Reklama

úterý 31. ledna 2017

Informace a dezinformace: Prouzovy lži a boj proti "nebezpečnému myšlenkování"


Miroslav Polreich
31. 1.  2017     Vasevec
Již bylo řečeno, že hlavní obranou proti dezinformacím jsou prověřená fakta. Chci se však zamyslet také nad funkcí a účelností dezinformací - tedy jaké je pozadí jejich tvůrců. Jde o závažnou klamavou manipulaci, a ta je vždy účinnou formou jednoduchého vládnutí, hlavně pokud je spojena s exekutivní mocí. Pro příklady nemusíme jít do daleké minulosti, všichni je známe, ale zůstaňme v současnosti. Myslím, že se mohu odvolat na myslícího člověka, jakým byl spisovatel Ludvík Vaculík. Cituji: „Moc strany a vlády nebyla nikdy tak velká, jako je nyní moc peněz.“


A máme odkryto pozadí servility, či služby sluhů sluhům. Oni dobře vědí, že fakta jsou nebezpečná.

Tím jsem napověděl, kdo stojí za lží a manipulací s pravdou. Jsou to neocons se svým politickým nazíráním na společnost.

Není podstatné, ve kterém stranickém dresu působí. Nehledají odpovědnou pozitivní perspektivu. A k tomu vystačí s nižší morálkou, neodborností, a jak jsem naznačil, servilitou. Ta se dle našich zkušeností vždy vyplácela.

Tím je dán smysl dezinformace, důvod proč zamlčovat fakta a vést k nenávisti a nepřátelství. A k popření jakéhokoliv myšlení, natož kritického.

Karel Havlíček Borovský zdůvodnil své nekonformní přístupy k Vídni, církvi, ale i carskému dubisku jako naší záštitě, svému bratru Františkovi: „Své postoje jsem nasál v době studií kdysi na německobrodském gymnáziu, kde se v té době pěstovalo „nebezpečné myšlenkování.“

Máme takové školy, a chceme je vůbec?

Vraťme se však do našich všedních dnů. Pokusím se ilustrovat, o co v podstatě jde. Asi před týdnem v Lidových novinách brojil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza proti dezinformační kampani. Jeho uvažování je velice zajímavé a odpovídá výše uvedené charakteristice obhájce „své pravdy“.

Pro přesnost jej budu raději citovat:

„Koniáš, Orwell, ČÚTI – slova, která poslední týdny zaplevelují veřejný prostor v souvislosti se vznikem analytického útvaru ministerstva vnitra, který má upozorňovat na útoky dezinformačních kampaní. Rázem se ozývají všechny potrefené husy.“

Říkám si, chudák pan prezident…

Dále se dozvíme, že v České republice fungují zhruba čtyři desítky dezinformačních projektů, které se tváří jako seriózní media.

Prouza přichází dokonce s důkazem, jak to s tou pravdou vlastně je. A v tom je podstata věci, jak on sám rozumí pravdě.

Napřed připomeňme, že v roce 2015, kdy již léta probíhala občanská válka v Sýrii, a víme, kdo ji inicioval, nám Prouza napsal o vlně uprchlíků, kteří zaplavují okolní státy a Evropu: „Uprchlíci neodcházejí, že v jejich zemích je válka, ale chtějí žít lépe.“

Avšak dnes píše na stejné téma: „Dvacet osm procent našich obyvatel je přesvědčeno, že ruská intervence v Sýrii pomáhá řešit migrační krizi v Evropě. Přitom jsou to právě ruské vojenské akce, které přinutily desetitisíce lidí, aby opustily své domovy.“

Všichni víme, kde jsou fakta. A pan Prouza to ví také. Prostě účelově lže – dezinformuje.

Sám však pokračuje: „Pokud se vzdáme demokracie, pokud začneme ignorovat fakta…… můžeme se jednoho dne zase probudit v zemi, kde je možný jen jeden názor.“

A nyní pozor, přítomní - a pane prezidente:

„Ti kterým by se návrat do minulosti líbil, se zaklínají cenzurou a hrají si na největší bojovníky za svobodu slova. Jejich cíl je ale přesně opačný a je potřeba se proti jejich snaze důrazně bránit.“

Na závěr nabízí velmi rázné poučení:

„Ukazujme na ně. Ať již jde o prokremelské trolly, operace Islámského státu, nebo politiky, kteří chtějí získat absolutní moc a ovládat poslušné stádo.“

Má však smůlu. Vyhrožuje někomu, kdo právě v tom minulém režimu již prokázal, že se nebojí.

Lze však tomu rozumět i jako velkému doznání. Pan Prouza totiž patří ke klientelizmu sociální demokracie, a tím pádem tu moc již dávno má.

Jen ještě jednu závažnou poznámku:

Před dvěma dny se pánové Putin a Trump m.j. dohodli na společných akcích proti Islámskému státu. Pan Prouza však stále vidí v Ruské federaci rovnocenného nepřítele, jako je ISIS. Jak dlouho ještě?

Dolores Ibaruri na obranu před fašizmem, ten termín není od věci, vytyčila heslo: „No pasarán!“

20 komentářů :

 1. Super článek, je třeba ty lumpy takto odhalovat. Socdemáci cítí, že jim zvoní hrana, tak blbnou na kvadrát. Je, lidovce, gazdíkovce a podobnou lůzu je třeba u voleb poslat za jejich soukmenovci z TOP, ODA a dalších pochybných tlup.

  OdpovědětSmazat
 2. .


  "...fašizmem, ten termín není od věci."


  .

  OdpovědětSmazat
 3. Prouza je takový "sociálně-demokratický" Klvaňa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trotlotrole, Klvaňa je prodejná kolaborantská děvka a ty jsi blbé chovancovo prase.

   Smazat
 4. Miroslav Polreich je autorem výroku:

  "...pro dvě miliardy lidí na světě začínají a končí lidská práva – snídaní. Neví totiž, zda dožijí příštího dne."
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Velky-rozbor-polistopadove-zahranicni-politiky-od-zkuseneho-rozvedcika-Polreicha-Havla-zpracovala-skupinka-jeho-pratel-a-uz-se-to-s-nami-vezlo-363027

  Jeho knihy "Utajená zákulisí" a "Špioni v diplomacii" rozhodně stojí za čtení.

  OdpovědětSmazat
 5. Tělesná únava pana Prouzy, jak kope velký hrob své straně, se projevila i únavou duševní. Lehké spočinutí oběma.

  OdpovědětSmazat
 6. Prouza je křivák, bezcharakterní kariérista. Udělá cokoliv, podrazí kohokoliv pro svůj prospěch. Znal jsem ho osobně.

  OdpovědětSmazat
 7. Prouza měl dávno sedět za podporování násilí
  proti jednotlivci a skupině obyvatel na Ukrajině.
  Protože banderovce podporuje vláda i parlament,
  zastává Prouza vládní funkci pro věci zbytečné.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 8. Tak blby jmeno, Prouza
  To je neco z filmu Svetaci
  Prouza
  Nechapu ze je takovym nulam davat prostor
  Uz neni cas na diskuzi
  Uz je to jednoduche
  Bud je clovek Trumpista nebo vlastizradce
  A vlastizradcum provaz

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty nejsi Trumpista ani Trumpetista, ale jen hloupá Trumpeta.

   Smazat
  2. 0:24 skemras o pozornost, havlovce
   Je mi te lito, troubo, trubko

   Trumpetista

   Smazat
 9. Jediný, co tihle blbečkové chápou, je, že teď se má nadávat na nějakýho Prouzu. A noční ratlík HorniDolni, kterýho vyrazili od zkoušek na bachaře, nastoupil směnu. Zdar a sílu, čuráčku!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 1.února 2017 0:07 Nick čuráčku
   Ty nechápeš ani to, proč se na někoho nadává. Pro jistotu nadáváš na všechno a všem. Pak se nikdy nespleteš a připadáš si jako king.

   Smazat
  2. Chudinka curacek 0:07 zoufale hleda pozornost
   Jako male opustene dite
   Ale ja nemam cas se mu furt venovat
   Ja mu treba nejdy zas vynadam, to mu dela dobre, ale ted si chvili musi vystacit sam

   Smazat
 10. Koukám, že tady řádí troll Janda, je to fakt ale slabota proti legendárnímu Pepimu Oracle IBM (ten už to asi vzdal?).

  OdpovědětSmazat
 11. Díky za článek pane Polreichu. Tradičně trefná a výstižná charakteristika metod zastánců "staronových pořádků" a jejich neotřelého přístupu k "ideologické diverzi". Ano přesně tak se tomu říkalo za bolševika a ve slovech Prouzy se skutečně vrací vzpomínky na slova tehdejších "tajemníků". Je neštěstím sociální demokracie, že si takovýmito a podobnými způsoby odrazuje své voliče. Ale křečovité negativní reakce a nasednutí jejího nejužšího vedení na vlnu militantní averze celé politické scény k předsedovi hnutí ANO jim asi voliče nepřivede. Naopak průhledná politika "spojím se s kýmkoliv, abych si zajistil cestu k moci", byť by to bylo pokřivením demokratické volby jako nedávno v Královéhradeckém kraji, je tou nejlepší cestou důvěru voličů ztratit. Ale mohu se mýlit a image konstruktéra královéhradecké "oposmlouvy" Birkeho společně a politickým marketingem z dílny Hillary Clinton bude třeba tentokrát na voliče fungovat. Přeji pěkný den.

  OdpovědětSmazat
 12. Když si člověk ten prouzův blábol přečte, rozum zůstává stát nad tím, že někdo takový může být v tak vysoké státní funkci. CO všechno se kolem tohoto pána už odehrálo a není síla, která řekne dost, už toho bylo dost. Zdá se, že atrofovaná moc si je tak silná v kramflecích, že se již nikoho a ničeho nebojí. Jediné co mohu udělat a udělám je nulová tolerance.

  OdpovědětSmazat
 13. Díky, pane Polreichu, i za připomenutí citátu Ludvíka Vaculíka, Prouza je symbiózou obojího. Jeden z velkých tahounů ČSSD do záhuby; můj tatínek mi často opakoval:"Nevěř socanům (měl na mysli i nezralé Sobotku, Prouzu..), zrazují" I proto v roce 1921 vznikla KSČ...Co bylo leckdy potom, je jiné téma...

  OdpovědětSmazat
 14. No, Ludvíka Vaculíka bych raději nezmiňoval. Všechno viděl dvojmo a měl na věc vždy několik názorů. Evidentně byl vychován jako křesťan, přitom se moc neřídil desaterem a jako člen KSČ než začal psát do Literárek, či Lidovek dost jásal i když Švestku nomohl vystát.
  Do dnešní doby mu vyčítám, že jsem nikde na dnešní téma nečetl od něho alespoň dvěstě slov, ale budiž, už se bránit nemůže.

  OdpovědětSmazat
 15. Jen tak dál, pane Polreichu. Vaši doménou je zahraniční politika, tak co třeba rozebrat, jak se v USA rozpadají státní instituce.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.