Reklama

neděle 29. ledna 2017

Lavrov načrtl nový svět: Multipolarita je skutečností a to podstatné se bude dít v Eurasii (VIDEO)

Napsal/přeložil: Geo
29.1.2017   Eurasia 24
Unipolární hegemonie skončila, objektivní realitou se stal multipolární svět. Nepřijetí těchto skutečnosti jen umocňuje napětí a vede k ničivým válkám. Budoucnost rozvoje je v širokém eurasijském partnerství. Podívejte se na zásadní vystoupení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova ve Státní dumě (video s českými titulky).
Lavrov přednesl „zprávu o stavu světa“, zmítaném napětím a válkami. Řekl jasně, že dominance jediného centra moci skončila. „Hlavní příčina současné situace spočívá v usilování adeptů teorie bývalé unipolární hegemonie udržet si libovolnou cenou globální dominanci. Všem vnutit pseudoliberální hodnoty bez ohledu na kulturní svébytnost a rozmanitost současného světa,“ řekl ministr zahraničí.

Ještě nikdy se podle něj principy práv člověka a svobody volby nezneužívaly tak cynicky, jako když jsou proklamovány coby „slogany pro krytí politické a ekonomické expanze“.
„Zároveň se svět rychle mění, probíhá přerozdělení ekonomické moci a s tím spojeného politického vlivu. Proces formování stabilního polycentrického systému se stal objektivní realitou,“ konstatoval.
Velkou pozornost Rusko věnuje regionu Blízkého východu a severní Afriky, kde „vzniklo v důsledku exportu demokracie nebezpečné mocenské vakuum, a do černé díry bezzákonnosti a chaosu se propadl ohromný region od Atlantiku po Afghánistán“.
Rusko „přijímá opatření“ k nápravě tohoto stavu a současně usiluje o rozvoj – kde bude ležet jeho těžiště, Lavrov rozvinul v další části řeči. „Pomáháme budování vnějších vazeb Eurasijského ekonomického svazu (EAES) v řečišti realizace iniciativy prezidenta Putina k formování širokého partnerství v Eurasii,“ řekl šéf ruské diplomacie.
„Vstoupila v platnost dohoda o volném obchodu mezi EAES a Vietnamem. Nabírají obrátky jednání o uzavření obchodně-ekonomické dohody mezi EAES a Čínou. Pokračují kroky integrace budování EAES a ekonomického projektu Hedvábná stezka,“ shrnul vývoj na eurasijském prostranství.
Připomněl, že ideje Vladimira Putina o vytvoření širokého eurasijského partnerství aktivně podpořily země ASEAN (Sdružení národů jihovýchodní Asie) na summitu v Soči loni v květnu.

„Dnes aktivně pracuje ekonomická komise Eurasijského ekonomického svazu s několika desítkami zemí a integračních celků, celkově vyjádřilo zájem o ekonomickou spolupráci s EAES přes padesát států,“ uvedl Lavrov.

To vše podle něj podporuje zapojování Ruska do integračních procesů v Asijsko-pacifickém regionu (APR), což odpovídá dlouhodobým národním zájmům komplexního rozvoje Sibiře a Dálného východu.
Lavrov ve své řeči také zřetelně reagoval na mediální úvahy o „vábení“ Ruska k bližší spolupráci se Spojenými státy v zájmu změny pozice vůči Číně po nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta. „Beze změny zůstává kurz na upevnění rusko-čínských vztahů strategického partnerství, strategického partnerství, které vnímáme jako modelové pro odpovědné velmoci ve 21. století,“ řekl.
A Západ? „Dialog se Spojenými státy a EU nemůže být budován jinak než na principech rovnoprávnosti a vzájemného respektu a ohledu na vzájemné zájmy – to znamená tak, jako se všemi našimi dalšími partnery,“ zdůraznil Sergej Lavrov.
Video zde

41 komentářů :

 1. Multipolarni svet je nestabilni a nebezpecny svet
  Za komunistu bylo bezpecneji
  Ted je to o zivot

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Multipolární svět je naše jedinná šance .... alternativa byla jenom hegemonie fašismu uvedeného do reality skrze USA do podoby NWO .... a nebyl by to pokus ... znamenalo by to KONEC...

   Multi-polární svět je jedinná správná verse globální existence a politiky a ekonomiky...

   Smazat
  2. Obecně vzato z dlouhodobého hlediska by měl být více-polární svět, pro svět jako celek, naopak bezpečnější, než méně-polární svět. Je na to mnoho teorií vědeckých i méně vědeckých, ale funguje to tak. Ale samozřejmě, šedivá je teorie a zelený je strom života...

   Smazat
  3. 19:02 kdyz nic jinyho neni, Vlastimile (hezky jmeno) tak co se da delat
   Nicmene multipolarni svet je nestabilni a zakonite povede ke krveproliti, ci spis krveuskvareni
   Za dob rovnovahy CCCP USA bylo mnohem stabilneji a bezpecneji
   Rozpusteni CCCP tedy zakonite povede k hrozne valce

   Smazat
  4. Vlado, mam strach ze se mylis
   Nejstabilnejsi je dvoupolarni system

   Smazat
  5. Pokud bude cílem ekonomik i nadále zisk, což je synonimum parazitismu a expanze; pak bude multipolární svět postaven na vzájemném odstrašování a vztahy budou vzájemně napjaté. Pokud se cíl ekonomiky změní na uspokojování potřeb lidstva, pak může být na světě báječně a bez napětí ve vzájemných vztazích!
   Monopolarita je pohled "Kinga" na ty "debily" okolo, kdy jeden se bojí všech a všichni se bojí jednoho. Je to maxitotalita. Každá maxitotalita má v sobě zárodek silného odporu a vzdoru a paradoxně vůbec nejde o stabilní systém!

   Smazat
  6. Horni Dolni 29.ledna 2017 19:50
   Souhlasím - severní pól a jižní pól.

   Smazat
  7. Multipolarita je jedinou šancí na alespoň minimálni spravedlnost.

   Monopol na cokoliv nakonec VŽDY VRAŽDÍ: (

   Podporuji Trumpa, Brexit, mírovou Putinovu politiku, jsem rád, že na Krymu nezuří občanská válka tak jako v Novorusku a u nás doma pracuji a podporuji SPD Tomio Okamura :)

   Nastudujte si náš volební program a pokuste se tam najít něco, COKOLIV rasistického, xenofobního a nebo nedemokratického:)

   Pokud nenajdete, nebojte se , JSTE V POŘÁDKU :)

   Ono tam totiž NIKDY NIC TAKOVÉHO NEBYLO, NENÍ A NEBUDE :)

   Pouze Vám o nás LHALI, tak jako o BREXITU, Putinovi, Trupovi a Zemanovi :)

   http://spd.cz/programove-desatero-ktere-jsme-prijali-na-prave-skoncene-1-celostatni-konferenci-naseho-hnuti-svoboda-a-prima-demokracie-spd/

   Smazat
  8. Dokud bude svět rozdělený na východ a západ,sever a jih, nebo jakkoliv jinak, vždy bude riziko, že dojde ke střetu. Až bude svět jako jeden, hlavně politicky a kulturně bude respektovat jeden druhého, tak bude dobře. Není zapotřebí aby jeden vládl a všichni ostatní poslouchali. Ideální by bylo kdyby všichni vládli, především doma a nikde jinde, a všichni poslouchali především to co potřebuje lid té které země a ne finanční magnáti. Můj názor je ale ten, že než k tomuto dojde, tak na světě nebude ani polovina obyvatel co je dnes a zase se vrátíme do doby kdy na zemi byla prvobytně pospolná společnost, protože v té době byla opravdová demokracie.

   Smazat
 2. Sráči tak co jsem ti říkal před rokem ...

  Uvidíme jak dopadne Trump s Velkou Británií... Trump je poslední šance pro USA .... Jak jednou Trump půjde po tom kdo krade peníze v USA a jak je to s médii ... tak pak to bude válka na život a na smrt.... Mimo jiné FED ohlásil zvýčení úrokových sazeb - tzn VÁLKA TRUMPOVI a tzn pád ekonomiky ... tzn hlubší vyrabování USA a úspor občanů ...tzn okrádání střední vrstvy co by pak totálně zanikla ...

  Půjde do tuhého...

  Pokud Trump obstojí útok FEDu a se skupinami v Londýně dá dohromady spolupráci pak USA ještě mají šanci ....

  Kalifornia se svojí pseudoekonomikou nemá šanci přežít .... jedině že by vytvořila FEDERACI s Mexicem...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlk se nazere a koza zustane cela......akorat bude cim dal vice hubnout,az z toho pojde sama.Asi vite co tim myslim...........

   Smazat
  2. Vlastimil 29.ledna 2017 18:59

   Jste pesimista. USA přežily leccos, přežijí i Trumpa.
   Ten by ovšem neměl ve své užvaněné egomanii přeslechnout Lavrovův jasný vzkaz: "Posuzovat tě budeme podle tvých skutků."

   Vy se živíte jako odborník na kalifornskou ekonomiku?

   Smazat
  3. Zemdělství krachlo v Kalifornii díky vodě .... Kalifornia je závislá na dodávce vody z Hoover a dalších vodních nádrží - tzn kupovat vodu a to draho...
   Dále elektřinu...
   Vývoz z Kalifornie do USA by šlo přes as vysoké daně ...Dovoz z Číny může jít přes Seatle ...

   Pro Kalifornii by to byl velký náraz ...

   Logika a globální přehled a informovanost .. Socialistický pseudohumanisté v Hollywoodu co kasují miliardy, ale propagují socialismus pro jiné je asi tak vše co mohou nabídnout....

   Smazat
  4. Boze Chran Trumpa

   98 procent Kalifornie volilo Trumpa takze spis pri pokusu o secesi pujde o obcanskou valku mezi Zradnou Kalifornii a Svobodnou Kalifornii

   18:59 az se naucis aspon podpis tak te mozna nebudeme ignorovat

   Smazat
  5. Horni Dolni29. ledna 2017 19:57
   „18:59 az se naucis aspon podpis tak te mozna nebudeme ignorovat“
   Horní Dolní, ty nejsi jenom Honolulu, ale také Vlastimil? Nejspíš jseš taky plno anonymů.

   Smazat
  6. 19:57
   Volby v Kalifornii !!
   h.Clintonová 60,5%, Trump 34,5%

   http://zpravy.idnes.cz/volby/us-volby-2016.aspx

   Smazat
 3. Idealni situace by byl bipolarni tedy Ruskoamericky svet

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud společným jazykem bude čínština.

   Smazat
  2. Kde ty loňské sněhy jsou? Aneb nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Aneb ještě jinak: Hmota je v neustálém pohybu!!!
   PS: Také rád vzpomínám na dobu svého mládí.Lidi k sobě měli blíže a měli se raději. Jenom nenažranci byli flustrováni, že nemohou podnikat zlodějské orgie. Dnes je jejich doba a nasraní jsme zase my.

   Smazat
  3. 19:59
   Zradce, Trump je rozčtvrtí, to nevíš, že ideální je americký svět???

   Smazat
  4. 20:10 to je problém, že lidé si zvolili cestu k nenažranosti doufaje, že se na ně také dostane. Neviděli, že to nejde. Že proto, aby se nažrala malá vrstva, musí masa ostatních hladovět (to jen jako přirovnání k systému, jenž je založen na loupeži práce těch, co pracují ze strany těch, co parazitují). T

   Smazat
  5. A platit se bude neintervenovanou českou korunou

   Smazat
 4. Za dobu svého života či na podkladě dosaženého
  vzdělání byste měli vědět,že politici míní a
  finančníci a bankéři mění.Takže jednoznačně se
  nedá posoudit,co je lepší.Pokud se bude někdo
  v jakémkoliv systému cítit špatně,nedá se pak
  mluvit o lepším či horším systému.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 5. Do r. 1989 existoval tzv. bipolární svět. A v souvislosti s perspektivou změny světa na unipolární již tehdy existovala varování a obavy ze vzniku problémů s tím spojených. To se i vyplnilo a zažili jsme to všechno. Bude-li teď svět multipolární (velmocí a bloků kolem nich bude několik, nejen 2), je otázkou jak spolu budou vzájemně vycházet. Lze docílit vzájemnou spoluprací mírové koexistence, pokud k tomu budou všechny strany ochotné. Dlužno ale říci, že zbrojařská lobby v USA bude tlačit nepochybně na pilu i nadále.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V případě unipolarity stačí jeden jediný chazarský král (viz "Protokoly Sionských mudrců z roku 1905) aby se stal diktátorem celého světa. V případě multipolarity jeden diktátor ovládne pouze "své" mocenské území... Takže: V prvním případě otroci nemají kam utíkat, kdežto v druhém mají naději... A diktátoři se obvykle navzájem drží na uzdách.

   Smazat
 6. http://tydenikobcanskepravo.parlamentnilisty.cz/2017/01/kdo-voli-ano-voli-euro-bruselskou.html

  OdpovědětSmazat
 7. Když čtu ty výkřiky, kterou autor považuje za diskusi, vidím evidentně že to jsou výkřiky ze strachu.
  Normální člověk má taky strach, ale nedává to najevo, to dělá jen zbabělec. Když většina lidí bude respektovat názory toho druhého, nemusí se bát. Těch pár blbečků utluče čepicemi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už jste si, hrdino, namočil hučku do betonu a zabalil do ní těžký kus rudy?

   Smazat
  2. Milý pane, tuším, že si pletete hrdinství s vlastní blbostí. Skutečné hrdinství je být v každé situaci zodpovědný k sobě, rodině a státu. Pokud se samozřejmě člověk nestotožňuje se státem, je to malér, avšak stále tu zbývá odpovědnost ke svým bližním. Co se týče rudy, určitě bych neklesl tak hluboko, abych musel v zabetonované čepici mít něco jiného, než vlastní palici.

   Smazat
 8. Bezpečí spočívá v demokratizaci společnosti. Přesněji v přenosu moci z privátního kapitálu na kapitál sociální. Jinými slovy v kolektivizaci moci a to skrze nejslabší články moci privátního kapitálu - Obce/města/městské části. Tam se skrývá skutečná moc lidu i míso odkud ji může realizovat. Asi to bude pro mnohé nesrozumitelné. Ale dobře jim tak. Mají více přemýšlet.

  OdpovědětSmazat
 9. Hlavně aby Trump nezrušil nespravedlivé protiruské sankce. Jedině tak se Rusko může osvobodit od diktátu dolaru a stát se opět svobodné, silné a nezávislé. Zadními vrátky by se nadnárodní americké společnosti dostali k ruským surovinám na Sibiři. ČR a další evropské země se pak mohou začít pomalu osvobozovat od závislosti na amerických dluhopisech a společnostech, které diktují jen ve svém zájmu. Na základě vzájemně výhodných smluv s euroasijským spOlečenstvím je reálné se již nenechat ekonomicky vydírat a bude naděje odstoupit i z agresívního paktu. Zatím jsou evropští politici příliš svázáni ekonomicky, aby se mohli starat o evropskou bezpečnost a hájit zájmy svých jednotlivých zemí. Teď, když US president odmítá nést následky agresivní politiky svých předchůdců a odmítá válečné uprchlíky je k tomu příležitost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenže u moci jsou strany, které se rády nechají vydírat a korumpovat a je v nejvlastnějším zájmu jejích představitelů aby si udrželi svá koryta. T

   Smazat
 10. GUARDIAN
  We need an alternative to Trump's nationalism. It isn't the status quo
  https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/jan/22/trumps-nationalism-response-not-globalization

  Západ se dnes vyvíjí působením dvou typů vzpoury. Stoupenci pokroku byli na obou stranách Atlantiku zatlačeni do role pozorovatelů, kterým nezbývá než nechápavě sledovat, co se to vlastně odehrává, a tento vývoj dostoupil vrcholu uvedením Donalda Trumpa do prezidentského úřadu.

  První vzpoura se už všude rozebírala do omrzení. Donald Trump, Nigel Farage, Marine Le Penová a celá široká nacionalistická internacionála na sebe úspěšně dokázala strhnout pozornost a daří se jí přesvědčovat masy lidí, že národní státy, hranice nebo přináležitost ke společenství mají význam.

  Nicméně je tu ještě druhá vzpoura – ta, která vzestup této nacionalistické internacionály způsobila, a přitom se jí podařilo zůstat bez povšimnutí: vzpoura globální vrchnostenské technokracie, jejímž jediným cílem je udržet se za každou cenu u vesla. Její projevy přitom dobře známe: strašení britským referendem, škrtací politika trojky (trio tvořené Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem – pozn. red.) v kontinentální Evropě, prohnilý propletenec Wall Streetu, Silicon Valley a amerického státního šmírovacího aparátu.

  Neoliberální éra skončila na podzim roku 2008 výbuchem finančních derivátů. Spolu s ní vzaly za své iluze o finančním kapitalismu a fetišistické vzývání nespoutaných trhů, započaté Margaret Thatcherovou a Ronaldem Reaganem na konci sedmdesátých let. Tato ideologie zakrývala po několik desetiletí jako pláštík bezmezné panství finančního kapitálu. Začala nová etapa globalizace, v níž rozpočtové deficity Spojených států zajišťovaly odbyt výrobě ve zbytku světa. Zisky z ní pak putovaly zase pěkně zpátky na Wall Street – kruh se uzavřel. (POKRAČUJE)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. (POKRAČOVÁNÍ)

   Miliardy lidí ve „třetím“ světě se postupně vymaňovaly z chudoby. Miliony pracujících na západě mezitím postupně chudly a byly nuceny přijímat stále méně jistá zaměstnání. Jejich důchodové pojištění podlehlo privatizaci a pokud chtěli bydlet, museli si začít brát půjčky a hypotéky. Jakmile se tenhle stále méně stabilní kruh zhroutil, neoliberální pohádky shořely a pracující třídě Západu zůstaly jen dluhy. Pro panikařící globální establishment se stala příliš drahou zátěží.

   Neoliberalismus Thatcherové a Reagana nás chtěl přesvědčit, že pokud všechno zprivatizujeme, vznikne spravedlivá a funkční společnost, nezatěžovaná zištnými zájmy poručnické byrokracie. Toto vyprávění však mělo pouze utajit před veřejností, co se ve skutečnosti děje: moc postupně uchvátily nikým nevolené byrokracie mezinárodních institucí jako Světová obchodní organizace, Evropská centrální banka nebo Severoamerická smlouva o volném obchodu, monstrózních korporací a ke krachu odsouzeného finančního sektoru.

   Po událostech roku 2008 se stalo cosi mimořádného. Poprvé v moderní historii se vládnoucí vrstva ani nesnažila přesvědčit masy, že její způsob řízení společnosti je všeobecně prospěšný. Elitní funkcionáři, zděšení kolapsem finančních pyramid, neúprosným růstem nesplatitelných dluhů, hrozícím rozpadem eurozóny a čínskou politikou postavenou na neudržitelném půjčování peněz, se úplně vzdaly snahy někoho přesvědčit nebo reprezentovat. Místo toho začali umlčovat a trestat nespokojence.

   V Británii čelili nezaměstnaní bezprecedentní šikaně. Trojka v eurozóně bezohledně nutila zadlužené státy snížit důchody či podporu v nezaměstnanosti těm nejchudším. Ve Spojených státech slibovaly obě strany drasticky seškrtat výdaje na sociální pojištění. Ani jedna z těchto politik nijak nepřispěla ke stabilizaci kapitalismu ani na národní, ani na globální úrovni. Proč je tedy strany vůbec prosazovaly?

   Jejich cíl byl prostý: bezradná vládnoucí třída, která si již nedokázala získat podporu, si chtěla vynutit alespoň poslušnost. Britská vláda nutila nezaměstnané podepisovat prohlášení „stojí mi v cestě pouze ty překážky, které jsem si sám způsobil“. Trojka nutila řeckou či irskou vládu písemně „žádat“ o vydřidušské půjčky Evropskou centrální banku s vědomím toho, že prospějí jen bankéřům ve Frankfurtu a jejich vlastním občanům uškodí. Smyslem této politiky bylo udržet si moc skrze promyšlené, dávkované ponižování. V Americe tímto způsobem vládnoucí třída šlapala po obětech predátorských úvěrů či zkrachovalého zdravotnického systému.

   Proti této vzpouře do kouta zahnaného establishmentu, který se nikoho neobtěžoval přesvědčovat o své prospěšnosti, postavil Donald Trump a jeho evropští spojenci svou vlastní, populistickou rebelii. Dokázali, že se je možné vládnoucí třídě postavit a zvítězit. Je to bohužel vítězství Pyrrhovo a vposledku se obrátí proti těm, kteří ho umožnili. Odpovědí na prohru neoliberalismu nemůže být ústup zpět za hranice národních států a štvaní „našich lidí“ proti „těm druhým“, od nichž nás mají oddělit vysoké zdi a elektrické ploty.

   Odpověď může znamenat jedině pokrokový internacionalismus na obou stranách Atlantiku. Aby mohl uspět, nestačí hájit ušlechtilé ideály neposkvrněné mocí. Je třeba usilovat o moc na základě uvěřitelného vyprávění, které dá lidem v Evropě i Americe naději. Naději na důstojnou práci umožňující důstojný život, na dostupné bydlení, vzdělávání a zdravotnictví.

   Jedině třetí vzpoura ve jménu „nového údělu“, podobného tomu Rooseveltovu, může lidem na Západě vrátit vládu nad jejich vlastními životy a nad jejich společenstvími.

   Yanis Varoufakis

   Smazat
  2. Souhlas, nestačí jít zpět k původní moci státu, je potřeba jít ještě víc zpět, to znamená od moci státu k moci obcí a měst. Tam jedině může mít skutečná demokracie své sídlo, odtamtud jedině může lid vládnout. Decentralizace moci až na úroveň obcí a měst je nezbytnou podmínkou demokratizace společnosti. Stát má plnit jiné úkoly, než být mocenským centrem.

   Smazat
  3. 14.13 - To, co tvrdíte, neplatí od vynálezu šiku a opevnění. K účinné obraně je zapotřebí větší síly, než má nepřítel, k výnosnému útoku trojnásobek, potřebujete kromě živé síly materiální zdroje... i v Evropském pravěku osady mezi sebou obchodovaly a válčily. Postavit vikingský lagskip so mohlo dovolit menší společenství, než to, co stavělo trojpalubníky s více než 100 děly. Cca PADESÁT - STO VIKINGSKÝCH PIRÁTŮ SE UŽIVILO NA ÚKOR NAPADANÝCH, eskadru řadových lodí, fregat a dalších lodních tříd s mnoha tisíci muži si budovat, vydržovat, zásobovat (logistika!) a organizovat mohl jedině mocný stát... Dovedete si někdo představit armádu vesnice s cca 2000 občany, jak kupuje a pucuje jeden tank, tři OTčka nebo BVP, přívozní pramici s kulometem, letku pěti bombardovacích paraglajdů, "setninu" dragounů o dvanácti koních (dřevěný v Sokolovně se nepočítá), ostrostřelecký sbor lidových myslivců a pravidelná sbírka nafty - přelévané z občanských starých VW... do bečky u starosty Žižky z Dolní Střední? A jak jedou válčit s vidlema, kosama a s hnojomety u tanků v centru sestavy do bitvy o potok Jaksemu Tam nad slepičárnou proti "vojsku" Horní Dolní?

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  5. Pro 15:20
   Stát má chránit společné území před vnějším nebezpečím. Ochranu před nebezpečím vnitřním si dokážou zajistit samy obce a města.

   Smazat
 11. Já sem virústal v globálnim světe kdi nám rozkazovali páničkové Clinton Bush Obama,teď vládne Trump a on nás nechce,komu budeme vrtet chvostíki no smúla časi se mění.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bil Clinton prý vrtí chvostíkem své panovačné stařeně.. a prý mu to buď moc nejde, nebo mu to není nic platné - a je denně bit... Putnovi také utekl "Shapitó"...

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.