Reklama

čtvrtek 5. ledna 2017

Finsko spouští experiment s garantovaným příjmem pro nezaměstnané

5. 1. 2017  eSondy
Finsko se v lednu pustí do radikálního experimentu. Bude první zemí, která poskytne dvěma tisícům nezaměstnaným občanům základní měsíční příjem ve výši 560 eur (zhruba 15 tisíc korun). Vláda si od tohoto kroku slibuje zjednodušení byrokracie, snížení chudoby a zvýšení zaměstnanosti.

Takzvaný všeobecný základní příjem by mohl v budoucnu nahradit složitý systém dávek nejen ve Finsku, ale i v dalších zemích. Ve Finsku novinku prosazuje centristický premiér a bývalý podnikatel Juha Sipilä. Státní sociální pojišťovna Kela po roce posoudí, zda se experiment rozšíří.

Severská země se zatím stala první laboratoří pro tento experiment, kde se systém zkouší na celostátní úrovni. Dva tisíce náhodně vybraných lidí získá bez dalších podmínek a administrativního ověřování nárok na základní příjem. Dotyční nemusejí prokazovat ani to, že si aktivně shánějí práci. Příjem 560 eur bude stejný pro všechny bez ohledu na to, kolik si vydělávali v předchozím zaměstnání.

Účastníci experimentu první dávku obdrží 9. ledna, poslední v prosinci 2018. Zaručený příjem nemají možnost odmítnout. Lidem i úřadům by měl nový systém ulehčit i od administrativy a příjemcům dát více času na hledání práce. Finská vláda bude zkoumat, zda systém lidi motivuje k hledání práce více než současný systém. „Prvotní cíl experimentu se základním příjem je namířen na podporu zaměstnanosti,“ uvedlo finské ministerstvo sociálních věcí a zdraví, které by podle výsledků dvouletého pokusu mohlo reformovat systém sociálního zabezpečení.

„Elity si uvědomují, že nerovnosti jsou politicky nebezpečné,“ věří Guy Standing, spoluzakladatel organizace Světová síť základního příjmu (BIEN), který v této věci provádí výzkum na Londýnské univerzitě.

Švýcarská vláda podobnou myšlenku loni v červnu odmítla. V případě této země se však uvažovalo o mnohem štědřejším základním příjmu kolem 2500 švýcarských franků, tedy v přepočtu zhruba 54 tisíc korun měsíčně. Ten by podle některých názorů mohl motivaci k hledání práce naopak brzdit.

Základní příjem ve Finsku nebude zdaleka tak štědrý. Pomohl by zejména chudším. Základní dávka v nezaměstnanosti dosahuje u bezdětného člověka 697 eur a po následném zdanění je trochu nižší než zamýšlený všeobecný základní příjem. S přivýdělkem se navíc současná dávka v nezaměstnanosti ponižuje.

 

Co je garantovaný příjem


Garantovaný univerzální příjem zjednodušeně znamená, že každý občan dané země má nárok na určitý finanční obnos, který mu stát pravidelně vyplácí. Tyto peníze dostane bez ohledu na to, jestli má příjem z práce či nikoliv. Zastánci vyzdvihují administrativní nenáročnost a transparentnost. Systém má mít i pozitivní dopad na porodnost – ženy plánující mateřskou by se totiž nemusely v takové míře potýkat s výpadky v rozpočtu v domácnosti. Základní příjem by navíc snížil rozdíly v základním ohodnocení mezi muži a ženami.

Odpůrci naopak tvrdí, že by zavedený krok nenutil některé obyvatele pracovat a zároveň by opomíjel ty, kteří sociální dávky nejvíce potřebují. Opatření by pak v neposlední řadě bylo především nákladné pro státní rozpočty.

- - -

18 komentářů :

 1. Konečně ! Naši "ekonomové" to prozatím většinou nechápou.Je to jediná cesta,jak vybřednout ze současných systémů rozkrádání společných prostředků.
  Navíc odpadne " pravicový" pohled na svět a princip nespravedlivé zásluhovosti.Samozřejmě musí velmi brzy následovat i totální změna daňového systému k daním ze spotřeby. To znamená též totální změnu DPH a zrušení daně z příjmu fyzických osob a následně i právnických osob.Podpora v nezaměstnanosti nula a základní pojištění musí být součástí tohoto systému. soukromé zdravotní i sociální pojištění bude jen nadstavba a podle vývoje může být toto zrušeno také.Samozřewjmě jde o socialistické principy nového typu. ale vývoj směřuje od kapitalismu k socialistické společnosti.To nelze zastavit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Návrat k socialistické společnosti??? To jako že se znárodní firmy, všechna ta obchodní centra, benzínky, atd., ze soukromých farmářů zas uděláme jezedáky a na cesty do zahraničí budeme vydávat výjezdní doložky?
   Nebo jak by vypadala ta dnešní podoba socialistické společnosti podle Vás, pane Dvořáku? Petr

   Smazat
  2. Pro hloupého Petra, co je ale zvídavý: komunisté udělali velkou chybu, že znárodňovali všechno. Tím odebrali mnohým lidem iniciativu, aktivitu a radost z úspěchu. Nebylo ale chybou znárodnit velké podniky a např. všechny sítě - dopravní, energetické, spoje atd. Tak stejně neplatí, že soukromník je nejlepší hospodář. Ono to ostatně neplatí ani u mnohých soukromníků.

   Smazat
  3. 12:19 Rovnou jste mne nazval hloupým, aniž jste mi napsal, co hloupého jsem uvedl já. Ale neva.
   To znárodňování je zvláštní prvek. Takže podle Vás ten, kdo si si podniká v malé autodílně by mohl podnikat dá. Zatímco ten, kdo si vybudoval velkou úspěšnou firmu by o ni přišel? Myslíte, že v čele velké prosperující firmy bude lepším hospodářem kýmsi dosazený národní správce nebo její majitel??? Petr

   Smazat
  4. Samopzřejmě.

   Smazat
  5. 12:31 - on si "vybudoval"? Leda prt vybudoval! To je jen jeho zpupná interpretace! Takovou "velkofirmu" pochopitelně vybudovala masa lidí! Kdežto tu dílničku udržuje při chodu práce toho konkrétního majitele a jeho rodiny či pár kámošů který mu za buď podíl či někdy i plat pomáhaj ...

   Smazat
  6. 12:31 tady hovoří kdosi kdo opravdu vybudoval velkofirmu nad velkofirmy - přímo velkoříši! No a kde on říká slovo "já"? Jen tam kde hovoří o povinnosti a službě jiným!! - https://www.youtube.com/watch?v=nKHtct4Dl3s

   Smazat
  7. 12:31 Velkou firmu neřídí majitel, ale vedení firmy. Vedení je odměňováno podle dosažených výsledků. V tom je soukromý a státní podnik stejný. Podstatný rozdíl je v tom, jak se použije vyprodukovaný zisk. U soukromé firmy o tom rozhoduje majitel a použije ho kdekoliv, jen ku svému prospěchu. U státní firmy o tom rozhodují státní orgány. Pokud nejsou tvořeny zloději, tak by tento zisk měli použít ku prospěchu občanů. Velkou výhodou je, že zisky ze státních firem je možné slučovat a tak třeba budovat nové podniky pro zajištění pracovních příležitostí i v oblastech, které nejsou pro soukromníky dostatečně lukrativní. Soukromým vlastníkům na občanech naprosto nezáleží, zvlášť pokud jsou z jiné země. Vyváděním zisků pak země chudne, i když je dost produktivní.

   Smazat
  8. Nejde o návrat k "socialismu". To je naprosté nepochopení oné myšlenky.
   Socialismus se neosvědčil v praxi! Stejně tak jako před ním křesťanství. A po něm kapitalismus.
   Křesťanství, které ze sociální myšlenky - "všichni jsou si rovni majetkem i postavením" v okamžiku vítězství, se změnilo na společensko-ekonomický systém (v západním křesťanství, na rozdíl od východního, s dualitním vládnoucím systémem papež/císař, systém, který se nemohl udržet a posléze se přeměnil v "systém jedné vlády") a dál přes šlechtu, buržoazii, později i vládu proletariátu v určitých částech světa ( = od cca 60% až do 100% státní vlastnictví zastřešené socialistickou ideologií) dopracoval k současným "velkokapitalistům".
   Či jiným formám vlastnictví = jiné verze socialismu (Čína, Vietnam a ostatní jiné modely. V jisté podobě se tak začíná rýsovat i EU se svým multi-kulturalismem pod vládou NWO. Zjevně jde o staro-novou neplatnou ideu o "všeobecné rovnosti").
   Samozřejmě, vývoj nikdy není přímočarý a všude stejný!
   V přítomnosti je vždy mnoho funkčního z minulosti, méně již z přítomnosti a velmi málo z budoucnosti.
   Přesto rozhodující (mimo dějinné katastrofy = kolapsy, apd.) je to málo, co se ukazuje z budoucnosti.
   To je cesta, kterou se nakonec celá společnost bude ubírat!
   A jestliže pominu zanedbatelné procento úspěšných čestných (tzn. i poctivých) velkopodnikatelů = velkých vlastníků, kteří za svojí existenci vděčí vytvořené trhlině (dočasnému vakuu) díky působení nových ekonomických vazeb na stávající ekonomickou strukturu (např.: H.Ford, B. Gates - ale i ten podrážel koho se dalo a jim podobní, až po Baťu - kde velmi poučný životopisný dokument o něm odhaluje neudržitelnost pohádek o "self-made manovi" a jeho "království"), tak vychází, že opravdový majetek je možné tvořit pouze (hlavně ne morálními způsoby) vrstvením z generace na generaci a je třeba mít dostatečně "zdatné" potomstvo.
   Pak samozřejmě ryze amorálními způsoby (zločin, též revoluce a politika).
   Přesto "západní" ekonomický model (hluboko v minulosti pravděpodobně cíleně nastavený na to, že zisk je "nejvyšší priorita") na rozdíl od východních a jiných modelů, nese v sobě svůj vlastní zánik: není možné, aby zisk rostl do nekonečna!
   Určují ho zdroje, úroveň výrobních prostředků a koupěschopnost a počet konzumentů! Je-li navíc realizován pomocí dluhu, pak je to jednoduše "letadlo".
   Že ještě nespadlo, umožňují války a okrádání těch zemí, které si to nechají líbit.
   Úroveň technologií, ale určuje ještě jednu věc: vyřazuje čím dál tím víc lidi z výrobního procesu!
   Automatizace, robotizace, miniaturizace, PC technologie to vše odstraní člověka z ekonomických procesů. A i když se to současní vládci snaží co nejvíc oddálit, jimi nastavený ekonomický systém je do toho nutí!
   Až většina lidí nebude pracovat (podívejte se jak se neustále nafukují služby o různé asistenty, poradce, apd. a též byrokracie všude ve všem, ale to nejde do nekonečna a hlavně "oni netvoří nadhodnotu"!) tak co pak??!!
   Naskýtá se legitimní otázka "když skoro nikdo nebude pracovat, komu patří zisky a komu mají patřit společnosti, které produkují zisk?!"
   Proto se pracuje s možností "garantovaného příjmu" nezávislého na práci.
   Budoucnost za cca 20 let není opravdu v kapitalismu!
   Pesimistická verze - je v naprosté hnusné totalitě a ztrátě identity!
   Optimistická - člověk zůstane plnohodnotný, protože najde způsob, jak skloubit svojí sobeckost s potřebami přírody a udržitelností své existence a bude dál rozvíjet rozmanitost života, včetně nenásilné redukce své populace na potřebnou mez.
   O válce, která to "vše vyřeší" se nemá smysl bavit.
   Pavel p
   P.S.: Myslím, že opravdu není na výši mluvit o někom, že je hloupý, když má snahu poznávat skutečnost.

   Smazat
 2. Niečo na pozeranie:
  https://www.youtube.com/watch?v=2mP3b86zVvo

  OdpovědětSmazat
 3. Nejdříve si musíte prostudovat materiály k této věci takhle zjednodušeně je to zavádějící.Tak zvaný "Základní nepodmíněný příjem" je kategorie ekonomicko-filozofická, a dokonce o zavedení v zemích EU , před 3 roky inciativa občanů za zavedení Základního nepodmíněného příjmu, moc nebodovala, protože publicita byla velmi malá. Elitám EU, pochopitelně nevyhovovala. Nevyhovovala ani levicovým stranám,protože by jim vzala vítr z plachet v jejich tradičním sociálních bojích. Bylo by to rozšíření jednoho z lidských práv na důstojný život. Protože politická práva jsou již zakotveny v ústavách a zákonech ale zásadním způsobem nejsou naplněna ekonomická práva jedince . právo na důstojný život.Protože zpod mostu nejdou normálně naplňovat. Stále větší propast mezi bohatstvím elit a chudobou ostatních, již nedává spát ani těmto elitám, protože zachováním tohoto stavu si do budoucna kopou hrob.
  Je to náhrada za projekt "sociálních sítí", které také vznikaly v Evropě po druhé světové válce, dnes již plně nevyhovují, protože konzervují stav chudoby většiny a neomezené bohatství 10 % těch, kteří okradli tuto většinu.Technologická vyspělost výrobních sil je, již na takové úrovni, že je potřeba stále méně lidských pracovních sil. A jestli je demagogicky kapitalistickým systémem prohlašováno, že potřebují pracovníky a ti nejsou, je to způsobeno umělým nezaváděním, již dosažené technologické úrovně výrobních prostředků.Ono prosadit systém "sociálních sítí" - sociálního státu , trvalo delší dobu, než elity pochopily, že si budou muset " utrhnout od huby" a pustit více na sociální účely.

  OdpovědětSmazat
 4. Představte si situaci, kdy po dosažení důchodového věku, každý občan - bez výjimky, začne dostávat z finančního úřadu, kde znají jeho datum narození důchod ve výši životního minima (rozumně stanoveného), bez evidencí odpracovaných let a výše příjmů. Odpadly by složitá očekávání co Úřad soc.zabezpečení vypočítá, co opomněl, co z evidence se ztratilo. Odpadlo by složité dohánění informací od firem, které už neexistují, nebo prostě nespolupracují atd. Každý by dostal stejně. Kdo pracoval celý život, ten se na tuto situaci dlouhodobě připravoval. Kdo celý život nepracoval, dostane prostředky aby neumřel hlady. Žádné výpočty důchdů podle průměrné mzdy které způsobí, že poctivě pracující mají nižší penzi než ti co celý život byli přisátí na sociální systém.
  Kolik by se asi ušetřilo úředníků?? Kromě služby pro lidi nemocné a invalidní by mohl být zrušen celý moloch Správy sociálního zabezpečení, která nyní odsává peníze určené na důchody a jiné nutné platby. Kolik asi lidí je zaměstnáno v této oblasti?
  Jenže by se muselo pracovat s dlouhodobým programem a ne jako dnes, kdy se výpočtové sazby a různá opatření mění z roku na rok, jen aby úředníci zabývající se jejich tvorbou nebyli nařčeni z nicnedělání. Lepší je dělat zbytečnou práci, než nedělat nic. To je staré úřednické pravidlo.
  Dědy Vašek

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opravdu "zajímavý" model, hodný neomarxistického myšlení představitelů EU. Všichni v důchodu budou mít stejné "ho..", bez ohledu na to kolik do systému svou prací přispěli. Hlavně, že "neumřou hlady"..

   Smazat
  2. 12:19 - budou mít přece 2.,3. a možná i 4. pilíř důchodové reformy, tak se moc nečil :-D)

   Smazat
  3. 13:22 Jako vtip dobré !

   Smazat
  4. 12:19 - práce už nebude ty hovado, neumíš číst? Tu budou konat stroje ovládané školenými opicemi (žlutými, páč černé to nezvládnou) a hologramy! Penze se bude vyměřovat pouze dle rasové věrnosti! Pokud budeš mrdat negernské služky do prdele, dostaneš palicí mezi vočiska! Pokud do kundy a splodíš polonegerčata, budeš se s nima penzi dělit! Jen pokud budeš mrdat naše bílý holky a plodit bílé děti, dostaneš slušnou penzičku ....

   Smazat
 5. Je to jen nějaký pokusní program,že by bylo ve Finsku jenom dva tisíce nezaměstnaných?

  OdpovědětSmazat
 6. Liberálové nikdy nepochopí vo co go, je to o jejich úrovni chápání.
  Jinak doporučuji znovu přečíst první polovinu předposledního odstavce a zjistíte, že většina příspěvků je zcela mimo.
  Six

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.