Reklama

pondělí 23. ledna 2017

O podřadné práci

Zdeněk Hrabica
23. 1. 2017

V minulém týdnu odpověděla předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová rozhlasové moderátorce, že ji maminka při volbě o budoucím povolání doporučila, aby se svobodně rozhodla na jakou dráhu svého života vstoupí. Ale hlavně, aby svou práci dělala vždycky pořádně.
Můj tatínek byl ve svých šestnácti letech pacholkem u sedláka a u kováře v dolnorakouském Hauskirchenu. Maminka jej jednoho večera zavedla na humna, pokřižovala mu na čele a ukázala mu na světýlka selské samoty: „ Jdi a vrať se nám, až dospěješ! A dbej na svou pověst. Jenom práce tě může uživit.“U nás doma, v nejužším rodinném kruhu se považovalo za svaté přikázání, že jenom řemeslo má zlaté dno. Vyučil jsem se soustružníkem v ČKD Stalingrad na pražské Harfě – to mi nebránilo milovat poezii a vejít do blízkosti básníka básníků Vítězslava Nezvala.Psal mi zeleným inkoustem do svých Básní noci, stejně jako Egon Bondy alias Zbyněk Fischer mi psával zeleným inkoustem oslovení: „ Milému soudruhu Zdeňkovi “. Dopisy přicházely z bratislavské Laurinské ulice.

Jenom řemeslo ale nemá zlaté dno.

Zrovna v tuto dobu nového roku 2017 komunikuji pořád častěji s nejrůznějšími lidmi, píšu si s malíři, sochaři, lékaři, básníky, rolníky, zedníky, i s kovářem. Všechny je zvěčnil svým objektivem můj čínský kamarád Cai Zhiyi do fotografického portrétu.

Poprosil jsem nyní jednotlivě každého, aby mi napsal své životní krédo a také, aby mi napsal, co si sám myslí o sobě, co si myslí o své práci.

Jsou to myšlenky do památníku. Psané jinými slovy než jsou slova z novin, z televize nebo z rozhlasu. Ani jednou nikoho z nich nevypadlo slovo o tom, jak si užívají, že to jednou jisté a nezměnitelné je podle nich o něčem jiném. Ocituji jenom jednoho – kováře Petra Fischera – z kovářského rodu.

V sobotu se mnou vedl debatu, že často k jeho sluchu nyní nepříjemně doléhají slova o podřadné práci.

Nejčastěji padají z úst prázdných českých – nejen našich - politiků, kteří si nevidí do úst, padají z úst nic neumějících bytostí, které nás od rána do večera zahlcují prázdnem, beznadějí, nabubřelostí.

Chlubí se svou nevzdělaností. Nečtou, nemají čas, pobíhají s taškami, naplněnými prázdnými papíry.

„Není podřadná práce! Je jenom dobrá a špatná práce“, položil mi do mé hlavy kovář, skoro Lešetinský.

Než kladivem uhodil do rozžhaveného kusu na kovadlině.

Foto Cai Zhiyi archiv autora

15 komentářů :

 1. Jsem "volakosizmetený", že by překlad GOOGLU z čínštiny nebo autor užil neznámou klávesnici?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je zde hlavně jasně vidět snaha poškodit nebo zesměšnit autora i vystavitele. Těžko si na to budeme zvykat, ale za peníze jsou odborníci schopni všeho.

   Smazat
 2. Co??? je snad Silvestra nebo 1.duben? To už je vrchol co tady David uveřejňuje za shity. To je úroveň.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:18-Vy jste ten hekr? NR opět povýšila!

   Smazat
  2. 22:38-Chlapečku puberťáčku,dej si pořádnou
   facku.Nešetři se,děláš to pro sebe.Potom
   začni používat mozek(pokud máš) a přestaň
   používat oficiální propagandu.Uleví se ti.
   Petr Majevský

   Smazat
  3. 22:26 a 23:08

   Jeden debil větší jak druhý.

   Smazat
  4. Říká ten jevětší! V.J.Horák

   Smazat
 3. Obsah vynikající. Dnešní bezduchá moderna nás do skromné minulosti začne tlačit. Obrázky zajímavé, poučné. Forma textu podivná, což není vůbec podstatné. Děda.

  OdpovědětSmazat
 4. Cenu lidské práce nejlépe zjistíme, když si tuto práci sami zkusíme. Ať už se nám povede, nebo ne, odveďme ji s plným nasazením. A potom, když je dílo hotové začněte přemýšlet, kolik by jste si za ní sami zaplatili, kdyby jste jí dělali na výdělek.
  Nikdy jsem práci netřídil na podřadnou a nepodřadnou. Vždycky jenom na dobře odvedenou a špatně odvedenou. Možná právě proto nesnáším politiky...

  OdpovědětSmazat
 5. Konečně pořádně Napsanej šlánek !!!!!
  Nazdar !
  UFOun

  OdpovědětSmazat
 6. najťažším povolaním je práca upratovačky, nikdy neuvidí zavŕšenie svojho diela, ak si myslíte že nie je to tak, pustite sa do upratovania a robte to dennodenne aspoň hodinu - a poriadne, inak vás vyhodia na ulicu a vezmú aj tú naničhodnú plácu, a veru prestanete nimi pohŕdať

  OdpovědětSmazat
 7. Myšlenka dobrá, forma hrozná, pochybuji, že to tak napsal Hrabica. Může autor vysvětlit příčinu té formy ?

  OdpovědětSmazat
 8. Podřadná práce? Podřadní lidé? Podřadná rodina? Nemáš modrou krev, tak se necpi na výslunní - třeba přes ČT. Tak to a mnoho dalších otázek zůstává nezodpovězeno těmi, co se nyní před volbami nejvíce ohání slovem sociální a demokracie. Aby po volbách po těch heslech neštěk v parlamentě nikdo. Tak se mi zdá, že snad podřadnými jsou především ti, kteří se nám nadřazují. Myslím, že to Havlíček někdy před 150 roky tak nějak napsal - aristokratem proti těm stojícím níže a demokrat proti těm, co se nadřazují.

  OdpovědětSmazat
 9. Já to vidím takto: práce v podmínkách panství kapitálu je prací odcizenou, a to jak ve svém produktu, tak v samotné činnosti. Dělník, který produkuje materiální život společnosti je tak současně tvůrcem svého odcizení od společnosti. Práce degraduje svého vykonavatele, i když může někdy mít svým obsahem tvůrčí charakter, což je však obvykle v podmínkách montážních linek zcela vyloučeno. T

  OdpovědětSmazat
 10. No vida, text je již čitelný. Tak trochu reality. Manuální práce je buď koníček(ta dobrá práce) nebo poslední příležitost k obživě(ta špatná). Důležité je "co za ni". Ideální je vysedět si přes týden v několika správních radách víkendovou práci na chalupě(zadarmo). Článek je jak z minulého století pro pár idealistů, jako jsem i já.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.