Reklama

sobota 28. ledna 2017

Jak to vidí Čína


Martin Koller
28. 1. 2017
Ve středu se konalo výroční setkání Klubu česko-čínské ekonomické spolupráce s reprezentanty zastupitelského úřadu čínské lidové republiky. Členy klubu jsou z české strany především bývalí diplomaté a různí odborníci, kteří se podíleli na spolupráci s čínskou lidovou republikou. Dále specialisté, kteří se podíleli na spolupráci u nás. V rámci setkání převzal předseda klubu inženýr Šáral od velvyslankyně Ma Keqing ocenění klubu za dlouholeté vytváření přátelských vztahů mezi našimi zeměmi.


Velvyslankyně ČLR přitom přednesla projev, který se zabýval některými aspekty čínské globální politiky. Zdůraznila, že Čína je třetím největším obchodním partnerem naší republiky a ta je druhým největším partnerem Číny z východoevropských zemí. Zároveň připomněla návštěvu čínského prezidenta Xi Chinpinga v naší zemi v minulém roce. Byla to první návštěva čínského prezidenta po 67 letech od navázání diplomatických styků. Při té příležitosti bylo podepsáno prezidenty obou zemí Prohlášení o navázání strategického partnerství. Spolupráce se zdárně rozšiřuje především v oboru financí a automobilového průmyslu, ale sílí rovněž v oblastech školství a vědy, což je málo známé. České investice v ČLR dosáhly v minulém roce výše 1,8 miliardy dolarů a naopak se jednalo o 20 miliard dolarů. Do naší republiky přijelo téměř 400 000 čínských turistů, což je rovněž nezanedbatelný ekonomický přínos. Je evidentní, že obě země mají z vzájemné spolupráce hmatatelný prospěch.

Podle paní velvyslankyně Čína čelila v minulém roce řadě problémů, především zvýraznění rozporu mezi nadbytečnou výrobní kapacitou a změnou struktury poptávky. Nicméně se podařilo stabilizovat ekonomiku a udržet vysoký růst HDP na 6,7%, což je téměř 30% světového růstu HDP. Zároveň se podařilo vytvořit 14 milionů nových pracovních míst a vymanit z chudoby dalších 10 milionů obyvatel. Zvyšuje se i životní úroveň obyvatel dříve zaostalých vnitrozemských horských oblastí. V porovnání s vývojem zemí EU je to nesrovnatelný výsledek. (poznámka autora)

Velvyslankyně připomněla nedávný projevy čínského prezidenta na světovém ekonomickém fóru v Davosu a Ženevě. Jednalo se o témata společného nesení zodpovědnosti naší doby a podporu globálního růstu a dále společného budování sdílené budoucnosti lidstva. Čínský prezident potvrdil snahu prosazovat globální obchod bez protekcionismu s tím, že Čína z globalizace obchodu získává, ale ještě víc do ní přispívá. Čína se podle něj snaží budovat bezpečnou společnost a přispívat k světovému mírovému rozvoji. Zároveň vybídl všechny národy, aby přistoupily do „rychlíku“ rozvoje Číny a „popojely“ s ním vpřed. K tomu napomáhá rovněž iniciativa Pásmo a Stezka již podpořilo 100 zemí a 40 podepsalo dohodu o spolupráci. Do projektu již bylo investováno 50 miliard dolarů. V květnu se bude konat v Pekingu mezinárodní fórum o spolupráci v rámci iniciativy.

Obecně nelze přehlédnout fakt, že Čínská lidová republika si dlouhodobě vede úspěšně z hlediska ekonomiky a zaznamenala nesrovnatelný růst životní úrovně s jakoukoli jinou zemí. Zároveň bez problémů spolupracuje s mnoha zeměmi Asie a Afriky, bez vývozu válek. Naopak realizuje všemožnou pomoc na základě rovnoprávných vztahů a bez ideologických podmínek. Proto je považována za spolehlivého partnera. Navíc je to země, kde platí zákony, úcta k práci a zkušenostem, základem úspěchu je organizace, pořádek a zájem většiny obyvatel reprezentované státem a zločinci se trestají. Zde mají mnohé země ohánějící se v médiích demokracií a lidskými právy co dohánět. Je to země tvrdé práce, bez níž bychom na našem trhu neměli značnou část oblečení ani spotřební elektroniky, včetně nejmodernějších mobilů. Značkové i neznačkové produkty pocházejí většinou z Číny. A není vinou Číňanů, že kdosi měl zájem nakupovat levně v Číně a zrušit domácí výrobu spotřebního zboží.

Výrazně se rozvíjí rovněž ekonomická spolupráce s řadou evropských zemí, například s Německem a Británií, ale rovněž s Ukrajinou. Stejně jako jiné země se Čína stává cílem útoků islámských teroristů, především z Afghánistánu. Proto má zájem na boji proti islámskému i jinému terorismu v globálním měřítku. Přispěla například úspěšně svými loděmi k mezinárodní námořní operaci proti pirátům v prostoru kolem afrických břehů.

Naše republika se bohužel dlouhodobě stavěla k rozšíření spolupráce s Čínou negativně na základě ideologických rozporů uměle vyvolávaných globalisty. Jednalo se především o oblíbený, účelově deformovaný výklad lidských práv a hlavně ostudně zkreslenou prezentaci reality zaostalého a totalitářského Tibetu z doby vlády náboženských fanatiků a feudální šlechty. Kdo z českých z naivně nadšených, ohloupnutých, či zaplacených pubertálních bojovníků mávajících tibetskými vlajkami by chtěl žít v Tibetu za vlády klanu dalajlámů žlutých klobouků? Jinak mohly být výsledky spolupráce ještě výrazně lepší. Naštěstí se uvedený negativní trend podařilo v posledních letech do značné míry překonat a spolupráce se úspěšně rozrůstá.

25 komentářů :

 1. Taková Čínu oslavující a Evropu špinící propagandistická sračka... Není divu, že tento STBák Koller skončil v senátních volbách na hezkém posledním místě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A to je jeste hezky vysledek

   Smazat
  2. Je to informace která v jiných našich médiích chybí a vulgární odsouzení je nemístné. Vzestup Číny je skutečně impozantní.

   Smazat
  3. zaplat pánbůh za pana M. Kollera

   Smazat
 2. Pokud tam nebudeme vyvážet výrobu ale výrobky, patenty a pod., OK. Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vyvážet patenty do Číny :-D Ty jsi asi spadl z Měsíce.

   Smazat
  2. 21:52 jdi smrdet jinam

   Smazat
  3. Kam? Všude smrdíš ty.

   Smazat
 3. 21:41-Použité výrazy svědčí o inteligenci Vaší
  osoby.Že máte proti tomu článku výhrady je asi
  pochopitelné.Výrazy na úrovni dlaždiče.Jinak si
  dovolím poznamenat,že Evropu nelze špinit.Ta to
  umí sama.Ukázal to už minulý rok.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zmrdovi Majevskému který tu otevřeně psal, že by po válce vyhladil všechny Němce do posledního, vadí jakési výrazy. Nedivím se už ničemu.

   Smazat
  2. Nebud slecinka, Peto
   Lide co mluvi sproste jsou uprimejsi a cestnejsi
   Je to vysledek vyzkumu
   Kurva

   Smazat
  3. Jak zacházet s žlutým xindlem jasně nastínil veliký německý panovník v projevu k vojákům odcházejím bránit naší civilizaci proti asijskému moru! Cituju:

   "Existují velké zámořské úkoly, které se staly údělem nově vzniklé Německé říše. Jsou to úkoly o mnoho větší, než jak předpokládalo množství mých krajanů. Německá říše je shodně se svým charakterem povinna učinit zadost závazkům vůči svým příslušníkům, jsou-li v zahraničí pronásledováni. Německý stát je schopen řešit úkoly, které Svatá říše římská národa německého naplňovat nemohla. Prostředkem, který mu to umožňuje, je naše armáda. V průběhu třicetileté svědomité a mírové práce se armádě dostalo organizovanosti podle pokynů mého děda. I vy jste byli vycvičeni podle těchto zásad a jste nyní povinni tváří v tvář nepříteli složit důkazy, zda jste si tyto zásady skutečně osvojili. [...] Čeká vás velký úkol. Máte vyměřit trest za veliké bezpráví, jež bylo spácháno. Číňané způsobem v historii světa neslýchaným znásilnili mezinárodní právo, vystavili posměchu osobu vyslance a závazky hostitelství. Je to tím spíše pobuřující, že tohoto zločinu se dopustil národ, který je pyšný na svou prastarou kulturu. Prokažte činem starou pruskou sílu, ukažte, že jste křesťané ochotně snášející strádání. Ať čest a sláva provází vaše prapory a zbraně! Podejte celému světu důkazy mužné kázně a disciplíny. Víte dobře, že budete bojovat proti lstivému, odvážnému, dobře vyzbrojenému a krutému nepříteli. Jakmile stanete nepříteli tváří v tvář, zabijte ho! Vězte, že nemůže být žádného slitování! Zajatce brát nebudeme! […]

   Tak jako před tisíci lety Hunové pod vedením svého krále Attily získali slávu, která v pověstech a bájích přetrvala dodnes, tak nechť skrze vás jméno Němec setrvá v Číně na 1000 let takovým způsobem, aby se už nikdy žádný Číňan neodvážil třeba jen křivě pohlédnout na Němce. Nechť je s vámi boží požehnání! Modlitby všeho lidu i má přání vás provázejí každého zvlášť. Otevřete provždy cestu kultuře!"
   Berlín, 7. 7. 1900

   Smazat
  4. Ale jim to nevadí, nezahořkli a maj Německo přesto v úctě a rádi si na něj hrají - http://www.info.cz/svet/stredni-skola-pobourila-svet-studenti-se-prevlekli-za-nacisty-2302.html

   Smazat
 4. 21:41: jaký slovník taková i hodnota komentáře a takový i komentator - ptáka podle peří, zvíře podle srsti, člověka podle řeči poznáš /české přísloví/.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele, debile, dám ti dobrou radu. Nikdy nehodnoť lidi podle řečí, oblečení atd.
   Prodavači hrnců na předváděčkách jsou vždy v obleku a mluví krásně. A naivní povrchní blbové jako jsi ty jsou jejich nejjednodušší obětí. Takové jednohubky.
   Kolik těch hrnců, vysavačů,... už doma máš? Už ti klepe na dveře exekutor?

   Smazat
 5. Velice dobrý projev čínské velvyslankyně. Naši kapitalisté se bouří, když jim říká: nemůžeme za to že likvidujete svůj průmysl protože nakupujete naše levé zboží. TO JE VAŚE VOLBA!!!!!!
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Václave,víte co je velký paradox??
   Že spoustu toho čínského šuntu i kvalitního zboží k nám přivážejí ne naši šmelináři,ale němečtí,kteří naň lepí jen své vestdojče firemní etikety a za "německou"cenu nám je prodávají a naši slunéčkoví trotli dělají vše možné,aby provize z prodeje takového zboží,které si jsme schopni dovézt i bez sprostředkování němcem, zvyšovaly životní úroveň skopčáků a jejich exotických hostů a ne aby bylo o něco levnější a prachy zůstali u českého obchodníka....Jsme národ,který si neumí vyřešit ani takové prkotiny....

   Smazat
  2. Je to naprostá pravda a čemu se divíme? Snad jedině poltické korektnosti, což je momentálně moderní, ale pomalu to odchází do propadliště dějin. H.

   Smazat
  3. 23:00 No a už jsme se dostali k tomu. v čím zájmu (a nejspíš na čí popud) jednal Herman, když se záměrně snažil narušit vztahy s Čínou. Oni ti němečtí překupníci vědí stejně dobře, jako vy, že by jsme je mohli vynechat. I když to neplatí o všech výrobcích. Nškteré jsou vyráběny v licenci s dozorem na kvalitu z mateřské firmy.

   Smazat
  4. 23:00
   Ale já ten názor nerozporuji. Ale naši sluníčkáři a každý blb prohlašuje, že čína umí dělat jen šmejd. To není pravda. Dělá zboží na objednávku. Za slušný peníz slušné zboží a za málo peněz málo muziky. Ale naši pohadrákový podnikatelé, který se neumněli vyrovnat se situací a pomoci vlád rozvrátili naše tradiční podnikání v textilu a lehkém strojírenství, učňovské školství a vůbec mnoho věcí které jsme mněli na světové úrovni. Za 5 let dokázali rozvrátit to co se taky budovalo snad od rakouské říše.
   Václav

   Smazat
 6. Víte lidi kolik je elektroniky v Německých autech co bilo vyrobeno v Čině Hau

  OdpovědětSmazat
 7. 22:18: Hele Ty všehoznale také Ti dám dobrou radu. To jaká je Tvoje řeč, svědčí o tom, jaký ve skutečnosti jsi. Tak tedy: arogant /namyšlenec/ a ignorant /neznal/. Je to kombinace IA /lidé, kteří nic neumí, nebo toho málo umí, obvykle jsou namyšlení - usnadňuje jim to přežití/. Jinak IA dělá osel - podle toho si to zapamatuješ. Obvykle takoví lide jsou i i agresivní. Dále seš pravděpobně i psychopat, protože kdybys souznil s tím, co slyšíš od svých blížních, již dávno bys nepoužíval takový jazyk. Já bych ti radil vyhledat nějakého dobrého doktora - psychiatra nebo psychologa, protože je vidno, že jsi nebyl schopný dosud pomoci sám sobě. Zkus nad sebou pracovat a když to nepůjde a Tvůj projev bude zde tentýž, tak tak udělej.
  Jinak mě se nezdá Tvé hodnocení pana Kollera. Já hodnotím věci a lidi podle toho jak se mi jeví a jeví se mi rozhodně ne podle toho co o nich říkají ostatní lidé. Proto mně nezajímá nějaký dehonestující údaj jako např., že pan Koller byl agent STB, že někdo byl komunista. A další výklad by byl pro mně ztrátou času. Namyšlenec.

  OdpovědětSmazat
 8. Ekomomický růst rozvojové země během 2 generací je jistě impozantní, snad trochu srovnatelný s vývojem Německa či Japonska po 2. světové válce, kde ale v nemalé míře, přes hrůzné ztráty mužské části populace, zůstalo "know how". Jen mi není jasné, k čemu Čína shromažďuje tak obrovské objemy dluhopisů USA. Může jejich splatnost ohrozit Západ? Že se to USA a mnohým západním bankám zajídá, tomu rozumím již lépe. No my jsme za posledních 25 roků pro občany státu ekonomicky mnoho neudělali, jistě se pěkně napakovávají majitelé akcií nečeských podniků v Česku s českými gastarbeitry. Může nějaký ekonom sdělit národu, o kolik jsme se my občané majetkově přiblížili třeba Lucembursku, Švýcarsku, či jen Německu nebo Rakousku?

  OdpovědětSmazat
 9. Velmi dobrý dotaz, zvláště ten první, na který neznám rovněž odpověď. Bylo by dobré, kdyby nám na to někdo stručně a srozumitelně odpověděl. Pokud se týče toho druhého dotazu, slyšel jsem v jakémsi pořadu na youtube, že při dosavadním tempu ekonomického růstu Rakousko doženeme za 100 let.

  OdpovědětSmazat
 10. JÁ JERRY NICHOLAS JSEM POUŽÍVÁM TENTO MÉDIA, KTERÉ INFORMUJEME VEŘEJNOU VEŘEJNOST O MŮJ ŽIVOTE, KTERÝ BYLY TRANSFORMOVANY HAKOVÝM TÝMEM, VYZÝVAL TURK HACK TEAM, ZAPOJÍ DO MY BANKOVNÍHO ÚČTU A ROZMĚŇUJÍ SUMU.
  Když jsem je poprvé vyslechl, myslel jsem, že to byl lhát, dokud jsem neudělal zkoušku se svým druhým bankovým účtem, který jsem neměl dost peněz v tom, a oni mě přežili s jejich krásnou zátěžovou práci, poté, co jsem jim dal svou sekundu .NOVA JSEM HODNOTA INFORMOVÁNÍ CELÉHO SVĚTA, ŽE MÁM MILIONY V BANKOVÉM ÚČTU JSOU PRO TURK HACK TEAM.WHAT BUDE BÝT MŮJ GAIN, POKUD JSEM UDRŽUJEME INFORMACE, KTERÉ MŮŽE KONTAKTOVAT VIA TURKOVICKOFIELD@Gmail.com
  KDYŽ SE VYPLÝVAJÍ, JSOU TÍM, ŽE JSOU POTŘEBUJI, ABY MOHLI POSKYTOVAT HOSPODÁŘSKÉ SLUŽBY
  PODMÍNEK, UPGRADING STUDENTI UNIVERZITY PRO STUDENTY, VYTVÁŘENÍ KARTY ZDARMA ZA KAŽDÝ ZADARMO, A JAKO JSOU ODPOVĚDNI, MOHOU BÝT ODPOVĚDÍM NA VAŠE PROBLÉMY, ŽE MŮŽE STÁT ZDRAVÍ ZDARMA, KTERÉ MŮŽE VÁM MÁTE DALŠÍ. Jerrynicholas11@gmail.com

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.