Reklama

pondělí 23. ledna 2017

Na Ukrajině začíná jazyková genocida

23. 1. 2017   zdroj
V Radě federace bylo konstatováno, že návrh zákona o výlučnosti ukrajinského jazyka bude mít vliv na situaci na Donbasu. Korespondent IA Regnum 22. ledna informoval, že v Radě federace byl nazván provokací návrh zákona o výlučnosti ukrajinského jazyka, předložený Nejvyšší radě.

"Jazyková genocida, genocida ruského jazyka - tak bych charakterizoval podstatu návrhu zákona o výlučnosti ukrajinského jazyka, předložený Nejvyšší radě", řekl člen Rady federace Franc Klincevič.

"Jeho autory nejsou dva-tři lidé, ale 33 poslanců z různých frakcí, což činí obraz ještě žalostnějším, buď to jsou zjevní provokatéři, nebo, což je sotva lepší, v hlavě nic nemají", řekl. "Ať je to, jak je to, nacionalistické poblouznění je špatný rádce", řekl senátor.

Přijetí návrhu zákona bude pro Ukrajinu znamenat přímou cestu k trvalé ztrátě Donbasu, kde v drtivé většině žije rusky mluvící obyvatelstvo, konstatoval poslanec s tím, že od počátku konfliktu neudělaly ukrajinské orgány v tomto regionu, včetně Nejvyšší rady, jediný krok k mírovému řešení situace.

Návrh zákona předpokládá zrušení zákona "O základech jazykové státní politiky". Dokument počítá s tím, že ukrajinský jazyk by měl být závazný pro všechny orgány státní moci a místní samosprávy, předškolní, školní, mimoškolní a vysokoškolská zařízení. Kromě toho se navrhuje, že ukrajinský jazyk má být používán na všech masových kulturních akcích, v médiích a vydavatelstvích a také v sektoru služeb.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

35 komentářů :

 1. najlepšie na tom je, že ani Walzmann nevie poriadne po "ukrainski" áno "ki" - samotná abeceda je paškvil, samotný jazyk je niečo, čo vlastne vymyslel Taras Ševčenko - tuším - a jemu podobní, západ po "ukrainski" nevie, východ hovorí po rusky a píše "ukrainkou" - príklad - YKRAINA - jednoducho ďalší krok k rozpadu - a vymedzeniu priestoru pre návrat chazarov z Izraela - pochopili, že na tomto fliačku neprežijú - nieto dosť vody -

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenom to ukazuje v plné nahotě, jakým slepencem vlastně Ukrajina je. Budoucnost vidím v balkanizaci, nebo rozebráním mezi sousedy. Podle mne je jenom otázkou času, než se začnou mezi sebou řezat i jiná etnika.
   PS
   Mimochodem, Poláci si dělali a stále dělají zuby na celou Ukrajinu.

   Smazat
  2. .... a proto Polsko po roce 1991 diplomatickou cestou sdělilo nově vzniklé Ukrajině, že neuzná její západní státní hranice...

   Smazat
  3. Re (7:30):
   .. pokud je to (o polském neuznávání svých hranic) pravda, pak si ti polští militanti hrají s otevřeným ohněm. Což bych neradil, a především jim(!).
   Totiž, zpochybňovat poválečné uspořádání Evropy.
   Toho džina by zpět do lahve vrátila snad jen válka.
   A po té by už to Polsko nemuselo být ani větší. Spíš poloviční.
   I tak by tam pro těch pár zbylých militantů, co předtím snili o území od moře k moři, bylo místa habafuk ...

   Smazat
 2. Já chápu, že Poláci těžce nesou ztrátu Lvova, jednoho ze dvou město - druhé bylo Krakov - kde se formovalo v XIX. věku hnutí za obnovu polské státnosti. Jenomže, pokud by Polsko expandovalo na východ vzniká zde pravděpodobnost hraničící s jistotou, že Polsko příjde o současnou hranici západní a města Wroclaw, Štětín a třeba i trojměstí na severu. Kdo je o ně připraví je zřejmé -Rusko to nebude - a výsledky Helsinské konference z roku 1975 budou ve psí.
  A může tak tak nastat v Evropě vojna všech proti všem.
  Morave

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Morave, pravdu díte! Polské státní hranice mají "plovoucí" kontury, ne jako Koruna Česká. Snad si to ti pitomci uvědomí, že platí "lehce nabyl, lehce pozbyl".

   Smazat
 3. TO JE JEDNA Z UKÁZEK UKRAJINSKÉHO NACISMU, SE KTERÝM JSOU TAK EU A USA SPOKOJENI, BA CO DÍM, JSOU Z NĚJ PŘÍMO NADŠENI.

  OdpovědětSmazat
 4. Tím vlastně odhalují pravou podstatu majdanovského převratu. Zatlačit či vyhnat vše ruské ..
  Takovéto nefalšovaně nacistické provokace jen víc a víc legitimizují odpor tamních ruskojazyčných. A celý vnitřní konflikt tím vyústí do rozdělení té (kdysi docela rozvinuté) země.

  OdpovědětSmazat
 5. Škoda úmrtí papeže Wojtyly. Ten by úsilí Poláků na získání větší časti Ukrajiny podpřil, rozšil by vliv římsko-kat. církve na vychod Evropy!

  OdpovědětSmazat
 6. Podle UK statistik (těch před pučem) byla na Ukrajině ukrajinština rodným/prvním jazykem pro cca 65% obyvatel... takže 1/3 obyvatel Ukrajiny se stává občany druhé kategorie (mimochodem k ruské národnosti se tam hlásilo "pouze" 18% populace)...

  OdpovědětSmazat
 7. Jsem Volyňský Čech a již dosti dlouho o tomto problému píši. Poláci dostali dolary a za ně navezly kolbásu a horilku do Kijeva a byly revoluce. Když tam lidem vykládám o co vlastně jde tak na mě nevěří. Poláci již podali k soudu do Lvova 500 sad dokumentů a přes 1200 žádostí o navrácení najetku, dále tam leží žádosti o navrácení polí Volyňských Čechů. Oni si rozebrali kolchozy a nic za to nezaplatili a myslí si že je to jejich. Poláci ve Lvově založili organizaci Race of independence a ta jím pomáhá s navracením majetku. Podle mě Banderovci vznikly z nenávisti k Polákům ale z toho se nedá žít. MŠ.

  OdpovědětSmazat
 8. Tak jako doposud neexistovala Ukrajina, tak neexistoval zadny ukrajinsky jazyk. To cemu rikaji ukrajinsky jazyk je jen nareci pochazejici ze zapadni ukrajiny, ktere vzniklo zmichanim rumunskych ,polskych, madarskych a ceskych slov .

  OdpovědětSmazat
 9. Polovina Ukrajinců - ba víc než polovina, skoro všichni - mluví rusky. A budou mluvit rusky, i kdyby se jejich státní administrativa posrala. Mohou začít vyučovat jakousi ukrajinštinu dnešní malé děti, ale ty by se pak nedomluvily se svými rodiči a už vůbec ne s prarodiči. Takže doma stejně budou mluvit rusky. Je to stejné, jako násilná aplikace angličtiny u nás - lidi stejně mluví česky, a pokud mají mluvit anglicky, je to školský blábol, a miliony lidí - politici a státní úředníci, justice, policie a většina elit anglicky neumí vůbec. A už ani rusky ne. Jen počítat peníze - jinak jsou přituplí. Vietnamci také mluví perfektně česky (mladí) ale v tramvaji a kdekoliv mezi sebou mluví vietnamsky, i když by nemuseli. Prostě tak mluví. S rodiči, mezi sebou apod. To, co se vynucuje v oblasti jazykového dorozumívání lidí, je obyčejné jazykové pokrytectví, a už se zase něco protlačuje silou. Demokracie - je o naprostém, účelovém a tupém znásilňování lidských tradic a lidské přirozenosti. Všechno toto se znásilňovatelům vymstí - a už brzy. Budou se divit, co všechno lidem vadilo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:55-přes rozumnost Vašeho článku se musím ohradit vůči "jakési ukrajinštině"! Je-li nějaký jazyk národní nebo jen nářečí by nám mohli objasnit lingvisté ale ti mlčí. Odvodit tedy, zda Ukrajinci jsou národ nebo jen politický slepenec se také nedozvíme. Nejsme tak daleko od Ukrajiny jako USA od Evropy, kolik jejich politiků znalo historii vzniku R-U a jejich národů? Známe jejich(UK) historii? Abychom se nedostali nechtěně na pozice "sudeťáků" s jejich návratem k říši. Nic to nemění na mém názoru, že jejich politickou reprezentaci je potřeba "postavit ke zdi".

   Smazat
  2. Pane Povolný,historii Ukrajiny známe.Tu
   vytvořili bolševici po revoluci 1917.Do
   té doby žádná Ukrajina nebyla.Byla tzv.
   Kyjevská Rus,ke které různí vládci Ruska
   po kouskách přidávali nějaké území.Stejně
   tak jim bolševici přidali Donbas.V kostce
   jsou to celé dějiny Ukrajiny.
   Petr Majevský

   Smazat
 10. Pro mě z toho vyplývá jediný logický závěr. Ukrajina by se měla rozdělit na ukrajinsky mluvící a rusky mluvící a bude možná klid. Ukrajinci ať si jdou do Evropy a Rusové do Ruska. Vždyť rozdělení je tak prosté, že bratia Slováci?

  OdpovědětSmazat
 11. Článek je lživý a zcela opomíjí skutečnost.
  1/ zákony se předkládají a potom podléhají schválení v jejich parlamentu. Tento zákon ještě ani neexistuje, je to jakýsi návrh a NIC ve skutečnosti nemění !!
  2/ Ukrajinský jazyk je státní jazyk stejně jako v Rusku je ruský jazyk státním. A nebo na Slovensku slovenština. Tento návrh zákona (který ani nepřišel do diskuze), tak nic neřeší - pouze upravuje pojmy. O žádné výlučnosti v něm není ani slovo - pouze konstatuje, že ukrajinský jazyk je státním jazykem pro úřední styk.

  Všimněte si, že když zapátráte po zdrojích tohoto článku, tak se točí pořád dokola a odkazuje navzájem na pořád ty stejné stránky. Samozřejmě ruské.
  Nechápu, proč to NR přebírá. Je to typická manipulativní informace, která má navodit něco špatného na Ukrajině.

  Proč tedy například nenadáváte na Rusko, které má svůj státní jazyk taky ruštinu ??
  A nebo na Slovensko ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:08- už jen ten návrh má "výbušný" potenciál! Některé státy to raději neupravují (USA?) nebo uznají "úředním" i jazyky menšin, přinejmenším na "jejich" území. Prodlouží to asimilaci ale bez obětí a nenávisti.

   Smazat
  2. Povolný 15:33

   ale pochopte, že ten návrh zákona NIC nemění !! Jistě se o tom na ruských zdrojích asi nedočtete, ale je to tak.
   Tím, že to NR uveřejňuje a přebírá podobné manipulativní články, tak to dává za pravdu všem těm, co NR označují za jednostranný protiukrajinský, proruský portál.

   Smazat
  3. 15:47-pokud vím, návrh zhoršil "klima" v zemi a dal příčinu vzniku ozbrojeného odporu. Jak málo někdy stačí, idiotský nápad.

   Smazat
  4. 15:08 A co třeba takové Švýcarsko, které má 4 státní jazyky? Jedním z nich je rétorománština, kterou mluví méně než 0,5% obzvatel. Porovnejte si s tím omezování ruštiny jako úředního jazyka na Ukrajině, když podle průzkumu z roku 2002 na území celé Ukrajiny odpověděli Ukrajinci na otázku, "ve kterém jazyce převážně komunikujete doma" takto:
   Rusky 42.2 %
   Ukrajinsky 37.5 %
   Rusky a ukrajinsky 19.8 %

   Smazat
  5. POdle společnosti Google používá na internetu ruštinu drtivá většina tzv. Ukrajinců. (83%!!!)

   Smazat
 12. Ukrajinu násilím nutí komunikovat jenom ukrajinsky, přitom odhadem čtyři pětiny obyvatelstva mají jako rodný jazyk ruštinu a kostrbatou a uměle vytvořenou ukrajinštinu z nich nikdo nevydoluje.

  OdpovědětSmazat
 13. 1605
  jste trochu vedle, ukrajinské národnosti je na Ukrajině asi 77%, ruské okolo 20%.
  Státním jazykem je ukrajinština. Jste proti ? a proč ? jste za, aby v ČR byle státním jazykem vedle češtiny třeba rómština ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A ty jsi kdo, že nevíš jak to tam je?

   According to the survey, Russian is used at home by 43–46% of the population of the country (in other words a similar proportion to Ukrainian) and Russophones make a majority of the population in Eastern and Southern regions of Ukraine:[16]

   Autonomous Republic of Crimea — 97% of the population
   Dnipropetrovsk Oblast — 72%
   Donetsk Oblast — 93%
   Zaporizhia Oblast — 81%
   Luhansk Oblast — 89%
   Mykolaiv Oblast — 66%
   Odessa Oblast — 85%
   Kharkiv Oblast — 74%
   Russian language dominates in informal communication in the capital of Ukraine, Kiev.[17][18] It is also used by a sizeable linguistic minority (4-5% of the total population) in Central and Western Ukraine.[19] 83% of Ukrainians responding to a 2008 Gallup poll preferred to use Russian instead of Ukrainian to take the survey.

   Přelož si to do ukrajinštiny nebo ruštiny, jak je libo, a přečti si to vygume. Tady je zdroj.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_language_in_Ukraine

   Smazat
  2. S tou rómštinou je to dobrý příklad. Přesně tak se snaží i Ukrajinci, aby státním jazykem byla ukrajinština.

   Smazat
  3. 17:45 jsi normální ?? Od kdy se počítá nějaká nmenšina podle regionů ??
   Najdi si Ukrajinu okopíruj sem číslo, které ukazuje ukrajinskou, ruskou a třeba i jinou národnost.
   60% ukrajinská národnost, Najdeš přesně toto:20% ruská národnost ..

   Smazat
  4. tn 17:51 má pravdu. Od kdy se počítá jako důležité číslo třeba menšina v Chomutově ?

   Smazat
  5. 17:51+17:53 Řeč je o jazyku, ne o národnosti. Pro jazyk platí pro CELÉ území Ukrajiny tyto údaje:
   Rusky 42.2 %
   Ukrajinsky 37.5 %
   Rusky a ukrajinsky 19.8 %
   Kdyby u nás víc obyvatel používalo rómštinu než češtinu, tak by jistě stálo za to jí zavést jako úřední jazyk.

   Smazat
  6. Z vašich čísle vyplývá, že Ukrajina je umělý bolševický konstrukt, a že "menšina" Rusů má právo na připojení k Ruské federaci či aspoň na rozsáhlou autonomii. Ostatně to také ve Slavjansku, Doněcku a Luhansku při majdanském puči chtěli. Místo jednání se jim ale dostalo vraždění a upalování. A to je smrt Ukrajiny, jak ji nyní známe. Možná to bude trvat ještě několik let, zahyne několik tisíc dalších lidí, ale konec to je. Vítejte v německé Evropě...

   Smazat
  7. 16:38 Pletete si národnost a jazyk. Ve Švýcarsku je každý národností Švýcar, přesto používají různé, a to hodně odlišné úřední jazyky. U nás v Československu také byly dva úřední jazyky, přestože Slováků byla jen menšina. Za váš názor, že by podobně jako na Ukrajině stačila jen čeština, by vás asi pěkně nakopali do míst, kde máte rozum.

   Smazat
 14. V Sovětském Svazu pokud vím ,žádné jazykové problémy nebyly,co se navrátit k SSSR ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:02 jasně , jsem pro . Jen ať tam zavřou několik milionů vlastních občanů za odlišný názor do gulagů ...
   Aspoň jich bude míň.

   Smazat
  2. 18:10 opět prokazuje svoji nesmírnou tupost a nedovzdělanost. Hlavně že žvatlá do věcí, o kterých nic neví. Taurus

   Smazat
 15. Člověk je takové národnosti, jak se cítí. Dokonce bez ohledu na jazyk. Tato národnost ani nemusí být oficiálně uznána, (Kurd, Kozák, Moravan).

  Jeden bratr se může cítit býti Němcem, ačkoliv má jen jednu německou babičku, zatím co jeho bratr s touž německou babičkou se může cítit být Čechem.

  Někteří Moravané se cítí být Moravany, zatím co jiní Čechy. Oficiálně jsou všichni Čechy.

  Pražáci se za Moravany pokládají výjimečně, ač většina jich má nějakého předka z Moravy.

  Jak je to s Ukrajinci, vědí oni sami nejlépe. Ať se sami rozhodnou. Pro mě jsou to stejně všechno Rusové, jenom o tom nevědí.

  Když se dělil SSSR, obyvatelé, kteří se cítili být Rusy, se bouřili, dělali referenda, panstvo to nechtělo slyšet.

  Byla totiž tichá snaha rozdělit to co nejrychlej, s tím, že pak se rozparceluje i Rusko, kde je asi 100 národů, tak to půjde ajncvaj.
  Začalo to Tatarstánem, Povolžskými Němci, Čečnou (kam se dováželi džihádisté přes Gruzii z celého světa).

  V ČSR byla snaha vytvořit národ československý. Štefánik razil názor, če Slovák je Čech žijící na Slovensku a naopak, Čech je Slovák žijící v Čechách.
  Slovensko bylo 1000 let země Hornouherská, a Slováci sami nevěděli, jestli jsou Maďaři slovanského původu, nebo co. Slováky z nich udělali Češi. Škoda, dnes nám chybějí.

  Ani Němci nechtěli být Čechoslováky (ačkoliv každý úředník s nimi musel mluvit německy), cítili se být utisknutí, nechtěli být menšinou, protože 300let byli vedoucím národem. Jejich heslo bylo: "Domů, do říše! Heil!"

  Lidé jsou komplikovaní, manipulovatelní, a vždy se najde nějaký čilouš, který toho umí využít.
  Když se dva hádají, třetí se směje.
  PB

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.