Reklama

.

.

neděle 15. ledna 2017

My, kluci z Králíkáren!


Zdeněk Hrabica
15. 1. 2017
Po několikaletém bydlení i s rodinou v ubytovně Star v pražské Jeruzalémské ulici – téměř naproti slavné Jubilejní synagóze, jsme se přestěhovali do paneláku a od té doby sdílíme panelový byt. V předchozím provizorním bydlišti jsme v šedesátých letech měli sociální příslušenství společné na chodbě a prát jsme chodili o několik pater níže, do přízemí.


Bydlení v paneláku - to byl pro nás komfort. Léty se ještě naše bydlení o leccos obohatilo, pokrok se nezastavil. K tomu zlepšení podmínek připočítávám i zmizení uličních výborů a jejich občasné vetřelství do našeho soukromí.

Sahalo až k délce vlasů našich dvou synů, když si volili svou budoucí životní dráhu.

Hned po 17.listopadu 1989, krátce po své první prezidentské demonstrativní výpravě v gumácích za soukromým zemědělcem, jsme přivítali v pražském Jižním Městě prezidenta Václava Havla. Poskoci mu pomohli vylézt na armaturu, aby k nám z její výše oznámil, že bydlíme v „králíkárnách“ – a to tak dále a dále přece nelze.

Přiznám se, že to s námi tehdy pod armaturou stojícími, hodně zatřáslo. A nebáli jsme se ani již v tak svobodné zemi hlučně zapískat a vyjádřit svou nevoli. Jsme tedy „králíci“ – nebo co? Pak jsme se vesele posmívali, když Měsiáš sháněl bydlení sám pro sebe – Hrad se mu nezamlouval; vilu v Dělostřelecké ulici, v Praze 6 – koupil tehdy ještě od Československé lidové armády po milionové rekonstrukci, za pakatel.

Nás nechal v kotcích.

Bytová politika se změnila, „králíkárny“ opustili bohatí anebo k penězům mající blízko, a my kluci z králíkáren tam jsme podnes. Žijeme vcelku spokojeně, kam až dosáhneme. Nebrbláme. Vůkol kolem nás rostou o sto šest rezidenční bytové jednotky - za bratru 8 – 10 melounů za kus, mnohé bytové jednotky jsou do značné míry po dlouhý čas poloprázdné a staví se nové a nové - v každém volném prostoru.

Na radnici MÚ Prahy 11 se zatím perou nepřestajně o koryta, už není ani starosta v širáku - a není jim konec konců co závidět. Byty v „Králíkárnách“ jsou plné, některé obývají nově příchozí, zejména Ukrajinci –až osm v jedné místnosti – tedy v neobyvatelných počtech. Nebo si je pronajímají studenti z venkova. Sociální byty se nestaví, postavenými kancelářskými budovami se prohání vítr.
Život po sametu jde ale nepřestajně dál.

Žijeme prý pořád lépe, máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě a nám dříve narozeným se žije od voleb do voleb stále lépe a radostněji.

Nehekáme, jsme jenom králíci! Přeháním? Budiž! Právo k nadsázce jsem si již vysloužil.

Foto autor

9 komentářů :

 1. vlastizrádce pokratec a darebák havel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Havel nebo Pavel?
   V Bibli vlastně zakladatel křesťanství. Věděl jak rozšířit základnu křesťanské sekty na jiné národy.
   Náš Havel zůstal pouze zrádcem všech Čechů i Slováků. Opovrženíhodný člověk.

   Vymazat
 2. Nejvíc se mi líbí pohotovost reklam pod článkem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opravdu krásné reklamy. "Trápí vás paměť?" a "Králíkárny pro masný chov". Působí to až mrazivě orwelovsky. 8-)

   Vymazat
 3. Je to tak, podvodný restituent Havel se tenkrát odkopal a ukázal pravou tvář. Bohužel dodnes u někoho trvá oblbnutí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Víte jak říká filmová hláška "Čo bolo to bolo, těrazky som majorom". I tyhle rychlokvašky se dostali ke korytu stejně. Někteří disidenti jako Lenka Procházková a někteří ostatní (již dříve i Karel Kryl) pochopili o co tady jde a jejich morální profil jim nedovolil jít za každou cenu ke korytům. Jenom je lituji když vidím jak se zklamali, ale přesto jsou obdivuhodní.

   Vymazat
 4. Ptám se Tě, jak Ti dupou králíci,
  pěkně pojď si poslechnout,
  ..... Q.

  OdpovědětVymazat
 5. Já jsem s bytem v paneláku spokojen.Havel podle
  svého zvyku opět lhal,neboť byt o rozloze 78m2
  nelze považovat za králíkárnu.V životě viděl
  králíka jen na talíři.V.Havel pocházel z rodiny
  podvodníků a lhářů,šel tedy ve stopách svých
  předků.Jediné,co mu nezazlívám je,že ho houpal
  na kolenou Heydrich.Tomu nemohl zabránit.Jeho
  bratr,Ivan,se ho zřekl jako bratra za komančů.
  Po převratě už spolu opět kamarádili a lhali
  oba.Prohlášení V.Havla cituji:nechci zpět
  Lucernu,tu ponechávám lidu.A už se se švagrovou
  o ni pomalu prali.Každý hrad má svého šaška,
  my tam měli Havla Vaška.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 6. My starci co to máme za pár, známe projev na Letné, kdy nechtěl zpátky nejen Lucernu, dokonce nechtěl brát ani sociální jistoty. Ten projev určitě nebudou pouštět našim dětem a vnoučatům. Charta vznikla tak , že se s Landovským a Kohoutem ožral. Myslím si přesto , že ty jejich požadavky platí dnes více jak za komunistů. Jinak , když jsem bydlel v Králíkárně 3+1 o rozloze 68m čtvercových mi bylo fajn. O vše se postaralo OPBH , nyní bydlím v RD a musím se starat sám, ale opravy jsou neskutečně drahé, takže opravuji jen to nejnutnější a dům postupně přes veškerou mou snahu chátrá.
  Atˇ žije demokracie podle Havla a Charty 77.
  S USA a EU na věčné časy a nikdy jinak.

  OdpovědětVymazat