Reklama

.

.

úterý 17. ledna 2017

Pohádka o hypotéční Karkulce a nenažraném Vlkovi-Banksterovi

Václav Umlauf
17. 1. 2017  E-republika

Jména se vám zdají divná, a také jsou. Je to pohádka pro dospělé, ale má špatný konec, takže je vhodná i pro děti. Milé děti,
dnes si řekneme hezkou pohádku pro dospělé, kterou ukazuje tento večerníček ve stylu horroru.


Na začátek je dobré, abyste znaly všechny základní příšery, které se budou vxtomto příběhu vyskytovat. Většina dospělých je totiž vůbec nezná. Proto také vxživotě mnozí dospělí jednají tak hloupě, že se jim normální děti se znalostí této pohádky dost diví.Jména se vám zdají divná, a také jsou. Je to pohádka pro dospělé, ale má špatný konec, takže je vhodná i pro děti.

 

Tak začneme


Byla nebyla jednou jedna Karkulka, kterou poslala hodná maminka s perem axobčankou do banky, aby si vzala hypotéku na domeček podle amerického klasického modelu celoživotních půjček na domeček zvaného Prime Mortgage. Karkulka se chtěla stát majitelkou domečku, ale hned si jej nemohla koupit za své ušetřené peníze. Proto šla za majiteli banky, aby jí dali půjčku na její budoucí domeček. Takže první setkání Karkulky s Bankovním vlkem vypadalo následovně.


Bankovní vlk Karkulku slušně pozdravil a zeptal se jí, kam má finančně namířeno. Ale milá Karkulka nevěděla, co má vlk za lubem. On totiž seděl na ohromné hromadě peněz, kterou dostal zadarmo od Greenspanova FEDu za směšný úrok jedno procenta. Ten Greenspan je Bankovní supervlk, proto patří do jiné pohádky. Takže náš milý vlk ty peníze mohl dát Karkulce skoro bezúročně. Ale milé děti, to Bankovní vlk nikdy nedělá. On je tak nenažraný, že se vůbec nebudete divit, jak dopadl, to jen hloupí dospělí se diví jako diví.

Takže vlk dal Karkulce podepsat půjčku zvanou Prime Mortgage a ona vyrazila do lesa za babičkou, aby jí tu novinu pověděla. Vlk se zamyslel a řekl si: Když mám tolik peněz od Fedového vlka a úplně zadarmo, proč bych na tom nezbohatl? Vždyť se podívejte, jak mi ta hloupá Karkulka podepsala, že mi bude splácet 20 let půjčku na 5 procent. A já teď mám její lístek s podpisem, který má hodnotu jejího domečku. Takže vezmu tento papírek a udělám z něj dluhopis, na který si půjčím u Velkých Bankovních vlků další peníze.


Milá Karkulka cupitá lesem za babičkou s tím, že jí řekne o budoucím domečku. Jenže neví, že vlk mezitím prodal dluh na její domeček a že na něj inkasoval 10x větší bankovní peníze, které hned formou úvěru prodal dalším Karkulkám na jejich domečky. A to také udělal, takže než Karkulka přišla k babičce, Bankovní vlk už na její půjčce vydělal asi stokrát tolik. Ale Karkulce to bylo jedno a protože to byla hodná holčička, chtěla i vlkovi něco nechat.

Jenže vlk byl kapitálně nenažraný a než Karkulka doopravdy došla k babičce, tak udělal další krok. Velcí Bankovní vlci pochválili malého vlka za to, jak byl šikovný a kolik papírků na budoucí domečky prodal. A Karkulka byla také šťastná, protože věděla, že cena jejího budoucího domečku bude pořád růst, jako tomu bylo v kapitalistické americké pohádce vždy. Velcí vlci mezitím skoupili od Bankovního vlka všechny jeho půjčky Karkulkám, hezky mu za ně zaplatili a pak je dali do jedné velké krabice.


Jak vidíte, Karkulky teď neplatí původnímu Vlkovi, ale jednomu velikému Bankovnímu vlkovi. Platí pořád stejné splátky, takže je jim to jedno. Doupě Vlka-Bankstera je na Wall Street, což je hlavní sídlo smečky Bankovních vlků. Vlk vlastně mohl být spokojený, protože Karkulky mu platí jako divé a docela rády, protože měly ty domečky, jejichž cena stále stoupala.

Jenže Velcí Bankovní vlci v hlavním doupěti byli ještě mnohem nenažranější než obyčejný nenažraný Bankovní vlk, který prodal předraženou půjčku Karkulce. Tito vlci zvaní Banksteři vzali krabici s dluhy Karkulek a převázali tuto krabici mašličkou. Pak mávnutím kouzelné hůlky zvané Finanční deriváty udělali z této krabice tři začarované krabičky zvané Collateralized Debt Obligation (CBO). Vlci-Banksteři rozdělili dluhy všech Karkulek do tří skupin podle rizika, které dluhy obsahovaly.


A protože Vlci-Banksteři byli nenažraní přímo bankstersky, tak začali prodávat hloupým dospělákům tyto krabičky za docela vysokou cenu. Který hlupák si tuto začarovanou krabičku koupil, ten na ni začal vydělávat podle příslušného úroku. Vy se milé děti můžete ptát, proč ti hloupí dospělí ty krabičky kupovali za veliké peníze, když nevěděli, co v nich doopravdy je. I na to Vlci-Banksteři mysleli a řekli svým kamarádům, aby na krabičky dali takové růžové mašličky, aby to celé hezky vypadalo. Tito Lži-vlci jmenují Ratingové Agentury a dávají razítka na cokoliv, takže orazítkovali i ty prázdné krabičky. Prázdné krabičky dostaly mašličky a razítka a celé to vypadalo takto hezky.


Milé děti a teď už je jasné, jak to běželo dále. Vlci-Banksteři dostali za prázdné krabičky ohromné sumy peněz. A tak svolali všechny Bankovní vlky v polesí, aby sehnali už nejen Karkulky, které chtěly domeček za původní cenu, ale také všechny jezevce, králíčky a zajíce, kteří vlastně ani domeček nepotřebovali, nebo si domeček hned nemohli dovolit zaplatit. A tito jezevci, králíci a zajíci dostali domečky o hodně laciněji protože Vlci-Banksteři potřebovali, aby stále více běžel jejich obchod s prázdnými krabičkami.

Takže jezevci, králíci a zajíci dostali mnohem výhodnější půjčky na jejich domeček. Tyto půjčky dostaly jméno Sub-prime Mortgage. Jenže milé děti, oni ti jezevci, králíci a zajíci vlastně ani o žádné domečky nestáli. Ale proč si jej nevzít, když nás to skoro nic nestojí. Ale splácet jako hypotéční Karkulka nemohli, a vlastně ani nechtěli. V ten moment jejich domy propadly jako zástava Vlkům-Banksterům. A ti domeček hned zase prodali v omašličkovém balení Sub-prime Mortgage, takže se nic nestalo. Vlastně jen vyměnili jeden papírek s dluhem za druhý, což se jmenuje Credit Default Swaps.

Jenže prázdné domy narůstaly a přišla katastrofa zvaná Frozen Credit Markets. Nikdo o ně neměl zájem a začala klesat jejich cena, což bylo děsné hlavně pro normální hypotéční Karkulky. Jen se podívejte, co se stalo s cenou jejich domečku spláceného v původní formě Prime Mortgage.Pak bylo lepší se z domečku vystěhovat, vrátit jej bance, koupit si přívěs za auto nebo nějaký malý byt v paneláku. Karkulky by totiž celý život splácely domeček v modelu původní Prime Mortgage. Ale přitom už dobře věděly, že jejich domeček tu cenu nemá a už nikdy mít nebude. Takže bylo lepší se z domečku vystěhovat, oželet celou již splacenou sumu a celý dům vrátit bance. A to také hypotéční Karkulky masově udělaly. A ten moment ztratily všechny ty omašličkované krabice jakoukoliv cenu. Stal se z nich toaletní papír, který jak víte slouží k jiným věcem, než k bankovním operacím. A domy byly prázdné, nikdo je nechtěl, a ty půjčky Karkulek byly k ničemu, protože je už také nikdo nechtěl. Všechny hypotéční Karkulky plakaly, protože byly bez domečků a také bez peněz.


Vlci-Banksteři vyrobili mávnutím čarovného proutku tyto začarované domy-ruiny a lidem vzali jejich celoživotní úspory a proměnili je také v ruiny. Ruina děti je, když rozkopete cizímu klukovi nebo holčičce na pískovišti jejich pracně postavený hrad. Jak dobře víte, jednak se to nesmí, a jednak za to dostanete na zadek. Vlci-Banksteři rozkopali lidem jejich domečky a celoživotní úspory, ale nikdo z nich na zadek nedostal. Proto je to celé pohádka pro dospělé, ale oni ji neradi slyší. Tak jsem vám ji celou vypověděl, aby jste se mohly naplno divit jejich nebetyčné hlouposti.

- - -

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!


Související články:

19 komentářů :

 1. Ale potom toho vlka odchytili, milé děti, a pan myslivec mu rozpáral nenažraný břicho, zaživa ho vykuchal, do břicha mu potom nandal kamení, zašil mu ho, vlka hodil do studny, a vlk se utopil. A pak se to dozvědělo více myslivců, a ti se hned vydali na lov těch vlků, a všechny je pochytali, protože vlci jsou konec konců ve své nenažranosti blbí jak patník, a všechno sázejí jen na lidskou hloupost, a bezbrannost, a taky, že lidé chtěli důstojně bydlet, když jim to zaručuje Ústava toho prolhaného a prošustrovaného státu. Jinak si mohli koupit rovnou ten přívěs a žít v přívěsu, protože na bájném západě bydlí v přívěsech spousta rodin. A vlci by nevydělali, ani stavitelé těch předražených kotců by nevydělali.No ale vše se napravilo, protože všichni vlci byli odchyceni, a dopadli stejně jako první vlk. A když viděla vlčí šťěňata, jak dopadli jejich nenažraní otcové a matky, vzala si z toho příklad, a rozhodla se, že oni lidi okrádat nebudou. A ještě jeden hrdina milé děti - jmenoval se Otesánek, a ten byl tak nenažraný, že sežral svého otce, matku, sousedku s nůší a dokonce i sedláka s koňmi.No a na tohoto Otesánka nenažraného stačila nakonec jedna stará babka s motyčkou. Motyčkou mu rozkopala nenažrané břicho, a z toho vyskočili otec s matkou, sousedka s nůší, i sedlák s koňmi. Tak se na nenažrance musí, milé děti. Zaměřit se na jejich nenažraná břicha, vzít motyky a krumpáče, a ani jednoho z nich nelitovat. Rozkopat ta nenažraná břicha, a nandat jim do nich kamení, a pak samozřejmě utopit. Já vím, je to strašné a drastické, ale když tihle živočichové nemají s nikým slitování, ani my ho nemůžeme mít, a musíme s nimi zatočit tvrdě. Ani jeden nesmí přežít, protože by opět zrekrutoval nenažranou bandu, a všechno by bylo zase znova od začátku, jako se to zrovna tady u nás stalo. Tak si to milé děti pamatujte. Nás už žravé potvory poznamenaly, a zničily nám život, ale vy si ho zničit nenechte. Vždycky si vzpomeňte na nás, jak jsme věřili, jak jsme naletěli, a jak jsme dopadli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, pohádka v článku je neúplná, zasloužila si být dovyprávěna, protože každá pohádka má mít dobrý konec, aby se děti nebály a věděli, jak se vlkům postavit, až vyrostou.

   Vymazat
  2. Ale to je rasismus myslivců a to se nesmí.....

   Vymazat
  3. 19:52 folkloristické podání kapitalistické americké pohádky,kde doupě vlků je na Wall Street v podání p.Umlaufa jak vidno vás oslovilo a insirovalo.Pravda,v dnešni době,kdy se staré pořàdky chtějí měnit za nové,aby se opět nenaletělo vlkům z WellStreet,tak by mohl p.Umlauf nám vyprávět nějakou bajku z Východu. Třeba tu nejnovější o kouzelnících a vlcích v Kremlu jak se prodá,né chaloupka,ale stàtni společnost Rostněft.Tam už vlci netroškaří..

   Vymazat
  4. Šoupání majetku v Ruské federaci se nás tak nedotýká, jako spekulace na burzách, podvody ratingových agentur, bankovní podvody a hypotéční bubliny. Nežijeme v Rusku, žijeme v ...

   Vymazat
 2. Nikdy nebude dost bytu a nikdy nebude dost domu a proto cenna nemovitosti jde stale nahoru - POKUD ! SE vam do sousedstvi nenastehuji lidizrouti ! - Potom je opravdu konec s vasi investici.

  Krome toho vy musite nekde bydlet a zit a kdyz se neplanujete stehovat kazde 3 roky, tak za 30 let bydleni ve vasem dome nekde v Praze ci Brne, na tom vydelate...

  Inflace, ktera jde rocne nahoru vam take pomaha.
  Nemovitosti jsou dobry investment, pokud mate stabilni zivotni styl.
  V pripade, ze budete investovat v Chanove, tak zaplacete nad videlkem...

  Zde vsak bylo taktne zamlceno , ze propagovana integrace nezadoucich + kriminalita ve vasem okoli snizi hodnotu vasi investice i o 90 %, coz je dobre pro nektere koumaky.

  Proto vedeni vaseho mesta a policie jsou dulezitymi clanky vasi prosperity.
  Mate-li tam vsak hlupaky, (vitace) jako napr. v Brne, tak vam to ublizi...

  Mortage (zplatka pujcky), kdyz je ukotvena a stale stejna tak se vam ulevi za 5 let. Pojisteni vsak jde nahoru kazdy rok, stejne jako dane - proto musite byt politicky cinni a drzet je dolu.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 3. Víte, co je smutné? Že si spousta lidí stále myslí, že to jsou jen pohádky a nevěří tomu. Jako malá děcka, dokud si na tu horkou plotnu nesáhnou, neuvěří, že se spálí. Q.

  OdpovědětVymazat
 4. Taky je dobrá pohádka o tom, jak sebekritická je ČT: když si prohlédnete jejich reakci na kritiku pořadu o amerických volbách, je jasné, že oni vůbec nechápou, že se charakteristika při té příležitosti zveřejněná netýká jen jednoho pořadu ale celého vysílání, můžete si číst jejich pohádku zde: http://www.info.cz/cesko/zpravodajstvi-ct-odmita-ze-by-manipulovalo-vysilani-o-americkych-volbach-3061.html

  OdpovědětVymazat
 5. Ve vedení čt zejména ve zpravodajství Mrzena,Šamal a spol.jsou takoví sebestřední idioti,kteří jsou opojeni jistotou,že je nikdo do voleb nevyhodí.
  Nemají strach,že jim někdo za rohu rozbije hubu,proto jednají tak jak jednají,ale všechno má svůj čas.

  OdpovědětVymazat
 6. Aby Vlk Bankster mohl loupit, potřeboval k tomu řídit i vládu. Hloupým Karkulkám slíbil jistoty, prosperitu a těm nejpitomnějším řekl, že to myslí upřímně a začal jim dělat dluhy, které se nemusí splácet.
  A protože exekutor Karkulky vyhnal na ulici, tak se přestaly rozmnožovat a vymřely a pohádce o pitomé Karkulce je konec.

  OdpovědětVymazat
 7. Ja to vidim jinak. A slysim taky.
  Z USA slysime jeceni o antirasismu. Pritom od sameho zacatku je USA snad nejvic rasisticka zeme a stat s diskriminacnim system.
  Snad jeden priklad postaci .Bohaci neplati zadny dane, nebo jen velmi malo. /v pomeru s jejich zisky/. Kazdej american pak zaplati neumerne moc na danich z platu a dale na danich z benzinu,vody, elektriny a zbozi , kde vlada bohacu vzdycka nasadi velky dane na zisk.
  Vladnouci elitni trida pak zije oddelene , hlidana tisici tezkoodenci .
  Obycejnej American pak chodi s praporkem kolem a pokrikuje mame nejlepsiho presidenta na svete a nesmime uz nikdy diskriminovat a jeden se podivuje...Jak to v tom svete chodi...
  Lincoln pred volbami chodil a prohlasoval , cernosi me nezajimaji ani trochu. Nemam zadnej problem s nima.Pred volbami !!
  Zakladaji clen revolucionar Washington si po revoluci poridil temer monopolni vyrobu whisky...
  Podvody vudcu revoluce samozrejma zadnej historik nevidi , ani se neodvazi , mozna o tom priste...

  OdpovědětVymazat
 8. Vlci v přírodě si plní jen žaludek. Když je žaludek plný, vlci neloví, spí nebo si hrají se štěňaty. Bankovní konto lidí však není nikdy plné a trezorů na zlato si lze pořídit "neúrekom". Proto lidští vlci, aniž by se omluvili skutečným vlkům za pokrytecké zneužití jména, jsou nenažraní. Jsou prvními tvory, kteří nemají přirozenou brzdu, pohlcují vše, kde vidí nějaký svůj zisk. Asi jako černé díry. Takoví mutanti jsou za takových podmínek pro okolí smrtonosní.
  Třeba změnit podmínky, aby bankovní účty a osobní majetky ztratily svoji váhu, svoji moc. Podstatou není jejich zastropování, ale vytlačení na okraj jinými prvky a vztahy, na nichž bude společnost postavena.
  KR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. KR- jako vždy přesné, někdy zkuste nastínit jak na ně.

   Vymazat
  2. Zrejme po okupaci Polska, ktera probiha , prislo ted na radu Norsko , Obama zrejme rozkazal invazi a okupaci cele Evropy a zrejme prichod Trumpa realizaci planu , jen urychlil..
   Co vsechno asi meli v planu s Hillary ??

   Vymazat
  3. Ve srovnani s nekterymi lidmi jsou vlci prilis civilizovana zvirata. Pozoruhodna je struktura jejich smecky , jejich instinkty atd...stoji jiste za pozornost.
   Cim dal tim vice bestii, by se melo od zvirat v prirode ucit a napodobovat je. Ale na to jim chybi inteligence a vysoky stupen civilizace zvirat v prirode...

   Vymazat
 9. Já myslím,že pohádka o akciovém trhu,bude ještě čtenější.To jsou ty výhody kapitalismu,najít co nejvíc karkulek.Pak by měla přijít ještě pohádka o státních dluhopisech,to je taky,ale velmi nenažraný drak.

  OdpovědětVymazat
 10. Pohádka je zajímavá, ale článek odhaluje zásadní nepochopení dluhopisové nekryté ekonomiky money FIAT. I banka musí být zisková! Je to přece a.s. a tak jak popisuje pohádka, tak v podstatě funguje celá současná ekonomika a i Singer s ČNB ! Jen místo doměčku a hypotéky si dosaď pohádku o kurzu CZK a inflaci/deflaci....:-ú

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale ano, on to popisuje dobře.Celý mechanizmus podvodu a obohacování se bank (jejich majitelů). To, co porvádí Singer je "čínizace Česka" - podhodnocená měna, která ve výsledku "prý" znamená vyšší zaměstnanost. Na úkor reálné životní úrovně pracujících a zaměstnaných, snižování úspor, omezení dovozu moderních technologií ... atd.atd.

   Vymazat