Reklama

pátek 13. ledna 2017

Havárie letadla s Alexandrovci: Otázky zůstávají a přibývají. Analýzy ukazují spíše na atentát. Proč se ruská i světová média odmlčela? Vyšetřovatelé mlží. Putin demonstruje klid. Jsme právě v oku uragánu?

Pavel Kopecký
13. 1. 2017 ProtiProud

Pavel Kopecký se zabývá přetrvávajícími nejasnostmi kolem tragédie armádního speciálu Tu-154 u Soči a dovozuje, že je mnoho důvodů, aby pravda o pádu letadla zůstala zatím skryta.


Více než čtrnáct dní uplynulo od tragické havárie letounu ruského ministerstva obrany s 92 lidmi na palubě, včetně 64 členů slavného Alexandrovova armádního souboru písní a tanců. Tupolev se na Boží hod vánoční zřítil do Černého moře krátce po startu z letoviska Soči, dějiště posledních zimních olympijských her.

Dosavadní oficiální zprávy vyšetřovatelů analyzujících černé skříňky vyznívají spíše tak, že šlo o technickou závadu či chybu pilotů bez teroristického pozadí. Verzi o útoku nevylučovali v prvních dnech po katastrofě vyšetřovatelé ani odborníci. Po vyzvednutí trosek a analýze černých skříněk je ale prý varianta teroristického útoku málo pravděpodobná, i když si vyšetřovatelé stále nechávají otevřená zadní dvířka i pro tuto možnost. V celé věci je totiž nadále spousta nejasností a otázek, které v čase spíše přibývají.

Jenže: případné potvrzení teroristické verze by znamenalo nutnost reakce a vznikl by obrovský tlak na zjištění a hlavně potrestání viníků - iniciátorů i vykonavatelů celé operace. Protiruská hysterie na Západě před nástupem Donalda Trumpa vrcholí a Vladimír Putin by se tak doma dostal v nejméně vhodnou dobu pod tlak veřejného mínění. Nelze tedy vyloučit, že i v případě zjištění cizího zavinění pádu letadla by o tom veřejnost nemusela být informována. A je i možné, že toto oddalování konečného verdiktu má právě takový motiv.

 

Přes kopírák?


Dosud zveřejněná fakta nicméně pro teroristický čin hovoří. Řada odborníků se začíná přiklánět k verzi, že mohlo jít o časovanou nálož umístěnou v prostoru motoru letadla, případně pod křídlem. Spekulují, že plastická trhavina mohla být k letadlu připevněna při mezipřistání na letištní ploše.

Na rozdíl od případů teroristických útoků na letadla z května a října minulého roku by se tedy jednalo o jiný systém provedení celé akce. V případě ruského Airbusu A 321, na jehož palubě zahynulo 31. října minulého roku 224 turistů, dávali zpočátku ruští i egyptští vyšetřovatelé rovněž přednost hypotéze o technické závadě.

Teprve se značným časovým odstupem se nakonec potvrdilo, že šlo o útok islamistů, kteří na palubu propašovali výbušninu prostřednictvím svých lidí na egyptském letišti. Rusko po úspěšném angažmá v Sýrii buduje s Egyptem nové vztahy, které měl nepochybně teroristický útok poškodit. Což se - odsunutím "zjištění", že šlo o atentát - nepodařilo. Vše mezitím zakryly další události.


Jako přes kopírák probíhalo vyšetřování i v případě letadla Egypt Air, které se zřítilo 19. května letošního roku do Středozemního moře na trase z Paříže do Káhiry. I v tomto případě vyšetřovatelé dlouho tvrdili, že příčinou havárie byla technická závada nebo selhání pilotů. Velký časový odstup od konstatování, že šlo o islamistický teoristický útok, umožnil oběma vládám, že se nedostaly pod tlak veřejného mínění

V případě pádu Tu - 154 s Alexandrovci - pokud to byl teroristický útok - je věc ještě komplikovanější. Zatím to totiž spíše vypadá na destrukci stroje vyvolanou zvnějšku. Je tedy možné, že za činem stojí úplně jiné seskupení než Islámský stát - který se ostatně (na rozdíl od útoků z minulého roku) k činu ani nepřihlásil.

 

Důkazy a otazníky


Verzi sabotáže nahrávají i nedávno zveřejněné analýzy palivových skvrn na moři a trajektorie nouzového letu, jak se ji podařilo rekonstruovat. Pro vyšetřovatele bude proto stále obtížnější vysvětlit, jak mohlo letadlo zmizet z radaru 6 kilometrů od břehu - a zároveň spadnout do moře pouhého 1,6 kilometru od pobřeží. Další záhadou je, proč části letadla byly nalezeny pěkný kus od sebe. Jak vysvětlit skutečnost, že se podvozek a motor nachází ve vzdálenosti 3 kilometry od trupu?

Trajektorie nouzového letu, vycházející z umístění skvrny na hladině 1 hodinu po havárii. Číslice 1 označuje místo události, která vedla k nucenému obratu doprava. Číslice 2 označuje místo, kde začíná skvrna.

Analýza rovněž ukazuje, že ještě před pádem došlo k poškození levého křídla (explozí?), načež z něho začalo vytékat palivo. Velitel letadla se zřejmě rozhodl nouzově přistát na vodu, ale to se nezdařilo a letadlo havarovalo. Tomuto scénáři nasvědčují i linie letu podél pobřeží, které pilot viděl ve tmě díky pobřežnímu osvětlení. Kapitán tedy nezamýšlel návrat na letiště, aby se v případě neúspěchu vyhnul obětem a škodám na zemi.

Původní teorii o špatné funkci vztlakových klapek odmítli ihned i čeští piloti, kteří na stejných strojích dlouhé roky létali. Aniž bychom se pouštěli do složitých výkladů: Klapky jsou nastaveny již před startem. Pokud by nefungovaly, stroj by nemohl odstartovat. Je proto docela záhadné (či příznačné), že tuto informaci pustil vzápětí po tragédii pouze jedinkrát Český rozhlas - a nikdo se k ní již nikdy nevrátil. Média jako by vzala na vědomí, že ani "poprava" Alexandrovců nepřiměje Rusko k bezprostřední odpovědi - a náhle spekulace o teroristickém činu ustaly, jako když mávne proutkem. Místo toho se spustila kampaň "hackeři".

 

Kde, kdo a jak?


Jak ukazují dodatečné záběry z letiště, pro profesionály nemuselo být problémem dostat se nepozorovaně k letadlu, když bylo před letem odstaveno na letištní ploše. O chatrné bezpečnosti svědčí i nedostatečné oplocení letiště, jak konstatovali vyšetřovatelé.Letiště v Soči. Červeným kroužkem je označeno místo odstavení letadla při mezipřistání při kterém letadlo letící z Moskvy dotankovalo palivo a mělo se vydat na cestu do Sýrie


Nad touto verzí spekulují mnozí bezpečnostní odborníci, včetně vojenského analytika Sakera, který vzápětí po katastrofě napsal, že za nejpravděpodobnější příčinu pádu letadla považuje terorismus provedený ukrajinskými agenty. Nu a tak, jako v případě sestřelení MH 17 v červenci 2014 nad Doněckem, i zde je pak velmi pravděpodobné, že Kyjev by nejednal pouze z vlastní vůle.

Vyloučit nelze ani spolupráci jistých sekcí uvnitř ruských zpravodajských služeb a státního aparátu. Pokud by tomu tak bylo, logicky by se Vladimír Putin snažil získat čas. Jedna spekulace se vyloženě nabízí: snaha složek navázaných na Obamovu končící administrativu vyprovokovat Rusko k prudké reakci - v kontextu s chřestěním zbraněmi okolo ruských hranic - s cílem zvýšení napětí a případné rozbušky konfliktu. Nesmíme zapomínat na to, že - pokud to byla skutečně sabotáž - šlo o útok na vojenský letoun mimořádné symbolické důležitosti.

Provokace?


Ruský prezident si jistě uvědomuje, kdo a proč se ho snaží dostat do pasti, ještě než bude moci dojít k předpokládanému zlepšení vztahů mezi velmocemi poté, co Bílý dům po černošské rodině osídlí bílý miliardář. Ještě nikdy v dějinách neprobíhalo předání moci tak neuvěřitelným způsobem. Trumpovi odpůrci i uvnitř Republikánské strany (McCain a spol.) organizovali a platili výrobu "kompro" materiálů již dávno před volbami.

Ukázala to názorně včerejší (11.1.2016) tisková konference nastupujícího prezidenta, která je rovněž bezprecedentní - pokud jde o zavilost a nenávist "poražených" nevolených politiků z médií. Nebylo by vůbec divu, kdyby se stejně zavilé a nenávistné vedení tajných služeb (na odchodu) nepokusilo zorganizovat útok na Alexandrovce.

Šlo o snahu vyprovokovat Vladimíra Putina k akci? Vražda ruského diplomata Andreje Karlova v Ankaře (stejně jako zatím neobjasněná smrt ruského konzula v Athénách) - a vyhoštění 35 diplomatů z USA, by tomu nasvědčovalo. V případě, že by se potvrdil útok na letadlo s Alexandrovci, by si stoický klid, jímž dosud ruský prezident reaguje, dovolit nemohl.

V každém případě je pozoruhodné, že tragédie šmahem zmizela z prvních stran ruských i světových médií, přestože otázky, které se nad ní vznášejí, spíše přibývají.

Nebo jsme právě v "oku uragánu"? Je to klid před bouří?

- - -

32 komentářů :

 1. No, uvidíme, zatím Putin reagoval na vše velmi odpovědně k lidstvu, s klidem a promyšleně. Nenechal se vyprovokavoat k prvoplánovým okázalým gestům. Snad mu to vydrží, ale platí asi i ono o komárech a vlivu jejich soustavného působení. Kdybych já byl na jeho místě, tak už to má asi lidstvo za sebou. A to jsem považován za klidného a jednajícího s rozmyslem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za vse muze Putin Asssat Khadafi Husajn diktator z Panamy diktatori z Jizni Ameriky take Orban a dalsi zlocinci kteri nejezdi kourit Shapira do Zidoprahy Filcka ze Slovenska je naopak vzorem ,vypada jako by vysel z 3 tridy skoly pro obvzlaste debilni. A tak je to dle pravidelWolfovitz-Perle spravne jinak je to nespravne . Cesti idioti se zase vyznamenali buceli pri hokeji na ruskou hymnu . To je opravdu vrchol ubohosti

   Smazat
 2. Ten bordel v ruský armádě se musí přejít mlčky.Jinak,pšt..ani slovo,pakliže nechceš být za vola

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, on je bordel jenom v ruské Armádě! V ostatních armádách to samé totiž není bordel, ale vyžadovaný standardní systém! Byl jsem na vojně, a vím své, na rozdíl od kdekterého krypla.

   Smazat
  2. 19:51 Jo, toho se drž. Pššt, ani slovo, pakliže nechceš být za vola.

   Smazat
 3. Kecáte odporné nesmysly 10.04!!! Co -lidstvo? Jaké lidstvo??? Tím myslíte sebe, své rodiče, děti, a další příbuzné? Proč vyhrožujete celému "lidstvu" za to, že by byla nějakým politickým poserou uražena vaše ješitnost? Myslíte si, že by se to patřilo, jako za dob šlechtických zrůd, když se jedna šlechtická zrůda cítila dotčena, byly v odvetu vypalovány celé vesnice patřící jiné šlechtické zrůdě? Co je obyčejným lidem do toho, jaké sračky mají mezi sebou političtí zmrdi? To jsou nějací nadlidi? Tak jestli jednoho politika nasere jiný politik a všechno jsou to většinou staří pitomí chlapi, snad by bylo lepší a spravedlivější, vzít meč a dát si souboj - ne? A nikoho dalšího do svých sraček netahat - už toho bylo dost. To si chodí magoři vyřizovat své komplexy zabíjením v obchoďácích, zapíchnou knihovnici, nějakého studentíka, najíždějí do lidí auty - protože jsme generace od dětství požírající prášky na spánek, proti stresu, a různé další, pak čučíme na pakulturu, kde se jen a jen zabíjí, protože jiná už neexistuje, zrůdné surovosti, jaké může vymyslet jen magor a duševní mrzák, a zem je plná magorů. Pak to takhle vypadá. Kdy už tomu bude konec?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No konec tomu bude právě ve chvíli, kdy se některý z podobných magorů dostane k tomu pověstnému čudlíku ...

   Smazat
  2. kontroluj svuj strach z nevedomosti a uklidni svoje ego mladej. konec? zalezi v jakym slova smyslu . cilem zidovsko-krestanskych sionistu je znicit "materialni svet" tvoreny tezkymi energiemi kde jsou tyto entity jako doma. v bibli se pise ze zide jsou lidske klony a jezis sam on nich rekl ze jsou ztvoreni satanem( stagnaci) bez ducha a svedomi. jejich uhlavnim nepritelem jsou lide a hlavne evropane ...bohuzel se pomalicku stavame obeti michani a degeneraci po tisice let ,prenesly se pres nas zido-krestanske ideologie ale svedomi smyslo pro spravedlnost ,mir a lasku k prirode a rodine a hlavne svobodu a pravdu to nam nikdo vzit nemuze stejne jako ducha a dusi . pulka sveta se nechala zmanipulovat a zide jakekoliv barvy pleti se infiltrovaly do spolecnosti a po ziskani kontroly vrhaji lidi a staty ,vubec vse proti sobe.
   ne kazdy vudce je zid to si zapamatuj a ne kazdy je vyhnancem , zlodejem ,banditou , egoistickym pedofilnim kanibalem .
   jaka je cena zidovskcyh uroku v bance?
   cena za lidksou svobodu a harmonii zivota s prirodou .... zaprodaly zivot protoze jsou nositeli smrti a degenerace.
   valka bude a my lide opet vyhrajeme jen je potreba aby si lide uvedomily ze nase spolecnost se nezvedne pokud bude spolecnost fungovat na kanibalistickem konzumu , duchovni nevzdelanosti zapricenenou neustaleho narusovani vlastniho byti . mobilni telefony ,pocitace ,auta, leky ,jedovate jidlo ..
   moralka ? nebo fales zapadaku zaprodanych zidum. vyroba hodnot nebo kolonialismus. mir nebo valky? lidksa spolecnost nebo nelidska ideologie nadrazenosti ,pojidani lidi ,zneuzivani deti , transsexualove ,lesby ,rasaismus....... je to na kazdem z nas .

   Smazat
 4. Přesně toto mě napadlo již před několika dny. Říká se ,že pes který štěká nekouše, ale president Putin neštěká...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Váš pes se jmenuje Putin? Zajímavé.

   Smazat
 5. Já si myslím,že "všichni" a především jejich tajné služby pochopily tu nenáhodu,asi nenáhodu, že spadlo to ruské letadlo s Alexandrovci,tedy se symbolem ruské armády na palubě na Boží hod a zároveň ještě v ten samý den 25.12.2016 zemřel a nevysvětlitelně,velmi známý britský zpěvák George Michael,přičemž Michael je jméno biblického archanděla znázorňovaného s mečem a božími zástupy,tedy s vesmírnou armádou. Je to samozřejmě jen spekulace ale křesťané na to věří.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ... možná s -nebeskými- zástupy,já se v Bibli zrovna moc nevyznám,respektive nezajímá mne.

   Smazat
  2. Tento britsky pervert vynikal obvzlaste tim ze honil chlapecky po hajzlech eventuelne si nechal lestit saska . Vsichni tito "umelci ' chcipaji na doup jsou to perverti neb nevedi co roupama delat Dobre mu tak buzerantovi

   Smazat
  3. Možná proto byl tedy použit jako "podpis".

   Smazat
  4. andele a archandele podle puvodu a vyznamu slova nasich slovanskych znamenaji demoni.kretanska cirkev zkomolila nase nazvy ,nasich svetelnych bytosti a dala jim nazev demoni cimz zakryla pravdu a vytvorila z demonu svetle pozitivni bytosti . enity jsou obojiho druhu ale vse je o symbolice a symbolech to pusobi podprahove na podvedomi a proto jsou lide vlaceni po tisicileti valkami proti " neviditelnemu " nepriteli pricemz je to zrejme odkud vitr vane . satanismus je stagnace ktera neneavidi dokonalou prirodu "tvoritele" zivotni svetlo a energii jemnohmotni i "tezkou materialni" aramada? vedomi bytosti na ktere se da napojit ... zido krestansti sioniste ,chazari delali kanibalisticke ritualy ,vrazdily a jedli male deti ,zeny znasilnovaly a upalovaly ,rezali jim... otroctvi s nasimi ldimi rusko - slovane za to znicili chazarii odplata zidu? podivejte jak se polaci nenavidi s rusy,ukraina to same ,my ? slovaci ... vztahy sjou spatne a mnoho lidi se nezajma o puvod hruzny na teto zemi. ...tak jak probiha boj v materialnim svete tak probiha i na urovni jinych "svetu" ,dimenzi jen to neni videt v beznem bdelem stavu ...ale da se ...

   Smazat
  5. Vypadá to,že někdo "nahoře" chce upozornit na můj text o důvodu "sestřelu" toho ruského letadla s Alexandrovci a zrovna proto "sestřelil" v Thajsku na přehlídce pro děti JAS-39 Gripen,který používá i armáda Česka. Viděl jsem video jeho zřícení a nedá se vysvětlit.

   Smazat
 6. Pro Rusko je důležité, aby byl zachován klid na práci a nerozdmýchávaly se nějaké vášně.
  Je potřeba stabilizovat Rusko a z dlouhodobého hlediska je toto užitečnější jak pro Putina tak pro ruský národ.

  Pravda jednoho dne vyjde napovrch a ještě jí Putín zúročí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Raději bych o pravdě v případě Ruska nemluvil,ještě jsem od Ruska nikdy žádnou neslyšel,směji se.

   Smazat
  2. Zajdi na ušní!

   Smazat
  3. Pro 22:50 - Seš blbej a blbej zůstaneš, ale nic si z toho nedělej, věci jsou v pořádku.

   Smazat
  4. 23:28 Zrovna když jsem v lese potkal mravence nebo mravenečníka,teď nevím, přišel jsem na to,jak se stávají lidé jako jste Vy ,moudrými. Uvědomil jsem si,že je to u Vás zvykem. Proto Vám doporučuji považovat mne osobně za Putina a zvyknout si jen chválit,uvidíte,že zanedlouho Vám to už ani nepřijde a bude příjemné s Vámi diskutovat.

   Smazat
  5. 23:44
   Tady se nepíše nic o rozdílech mravence a ´maravenečnka jste na špatné adrese. Obreťte se na odborníka který se věnuje hmyzu.
   Jinak pokud chcete zařadit vy - jste vůl!
   Václav

   Smazat
  6. 22.50 - to je ten náš známý diskuzní "checht?" Jenom trochu změnil taktiku, aby nebyl identifikovatelnej? Bože to je trouba. Checht.

   Smazat
 7. 22.50 Pábíte. JENOM NEROZUMÍTE, protože neumíte Rusky ;-D

  OdpovědětSmazat
 8. odhalili manipuláciu v hlasovaní na úkor Sandersa a v prospech Clintonovej, hekli Rusi... V skutočnosti jediný, kto hovorí zmysluplne, vyvážene a inteligentne je Putin a nie títo hysterickí svetoví lídri, ktorí len spievajú zo svojho spevníka. Stvorili ISIS a ďalšie spojené teroristické skupiny – ako proxy armádu, pretože nemôžete neustále robiť invázie do rôznych štátov. Ľudia si pamätajú Irak...

  Nazýva sa to aj Gladio B.

  Áno, a v tom je veľmi dobrá Sorosova sieť. Predávajú to ako ľudovú revolúciu, kým v skutočnosti to celé vytvorili. Chceli odstrániť Assada tak rýchlo ako Kaddáfiho a bolo by sa im to aj podarilo, nebyť Putina. Putin....

  http://zemavek.sk/articles/view/caj-s-davidom-ickeom

  Lepsi cist nezli zvanit a k tomu nesmysle

  OdpovědětSmazat
 9. 5:54
  A za havárii polského letadla bylo co ty zhovadilej feťáku?????
  Piti vody v letadle......ty jsi havloidní mamrd zralej na sebevraždu!!!!!!
  P S.Poláci a Banderovci jsou největší konzumenti jakéhokoliv chlastu,včetně jejich moči!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy Putinovi agenti (včetně filipa, zemana, klause, olezlého davida, vyvadila, petránka a imigranta pitomia) a čecháčkovští sockovští a trolovští hňupi se poznáte podle neupřímného žlučovitého úšklebu, vyb(p)itého mozku, kozí bradky, křivé huby, krhavých očí, převislého pupku, kosého pohledu a špatného trávení. Agentky ještě navíc podle inkontinetní širokorozchodné p-dele. Kdy už konečně začnete prchat do ráje SSSR, co ?
   Chlastoslovanské barbarské Rusácko, s jeho pátými kolonami užgryndaných, podlézavých, vlastizrádných a neproduktivních azbuckých čechomužiků, frankomužiků a balkánomužiků, musí být i s pomocí Číny zlikvidováno (demontováno) v zájmu světové civilizace. Stejně jako Islámský stát, který rovněž přebírá štafetu bolševizmu. A stejně jako dříve francouzské druhé císařství, osmanská říše a německá třetí říše či japonské císařství. Čínský chanát přijde na řadu později.

   Smazat
 10. Jak někdo napsal,Putin musí ještě týden vydržet a pak se může začít objevovat více důkazů,kdo škodí Rusku.
  Dostal jsem informací,po inauguraci přednese Putin projev K Americkému lidu.
  Haló,tady radio Moskva.
  Proč se Vaše armáda,tak daleko od Vaší země,obsazuje území kolem naších hranic v četné těžké techniky i jaderných raket.Proč Vaše armáda chce vyvolat střet s naší armádou,státem.Tak jako Vaše země občané,chtějí žít svobodně podle svého přání a schopností,tak chtějí žít i naši občané.Naši občané nemají žádné nároky na Vaši zemi,přírodní zdroje,chceme žít v míru a vzájemné spolupráci s Vaší zemí i dalšími státy.Proto svou zemi,svobodu občana,si budeme bránit,tak jako pokaždé,když nám to chtěli uchvátit.

  OdpovědětSmazat
 11. 8:08
  Pokud není Trump úplně vygumovanej jako Havel a spol.tak ty jednotky stáhne a nebude zbytečně posílat své vlastní lidi na popravu.....jako ta čokovopice

  OdpovědětSmazat
 12. Už jednou jsem řekl - je-li Babiš kobliha
  Trump je HAMBURGER
  rozdíl je jenom v tom že jeden je čechoslovák a druhý USboys.

  OdpovědětSmazat
 13. 10:30
  Trump tam žádný zasraný ilegální svině nechce....ušatá kobliha k tomu pouze mlčí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tím jsi sdělil co 10.39? Tohle byl nějaký názor na pád letadla s Alexandrovci? Kde máš zasraný ilegální svině -pod postelí? A co je to ušatá kobliha -tvůj brácha?

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.