Reklama

sobota 14. ledna 2017

List čínské vlády varoval USA před brzkou válkou: Čína se připravuje na III. světovou válku


14. 1. 2017        zdroj
Noviny Global Times zde, které jsou součástí holdingu Komunistické strany Číny Renmin Ribao, oficiálně varovaly USA před možnou brzkou válkou mezi státy. Konkrétně to bylo uvedeno v redakčním článku listu. Čína vysvětlila, že tato reakce vyvstala po projevu pravděpodobného ministra zahraničí USA Rexe Tillersona při schvalování Senátem - prohlásil, že "v případě jmenování vyšle do Číny signál, že jí bude odepřen přístup na sporné ostrovy v Jihočínském moři".


"Tillerson by měl popřemýšlet o strategii použití jaderných sil, pokud chce přimět velkou jadernou mocnost k odchodu z území, jež jí patří. Vypadá to, že se jednoduše rozhodl získat body v očích senátorů a zvýšit své šance na jmenování", napsali novináři Komunistické strany Číny.

Připomeňme, že Mezinárodní soudní dvůr v Haagu rozhodl, že "Čína nemá" historické právo "na ostrovy v Jihočínském moři a fakticky porušuje práva Filipín".

V reakci na to Peking zase vysvětlil, že "za žádných okolností nebude akceptovat rozhodnutí řešení územních sporů a vymezení mořských hranic třetími stranami". A dodal, že "ozbrojené síly ČLR budou bránit národní suverenitu a mořská práva a zájmy země".

Jak píše Week, dříve byla dominance armády USA podporována díky mocnému loďstvu, letectvu a informačním sítím. Ale teď, se správným přístupem, může být mýtus o neporazitelnosti americké armády rozptýlen těmi, "kteří přistoupí k tomuto úkolu s rozumem a kteří pro to budou mít dostatek odvahy".

"Svými protilodními balistickými střelami by mohla Čína potopit polovinu amerického loďstva ještě před tím, než by se přiblížilo k onomu Tchaj-wanu. U letectva je to podobné. Každé americké vojenské vítězství po skončení studené války bylo umožněno absolutní převahou v nebi, zejména díky technologii "stealth". Ale odpůrci USA již vyvinuli nové technologie, včetně různých typů radarů, které se výborně vypořádají s odhalením takzvaných "neviditelných", konstatují experti.

Upozornili také, že "ve skutečnosti se síť USA může zhroutit v nejnevhodnějším okamžiku při střetu s Čínou kvůli Tchaj-wanu či s Ruskem v oblasti Baltského moře".

Státní list ČLR Global Times, jehož publikace jsou konzultovány s čínskými orgány, již pohrozil USA a nově zvolenému prezidentu Trumpovi "odplatou" v případě podpory Tchaj-wanu.

"Požadavek na dodržování zásady "jedné Číny" není rozmarem ČLR. Každý americký prezident musí tuto zásadu dodržovat, pokud chce udržet čínsko-americké vztahy na příslušné úrovni a musí respektovat uspořádání, které vzniklo v asijsko-tichomořském regionu", zaznívá v úvodníku.

"Pokud se Trump po převzetí úřadu zřekne politiky "jedné Číny", náš národ bude vyžadovat od vlády odvetu. Není to téma pro jednání, píší novináři, napojení na čínské vedení.

Mimochodem, v roce 2016 ministr obrany ČLR Chang Wanquan oficiálně vyzval více než miliardu Číňanů, aby se připravovali k "národní válce na moři pro ochranu suverenity země". Tisková agentura Xinhua uvedla, že Číně oznámil "existující ohrožení v mořském prostoru".

"Armáda, policie a lidé by se měli připravovat k mobilizaci na obranu suverenity a územní celistvosti země", požadoval ministr obrany Číny a nařídil, aby "byla mezi masami prováděna civilní obrana."

Kromě toho čínská vláda zveřejnila nejnovější "Bílou knihu" - v podstatě novou vojenskou doktrínu, v níž jsou zřetelně popsány všechny změny v obranné strategii státu. Jeho podstatou je: "nebudeme na vás útočit, když se nás nedotknete".

Přičemž klíčová pozice, popsaná v "Bílé knize", se nemění - třetí světová válka bude. Nezáleží na tom kdy, není známo, kdo ji začne, ale určitě nastane, takže je třeba být na ni připraven. A s největší pravděpodobností se bude jednat o válku právě s USA - právě toto prohlášení zní v čínské "Bílé knize".

Mimochodem, admirál námořních sil ČLR Wu Shengli již varoval námořnictvo USA, když prohlásil, že "v případě, že Spojené státy budou i nadále pokračovat v těch nebezpečných provokacích, může to klidně vyvolat napětí mezi přifrontovými silami na obou stranách na moři i ve vzduchu, nebo dokonce i bezvýznamný incident, který zahájí válku".

"Rusko a Čínu spojuje i snaha o podkopání pozic USA - hlavního soupeře. Peking a Moskva se staly spojenci v Radě bezpečnosti OSN, kde již několikrát zablokovaly iniciativy Washingtonu", připomněl časopis Atlantic.

"Rusko a Čína se také snaží nivelizovat hegemonii USA i prostřednictvím tvorby nových nadnárodních institutů, včetně Euroasijské hospodářské unie, v jejímž čele je Moskva", doplnili experti. Válečný konflikt mezi Pekingem a Washingtonem by mohl začít náhodou, tvrdí autoři nové studie americké analytické a výzkumné organizace RAND Corp.

Podle odborníků je známo místo případného ozbrojeného konfliktu - Jihočínské moře, přes které vedou nejdůležitější obchodní trasy a po němž se přepravuje ročně zboží za 5 bilionů dolarů.

Válka může začít v důsledku územních sporů, které doslova vřou v Jihočínském moři mezi Čínou na jedné straně a ostatními státy v regionu: Filipínami, Vietnamem, Tchaj-wanem, Brunejem a Indonésií.

Konflikt může vzplanout v mžiku, jako zápalka, varují autoři studie.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

37 komentářů :

 1. Tohoto konfliktu se bojím nejméně, protože USA a Čína jsou na sobě existenčně závislí. Soudní dvůr v Haagu může rozhodovat jak chce. Nikdo to nevynutí. Dopadne to jako na Krymu s Ruskem.

  OdpovědětSmazat
 2. Pokud neokons z obou partaji budou stvat a vytvaret podminky pro valku a zadat ji, je situace asi velice napjata A ze jich v USA je o tom nepochybujte ,nejsou to jen ti demagogove viditelni ti zvani vetsinou jiz diky Alzheimeru blbosti kecaji davno ale je tam jeste to co se nevidi a to jsou stovky poradenskych institutu vysoke skoly a a spolky jako Zahranicni vztahy ,AIPAC a pod. Ti jsou nejdulezitejsi a jelikoz lidi nemaji predstavu o cem se mluvi ,maji tito zlodusi volnou ruku vlastne v rozhodovani.Lid jak znamo odsouhlasi si i vlastni smrt jen je treba propagandu a v te jsou v zemi ktera neni nijak zvlaste na dusevni urovni mistri a maji lehkou praci Tot muj nazor .

  OdpovědětSmazat
 3. Soudní dvůr v Haagu, což je poskok USA, mají Rusko a Čína na háku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Presne tak.
   Idiota ani nenapadne ,ze by se melo o tom vyjednavat...Dalsi co vylez z jungle a zacina mavat klackem. A ted dostal jeste cele armady zapadu.
   V Tramtarii se klepou jako chiuhuahy , protoze budou muset do valky s Cinou ...

   Smazat
  2. Cast budouci US vlady jsou prestarli duchodci a druha cast jsou zurivi psi./Mad Dogs/.
   Racte si vybrat.
   Mezitim si Polsko porizuje vojenskou okupaci. Tentokrat Usackou. Mozna germani uz jsou taky na ceste.
   To bylo kriku o svobode a lidskych pravech..Nemohli se dockat.
   Skoro jsme z toho ohluchli...

   Smazat
 4. Je jasné, že podělaní USAni zalezou do kouta a budou držet hubu.

  OdpovědětSmazat
 5. Válka může vzniknout náhodou. Jakmile se potopí jedna větší loď, bude těžké hledat sílu k zastavení konfliktu. Nikdo nechce být za otloukánka. Tuto sílu zatím prokázal pouze Putin.

  Jestli Tillerson řekl v Kongresu cokoliv jako úlitbu, aby byl potvrzen do funkce, zahájil tím cestu ústupků jestřábům. Zdá se jasné, že jim bude sloužit.

  Bude-li jim sloužit Tillerson, bude jim sloužit i Trump. To by musel Kongres jedině rozehnat ...
  Což je vyloučené, pak by asi byla občanská válka.

  Aby Trump Kongresu neustupoval, to by za ním musela stát nějaká velmi silná síla, nějaká snad hospodářsky silná skupina, která ho až dosud protlačila, a která by si našla cestičky, jak pány kongresmany zakřiknout. Není vyloučeno, že za ním něco takového stojí.

  Napovídala by tomu ta obludná nenávist, kterou vyvolává u amer. státní elity.
  PB

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PB-ač jsem také skeptik, co jiného nám zbývá než doufat!

   Smazat
  2. 23:09 Také je možné, že Tillerson se svým prohlášením skutečně potřeboval zavděčit jestřábům, aby byl potvrzen ve funkci. Reakce Číny mu pak dává do ruky velmi dobrý argument, proč od svých prohlášení ustoupit, až bude mít jmenování v kapse. Podobné to může být s jeho prohlášeními ohledně Ukrajiny. Stačí si vzpomenout, kolik záměrů a slibů nesplnil Obama a jeho administrativa.

   Smazat
  3. JJ Dává vklad z kterého bude ubírat a se zbytkem obchodovat. To je prostě politika .

   Smazat
 6. Obávám se, že mocenské existenční křeče USA se Trumpovi nevyhnou a USA tu válku přeci jen rozpoutají. Už jsou na ni celí nadržení, což projevují permanentně.

  OdpovědětSmazat
 7. Já myslím,že argument Číny,že ty ostrovy našla zakreslené na nějaké své staré mapě,neobstojí nejen před Bohem,směji se a myslím,že je povinností každého bránit té zvůli a v tomto případě asi jisté krádeži. Pokud by bylo Číně ustoupeno,může klidně být vyhlášena neplatnost mezinárodního práva a prohlášen chaos za zahájený.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ahoj,úsměv idiotův? Kde ses usmíval, když Západ naprosto mezinárodní právo ignoroval?

   Smazat
  2. 0:04- nevšiml jsem si, že by Západ přestal ignorovat mezinárodní právo.

   Smazat
  3. Pane Povolný, bombardovat Bělehrad právo Západ měl?

   Smazat
  4. Měl,protože podle Charty OSN má národ právo na sebeurčení a Albánci v Kosovu tvořili většinu,dokonce naprostou většinu,byli národ a usilovali samostatně o suverenitu,kterou byli schopni a i realizovali samostatně. Jinou věcí je uznání Kosova za svrchovaný stát pokud byla jeho suverenita vyhlášena Parlamentem kosova,který byl ale zvolen jen menšinou všech jeho oprávněných voličů. Menšina v demokracii nerozhoduje a například státy EU jsou demokratické z vlastních Ústav,tedy nemají naprosto žádné právo toto neprávem nově vzniklé ,suverénní, Kosovo uznat. I všech následujících parlamentních voleb v Kosovu se zúčastnila jen menšina všech oprávněných voličů Kosova a tedy právně a demokraticky zároveň je Kosovo stále ještě součástí Srbska. Obecně lze tedy tvrdit,že občané Kosova si suverenitu Kosova nepřáli a ani ještě nepřejí,respektive byla jim vnucena a je jim vnucována proti jejich vůli. Doslova tak. Pácháte zločiny,směji se,právní i morální.

   Smazat
  5. .... Což ovšem nikdo nemohl předem vědět ale bylo nezbytné dát většinovým albánským obyvatelům Kosova, při jejich masové ozbrojené snaze ,tu možnost o vlastní suverenitě hlasovat,protože na to jako národ měli právo. Srbsko tedy jednalo proti mezinárodnímu právu a pokud toto obecně platné právo,na kterém je založena OSN například jakýkoliv jeho člen nerespektuje,pak je věcí OSN ho vyloučit z OSN pro hrubé porušení-nerespektování jejích stanov a nehledět na jeho názor. V tomto popsaném případě tedy vůbec nebylo rozhodující,zda souhlasí všichni stálí členové RB OSN s "bombardováním Bělehradu" a nebude to rozhodující ani nikdy jindy v budoucnu,bude to irelevantní právně ale i morálně,například,samozřejmě. Žádný stát světa,především pokud je členem OSN,nestojí nad její Chartou,kterou je plně vázán,protože ji přijal,respektive ratifikoval.

   Smazat
  6. 1:23 Ale pan Povolný přece říká, že Západ mezinárodní právo nikdy nepřestal ignorovat. Jinak řečeno, ignoruje ho pořád.

   Smazat
  7. On pan Povolny by se mel spise prekrtit na Naivni. Jiz delsi dobu sleduji jeho naivni podvratacke nazory a myslim si ze je to clovek ktery stale veri v zapadni civilisaci a ferovost USA Zde mate pane Naivni jeden film,jmenuje se Uloupene Kosovo a v Ceske TV se udajne nikdy neobjevil ,je to documentary a tak se mrknete pred veprovou v nedeli:

   https://www.youtube.com/watch?v=Fgk0rAF9eD8

   Smazat
  8. 7:08- naivní neznamená hloupý. 3:27 Vám vyložil náročnost češtiny na pozorné čtení, proto tak bohatou na jinotaje. O uloupeném Kosovu mne nemusíte přesvědčovat. Jsem rád, že mně čtete, pokud uvedete další mé "podvraťácké" názory, rád je obhájím. Teď tedy: věřím v civilizaci a férovost jako podmínku k přežití kultur i malých národů. V tom je má levicovost a internacionalita. Tím to končí a dále jsem již jen "těžký" nacionalista a xenofob. Každý si hrajme "na svém písečku". Teď k těm sporným územím. Za jejich "ztrátu" jsou vinni i občané majority a jejich vláda. Proč si nevzít přiklad z Izraele? Budují osady přes protesty a osazují tam soukmenovce. Zasáhnou USA vojensky? Proto věřím, že i USA budou někdy patřit k západní civilizaci de jure i de facto. Co mi zbývá než věřit? Máte jiné řešení?

   Smazat
  9. 2:33 nám chce namluvit, že bombardování Jugoslávie bylo v souladu s mezinárodním právem. Ale nebylo, nebylo, a ještě jednou nebylo. –------- 1/ NATO k bombardování nedostalo mandát OSN. Porušilo tím Chartu OSN a tím i mezinárodní právo! Porušilo i svou vlastní Chartu NATO, v které se praví, že NATO mimo své území může zasáhnout jen s mandátem OSN. Mandát nedostalo ani od Valného shromáždění ani od Rady bezpečnosti. Takže bombardování Jugoslávie byl akt mezinárodní agrese!!! ---------
   2/ Na Kosovu žádný speciální národ nežije. Žili tam vedle sebe Srbové, jejichž je Kosovo a Metochie starou historickou zemí. Na tomto území srbský stát na začátku středověku vznikal. Dále tam žili Albánci, vesměs nastěhovaní za vlády tureckých Osmanů. Ti se zmocňovali půdy po uprchlých Srbech po každém protitureckém povstání. Pak tam žili další národnostní menšiny – Turci, Chorvati, Makedonci, Židé, Čerkezové, Goranci, Romové, Aškalijové, Egypčané atd. atd. Nemůžete vytrhávat část území z jednoho státu jen proto, že si to přeje jedna z národnostních menšin. Většina si to prostě nepřála a nepřeje. To co píše 2:33 je konstrukt NATO, aby před světem zdůvodnili imperiální agresivní válku na Balkánu. Albánci mají svůj stát hned v sousedství. Jmenuje se Albánie. Na to Anonym 2:33 a jemu podobní propagandisté NATO válek jaksi zapomínají. Aby to lháři z NATO napravili, snaží se šířit lži o tom, že na Kosovu žijí jacísi „Kosovaři“. Zkrátka lživý konstrukt, aby nemohl být použit argument o Albáncích a Albánii. ---------- 3/ Anonym mylně uvádí, že „Albánci v Kosovu …............ byli národ a usilovali samostatně o suverenitu, kterou byli schopni a i realizovali samostatně“ - což je samozřejmě opět lež. Nic samostatně nebyli schopni realizovat. K odtržení od Srbska potřebovali agresi ze strany Albánie, agresi ze strany USA a států NATO (ono „humanitární bombardování“, včetně naší republiky, tehdy vedené Zemanovou vládou.
   --------- 4/ co je to za vládu Albánců na Kosovu svědčí největší etnická čistka, kterou provedli pod dohledem a s pomocí vojsk NATO. V létě 1999 bylo z Kosova vyhnáno 250.000 Srbů a tisíce členů dalších národností. Dodnes se nemohou vrátit, jejich majetky jsou zničeny či usurpovány Albánci, kteří často ani nejsou původem z Kosova! Představitelé dnešní kosovsko-albánské vlády jsou často příslušníci teroristické UČK, kteří jsou důvodně podezřelí ze spáchání válečných zločinů.

   Smazat
  10. --------------- Ten konec mne u Anonyma 2:?33 zarazil. Je přece jedno, kolik lidí v demokracii přijde k volbám. Ti, co k volbám chodí a rozhodují jsou ta část obyvatelstva, která se chce politicky vyjadřovat, chtějí rozhodovat a na výsledcích a platnosti voleb nic nemění skutečnost, že jich přijde k urnám méně než polovina oprávněných.------------ Samozřejmě uznání Kosova je z naší strany zločin, který ospravedlňuje předchozí zločiny USA a NATO. Zločincem je K.Schwarzenberk, který prosadil uznání „samostatného Kosova“ za Stranu Zelených, a to i před memorandum Parlamentu ČR. ----------- Anonym 2:47 tu vrší další nesmysly: Srbsko jednalo ve shodě s mezinárodním právem, když se jeho armáda a politice postavili cizí agresi (UČK útočila z území Albánie, vyzbrojená byla albánskou armádou a používala instruktory i logistiku albánské armády). Každý stát má nezadatelné právo bránit svoje obyvatelstvo a územní celistvost proti ozbrojeným hordám teroristů a zahraniční agresi. Anonym 2:47 vrší další nesmysly, na které snad je i zbytečné reagovat, viz „jakýkoliv … člen (OSN), když nerespektuje (mezinárodní právo), pak je věcí OSN ho vyloučit z OSN pro hrubé porušení-nerespektování jejích stanov a nehledět na jeho názor. V tomto popsaném případě tedy vůbec nebylo rozhodující, zda souhlasí všichni stálí členové RB OSN s 'bombardováním Bělehradu' a nebude to rozhodující ani nikdy jindy v budoucnu,...“ Je to ukazka typické anglosaské arogance, popírající postupy v rámci OSN a popírající základy mezinárodního práva. Když se OSN jako instituce nehodí, tak se obejde, ignoruje. Připomínám: Jugoslávie z OSN nikdy vyloučena nebyla, takže i tenhle hloupý propagandistický kostrukt ve věci Kosova neplatí!!! ---------- Na závěr: Kosovo bylo, je a opět bude srbské. Albánská menšina bude jednou podrobena stejné proceduře, jako sudetští Němci v ČSR po roce 1945. Ti, kteří prokáží, že pomáhali svým srbským sousedům, že se nedopouštěli teroru a vražd, že neusurpovali a neničili cizí majetek, ti budou moci zůstat. Ostatní si seberou svých „30 kg na osobu“ a šupem domů, do Albánie. Srbské Kosovo jsou české Sudety!!!!! ///////// Náš spolek Přátel Srbů na Kosovu pořádá každý rok 17.2. demonstraci na podporu srbského Kosova a Metochie. Budeme rádi, když nás přijdete podpořit. Podpoříte tak především vyhnané a okradené Srby, kteří mají bezesporu právo na svou rodnou zem. Srdečně vás zvu. Václav Dvořák – předseda spolku.

   Smazat
  11. Zdravím,předsedo Dvořáku, jsem skutečně rád,že jsem se od Vás dozvěděl Váš a asi i Vašeho spolku pohled na věc,respektive Vaše názory a i argumenty.

   Smazat
  12. Mnoho zajímavého se dočtete na serveru spolku Přátel Srbů na Kosovu - www.kosovoonline.cz

   Smazat
  13. Ale já to myslel jen tak,že jsem skutečně rád,že jsem se od Vás dozvěděl,jaké nesmysly propagujete ve vaší nevzdělanosti a omylu,směji se.

   Smazat
  14. 21:17 - blbost je tu jen jediná! Pojem "mezinárodní právo"! NIC podobného NEEXISTUJE! A ani NIKDY existovat nebude. Vždy bude jediné právo - tedy právo toho kdo má klacek s ním přetáhnout zmetka kterej je křivej! Tedy sice jakejsi klacík v ruce taky drží, a sedí s žvárem v koutku tlamy aby vypadal ak fraje,ŕ, ale v reále je přilepenej vlastním lejnem, jak se zesral strachem z toho, kdo ten klandr - sic i menší, drží vstoje a nezaváhá ho přesně a dobře použít ... a to Je pan Putin!

   Smazat
  15. dodatek: "... kdo má klacek a vůli s ním přetáhnout ... zmetka!" Tedy Vůli k moci! Vůle k moci je tento svět - a jinak nic! A i vy samotni jste touto vůlí k moci - a jinak nic!

   Smazat
  16. Vosol zvuk na max a drž hubu a zbystři sluch! ... - https://www.youtube.com/watch?v=BzNy7dsvF5w

   Smazat
 8. Trump by mel taky napadnout Sopky a zakazat tu ilegalni cinnost prirody.
  Kdyz vybouchnou vytvari taky ostrovy ...

  OdpovědětSmazat
 9. Ostrovy at si Cina stavi.
  Stavet ostrovy je sympaticka cinnost.
  Mohu se mylit
  Jina vec je ze se Cina micha do americkych voleb na strane Hillary
  A ze vyuziva a zneuziva obchod s Amerikou
  No a Amerika by tedy mela rychle a ucine mobilizovat
  A rychke ale hodne rychle uzavit mir s spojenectvi s Ruskem
  Zrusit ihned, hned v patek, sankce proti Rusku
  Honolulu, Zarathustro, Australane, co myslite hosi?

  OdpovědětSmazat
 10. Tak na ty ostrovy navezou Číňany udělají volby a bude to Čínské území. Muslimové udělají volby třeba v Bádensku a bude to jejich stát. To bude zábava. MŠ.

  OdpovědětSmazat
 11. Pro 7.33 Čína využívá a zneužívá obchod s Amerikou. Takový vtip jsem dlouho neslyšel. Vážený pane za tuto činnost mohou hlavně nenažraní, bohatí Američané, kteří se chtěli ještě více napakovat a svoji výrobu přenesli do Číny. Co blbečkové chtěli mají.

  OdpovědětSmazat
 12. Amíci rozhodně díky Stealth nevyhráli žádná konflikt.
  Je to jen reklamní blábol. Žádný neviditelný letadlo neexistuje:-D

  OdpovědětSmazat
 13. Ponechme stranou silácké řeči amerických politiků.
  K nim dochází každou chvíli a výsledek je pak jiný.
  Počkejme nějaký čas.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 14. Rád bych se mýlil ale domnívám se, že lunt již hoří.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.