Reklama

sobota 28. ledna 2017

I. liga

Yekta Uzunoglu
28. 1. 2017
Civilizace Severní Ameriky v USA se rozhodla v osobě Trumpa poslat do politiky na záchranu své vlastní existence svou I. ligu. Tak, jak já znám americké dějiny, jako průměrně informovaný jedinec, nikdy v dějinách americký kapitál nezaslal svou I. ligu do politických záležitostí, které jim měly otevřít cestu k dosažení ekonomických cílů, nikdy nešel kapitál do politiky sám, ale poslal do politiky „své zástupce" vždy prostřednictvím jedné či druhé politické strany. Podle kvalit jejich služeb buď potom tyto osoby setrvali ve svých "zvolených " funkcích, či nikoliv.Nyní, snad poprvé v dějinách USA, samotná část kapitálu jde sama do politiky, vskutku ze zoufalství, protože jedná na úkor svého osobního zisku, osobních hodnot, či radosti ze života.

V USA dlouho vládly tři ekonomicky silná odvětví: naftařský svět, zbrojně-vojenský svět a svět peněz, kapitálu. Ostatní odvětví se jim ekonomiky v symbiotickém vztahu přizpůsobily a to až do pádu Sovětského svazu a tím celého tzv. východního bloku, který tvořil druhou polovinu bipolárně polarizovaného světa. Po "neočekávaném" - jinak naprogramovaném" pádu spoluhráče bipolarity, začali Američané povolovat vstup do života lidí odvětí průmyslu a výzkumu, který byl až do té doby pod sankcemi a pod přísným dohledem bezpečnostních složek státu, aby se "náhodou" ve hře bipolarity nedostaly do rukou nepřítele, to jest do rukou Sovětského svazu. Kolik snah tehdy vyvinuli zpravodajci Sovětského svazu k získání informací o tomto odvětví techniky, kterému se říkávalo IT, kolik detektivních, bondovských knih z těch snah vyšlo, to nevíme, ale víme jedno, že učinili vše možné i nemožné k získání informací o smrtících zbraních USA, to jest o IT.

Až po pádu bipolárního spoluhráče si občané USA následně světa mohli a směli ulehčit a usnadnit život utajenou IT, kterou disponovaly jak Pentagon, ale i NASA a další "citlivé" instituce.
Najednou se k překvapení všech, někdy i na koleně, začalo vytvářet nejen nové průmyslové odvětví přinášející obrovské zisky, ale nový svět, který formoval celé myšlení a jednání člověka. Byl to snad jeden z největších průlomů v životě člověka. Často mladí, jinak obecně nevzdělaní lidé, začali svými vynálezy určovat nejen svůj, ale především náš život a vydělávali pohádkové sumy, o kterých se nikomu z jiných průmyslových odvětí do té doby, ale i do dnešní doby, ani nesnilo a snít nemohlo! S tou technikou vznikl mimo jiné tzv. virtuální svět, napodobenina našeho světa snů a tužeb přenesená do "reálu". Bohové našeho nového života, to jest virtuálního života, žili sami ve virtualitě, snad to byl jejich největší žádaný předpoklad k postu Boha.

Takže jsme začali žít ve virtualitě vytvořené osobami žijícími ve virtuální realitě mimo "realitu" života. Náš život prošel vývojem tisíců let, kdy nebylo a nesmělo být místo pro virtualitu, čili pro sny, pro duševní tužby. Ani člověk, ani stát nebyl připraven na tento "revoluční" vývoj, žádná instituce nebyla připravena strukturálně, legislativně, ale především nikdo nebyl na revoluční vývoj IT připraven "duševně“.

IT se obratem stala čtvrtou silou Spojených států nejen ekonomicky, ale hlavně svým silným vlivem na člověka samotného! Před osmi lety už měla takový vliv a sílu, že dostala až do Bílého domu svého člověka - Obamu.

Lidé z IT měli za pár let víc finančních prostředků, než průmyslová odvětí, která ke shromáždění svého kapitálu potřebovala desítky let a k prosazení svých sil někdy použila i vojenskou sílu. Ale byly to osoby z virtuálního prostředí, neměly žádný vztah k reálnému životu, co kolem nich stále existoval.

Jejich člověk, kterého si vybrali podle svých zvláštních kritérií, dostal americký stát a tím i americkou společnost, na pokraj rozpadu. Je samozřejmé, že americká společnost a tím i stát měl pro tento rozpad předpoklady, tato nová odvětí "technologie" hrála "pouze" roli urychlovače.
S IT technikou a se vším, co tato technologie sebou přinesla, je jasné, že státní forma jako instituce, je už zastaralá, zaostává za strmým vývojem IT. Duchovní stránka života člověka odumírá daleko rychleji, než se předpokládalo. Život není náhražka, IT se snaží životem za obrazovkami nahradit skutečný život. IT nemůže brát ohled na duchovní hodnoty naší civilizace. Vyvíjí se s rychlou, dravou a nebezpečnou dynamikou a chybí regulační mechanizmy, stačí připomenout virtuální realitu sociálních sítí. Lidé zpoza obrazovek jsou bezbranní vůči zlu skutečného života.

Nemůžeme očekávat, že by se Zuckerberg a jemu podobní zamysleli nad našimi lidskými hodnotami, když oni sami nejspíš tyto hodnoty ani nepoznali a jsou dle všeho produkty IT, kde tyto hodnoty a mezilidské vztahy absentují.

Možná řekneme díky Bohu, že tento rozklad vyvolal u zbytku společnosti a především kapitálu poznání, že už nemůže a nesmí dál nic riskovat, dát sebemenší pravděpodobnost k selhání, proto se rozhodl politiku vést sám a nikoliv prostřednictvím delegování moci na osoby pro "politiku" stvořené, na osoby s narcistickým, egocentrickým charakterem.

Již tento krok a toto rozhodnutí tradiční části amerického průmyslu dostatečně ukazuje, jakým dramatickým procesem jsme prošli a jak tragicky by všechno mohlo skončit. Ale stále není jisté, zda dnešní I. liga bude mít potřebnou sílu a prostředky k záchraně tradiční americké a tím i evropské civilizace.

Už jen skutečnost, že šéf ExxonMobilu Rex Tillerson jde do aktivní politiky, dává znalcům reality dost jasný signál o závažném současném stavu nejen severoamerické civilizace, ale i civilizace evropské.

Ani v době nejhorší studené války necítil americký kapitál potřebu poslat do Bílého domu lidi z I. ligy. Současná situace západní civilizace je v daleko vážnějším stavu, než tomu bylo tenkrát. Dnes ohrožující silou už není vnější nepřítel, ale nepřítel zevnitř společnosti, co bují jako nebezpečný nádor v jejím vlastním organismu.

Brzká budoucnost bude pro nás všechny osudová.

Poznámka redaktora I. Davida: Nesdílím zcela pohled autora. Oligarchové se nyní hrnou k moci ne zejména proto, aby prospěli lidu svých zemí, ale proto, že nespoléhají na politiky jako prostředníky, kteří spolehlivě ochrání jejich zájmy. Většina hyperburžoazie ale zůstává v pozadí. Tyto lidi nevnímám jako "opory společnosti", jako první ligu, která zachraňuje svět, jsou to lidé, kteří s námi nesdílejí hodnoty a svět "zachraňují" pro sebe. S sebou vezmou jen věrné sluhy. Jejich "zásluhou" je svět tam, kde je, i když žádnému z nich jednotlivě nelze přičíst velký díl viny, ale v jejich zájmu vzniklo prostředí, v němž se svět hroutí.

21 komentářů :

 1. IT - obsadili priestor umenia, zábavy, využitia voľného času, virtuálne kasína, diktujú predaj - cez reklamy - a diktujú aj zisky z tohoto odvetvia a kam sa nasmerujú - popritom ale títo ľudia skupujú reálne majetky a reálne preberajú moc a diktujú smer ktorým sa bude pohybovať konzument - teda svet, a v tom má pisateľ pravdu. Momentálne najsilnejší je Gates - banky mu nemôžu diktovať jeho počínanie, a koho on podporuje a akým spôsobom, nemáme tušenie, a iste nesedí v kancelárii a nesleduje vývoj nezúčastnene - a je to v USA to isté čo sa stalo v malom v Česku - Babiš a PENTA - všade vo V4 -

  OdpovědětSmazat
 2. "Poprvé v dějinách USA" to určitě není. V 18.století politickou elitu představovali právě nejbohatší podnikatel", přesněji otrokáři. Epocha manažerů a politických profesionálů přišla až později.

  - Autor není jediný, kdo se domnívá, že Obama "dostal americký stát a tím i americkou společnost, na pokraj rozpadu". Jenže:
  - Odpovídá to skutečnosti (tedy směřování k "rozpadu" a podíl Obamovy administrativy na ní)?
  - A především: co autor tím rozpadem míní? Rozpad duchovní, morální, mocenský, ekonomický?
  Kokotko

  OdpovědětSmazat
 3. Představuje-li toho vnitřního nepřítele kultura, která se šíří s rozvojem IT, není mi moc jasné, jak ho má potírat Donald Trump. Snad svými tweety?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Práce šlechtí,polidštila i opici. Podaří li se Trumpovi přivést do států zpět výrobu - práci,bude více lidí pracovat a méně lelkovat pobíráním dávek. Situace se tím nevyřeší, ale pouze zlepší. Náprava bývá vždy klopotnější a delší než devastace.

   Smazat
 4. Trump není I.liga, tou je několik bankéřských rodin. Ta pravá I.liga, drží ve vlastnictví (kontrolní balíky, prostřednictvím svých bezpočetných bank, fondů a investičních společností) televizní stanice, filmová studia, knižní vydavatelství. Tím určují, o čem se ve společnosti bude mluvit a co se přejde mlčením. Vlastní také významné IT společnosti. Pokud vznikne další, konkurenční společnost, koupí ji za cenu, kterou majitel nemůže odmítnout. To jsou lidé virtuálního světa, kteří mají tolik peněz, že si můžou koupit svět dvakrát, až třikrát.
  Trump je člověk reálného světa, světa stavění a obchodování s realitami. Domohl se k pěknému majetku, ale nejspíš se mu nelíbí manipulace jeho světa, I.ligou. Jak se věci mají, ukážou až jeho praktické kroky. Podle mého názoru, přinese určitou úlevu, od stálého napětí. Nepojmenovatelné napětí, bude nahrazováno rozuzlením, konkrétními kroky. Svět se stane přehlednější, ale jakou formu nabyde, to je otázka. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 28.ledna 2017 14:32

   Celá ta sportovní metafora s I.ligou nedává moc smyslu.
   Sociální mobilitu v dnešní společnosti a šance vzestupu mezi nejbohatší několikrát zevrubně popsal a vysvětlil Jan Keller:

   např.
   "Společnost nesouměřitelnosti" (březen 2012) -
   https://www.youtube.com/watch?v=0ez4Qr2cMok&t=10s

   "Tři sociální světy" (říjen 2010)
   https://www.youtube.com/watch?v=ctOtAaBo8NU

   - Nerozumím tomu, v jakém ohledu by se svět měl stát přehlednější. Můžete to upřesnit?

   Smazat
  2. Anonymní28. ledna 2017 14:47
   „- Nerozumím tomu, v jakém ohledu by se svět měl stát přehlednější. Můžete to upřesnit?“
   Myslím třeba v řešení situace v Sýrii a celé Střední Asii, případně na Ukrajině. A konečně i v Evropě, že vyjde najevo, čí zájmy, kdo v Evropě hájí. P.K.
   Myslím si, že tam, kde bude chtít Amerika hájit své zájmy, tak do toho půjde plnou silou a naopak další konflikty opustí. Že nebude trvale rozesírat celý svět. P.K.

   Smazat
  3. Anonymní28. ledna 2017 14:47
   Pana Kellera držím v úctě, i když citovat bych z něho nedokázal :-) P.K.

   Smazat
  4. jak se stane přehlednějším svět nevím, ale ve světle
   Trumpových názorů a činů se už teď vyjasňuje, jakou holotu máme u nás na vládních a poslaneckých postech. O novinářské lůze nemluvě.

   Smazat
  5. 15:18

   Trump vypadá - alespoň podle svého dosavadního vystupování - jako někdo, kdo se domnívá, že oslabení Mexika a dalších zemí může znamenat rozkvět USA. To je hokynářské myšlení.

   Další otázkou je, zda Trump bude naslouchat Kissingerovi, nebo opravdu hodlá jednat s Čínou podle principů uplatňobaných v 19.století?

   O zájmy půjde i nadále, ale nepředstavujme si, že kapitál zná nějaké ušlechtilé "národní" zájmy, o kterých tu někteří tak rádi blouzní. Je snad ekonomický zájem banky Goldman-Sachs, fondu Black Rock, Donalda Trumpa respektive Babiše, Kellnera, Bakaly a dalších v něčem "národní"?

   Nejen konsensus Ruska s Tureckem, ale i mocenské, přesněji bezpečnostní zájmy států jako Írán, Israel a Saudská Arábie, budou mít na Sýrii dál velký vliv. A že by tu USA jen přihlížely se založenýma rukama, tomu se mi moc věřit nechce. Někam se ty zbraně prodávat musejí.

   Smazat
  6. 15:23

   Jan Keller: Všechnu moc oligarchům

   Je tomu právě rok, co organizace OXFAM publikovala svoji zprávu o vývoji nerovností ve světě. Média z ní ocitovala údaj, podle něhož jediné procento nejbohatších lidí vlastní již víc majetku než zbylých 99 procent obyvatel planety. Světově nejbohatších 62 osob má víc majetku než tři a půl miliardy osob nejchudších. Zpráva vyvolala údiv, poté rychle zapadla.
   Média ale již neinformovala o té části zprávy, která se vyjadřuje k dynamice vývoje nerovností. V ní se konstatuje, že nůžky se rozevírají stále rychleji.

   Z bohatství, které bylo na planetě nově vytvořeno od roku 2000, se do kapes nejbohatšího procenta přesunula polovina, zatímco chudší polovina lidstva z něho získala pouhou setinu.

   V této situaci a při těchto trendech je vyloženě legrační poslouchat řečnická cvičení o tom, jak nedopustíme ohrožení demokracie oligarchy. Ti, kdo taková cvičení předvádějí, by měli vysvětlit, jak chtějí přemluvit závratně bohatnoucí členy hrstky majetkové elity, aby si nekoupili politický vliv. Do čeho jiného by měli investovat, když všechno ostatní už mají?

   Problém kumulace moci v rukou několika nejbohatších nelze řešit v rámci jediné země, ale přinejmenším v rámci celé Evropské unie.

   Je pěkné, že u nás všichni útočí na Andreje Babiše, ten je ovšem ve srovnání s těmi skutečně celosvětově bohatými téměř sociální případ.

   Moc oligarchie vypadá úplně jinak a Evropská unie má při obraně demokracie před oligarchy velké rezervy.

   Koncem listopadu loňského roku pochválil předseda Evropské komise Juncker a předseda Evropské rady Tusk prezidenta Porošenka za velké pokroky, kterých dosáhl. Ani slovo o tom, že tento člověk figuroval mezi prominenty, jejichž obrovské daňové machinace odhalila jen nedávno aféra Panama Papers.

   Alespoň ta slovní cvičení při potírání světové oligarchie by mohla být přesvědčivější.

   (Právo, 10:ledna 2017)

   Smazat
  7. Jan Keller: Když chybí důvěra

   Průzkumy veřejného mínění již delší dobu zjišťují jak v Evropě, tak ve Spojených státech setrvalý pokles důvěry občanů v politiky, ve státní instituce a v média.
   Snahy tento trend zvrátit byly až dosud neúspěšné. U nás měly podobu vzniku stran typu Unie svobody či Věcí veřejných. Tvrdily o sobě, že ony jsou důvěryhodné, protože na rozdíl od ostatních nelžou. Rozpadly se, když se zjistilo, že i v tom se mýlily.

   To, co se dnes děje s minulými i s chystanými volbami na obou stranách Atlantiku, nasvědčuje, že se politici rozhodli proti poklesu důvěry rázně zakročit. Prohlásí ho za důsledek působení cizích agentů. Ten, kdo se zdráhá odevzdat těmto politikům svůj hlas, prozrazuje na sebe, že může být pod vlivem nepřátelské propagandy. Snaha ovlivňovat nečistými prostředky dění v druhých zemích pochopitelně existuje. Určitě to není třeba vykládat právě Američanům či Francouzům.

   Docházelo k tomu dávno před tím, než se pro politickou dráhu rozhodl Donald Trump či Marine Le Penová.

   Pokud by voliči svým politikům důvěřovali a byli přesvědčeni o objektivitě a vyváženosti médií, nikdo by si s rozvratným působením z ciziny hlavu příliš nelámal.

   Nyní se však může politika snadno dostat do začarovaného kruhu. Čím víc bude důvěra ve zvolené zástupce upadat, tím víc cizích agentů bude nutno najít a tím pečlivěji bude třeba vyhodnocovat vhodnost obsahu médií. To povede samozřejmě k dalšímu poklesu důvěry ve společnosti, takže bude třeba přijmout opatření ještě přísnější.

   Takový postup má dvojí nepříjemné důsledky. Stupňuje potřebu vnějšího nepřítele, bez kterého se pak už domácí politika nedokáže obejít. Vyhrocování mezinárodního napětí je pak nezbytnou součástí strategie těch, kdo se chtějí udržet u moci.

   A druhý důsledek je také nasnadě. Stává se zhola zbytečným zjistit, proč vlastně politici o důvěru přicházejí. Prostor pro reflexi se snižuje, zato prostor pro podezřívání a slídění se otevírá dokořán.

   (Právo, 11.ledna 2017)

   Smazat
  8. Jan Keller: Nebezpečná zbraň

   Blíží se termín schvalování evropské směrnice o zbraních. O této věci se diskutuje už delší dobu, aniž by někdo opravdu přesně věděl, na co všechno se bude směrnice vztahovat.

   Vypadá to, že i toto jednání bude probíhat podobně jako třeba jednání o obchodních smlouvách. Kritická debata o nich se nekoná. Zpočátku to nejde proto, protože předpokladem úspěchu vyjednávání je držet vlastní pozici v tajnosti. Pak to nejde proto, že by to smlouvu ohrozilo, když už je téměř hotová.
   Je pak jen logické, že v mezidobí se o takových dokumentech šíří dohady nejdivočejší. Podle těch současných má například dojít k tomu, že vzduchovky, repliky zbraní či znehodnocené zbraně se přesunou z kategorie D do kategorie C, čímž vznikne povinnost jejich registrace.

   To znamená, že třeba držitelé znehodnocených replik zbraní by měli mít platný zbrojní průkaz. Bohužel zatím nikoho v Evropské komisi nenapadlo, že v těchto případech by mohl docela postačit průkaz znehodnocený. Jak bude probíhat hlasování? Je pravděpodobné, že proti návrhu směrnice se postaví europoslanci za stranu Marine Le Penové.

   To bude mrzuté, neboť členové některých početných frakcí mají přikázáno hlasovat proti všemu, co podporuje tato strana. Ti, kdo by zbrojní pasy pro majitele vzduchovek kritizovali, se navíc vystavují podezření, že svojí kritikou Evropské unie slouží agentům nejmenované cizí mocnosti.

   Úřední hloupost, je-li povýšena na doktrínu, se může stát velice nebezpečnou zbraní.

   Jak víme, boj s hloupostí bývá marný. Přesto zde určitý prostor je. Celé věci by pomohlo, pokud by byla hloupost přeřazena z kategorie D do kategorie C. To znamená, že její nositelé by se museli nechat v příslušné lhůtě povinně zaregistrovat. Bylo by aspoň o něco přehlednější, kdo je kdo.

   (Právo, 12.ledna 2017)

   Smazat
  9. Jan Keller: Parádní hysterie

   Prezident republiky Miloš Zeman prozradil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus, že v České republice se podle informací tajných služeb pohybuje muž ze severní Afriky napojený na islámské teroristy.

   Vzápětí se strhla neuvěřitelná mela. Bezpečnostní experti, politici a ti bývalí ministři vnitra, kteří nemají rádi Miloše Zemana, začali lamentovat, že vše je prozrazeno a naše bezpečnost ohrožena.

   Místopředseda sněmovního výboru pro obranu Ivan Gabal (KDU-ČSL) hbitě využil příležitosti, aby začal šířit poplašné zvěsti o tom, že prezident není schopen výkonu funkce a že cizí zpravodajské služby s námi přestanou spolupracovat.

   Pokud by se naši slovutní experti podívali do zahraničí, asi by údivem oněměli. V září loňského roku prozradil v rozhovoru pro deník Bild německý ministr vnitra Thomas de Maiziere, že v Německu se pohybuje nejméně 520 islamistických radikálů, o nichž tajné služby vědí. Podle našeho senátora Františka Bublana (ČSSD) by takový člověk už neměl dále dostávat důvěrné informace. Zase by je vykecal.

   Už v dubnu 2016 se mohl každý čtenář dozvědět z deníku Welt am Sontag informace mnohem konkrétnější, než byla ta, kterou vyzradil náš prezident. Psalo se o seznamech německých tajných služeb, na kterých figuruje 450 lidí podezřelých ze spojení s Islámským státem.
   Čteme, že celkem 65 jich je ve vězení, zbytek pod diskrétní policejní kontrolou.
   Nejpočetnější buňky působí v Severním Porýní-Vestfálsku.

   Je s podivem, že poslanec Ivan Gabal v tu chvíli nenavrhl přerušit spolupráci s německými tajnými službami. Že by nesledoval denní tisk?

   Ve francouzském listě Le Figaro jsme se mohli v polovině loňského července dočíst, že bezpečnostní síly mají informace o zhruba pěti stech spících agentech Islámského státu, kteří se pohybují na území Francie.

   Co si slibují naši politici, bývalí ministři a údajní bezpečnostní experti od toho, že se v této záplavě informací podaří existenci jednoho islamisty na území České republiky utajit?

   (Právo, 13.ledna 2017)

   Smazat
  10. Jan Keller: Brousek

   Blíží se prezidentské volby ve Francii. Tato země je dnes smutnou ukázkou toho, jak dopadne levice, která si neujasní, o co jí vlastně jde.

   Podle posledního průzkumu preferencí poprvé získala nejvíc hlasů Marine Le Penová. Tato kandidátka se netají svým odmítavým vztahem k migraci a hodlá prosadit referendum o setrvání Francie v Evropské unii. Prakticky jediný, kdo má šanci Le Penovou ve druhém kole porazit, je pravicově orientovaný François Fillon. Nevýrazný kandidát socialistů Emmauel Macron za vedoucí dvojicí zaostává.

   Co tedy čeká francouzskou levici ve druhém kole prezidentské volby, které by mělo proběhnout počátkem května? Pokud se nestane nic neočekávaného, bude muset podpořit nefalšovaného konzervativce Fillona, známého svým obdivem k Margaret Thatcherové.

   Jeho návrhy reforem, které poškozovaly důchodce, byly zaměřeny proti zaměstnancům veřejného sektoru a zvýhodňovaly soukromé pojišťovací fondy, vyvolaly na jaře 2003 vlnu masových demonstrací.

   Zatímco krajní levice dá jako vždy přednost vzájemnému pošťuchování na okraji politického spektra, francouzští socialisté bezpochyby odevzdají své hlasy ve druhém kole disciplinovaně Fillonovi.

   Ten přitom již nyní prohlašuje, že v případě svého zvolení v reformách ještě přitvrdí. Jako bonus chce omezit vliv odborů.

   To od levice spolehlivě odvrátí řadu zbylých sympatizantů. Přitom budou muset socialisté spolknout, že „jejich kandidát“ je pro zrušení protiruských sankcí a má velmi kritický postoj vůči migraci obecně a multikulturalismu zvláště. Také vůči Evropské unii je mnohem kritičtější než to, co dneska zbývá z levice. Referendum o vystoupení naštěstí nepožaduje. Francouzské volby ukážou, jak na tom levice ve skutečnosti je. Zatím to vypadá, že z obavy před nařčením z populismu se distancuje od názorů svých tradičních voličů. Pak jí ovšem nezbývá než dostat k moci ty, kteří si na její vlastní voliče už dopředu brousí zuby.

   (Právo, 14.ledna 2017)

   Smazat
  11. Anonymní28. ledna 2017 18:45
   „Trump vypadá - alespoň podle svého dosavadního vystupování - jako někdo, kdo se domnívá, že oslabení Mexika a dalších zemí může znamenat rozkvět USA. To je hokynářské myšlení.“
   Slyšíme politické proklamace, ale nevíme, jaké konkrétní dopady to bude mít, neboť neznáme situaci. Např. s tím Mexikem, jsem někde četl, že s ním mají USA pasivní obchodní bilanci: Mexiko více vyváží do USA, než naopak. Takže Trump může vyhrožovat zdaněním. Také jezdí Mexičané do USA načerno za prací a domů posílají peníze. Zřejmě to vyhovuje Mexiku a některým americkým podnikatelům. Už ne Trumpovým voličům, kterým slíbil práci. Takže je tu asi více věcí, které může Trump použít k nátlaku na Mexiko. Navíc tu je pašování drog, kterého se Trump, na rozdíl od jiných složek, zřejmě neúčastní.

   „Další otázkou je, zda Trump bude naslouchat Kissingerovi, nebo opravdu hodlá jednat s Čínou podle principů uplatňobaných v 19.století?“
   Nevím, jaké principy myslíte. Tenkrát Angličané Čínu dobyli, vyváželi od nich atraktivní zboží, za které jim přiváželi opium. Dnešní síla čínské armády je srovnatelnější, se západní, oproti tehdejší době. No, západ má stále na prvním místě obchod, pouze dnes Číně vnucuje místo opia, zelené papírky. Ale i Čína má zájem o americký trh. Tady budou nejspíš, nějaké změny.

   „Nejen konsensus Ruska s Tureckem, ale i mocenské, přesněji bezpečnostní zájmy států jako Írán, Israel a Saudská Arábie, budou mít na Sýrii dál velký vliv. A že by tu USA jen přihlížely se založenýma rukama, tomu se mi moc věřit nechce. Někam se ty zbraně prodávat musejí.“
   V té Sýrii bude nejspíš hrát roli, jak dalece se bude chtít Trump angažovat do výstavby plynovodu z Kataru do Evropy. Protože za ním není naftařská lobby, tak to tu možná přepustí Rusku, které tam má velké zájmy. Jistě by to nepřepustil dobročinně, ale výměnou, za ústupky Ruska v jiné oblasti. Co bude s odbytem zbraní, nejspíš také nebude jeho velkou starostí, protože ani zbrojaři za ním nestojí. P.K.

   Smazat
 5. Tento článok je hovadina. Nikto nedržal IT na uzde, ale prirodzene sa vyvíjalo. USA odjakživa bol plná korupcie a dokázala utajiť len to, čo nevedela.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Záleží na tom, co si z tohoto článku vezmete. Já z něj vyvozuji, že torba virtuální reality, tedy něčeho co ve skutečnosti neexistuje, přináší obrovské zisky společnostem, které nic materiálního neprodukují. A naopak ti, kteří ve skutečnosti tvoří veškerý materiální život společnosti jsou odbýváni žebráckou mzdou. Svět převrácený naruby. T

   Smazat
  2. A přidejte k tomu pohled na miliardy lidí přilepených u obrazovek televizí, dětí od mala srostlých s počítači, mobily a dalšími a dalšími udělátky, které se vyvíjejí jako houby po dešti a uvidíte absurdní svět, který si nedovedli představit autoři sci fi s nejbujnější fantazií. Virtualita je opravdu problém, který prorůstá stále rychleji celým životem člověka. Nejen procesem tvorby materiálních hodnot. Odlidšťují se války, výroba i obyčejný život.Neprobíhá stejně intenzivní diskuze co s tím. Děsím se nanotechnologií, které mohou svět zvrátit úplně, jsem ráda, že nejsem mladá.

   Smazat
  3. 20:52
   Otevřete si 451° Fahrenheita. Ray Bradbury tam detailně popsal většinu z toho, co dnes kolem sebe vidíme.

   Smazat
 6. JÁ JERRY NICHOLAS JSEM POUŽÍVÁM TENTO MÉDIA, KTERÉ INFORMUJEME VEŘEJNOU VEŘEJNOST O MŮJ ŽIVOTE, KTERÝ BYLY TRANSFORMOVANY HAKOVÝM TÝMEM, VYZÝVAL TURK HACK TEAM, ZAPOJÍ DO MY BANKOVNÍHO ÚČTU A ROZMĚŇUJÍ SUMU.
  Když jsem je poprvé vyslechl, myslel jsem, že to byl lhát, dokud jsem neudělal zkoušku se svým druhým bankovým účtem, který jsem neměl dost peněz v tom, a oni mě přežili s jejich krásnou zátěžovou práci, poté, co jsem jim dal svou sekundu .NOVA JSEM HODNOTA INFORMOVÁNÍ CELÉHO SVĚTA, ŽE MÁM MILIONY V BANKOVÉM ÚČTU JSOU PRO TURK HACK TEAM.WHAT BUDE BÝT MŮJ GAIN, POKUD JSEM UDRŽUJEME INFORMACE, KTERÉ MŮŽE KONTAKTOVAT VIA TURKOVICKOFIELD@Gmail.com
  KDYŽ SE VYPLÝVAJÍ, JSOU TÍM, ŽE JSOU POTŘEBUJI, ABY MOHLI POSKYTOVAT HOSPODÁŘSKÉ SLUŽBY
  PODMÍNEK, UPGRADING STUDENTI UNIVERZITY PRO STUDENTY, VYTVÁŘENÍ KARTY ZDARMA ZA KAŽDÝ ZADARMO, A JAKO JSOU ODPOVĚDNI, MOHOU BÝT ODPOVĚDÍM NA VAŠE PROBLÉMY, ŽE MŮŽE STÁT ZDRAVÍ ZDARMA, KTERÉ MŮŽE VÁM MÁTE DALŠÍ. Jerrynicholas11@gmail.com

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.