, události na Ukrajině a v Gruzii. Co myslíte, jaká by měla být reakce Ameriky a strategie odpovědi? Jde o to, že mnoho republikánů soudí, že musíme jednat tvrději než Obama. Ale nově zvolený prezident ukázal, že má na věci jiný názor.

James Baker, bývalý americký ministr zahraničí: Nemyslím si, že to je problém rozsáhlé války nebo míru. Domnívám se, že se zemí je možné spolupracovat a snažit se překonat rozpory, které vznikly, a pracovat společně v oblastech, kde existují společné zájmy.

Připomenu vám, že během 15 let po pádu komunismu a rozpadu Sovětského svazu USA a Rusko velmi úzce spolupracovaly: v letech, kdy Boris Jelcin vedl Rusko, ale i v letech vlády Vladimíra Putina. I Západ tehdy většinou s Ruskem spolupracoval. Proto je zcela možné se do té doby vrátit. A určitě se musíme pokusit ji vrátit, pokud to půjde.

Ale to neznamená, že se musíme smířit s tím chováním Ruska, které jste zmínil. Velká část toho, co dělá Rusko, je nepřijatelná. Pokud se vám nelíbí, co se děje v sousední zemi, nemůžete prostě vzít a přivézt tam tanky, jako to udělali Rusové na Krymu.

Z tohoto důvodu jsme společně s našimi západními spojenci kladli odpor a uložili Rusku sankce. Jsme přesvědčeni, že to byla správná a adekvátní reakce. Možná, že s novou americkou administrativou budeme muset ve vztazích s Ruskem používat metodu biče a marcipánu. Ale je velmi důležité se pokusit je zlepšit. Vyvíjely se špatným směrem. Rusko však bude muset také pochopit, že "nás nemůže sekýrovat".

RT byl materiál poskytnut CNN International

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

28 komentářů :

 1. Marcipán si strč do prdele a nechaj sa zbičovať svojou madamme, debilko ..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pomatenec Baker, sprostě lže o tom ,kdo vlastně porušuje mezinárodní právo a kdo je válečným zločince- nikoliv Rusové , ale Clinton, Bush, Obama , Blaier a Holand !!
   Podle závěrů Norimberského tribunálu je největší zločin proti lidkosti vedení útočné války což dělá NATO neustále od likvidace Varšavské smlouvy !!

   Smazat
 2. Ten chlap je magor - ani Porošenko si nestěžoval, že by Rusové přivezli na Krym tanky...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:31
   J.Baker to myslel obrazně. A měl pravdu. Zelení mužíci když obsadili na Krymu a později na Donbase místní úřady- a to ještě pro jistoru v noci, tak to se potom referenduje obyvatelům jedna radost.
   Divím se, že velká část těch , co tady diskuitují , žijí jakoby v minulém století - kdy se možná někde taková politika prováděla.
   Dnes jak je vidět to ani Rusům už neprochází - chvála bohu.

   Smazat
 3. Protože se lidé typu Barker kříží mezi sebou,
  dochází postupně k demenci.U tohoto člověka už
  dostoupila dál,než se předpokládalo.Člověk je to
  poněkud nerozumný,i když jisté záblesky se dají
  vypozorovat.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proto ho také ti jeho nenechali působit v bankách u Rothschilda, ale zašili ho do US státní administrativy... Šlemily ke korytu do Gójské firmy...

   Smazat
  2. S takovejma to nevyhrajou, nekde do nej nalili co ma kecat a jede...A nikdo jinej nesmi nic rict.
   Kdyz sleduju vsechny ty co se motaji kolem vlady v USA a v EU uz vidite podle ksichtu /uz jak se tvari/, ze to jsou politicky prostituti, jak ochotne odpovidaji celkem stejne na predem jim dane otazky /predem se da odhadnout co reknou/ a odpovedi vypracovane do vsech podrobnosti a schvalene na nekolika uradech.
   Tim se pojistuji, aby se neprerekli.
   Protoze spatne vybrany Gorbacov /behem ruske krize/ ,dopustil , ze imperialisti hned vyuzili situace a rozvratil Rusko , fasisti se nechteji ted zastavit.
   Ted je situace /byla obracena / selhani Obamy a tech predtim se neda napravit pres noc.
   Smiruju v oficialnich mediich aby chyt ty zmeny , jak zacnou kvakat jinak...Vydelat se da na zalozeni nove politicke strany , ktera by predstirala a pustila jim zilou...

   Smazat
 4. Američanům se vůbec nejedná o to ,že Krym není ukrajinský, / to je jim lhostejné/ ale o to jak je Rusové převezli, neboť se tam viděli sami a dokonce jako páni Černého moře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, to byl konec Ruské Černomořské flotily.

   Smazat
 5. ten pán PEKAŘ ustrnul dvacet let v minulosti. Rusko už dnes je zcela jinde než bylo když putin přebíral vládu po jelzinovi. Američané pořád touží světu vládnout jako za stara, ale ve své pýše a omezenosti už vůbec nerozumějí co se se světem děje...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re: 20:56
   Pan Pekař není usttrnulý, naopak kritizuje chování Ruska, které vykazuje znaky politiky z minulého století.
   Krade cizí území, poštvává místní teroristy proti vládě na Donbase a ještě je všemožně podporuje proti Kyjevu.
   Takhle se politika v . stoeltí skutečně nedělá - Rusové za to čelí sankcím a izolaci. Kromě nevýznamných loutkových zemí (KLDR např.) nikdo anexi Krymu neuznal jako právoplatnou. Ani Bělorusko ne - jejich velký jakoby spojenec. Možná jediný.
   Takže asi to úplně v pořádku skutečně nebylo.

   Smazat
 6. Vrchol arogance.
  Baker je skutečný pán světa. Nebo slouha, který si tuto mentalitu osvojil.
  Když používá slovo "spolupráce", má na mysli spolupráci kočího s koněm. Sám by měl dostat bičem, a nepokládal bych to za omezování lidských práv.
  Když člověk slyší mluvit takovéhoto nadčlověka, málem by začal chápat Stalina.
  PB

  OdpovědětSmazat
 7. Nehoráznost. Podle dostupných informací to byl právě Baker, kdo dal Gorbačovovi slib, že po sjednocení Německa nebude pokračovat rozšiřování NATO na východ. Místo toho vstoupili do NATO všichni bývalí členové Varšavské smlouvy kromě Ruska a navíc i Chorvatsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko. NATO pošilhává i po Gruzii, Moldavsku, Ukrajině a jiných zemích. Po roce 1989 následovala podpora války v Čečensku, rozvrat Jugoslávie včetně bombardování Srbska, odtržení Kosova, přepadení Iráku, Afghanistánu a Libye, podpora teroristů v Sýrii a mnoho dalších zločinů. A tento člověk poučuje Rusko, jak by se mělo chovat... Skutečně nehoráznost a odporné pokrytectví. TnT

  OdpovědětSmazat
 8. Jen ať zkusí prásknout tím jeho bičem. Rusové mu pak ukážou, zač je toho loket. Pak ho chuť na nějaké práskání přejde.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1:05 Baker ještě nepochopil, že po neúspěšném uvalení sankcí má na Rusko v ruce leda tak hovno. A jak se říká, z hovna bič neuplete. A když uplete, tak s ním nezapráská. A když zapráská, tak jedině sebe.....
   Omlouvám se útlocitným, ale slušněji jejich namyšlenost ocenit nelze.

   Smazat
  2. 1:54 Sankce na Rusko úspěšné samozřejmě jsou - jejich HDP klesá již třetím rokem a celkový marasmus v zemi se prohlubuje.
   Podniky nemají ani základní kapitál na provoz, který si dříve opatřovali přes komerční banky ze západních levných peněz. To sankce zarazily.
   Holedbat se tím, že konečně místní zemědělci začali produkovat místní maso a potraviny je OK, ale pouze slabá záplata. Ekonomika země především potřebuje průmysl a ten leží na kolenách.
   Když klesne cena ropy pod 50 (a to se stane určitě), tak mají znovu velký problém.

   Smazat
  3. "Sankce na Rusko úspěšné samozřejmě jsou" - Včera jsem se díval na Události Komentáře a tam půl hodiny výqět našich ekonomických hospodinů řešil otázku deficitu r.2016. Resp. jsme-li v plusu, či mínusu, nebo na nule? Jsem z toho akýsi zmätený (nebyl u toho dotační genius Babiš, aby to rozsek´). Jaké stanovisko zaujímáte k této problematice?

   Smazat
  4. 12:25 a jak to souvisí s Ruskem ?
   OK, přesto odpovím. V ČR se žije dobře, jsme zemí s nejnižší nezaměstnaností v EU a takový stav tady nebyl 15 let.
   Já osobně jsem zaměstnaný u české firmy, vyvážíme i do Ruska a třeba do Vietnamu, jezdím tam často a postupně zjištuji, že si žijeme tady u nás v ČR super.
   Stačí ?

   Smazat
  5. 13:33 Kdyby jste jezdil do Indie a nebo do Afriky, tak byste byl ještě spokojenější. Ale nedejbože, aby jste jel třeba do Číny. Pak byste mohl porovnat, jak "super" naše země stagnuje posledních 27 let proti zemi "nesvobody". Nezaměstnanost máme nejnižší, protože levnou pracovní sílu v kolonii je třeba pořádně využít. Přesto téměř 400 000 nezaměstnaných a jejich rodin žije z daní těch, kdo práci mají. To je "super"?

   Smazat
  6. 10:21 Pletete si následky s úspěšností. Úspěšnost sankcí nespočívá v tom, že někoho poškodíte, toho dosáhnete snadno, následky mohou postihnout i vás. O úspěchu lze mluvit, jen když dosáhnete toho, PROĆ jste sankce uvalil. Zatím jsem si ale nevšiml, že by se RF vzdala Krymu nebo přestala podporovat Donbas. Proto jsou naprosto neúspěšné.

   Smazat
  7. "...a jak to souvisí s Ruskem ?" - S Ruskem a sankcemi vůči němu to souvisí tak, že pomocí EKONOMICKÉ PTYDEPE dokážou jedinci, tuto řeč ovládající, zdůvodnit cokoliv je po nich žádáno, jak to předváděli ti honzové se svou latinou včera (sudkulatýrystupijetujeká ratentoryje). Expert Baker navíc nařizuje Ohavovu doktrinu Zkroucených rukou - VY PRODĚLÁVEJTE NA SANKCÍCH A JÁ SI BUDU DĚLAT, CO CHCI.

   Smazat
  8. 10:21 Představte si, že se fackou snažíte někoho přinutit, aby proti svým zájmům udělal něco, co chcete vy. On vám facku vrátí, ale neposlechne vás. Jeho to bolí, vás to bolí, a to je tak všechno, čeho jste dosáhl. Je takové jednání moudré a označíte výsledek za úspěch? Budete v tom pokračovat jen proto, že si to přeje strejda Sam?

   Smazat
 9. Zajímavé je časové vymezení amerických rozporů s Ruskem. I na ČT jakýsi americký politruk mluvil o době před pěti až šesti lety. Vypadá to, že se usáci se snaží posunout dobu počátku rozporů s Ruskem před události na Ukrajině. A to proto, aby "Černý Petr" zůstal v rukou Rusů. Někde jsem v nějaké diskusi četl že tak neuvěřitelně prolhanou a manipulativní propagandu snad najdeme pouze v hitlerovském Německu. Bohužel musím s tím souhlasit. Ze všech svinstev, které "Západ" činí je propagandistickou mašinérií okamžitě obviněno Rusko. Cynismus mejstrýmových pisálků a žvanilů je neuvěřitelný.

  OdpovědětSmazat
 10. Kuci americki nerikaji obcanum USA,ze se chteli napaskovat do Sevastopolu a jiz pripravovali rekonstrukci pristavu,kde jiz 120 let kotvi Ruske namorni sily.Ukacka z jednoho dne na druhy prestali s Ruskem komunikovat a chteli se prodat i s darem-Krymem ,NATO.proto jim byl popravu odebran...tot vse !!

  OdpovědětSmazat
 11. Zajímavé bude, až Trump vyrukuje s tím, že Krym je ruský. To aby se všichni komentátoři ohánějící se ruskou agresí šli picnout. T

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:20 = Krym klidně může být ruský, asi jako Karlovy Vary byly před 2014 takzvaně "ruské".
   To ale nic nemění na tom, že anexe Krymu je hanebná a světové společenství to odsoudilo, pokud neodsoudilo přímo, tak to alespoň neuznalo.
   Putinovi se to nějak nepovedlo.
   Novorosia je další příklad - museli to nakonec celé odpískat pro nezájem místních občanů, kdo by taky chtěl žít v zemi, kde vládnou bandité...
   Putin se nakonec spokojil s tím, že tam rozdmýchává místní šarvátky a destabilizuje tím Ukrajinu.
   Vsaďte se , že kdyby ruská vojska nepřekročila nelegálně hranice Ukrajiny, tak je tam dodnes klid.

   Smazat
 12. Komentovat takovou nafoukanost nemá cenu, kdo to má v hlavě srovnané podle "PODLE SKUTKŮ POZNÁTE JE" vidí kam až od 1989 došli vojáci USA a to mluví samo o sobě. Teď je potřeba se věnovat přesvědčování lidí co nechodí k volbám jak je životně důležité aby šli a volily ty co prosadí volební povinnost a řízení státu na všech úrovních pomocí referend. Je to nutný počátek aby zvítězilo právo většiny, jinak se nepohnem. MŠ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re: 12:35:
   referenda je začátek konce. Zmanipulovaní občané (a to lze docela snadno udělat), nikdy nevyřešili žádnou důležitou otázku dobře.
   Souhlasím s referendem o výstavbě místního hřiště - ale už ne o vzájemném vztahu ČR a třeba Uzbekistánu. To lidi nepoberou a neví o co jde.
   Stejně tak si obyvatelstvo nedokáže uvědomit, jak zranitelná je naše pidizemě ve světovém měřítku - musíme někam patřit a k někomu se připojit - jinak to dopadne , jak v historii už několikrát.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.