Reklama

středa 11. ledna 2017

Miroslav Polreich: Charta 77


Miroslav Polreich
11. 1. 2017   Vaše věc


Hnutí Charty 77, které dnes symbolizuje disent, nebylo ojedinělé. Byla celá řada jiných skupin a odhodlaných lidí včetně mlčící většiny, které dovedly a byly spoluúčastny na realizaci politických změn. Disent vždy vyjadřuje stav svobodné mysli, odvahu charakteru a předně odpovědnost vůči sobě. Má vždy ale i dvojí společenskou stránku. Je to projev veřejného samostatného politického názoru vyžadující respekt, ale i obdiv a odhodlání nést riziko.


Další stránkou a velmi podstatnou, dalo by se říci operativní, je způsob vedoucí ke změně stávajících poměrů. To je otázka nejenom politické úvahy a nasměrování i nutně utajených aktivit disentu.

Charta 77 byla výrazem veřejného protestu vhodně zdůrazňující vlastní závazek vlády. Na druhé straně po hloubkovém zhodnocení, že podstatná změna společenských poměrů může být realizována jedině v centru moci, tj. v Moskvě, bylo za organizačního vedení prof. Jiřího Hájka s využitím jeho mezinárodního postavení (Evropa byla vedena převážně jeho známými sociálními demokraty), soustředěn zájem na aktivní působení na vlastní vývoj v Rusku. Předně prostřednictvím Zdeňka Mlynáře, důvěrného osobního přítele Gorbačova, dále kontakty na sovětská media (podrobné články Hanzelky a Hájka v Izvěstiích) i osobními konsultacemi (2x) přímo v Moskvě. Je třeba zdůraznit nepochybný politický, ale i teoretický impuls myšlenek Pražského jara na vývoj ruské společnosti. Tento podstatný faktor je nyní, řeklo by se po havlovsky, účelově upozaďován.

Tyto operativní vazby měly své vyústění nakonec dokonce v jednání s velitelstvím Sovětské armády v Milovicích v březnu 1989 s požadavkem zajištění klidu pro případ, kdyby došlo k násilnému zapojení čs. armády. O těchto krocích byl informován i V. Havel, jak uvedl později v ČT, ale již si „nepamatoval“ o co vlastně šlo. Nakonec připravovaný zásah čs. armády proti demonstracím se nerealizoval po seznámení se odpovědných pracovníků KSČ s důrazným písemným stanoviskem Gorbačova.

Současná prezentace historie je bohužel o všem možném, jen ne o faktech a této podstatné operativní stránce disentu. Ba naopak. Pan Kocáb např. v ČT 17.11.1997 na dotaz čeho se ve dnech revoluce nejvíce bál odpověděl: „Invaze Sovětského svazu“. (!) To již byl začátek rusofobie a snahy znovu vrátit směrování NATO do dob bipolárního světa.

Uvedené informace překvapivě účelově unikají zájmu našich „odborných“ historických pracovišť. Čemu to nyní slouží, že popíráme roli Pražského jara na myšlení české společnosti, ale i jeho motiv a vliv na společnost ruskou. Byla to ona, která nakonec vedla ke změně společensko-politických poměrů ve světě a tedy následně i u nás.

Při posuzování funkce Charty 77 v dané době není připomínán, či dokonce uniká jeden známý fakt. Před skandalizováním signatářů představitelů Charty bylo Rudé právo plné celostránkových „politicko filozofických“ článků směřujících na vysvětlování anebo polemice proti národu a jeho poučování jako celku. Vždyť se normalizace týkala tvrdě nejen komunistů, ale většiny národa. Pak vyšla Charta a pisálkové si oddychli, protože již stačilo, jen psát o Kohoutovi, Procházkovi, Havlovi, Hájkovi a jiných jednotlivcích, něco na ně vyhrabat, něco přivymyslet a o směřování národa se nemuseli již starat. Od té doby se nepřítelem stali jen „ti zaprodanci a samozvanci“ a miliony občanů již s nějakým vysvětlováním nechali na pokoji.

Snad ještě jednu poznámku. Dle hodnocení tehdejší komunistické strany byla pokládána za nejnebezpečnější disentní skupinu „Obroda“, kde byly soustředěny aktivní a kvalifikované kádry, připravující a publikující podrobné rozbory s perspektivou řešení společenských problémů.

- - -

24 komentářů :

 1. Kocáb je zmrd - okradl lidi kteří mu věřili a potom říkal my jsme bankovnictví nerozumněli tak jsme peníze předali (prodali) těm kteří tomu rozumí
  Já bych ho kopal i s tou jeho zasranou rodinou do prdele až do US a tam může podvádět. Pražský výběr,hnusné víno a ještě hnusnější skupina povalečů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. no Leila asi věděla proč mu dala kopačky, V té jeho trojské vile to musí být k nevydržení

   Smazat
  2. Lidi, pamatujewte si na rok 1993? Tehdz ve Španělsku zadrželi skupinu mladých podvodníků, kteří kradli kreditní karty a vybírali z nich peníze. V tomhle mezinárodním gangu byla i jakási česká občanka Leila A. Že by náhodička?

   Smazat
 2. Cíl disidentů : Rozkradený , zadlužený stát , nezaměstnaní , bezdomovci , vysoká kriminalita , celkový úpadek morálky , zavlečení pod daleko horšího páníčka !!

  OdpovědětSmazat
 3. Opět nové zajímavé postřehy a pohledy dr.Polreicha.

  OdpovědětSmazat
 4. Jo to se to disidentům opozičnilo v jejich vilách a luksusních bytech(Chramostovýá v něm hrála i divadlo pro pozvané, mě by se do pokoje nevešlo ani 5 lidí). Sociálně, zdravotně a existenčně zajištěni státem, proti kterému měli výhrady. Proboha, kdo z nich za jejich přesvědčení skončil pod mostem(obrazně řečeno)? Kdo jim sáhl na majetek na Hrádeček atd.Že byli sledovaní? Ano, ale ne tak jako já zde, venku kamerami, odposloucháváním telefonů nás všech, veřejným nabádáním na moje udání, jestli jako hospodský nevydávám účtenky. Kdyby ti chátristi byli charakteři, tak by dnes za práva občanů bojovali o to více.

  OdpovědětSmazat
 5. Havel věčne živí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to je svatá pravda. Živí spoustu nemakačenků, netáhel a upírů, kteří už léta žijí z jeho mrtvoly.

   Smazat
  2. Disent znamena cesky nesouhlas.
   Kdy se autori nauci mluvit a psat poradne cesky ?
   Ten ovsem v pripade havloidu pouze ukazuje /samozrejme nesymbolizuje a nedokazuje / nic jineho ,nez jistou Organizaci CIA provadejici podvratnou cinnost proti zajmum naroda a ve prospech uzke kliky chamtivych zkorumpovanych karieristu ochotnych za povyseni do vladnich funkci udelat cokoliv a dnes vidime ,ze zradcu a prospecharu vseho druhu.
   Nedostalo se pro ne mista u koryt , tak se spojili s tim , kdo je zivil a poskytoval vse potrebne ke pohodlnemu zivotu..parasitu.
   Jenom vyjimky z nich pak udelali neco ve propsech vsech...

   Smazat
 6. Takže podle výkladu těch chartistů jsou vlastně
  všichni,kteří nežerou oficiální propagandu,tady
  v tomto státě novodobými chartisty.Nejsme tedy
  žádní Putinovi agenti.
  Petr Majevský
  Vypustil jsem ruskou propagandu,Romancovová.

  OdpovědětSmazat
 7. Chátra 77,8,9,80,1,2,3,4,5,6,7,8,9,90,1,2,3,4,5,6,7,8,9,2000,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,1,2,3,4,5,6 a 2017?
  Opravdu si to přejete???????

  OdpovědětSmazat
 8. Chatra 77 je jen banda ukecaných flákačů, nemakačenků a opilců

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Roubíček a Kohn si to namířili rovnou přes frekventovanou ulici. Hned byl u nich policajt a povídá: Pánové, od čeho jsou přechody? To vás každého bude stát pětikilo. Kohn říká: A poslyšte, vztahuje se to i na signatáře Charty 77 ? Policajt znejistěl a povídá: Tak já vám to pro dnešek odpustím, ale příště ať se to neopakuje !
   Roubíček povídá: Poslouchají, Kohn, copak my jsme nějací signatáři Charty 77? - No nejsme, ale můžu se zeptat, ne ?

   Smazat
 9. Kocáb je farářský synek - stejně jako Merkel je farářskou dcerkou. Tak tyto farářské oplégry nám byl čert dlužen . . .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale te nejsvetejsi cirlve -Satanovy

   Smazat
 10. cituji svoji kolegyni: .... a já kráva blbá jsem na Václaváku cinkala klíči.
  to nepotřrbuje komentář

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A krávou blbou jsi zůstala, bych dodal.

   Smazat
  2. Ona se aspoň omluvila, ale ty debile na to nemáš. Co tě v té škole učí.Aspoň nějaké sračky ti do té bukvice mají nalét.

   Smazat
 11. Celá ta chátra 77 je jen banda vychcanejch,pokryteckejch žvanilů a zhusta židovskejch protekčáckejch mafiánů...kde jsou,proč už neřvou,jako přejetí,když se fízluje,pomlouvá,denuncuje,zavírá a vyhazuje z práce za názory a vytváří se "práskací ministerstvo lží,"zase jako tehdá....On ten Husák měl pravdu,když je zavíral za "rozvracení republiky",protože přesně to udělali a teď,aby tu hrůzu završili,tak zničí i národ tou invazí mamrdů z Afriky a okolí,ale není ještě všem dnům konec.Až se to v Evropě posere a to se posrat musí,protože právě proto se to všechno dělá,tak dostanou,co si zaslouží....

  OdpovědětSmazat
 12. janda, kocáb, štětina....to je jedna rodina

  OdpovědětSmazat
 13. charta 77,obroda a pražské jaro - boj komunistů proti komunistům ve jménu komunismu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...a za uskutečnění cílů sionistů z FEDu a Wall Streetu....

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.