Reklama

.

.

čtvrtek 19. ledna 2017

Financial Times: vystoupení Moldávie z asociace s EU bude Putinův triumf


19. 1. 2017   zdroj
Během své návštěvy v Moskvě moldavský prezident Igor Dodon nevyloučil, že jeho země může ukončit dohodu o přidružení s Evropskou unií kvůli přistoupení k EAEU, píše Financial Times. Podle listu tento krok v případě realizace vážně ohrozí projekt "Východní partnerství" a bude to vítězství pro ruskou vládu, která se snaží obnovit svůj vliv v postsovětském prostoru. Moldavský prezident Igor Dodon oznámil, že jeho země může vystoupit z asociace s EU kvůli vstupu do Euroasijské ekonomické unie (EAEU). Podle Financial Times lze toto tvrzení považovat za "triumf" Vladimíra Putina, který se snaží obnovit vliv Moskvy v postsovětském prostoru.


"Tato smlouva (o přidružení k EU - pozn. RT) nepřinesla Moldávii žádné výsledky. Ztratili jsme ruský trh a kupodivu náš vývoz do Evropské unie také klesl", řekl Dodon na společné tiskové konferenci s ruským prezidentem. Nevyloučil také, že pokud Socialistická strana v čele s ním vyhraje příští rok parlamentní volby, pak "tuto dohodu zruší".

Podle listu vyvolá tento komentář moldavského vůdce neklid v hlavních městech EU. Tento krok může způsobit vážnou ránu projektu "Východní partnerství", který nabízí asociaci a volný obchod s evropským blokem šesti bývalým sovětským republikám. Tyto dohody podepsaly pouze Gruzie, Ukrajina a Moldávie.

Dodon také sdělil, že požádal Moskvu, aby posoudila přistoupení jeho země k EAEU jako pozorovatele. Tento krok moldavského vůdce připomíná "neočekávanou změnu kurzu" Viktora Janukovyče, který v roce 2013 "pod tlakem od Putina" odmítl podepsat dohodu o přidružení s Evropskou unií. To vedlo k proevropským protestům v Kyjevě, svržení ukrajinského prezidenta, ruské "anexi Krymu a vojenskému vměšování na východě Ukrajiny".

Vztah Dodona k dohodě s EU se vyznačuje nestálostí, tvrdí FT. Na začátku své volební kampaně obhajoval opuštění asociace, ale po vítězství začal říkat, že podpoří zachování smlouvy.

Je možné, uvažuje britský list, že nový moldavský prezident "speciálně připravil" své sdělení pro Moskvu. Ale Putin, zdá se, se rozhodl použít stejný přístup biče a marcipánu ve vztahu k Dodonovi, jako tomu bylo v případě s Janukovičem.

Řekl, že Kreml podpoří moldavské hospodářství - poskytne jejím společnostem přístup na ruský trh a odstraní překážky, což umožní většímu počtu Moldavanů přijíždět za prací do Ruska.

Zároveň ruský prezident zdůraznil, že hodně záleží na tom, jak bude Kišiněv budovat své vztahy s Bruselem. Vyjádřil naději, že jednání o přání moldavských orgánů připojit se k EAEU budou provedena v trojstranném formátu za účasti evropské strany. Putin navrhoval podobný požadavek v případě Ukrajiny, ale tehdy to bylo odmítnuto EU, připomíná list. Prezidenti také diskutovali o neuznaném státu Podněstří, který vyhlásil nezávislost na Kišiněvu v roce 1990 a dostává pomoc od Moskvy. Putin prohlásil, že podporuje územní celistvost Moldavska a že Rusko je připraveno být prostředníkem mezi moldavskou vládou a Tiraspolem, aby se vrátily k návrhu politického řešení, který byl projednáván v roce 2003. Financial Times zdůraznil, že Moskva ignorovala žádost podněsterských orgánů o začlenění republiky do Ruské federace.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

23 komentářů :

 1. už aby to bylo.Další hřebíček do rakve zkurvené EU!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) no to ale bude hooodně malej hřebíček, spíš špendlík ...

   Vymazat
  2. 13:11-takový špendlík pod nehtem...nejásal bych.

   Vymazat
  3. 13::11, 14:11 Pokud by Moldávie stala takovým "špendlíkem", jako je Kaliningrad, tak by se zřejmě stala "problematickou" americká základna v Rumunsku.

   Vymazat
  4. 16:38 Hospodářská spolupráce je jedna věc a vojenské základny věc druhá. Pochybuju, že by si Moldavané pozvali na svoje území armádu RF.
   Takže na vojenskou základnu NATO v Rumunsku by to nemělo žádný vliv.

   Vymazat
 2. Financial Times se hluboce mýlí. Odstoupení od dohody o přidružení s Evropskou unií nebude "triumfem" Vladimíra Putina, ale vítězstvím Moldavského lidu. Moldávie uteče tzv. "hrobníkovi z lopaty", neboli nebude kolonií Bruselu ale stane se svobodnou zemí. O tom si obyvatelé ČR mohou nechat jen zdát.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, to bude osvobození od ujařmení vnějšího. Pak se budou muset zbavit ještě ujařmení vnitřního. Pak teprve bude moldavský lid skutečně svobodný. A co my budeme dále snášet obě ujařmení?

   Vymazat
  2. Určitě budeme. A taky se budeme modlit, aby nepřišlo ještě ujařmení třetí a čtvrté.

   Vymazat
  3. Anonymní19. ledna 2017 13:07
   Vidím to podobně, odstoupení od dohody o přidružení s Evropskou unií nebude "triumfem" Vladimíra Putina, ale prohrou politiky EU.
   EU občanům stále omezuje jejich práva, jak ve prospěch různých menšin, tak ve prospěch korporací. Ekonomika a její konkurenceschopnost upadá, přičemž o profit se dělí stále menší počet nadnárodních aktérů. Úpadek ekonomiky a konkurenceschopnosti, byl důvodem odchodu VB, úpadek sociálnosti a dříve hlásaného vyrovnávání životních standardů bude nejspíš stát za odchodem Moldavska. Bohužel, EU se stává stále těžším balvanem, na krku národních států. Pokud chtějí přežít, musí volit výstup z EU. Nejraději v partě, např. V4. P.K.

   Vymazat
 3. Financial Times mě opakovaně přesvědčuje, že není nestranným pozorovatelem a komentátorem, a není schopen ze sebe setřást ideologické ujařmení.
  PB

  OdpovědětVymazat
 4. No, z toho si fakt unie cvrnkne.

  OdpovědětVymazat
 5. Ono nejde ani tolik o ekonomický profit, ale o geopolitickou šachovnici. Čím víc se blíží vliv západu k ruským hranicím, tím lépe.
  Krásný příklad nám dává Ukrajina. Tu západ učebnicově rozesral. A dnes, když zjistili, že spolu s možností budování dalších základen na ruských hranicích, by "vyženili" věno čtyřiceti milionů hladových krků a party zlodějů, kteří jsou ve svém oboru většími mistry, než ti západní, začal západ rychle couvat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Hricáku, ono se dá totéž, bohužel, říct i o Rusech. Ani oni si nechtějí vzít na hrb ty hladové ukrajinské krky. A že se na tom rozbordelení východu Ukrajiny mohutně podíleli.
   p

   Vymazat
  2. Pane 15:55
   předložte důkazy, fakta svého tvrzení. V opačném případě je to plácání do větru a dezinformace. Jinak řečeno, dejte si pozor na ministryni pravdy pani Romancovou. Její úřad je určen pro potírání takových jako jste vy.

   Vymazat
  3. 17:12 myslím stačí vyjádření Putina, že jsou tam bez pozvání a souhlasu ukrajinské vlády jeho vojáci. Řada z nich je dokonce v ukrajinském zajetí - naposledy Ukrajina vyměnila 2 ruské vojáýky za letkyni Savčenkovou .. atd.
   Nestačí to jako docela silný důkaz vměšování se Rusů do záležitostí Ukrajiny ?

   Kdyby nebylo ruských intervencí na Ukrajinu, tak už dávno je tam klid a pořádek.
   Nevěříte ? Zkuste si dát sám otázku, zda by nebylo líp, kdyby se Rusové nestarali do záležitostí sousedního státu...

   Vymazat
  4. 22:10
   Vy si s oblibou vybíráte jen to, co se vám hodí do krámu. majdan a před ním oranžovou revoluci mají na svědomí Rusové???
   Kdyby... "Kdyby byly v prdeli ryby, nemuseli by být rybníky." :-) A kdyby jste byl jen trochu soudný tak tu nepíšete takové kraviny. Romancovou na vás.

   Vymazat
  5. Kdyby nebylo ussackej agresorů,tak by nebyl Mejdan a ty špinavý banderovský svině prolezlý syfilidou,HIV,tuberou by nemusela přijímat ČR a naši pacienti nemuseli být překládání do jiných nemocnic,vy havlonamrdi!!!!

   Vymazat
 6. A přesto to všechno nějak dopadne - vsaďte se. A to i bez naší účasti s jedněma nebo s druhýma na diskuzích. Je přece úplně fuk, jaké věci se dějí na Ukrajině - u nás se dějí zase jiné, děsné a nepochopitelné věci, dnes a denně, jenomže o nich nejsme informováni právě proto, že jsme informováni o té Ukrajině, Rusku, Moldavsku, a o všech dalších, jen ne o ČR. Z diskutérů se stali odborníci na válečnou taktiku a na poměry v cizích státech, ale o poměrech v ČR vědí prdlajs - proto taky jsou všichni relativně v klidu, protože kdyby věděli, co se děje v ČR, v klidu by být nemohli.

  OdpovědětVymazat
 7. Je jedno, jak to označí EU, Rusko, USA, Pygmejové .... podstatné je, jestli je to pro Moldávii prospěšné, či nikoli. O tom ať si rozhodnou sami. Bez humanitárního bombardování, bez vývozu demokracie, sankcí, ostrakizace. Je to jejich věc a jejich právo.

  OdpovědětVymazat
 8. Moldava má štěstí, že nastoupí Trump a že nemají Banderovce. Bez toho by je s jistotou čekal Majdan.

  OdpovědětVymazat
 9. Banderovci přijdou na Slovensko a do ČR.Tady je
  politici milují a nikde se nebudou mít tak dobře.
  Stropnický ušetří za jejich přepravu na léčení
  do českých nemocnic.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 10. To 17:14 předešel jste mne! Ale při pohledu na mapu
  si nejsem jistý tím štěstím. V.J.Horák

  OdpovědětVymazat
 11. Snad to nebude ukrajinský scénář.Moc tomu nevěřím a možná,že k tomu ani nedojde,protože nebude s kým uzavřít smlouvu.

  OdpovědětVymazat