Reklama

úterý 24. ledna 2017

Polské ministerstvo zahraničí opublikovalo dokument o přechodu k proruské politice

24. 1. 2017     zdroj
Polská agentura Polish Press Agence informovala že Ministerstvo zahraničních věcí Polska odtajnilo dokument z roku 2008 "Teze k politice Polska vůči Rusku a Ukrajině", který kriticky hodnotí protiruský kurs politiky země. Přístup k dokumentu, podepsanému 4.března 2008 vedoucím odboru pro východní politiku ministerstva zahraniční Jaroslavem Bratkiewiczem, měly čtyři osoby, včetně ministra zahraničí Radoslawa Sikorského. Je v něm uvedeno, že ačkoli Rusko usiluje o "status velké mocnosti", je daleko od svých bývalých "imperiálních ambicí".


Moskva je důležitý spojenec pro země Západu, zejména pro západní Evropu v boji proti islámskému radikalismu a terorismu. Kromě toho je Rusko "velkou zásobárnou zdrojů, jež mohou významně ekonomicky podpořit západní svět".

Chápání Ruska jako "věčného nepřítele Polska" pramení z ne příliš důkladných analýz a hodnocení problému. "Živý dialog s Ruskem má pro Polsko velkou politickou hodnotu", je uvedeno v analýze odboru MZV Polska. Varšava by se měla stát hlavním "znalcem a interpretem" Ruska v západním světě, uzavírá autor.

Co se týká Ukrajiny, ta reformuje se podle modelu, který je vzdálená od polského a středoevropského, "zachovává si postsovětské rysy". "Je třeba brát vážně, že v dlouhodobém horizontu nemusí Ukrajina získat členství v Evropské unii", je uvedeno v dokumentu.

Úřadující ministr zahraničí Polska Witold Waszczykowski tento dokument vyhodnotil negativně. Podle něj to byl "začátek odklonu od proukrajinské politiky ve prospěch politiky proruské". Kromě toho mohlo být pozitivní hodnocení Ruska určitým nástrojem a fintou vůči Západu, aby se zlepšila reputace Polska.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

27 komentářů :

 1. Smutným údělem Polska bylo a je hrát užitečné idioty anglosasům. Je mi slovanských polských bratří líto.

  OdpovědětSmazat
 2. pomaly sa začnú západní politici meniť svoju rétoriku, a prospechárski Poliaci budú medzi prvými obracačmi kabátov.
  Ten kolos menom Rusko sa však už obrátil smerom na východ, tam je budúcnosť. A kvôli takému malému prívesku Ázie, ako je Európa, sa naspäť otáčať nebude. Môžu to však skúsiť s riťolezectvom, v tom majú poľskí politici značné skúsenosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:21 nevěřte na převlékače,historická zkušenost je k nezaplacení.To jen u nás se nechce věřit faktu,ruský vliv a přitomnost v Evropě = spojence rozhádat,rozdělit k dosažení geopoltického cíle.Zatim se to nevede,tak ten kolos jménem Rusko se obrátil směrem na východ.Na rozdíl od nás tam mají rozum.Pro jistotu Čína k hranicím s RF,i když jsou momentálně přàtelé,přisunula balistické rakety.

   Smazat
 3. Škoda, že v Polsku nejsou u politické moci rozumnější lidé, ostatně to platí i na nás, s vyjímkou prezidenta republiky.
  Morave

  OdpovědětSmazat
 4. Mé tělo polil pot....., ale ne, už zase uznávají podíl J.V.Stalina a nechtějí vrátit Německu bỷvalé Slezsko, které jim na konferenci v Postupimi v r. 1945 vybojoval a pro Poláky získal.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Málokdy potkávám na diskusi takového blba,kolego, východní část Polska si ten Stalin přivlastnil.

   Smazat
  2. 20.07 Viděl jste někdy mapu EVROPY z doby PŘED První světovou válkou? Asi ne, že... Stalin, vyloučený seminarista, se zachoval jako Církev a daná území RESTITUOVAL!

   Smazat
  3. k A 20:07
   Výměna území po 08/1945 byla poválečná výměna, ale pruské Slezsko získané Polskem, byla i v r. 1945 krajina průmyslu, bohatých měst a vyspělé infrastruktury a měla, i nyní má, vyšší hodnotu než býv. Halič za Coursonovou linní.
   Poláci na této výměně území značně vydělali.
   Proto Slezsko Německu asi nevrátí.
   Poláci získali území 70 km od Berlína!
   I kdyby nyní na Ukrajině získali zpět svá původní území, jak uvažovali polští fašisté ještě v roce 1938 s tím, že tak chtěli získat přístup k Černému moři. Stalin jim to pěkně zařídil. Neposkytl to Polákům zadarmo.
   Ale jednal jako představitel velmoci- státu s velkou mocí.A Poláci z toho aktu stále těží! A zřejmě si to i po 70. letech od Postupimi uvědomují.

   Smazat
  4. 1795 - 1918 byli Poláci rozděleni mezi Německou říši,Rakousko-Uhersko a Ruskou říši. Byli to polsky mluvící Poláci na vlastním jinými státy okupovaném území. Neznamená to tedy skoro vůbec,že by jejich území patřilo Rusku. "Stalin ať si tedy trhne".

   Smazat
  5. 20:07 Račte se blbe podívat. kde vlastně žili Poláci v roce 1937 a pak teprve mluvte o tom, co si Stalin "přivlastnil". Obsadil jen území, která náležela od konce 18. století do roku 1920 Rusku:
   https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Poland1937linguistic.jpg

   Smazat
  6. Obsadil i polská území,která v té době okupovalo i Německo a Rakousko-Uhersko,pokud chcete být přesný,.. protože tvrdíte dost nesmysl. Ale jak to bylo v letech 1569 - 1939, kdy Polsko sahalo od Estonsky na severu až bezmála k Černému moři na jihovýchodě? To nemá žádný význam?

   Smazat
  7. Konkrétněji až za Krym.

   Smazat
  8. 21:50 - Fakt je, že když Polsko s Litvou vytvořili perzonální unii pod vedením Jagellovců, byli skutčně evropskou velmocí. Zachránili i Vídeň před Turky.
   Ale to dobytí Moskvy v 16.stol. se jim vymstilo.

   Nakonec Moskva udolala Poláky i Švédy. A Švédi, to byla také velmoc. Na všech hradech v Čechách se za 30tileté války podepsali Švédové (s Finy).

   Tak dlouho se chrabří hoši snažili dobýt svět a Rusko, až si Moskva nakonec ze zbytku Polska a z Finska udělala Velkoknížectví Polské a Velkoknížectví Finské. Autonomní oblasti pod carem.
   PB

   Smazat
  9. Vídeň zachránili Turci,respektive jejich velitel v místě,protože se ji snažil zachránit "kulturně",snažil se ji neponičit. Poláci přišli až příliš pozdě,protože se zdrželi a navíc Turci použili špatnou taktiku proti nim,protože zvolili špatný druh zbraní,respektive jejich nesprávné pořadí v útoku. Logicky si sultán pak vyžádal hlavu tureckého velitele na zlatém tácu,on byl pro tento účel uškrcen spolubojovníky hedvábnou šňůrou. Ale přímo konkrétně Vídeň zachránil především Čech,který vedl její obranu proti požárům,která zahrnovala i vyhledávání a ničení podzemních chodeb pro umístění výbušnin,dolovaných Turky pod hradby Vídně. Proto ,nebyla dobyta.

   Smazat
  10. 21:50 Proč sem pletete nějakou velkopolskou říši? Také nepřipomínám "mikropolsko" v 19.století:
   https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Karte_kongresspolen.png
   Asi jste už jako pravý blb zapoměl, že řeč byla o Stalinovi a východu Polska v době začátku 2.SV. Že vy jste se na tu mapu z roku 1937 ani nepodíval? Tam je jasně vidět, kde byly v té době hranice Polska a kdo na tom území žil.

   Smazat
  11. Nemůžete si vybírat z historie jen nějakou epizodku a zbytek ignorovat,je to minimálně že nefér a maximálně neobjektivní.

   Smazat
  12. 23:58 Také nemůžete mluvit o tom, co "si Stalin přivlastnil" a dokazovat to historií málem od doby kamenné, na kterou neměl žádný vliv. To není nefér ani neobjektivní, to je prostě jen hloupé. Připomínám, že jde o příspěvek v 20:07.

   Smazat
  13. Polaci nic neziskali , ziskal to pro ne Stalin a Ruda armada, s pomoci milionu obeti a Hitlera / a jeho pomocniku ze zapadu/ ktery zatahli komunismus vsude....
   Stalin je stale velmi zajimava ososbnost v dejinach.Jejich vyskyt je myslim manipulace sveta neviditelnymi silami , ktere umistuji klicove osobnosti v pravy cas do klicovych pozic...Skoda ,ze historici nemaji na to aby neco pochopili.
   Stalin byl vzdy kolem stredu vseho deni bolseviku, nenapadny jako seda eminence..Dostaval se dopredu , pres kazdeho. Postupne ovladl samotneho Lenina. Dostaval od nej stale dulezitejsi a klicove funkce !!!
   Teprve , kdyz se Lenin dostal ze Stalinova primeho dosahu , kdyz onemocnel a lecil se, uvedomil si /pozde/ , co vlastne Stalin obsahuje a zacal psat z dalky varovne dopisy.
   Sam se neodvazil Stalina primo odstranit....

   Smazat
  14. 1:25 Doporučuji vám udělat si čas a podívat se na video od někoho, kdo o té době ví rozhodně více, než jen nějaké doměnky:
   https://www.youtube.com/watch?v=jQiW86ToSvE

   Smazat
 5. Meanwhile in Ukraine: Prezident Porošenko vyznamenal Řádem Svobody ostře antisemitského autora Vasilije Kvasnovského. Informoval o tom na svém FB předseda Židovského výboru Ukrajiny Eduard Dolinskij.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak Žid vyznamenal antisemitu? To dokazuje, že zlí vždy nad kořistí naleznou společnou řeč... Nebo jde o držhubné?

   Smazat
  2. Také se divím, vždyť na Ukrajině s přehledem vládnou židobanderovci.
   Skoro bych pochyboval, jestli to byl antisemita. No, já ho neznám, ale oni se židé prý mezi sebou dost perou, a jestli on nebyl jen z jiného tábora...
   PB

   Smazat
  3. Pozor, kontrolní otázka. Jestlipak víte, odkud je toto nadčasové prohlášení a kdo ho podepsal?

   "Naším neochvějným cílem je zničení ukrajinského nacismu a zajištění garancí, aby Ukrajina už nikdy více nebyla schopna porušit mír. Jsme rozhodnuti odzbrojit a rozpustit všeukrajinské ozbrojené síly, dostat pod kontrolu veškerý ukrajinský průmysl, jenž by mohl být zneužit pro vojenskou výrobu. Každý zločinec musí být spravedlivě a rychle potrestán. S povrchu Země musí zmizet nacistické strany, nacistické zákony, organizace a instituce. Je třeba odstranit jakýkoliv nacistický vliv ze společenských institucí, z kulturního a ekonomického života ukrajinského lidu a současně přijmout taková opatření, jež zajistí mír a bezpečí v budoucnosti. Jenom tehdy, když vykořeníme ukrajinský nacismus, bude naděje na důstojnou existenci ukrajinského národa a zároveň na jeho důstojné místo ve společenství národů."

   Smazat
  4. Skvěle 23:56, tak se na to musí. Toto podepsali W. Churchill, F. D. Roosevelt a J. V. Stalin na Krymské konferenci. Tak co Janďourkové?

   Smazat
 6. Přečti si anonyme 20:07 na Vikipedii stať "curssonova linie.
  Anglický lord ji vytyčil již v r 1919 na přáni Dohody.
  Stalin ji v roce 1945 ctil jako budoucí východni hranice Polska a Polákům navíc přidal pruské Slezsko.
  Poláci na poválečném uspořádání vydělali.
  To nesporně.
  A to chtěl gen. PILSUDSKI vymazat Moskvu z mapy a na zdi kremlu psal, že se tam rus!y mluvit nebude.

  OdpovědětSmazat
 7. W. Churchill: "Polsko je hyena Evropy"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Poláci nejsou hyeny, jsou to jenom vyžírkové Evropy.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.