Reklama

úterý 3. ledna 2017

Nielen o ruskej propagande

Juraj Marušiak
3. 1. 2017      Názory-Pravda (velmi podstatně kráceno)
Problémom súčasnej Európy však nie je Rusko ani jeho propaganda.... Problémom Európy je to, že stanoviská RF získavajú podporu obyvateľstva. Ešte väčším problémom je, ak sa nespokojnosť verejnosti pripisuje účinkom „ruskej propagandy“.... Fenomén protestných hnutí však nevytvorilo Rusko, ale narastajúce odcudzenie verejnosti od politiky, v ktorej narastajú oligarchické tendencie.

Médiá, označované za nástroj „ruskej propagandy“, však neponúkajú ako alternatívu podstatne viac ako podporu niektorých mocenských krokov Kremľa v zahraničí, napríklad v Sýrii alebo na Ukrajine. Nepredkladajú existujúci model politického a sociálno-ekonomického usporiadania v RF ako pozitívnu alternatívu.

V Moldavsku či v Bulharsku nezvolili proruského prezidenta vinou ruskej propagandy, ale pre skorumpovanosť „proeurópskych“ vlád.

Tzv. alternatívne médiá majú úspech tam, kde tie „štandardné“ zlyhali, napríklad pri reflexii vojny v Iraku či dôsledkov neoliberálnej transformácie.

Ak teda západné elity nie sú schopné presvedčiť značnú časť vlastného obyvateľstva v prospech svojich cieľov, je to v prvom rade náš domáci problém a nie vina Ruska. Nijaká propaganda totiž nemá šancu na úspech, pokiaľ neexistujú ľudia, ochotní ju prijímať. Jediným liekom na „ruskú propagandu“ je teda zmena politickej praxe v západných štátoch a podpora dôveryhodných, vyvážene informujúcich médií. V opačnom prípade aj Západ môže upadnúť do rovnakého klišé ako sovietska propaganda, keď za všetky nedostatky obviňovala Západ.

Autor je pracovníkem Ústavu politických vied SAV

18 komentářů :

 1. No jo no, hřebíček na hlavičku. Čistá rána. Kdo by taky věřil demogratům, kteří tu jejich demogracii prosazují formou omezování svobody slova, formou náslné multikuturizace evropských národů, demogratům, jejichž tváří je jandohodnota, zaštítěná chovanci z vnitra, demogratům, kteří prosazují rovraty cizích států, lžou a kradou? Tak tihle jsou demograti, o které my demokraté nestojíme. Proto je ani nepodporujeme, aby na svobodné šíření myšlenek dozíralo ministerstvo vnitra, nepodporujeme války, nepodporujeme narkoabarony a kšeftaře s liskými orgány, nepodporujeme vrahy, kteří z vylhaných důvodů pro svoje strožoky vraždí lidi v mnoha zemích, lež vydávají za pravdu. Lidi už sou nasraný, bude zle. Demogratům. Demokracie není stejný pojem jako humanita.

  OdpovědětSmazat
 2. Ruská propaganda je velice nebezpečná, protože proti ní nelze bojovat úspěšně.
  Pokud člověk není slepý, o zahraniční dění se zajímá, je průměrně informovaný a přemýšlí vlastní hlavou, vytvoří si názory, které pak neinformovaní idioti mohou pokládat za ruskou propagandu.

  Jediný způsob jak porazit ruskou propagandu, je
  zakázat mluvit.
  PB

  OdpovědětSmazat
 3. Lidé se probouzí.Letopočet s 8 nakonci se blíží.Už i zbraně na sebeobranu se začínají povolovat.Těžko někdo uhlídá zbraně koupené na černo.A určítě se nepoužijí na obranu EU.

  OdpovědětSmazat
 4. http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Soubor:Television_propaganda.jpg

  OdpovědětSmazat
 5. „… narastajúce odcudzenie verejnosti od politiky, v ktorej narastajú oligarchické tendencie.“
  V tom bude ten problém. Veškeré nové zákony, které vznikají v EU (v USA to bude o krok napřed) jsou vždy doplněny nějakým omezováním svobod pro občany a nějaké úlevy pro korporace. Takže jakkoliv politici prohlašují, že řeší praktické věci, podstatnou je ta mlčky připojená část o dalším omezování práv občanů. V tomto duchu jsou i všechna nařízení, kterými „čelíme“ útokům migrantů, nebo teroristů. Vždy je to spojeno s omezením svobod, nebo zvýšení kontroly obyvatel.
  Ale nelze si nevšimnout jednoho paradoxu. Čím více Západ něčemu „čelí“, tím více se to rozmáhá. Ať to jsou neumírnění teroristé na celém blízkém východě, migranti v Evropě, ať to je rasismus v USA, nebo nově zavedená rasová nesnášenlivost v Evropě. Vynechal jsem ještě „boj“ s drogami po světě, stejný humbuk, se stejným výsledkem. Vždy se hlásá jedna věc, ale výsledky jsou opačné. To už nemůže být náhoda. V takovéto situaci, normální člověk hledá informační zdroje mimo tento systém, čemuž se naši vládci snaží zamezit. Je to prostě další krok v trendu omezování našich svobod. My žabičky tomu sice přihlížíme rozmrzele, ale nedochází nám, že už brzy se voda bude vařit. P.K.

  OdpovědětSmazat
 6. Na každou svini se vaří voda,dříve nebo později přijde na odstřel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nojo...jenom abychom s viditelnými a slyšitelnými protesty nečekali tak dlouho, až uvaří nás !

   Smazat
 7. Všechno je na voličích.Když jsou voliči hloupí
  a snadno ovlivnitelní koblihami a pod.,tak se
  nic nezmění a papaláši budou pořád utahovat lidi
  na vařené nudli.Dostal jsem koblihu,tak jsou to
  dobří lidé a budou je volit.Myšlení českého voliče.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nojo...když ovšem Babiš Veliký I. teď všude hlásá jájájá jsem "udělal" přebytek rozpočtu, jaký tu 20 let nebyl. Kdo by odolal, že ?

   Smazat
 8. Fenomén protestního hnutí sice nevytvořilo Rusko, ale velmi aktivně ho podporuje.
  Rusko nepotřebuje mít vedle sebe silného partnera, je to pro RF nevýhodné.
  Kdyby EU byla více roztříštěná, sankce by tak lehce neprošly, izolace Ruska by nebyla tak hluboká a dlouhodobá atd.
  Nebo si snad někdo myslí opak ? Věříte tomu, že Rusko chce mít vedle sebe jednotnou a silnou EU, která bude tahat za jeden provaz ? Věříte někdo, že taková silná jednotná Evropa je pro Rusko plus ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Odpovězte si sám, jaká Lybie bxyla pro EU lepší soused - ta stabilní, fungující Kaddáfího, nebo ta současná chaotická, humanitárně rozbombardovaná?

   Smazat
  2. Anonymní4. ledna 2017 10:38
   Rusko řeší jeho problémy, my zase svoje. Někde můžeme být ve shodě, jinde v neshodě. Takže neřešme co se líbí, nebo nelíbí Rusku, ale řešme co je, nebo není výhodné pro nás. Současné směřování EU, pro občany EU výhodné není. Je třeba proti tomu protestovat a bránit se tomu. Nějaké pindy, že tomu Rusové tleskají, by měli vzít na vědomí hlavně nevolení vládci EU. A to nikoliv vytvářením ministerstev pravdy po celé EU, ale reflektováním zájmu občanů a ne jen finančníků a korporací. P.K.

   Smazat
  3. 1216 ale ,my se přece bavíme o Rusku a jeho snaze rozvrátit a znejistit Evropu / EU.
   Až bude článek o Libii, tak prosím.

   Smazat
  4. Anonymní4. ledna 2017 10:38
   „Věříte tomu, že Rusko chce mít vedle sebe jednotnou a silnou EU, která bude tahat za jeden provaz ?“
   Podle Vašich teorií to vypadá, že hlavní ruský agent je Juncker. P.K.

   Smazat
  5. 1318
   Nevím jak vy, ale já chci žít v stabilní a silné společnosti, se kterou nikdo jen tak nehne.
   To je EU. Žádné jiné schéma nevidím.
   Když Rusko silně podporuje rozvrat EU , tak to jde proti nám. Jsme malá země a první , co by se stalo - tak by nás převálcoval nějaký silnější soused.
   V minulosti se to stalo už mnohokrát.
   Takto v dnešní konstelaci alespon spolurozhodujeme o dění okolo a u nás s docela vysokou kartou. Patříme do společenství (EU), které patří k ekonomicky nejsilnějším na světě.
   Jediná chyba je nejednotnost - a to právě Rusové zcela logicky využívají.
   Je potřeba proti nejednotě něco udělat a nenechat si kafrat do našich záležitostí zvenku - například i tím, že Rusko chytře využívá i některé naše politiky ke svým cílům.
   To je potřeba odhalit, otevřít lidem oči aby při příštích volbách s takovými politiky vymetli.

   Pokud budete někdo odpovídat, vynechte prosím zbytečné nadávky, raději konkrétně polemizujte s mým názorem.

   Smazat
  6. Anonymní4. ledna 2017 13:29
   Pokud chcete žít ve stabilní společnosti, měl byste být silně znepokojen vývojem v EU. Ke stabilitě rozhodně nesměřuje. Dochází k rozvratu států v EU o čemž samozřejmě spolurozhodujeme. Nechci být v takové EU.
   Ještě k té ekonomické síle musím říct, že se nepromítá odpovídajícím způsobem do naší kupní síly. Jinými slovy, pracujeme na jiné. Takže opět, nechci být v takové EU.
   Ještě na závěr, mi prosím poraďte, s kterými stranami mám při volbách vymést. P.K.

   Smazat
 9. Rusko řeší jeho problémy, my zase svoje. NIKOLIFF !!! Rusko řeší svoje problémy, my zase naše. sck

  OdpovědětSmazat
 10. Volby? Koho prosím lze dnes volit, aby se člověk nepošpinil? Copak dnes půjde nějaký slušný a poctivý člověk do politiky? Volby dnes mají stejnou cenu jako za tzv. "socíku". Vždycky volíte v konečném důsledku jednu a tutéž stranu - oligarchů a ta dodá pak jednu a tutéž vládu, byť maskovanou "programem". Hlavní program strany je na vážkách rozhodovat míru, kterou která kategorie občanů bude korumpována a úkolem vlády je vysvětlit občanům, komu musí vděčit třeba za přidaných 45 Kč (důchodci) nebo 9 tisíc (poslanci). Úkolem strany je vyždímat z lidí co nejvíce, úkolem vlády je vrátit okradeným právě tolik, aby drželi hubu a krok. A zatím se to oligarchokracii velice dobře daří, třeba, až z těch ždímaných bude kanónenfutr a budou hnít v masových hrobech, tak se zbylí začnou zlobit a bude jim dovoleno si dupnout.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.