Reklama

.

.

pátek 20. ledna 2017

O volitelné straně v "Nové republice"


Radim Valenčík    
20.1.2017 
RadimValenčíkPíše

Poprvé jsem měl možnost představit téměř hotovou verzi naší monografie, která letos nese název "Ekonomický základ odvětví produktivních služeb a zahájení komplexních reforem", na diskusi, kterou uspořádal klub "Nová republika" 17. ledna s názvem "Zásady programu strany, která chce uspět ve volbách".
Odkaz na plný text monografie je zde: http://radimvalencik.pise.cz/4161-r2017-046-m-monografie-cely-text-ke-stazeni.htmlDiskuse se zúčastnilo asi 30 lidí. Název diskuse vycházel z 12 bodů formulovaných hned na začátku monografie (s. 7-8).

Diskuse byla poměrně bouřlivá. Pokud bych ji měl hodnotit ze svého hlediska, hlavní osou střetu byly nikoli rozdílené pohledy na realitu, ale míra optimismu (naivity?) na jedné straně a pesimismu (realismu?) na straně druhé. Mezi kterými byl i Ivan David.

Hlavními odlišně hodnocenými byly hlavně tyto body:
1. Do jaké míry jsou lidé ochotni se angažovat ve prospěch nápravy současného stavu věcí?

2. Do jaké míry jsou manipulovatelní mediálním mainstreamem a jakou roli z tohoto hlediska mohou sehrát alternativní média?

3. Jaká je možnost, že se objeví volitelný politický subjekt?

Ke třetí otázce se vyjádřím podrobněji, protože ji z hlediska poznatků, které jsem si z diskuse odnesl, považuji za nejdůležitější. V návaznosti na 12 zmíněných tezí jsem zdůraznil, že nelze volit žádnou politickou stranu, která by chtěla sloužit jako fíkový list krytí lumpáren pocházejících z toho typu moci, který je na nějakou dobu poražen a odstaven. Voliči by ji měli ztrestat. Jinak se nám zlo zase vrátí.


Proto máme plné právo od každé politické strany důrazné požadovat:


1. Aby ve svém programu popsala, jak vidí příčiny současných problémů (a podle toho, aby mohl volič posoudit, zda slouží či neslouží jako fíkový list krytí zla, se kterým jsme se měli příležitost setkat).

2. Aby se distancovala od politiky použití dvojího metru uplatňované na jakékoli úrovni a v kterékoli oblasti.

Jinak je prostě nevolitelná.


Otázka pak je, zda se před letošními podzimními volbami představí nějaká politická strana jako volitelná. Může to být i strana dnes méně významná, když však pochopí programovou krizi stávajících stran, může na sebe stáhnout velkou část voličů. Času je stále ještě hodně.

Zatím ovšem politické strany dělají spíše vše pro to, aby svou nevolitelnost ještě více vytroubili. Tak třeba:

"Sociální demokraté vyjednávají o pomoci s kampaní s experty z nejužšího týmu prezidentské kandidátky Hillary Clintonové. Chtějí od nich rady, o čem a jak mluvit, čím si získat přízeň voličů. Redakci Aktuálně.cz to prozradilo několik zdrojů z ČSSD, ve středu večer jednání potvrdil i volební manažer strany Jan Birke."

11 komentářů :

 1. Oni si nechavaji radit od Hillari a hilariovcu?
  No to by se jeden poblil

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. SPD Tomio Okamura podporuje Donalda Trumpa a já podporuji a volím SPD Tomio Okamura :)

   Vymazat
  2. Pane Valenciku a Okamura na nwo vás vyzývají k diskuzi v clankku konec Obamy..Prý se nemáte schovávat a vylézt

   Vymazat
 2. Díky za odkaz na tu monografii!
  A o té soc.-dem. již snad jen s pietou. Do mrtvol se nekope, ani těch politických. Nechť odpočívají ...
  Tady jde totiž o víc, než jen o jednu - kdysi i nadějnou - partaj, které se zmocnili ti, co víc upřednostňují svůj sladký život u koryt než zájem lidu obecného.
  Jde o budoucnost převážné většiny lidí této republiky, kteří nejsou a nebudou "ve vatě". Nemají totiž pajšl na to, aby se chovali tak, jako mnozí místní bakali, kocábi, tykači aj. darebáci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zatím mají ještě 15%, tak to na nějaká ty koryta hodí. Na některé se holt už nedostane. A jestli to půjde ještě níž, jakože by jít mělo při té jejich imigrační vstřícnosti, pak teprve bude následovat rozpad se zadostiučiněním pro bývalé skalní voliče a zároveň i voliče M.Z. současně.

   Vymazat
 3. SPD Tomio Okamura podporuje Donalda Trumpa a já podporuji a volím SPD Tomio Okamura :)

  OdpovědětVymazat
 4. Už 2 krát jsem na stránkách NR zdůrazňoval, že stávající strany většinou nejsou schopny se vyprofilovat jako organizace rozhodnuté současnou společnost z toho hospodářského a společenského sajrajtu postupně vytáhnout. Podle mne musí vzniknout nová strana, především z osobností, které jsou aktivní kolem Nové Republiky. Bohužel asi mezi nimi není ani pár odvážných, kteří by se zvedli a jasně řekli: "Jdeme do toho a lidi pojďte za námi"! Proč to tak je, to je záhada. Je za tím neschopnost sladit názory, či boj o pozice, nebo chybí chuť obětovat část svého života práci pro společnost? Bohužel času už není nazbyt, volby jsou za dveřmi. A pokud se nepodaří udělat radikální změnu v letošních volbách, bude vše definitivně ztraceno, protože hochštapleři z EU a jejich slouhové z naší vlády a parlamentu už mají našlápnuto k vítězství. Jediná šance je v tom, radikálně je odříznout od moci!!! J.A. Slyšel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:26 Po vzniku strany, která by usilovala o podstatní změny a dekolonizaci našeho státu není zatím mezi většinou občanů poptávka. Zatím jim ke "štěstí" postačí sliby, párky a koblihy ... Zřejmě musí být ještě hůře.

   Vymazat
  2. Anonymní20. ledna 2017 19:26
   „Podle mne musí vzniknout nová strana, především z osobností, které jsou aktivní kolem Nové Republiky. Bohužel asi mezi nimi není ani pár odvážných, kteří by se zvedli a jasně řekli: "Jdeme do toho a lidi pojďte za námi"!“
   Nejspíš máte pravdu a nejspíš to takto vidí i více návštěvníků NR. Neměli by se tvůrci NR, k tomu nějakým článkem vyjádřit? SPD bude po volbách potřebovat někoho do koalice:-) P.K.

   Vymazat
 5. Právo sice máme,ale možnosti už ne.Ty nám ti
  kriplové zákonem sebrali.Jak kdysi prohlásil
  Klaus st."Ulice do toho nemá co mluvit".A pak
  protlačil zákon o neodvolatelnosti poslanců.
  Hamáček to ovšem zapře,mohli by odvolat jeho.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 6. Změna může přijít jen zvenčí. Lépe je počítat s tím, že daný stav je napořád a učit se německy. Lidé si si naše poměry zaslouží. Kradli jim fabriky za bílého dne a oni jásali a nadávali na ty, kteří jim ty fabriky dali. Je iluzorní věřit komukoliv, že zajistí změnu, když nezorganizoval aspoň tu nejmenší stávku, protože je to zakázané a je nebezpečí, že oni sami by mohli utrpět osobní újmu.

  OdpovědětVymazat