Reklama

.

.

čtvrtek 19. ledna 2017

Putin svým dárkem Dodonovi Kyjevu a Bukurešti jemně naznačil…

19. 1. 2017    zdroj
V epoše změn by měli někteří mluvkové přidržet jazyk na uzdě ... Předpokládá se, že tato narážka trochu zchladí ty nejnezkrotnější hlavy v Kyjevě a Bukurešti ... Moudří lidé se vždy snaží předejít zbytečným konfliktům, proto je někdy lepší udělat narážku na určité akce a okolnosti, než potom rozhrabávat hromadu problémů. Je to zvláště užitečné, pokud máte co do činění s bojovnými nacionalisty a jinými rusofoby a šovinisty.

Právě tak se v těchto dnech zachoval ruský prezident Vladimír Putin. Daroval svému kolegovi, nedávno zvolenému prezidentovi Moldavské republiky Igoru Dodonovi během jeho oficiální návštěvy v Moskvě, mapu Moldavského knížectví z 18. století.

Je možné, že tento skromný dárek umožní trochu snížit hladinu schizofrenie a napětí, které jsou pozorovány v poslední době mezi podunajskými zeměmi. Vždyť vlády Rumunska a Ukrajiny jsou velmi nespokojeny se zvolením Dodona a projevem vůle občanů Moldavska, nepovažují je za správné, čímž se neomaleně vměšují do záležitostí suverénního státu a urážejí jeho obyvatelstvo. Ale vůle lidu musí být respektována, ať se to komu líbí nebo ne.

Předpokládá se, že tato narážka trochu zchladí ty nejnezkrotnější hlavy v Kyjevě a Bukurešti Vždyť pokud necháte událostem volný průběh, určitě se budou chtít věnovat své oblíbené činnosti: řinčet zbraněmi, vyhrožovat vtržením a organizovat hospodářskou blokádu. Je jim koneckonců jedno, zda to mají dělat pouze ve vztahu k Podněstří nebo k tomu přidat i Moldavsko.

Je třeba poznamenat, že mapa opravdu budí pozornost. Součástí Moldavského knížectví tehdy byly:

1. Celý severovýchod současného Rumunska (hrabství Bacau, Botosani, Vaslui, Vrancea, Galati, Neamt, Iasi, východní a jižní části kraje Suceava, s nynějšími 4,2 milionu obyvatel).

2. Část současné Ukrajiny (Černovická oblast a kousek Oděské oblasti, a zejména jižní Besarábie).

Na mapě chybí Podněstří a Oděsa s přilehlým územím. Ale příště bude přece možné Dodonovi darovat i jinou mapu. Kdo ví, jak ve skutečnosti vypadalo Moldavské knížectví v dávných dobách? Starověcí ukři například vyhrabali Černé moře a tento fenomén byl zaznamenán v učebnicích dějepisu. Tak kdo zabrání Moldavanům, aby si mysleli, že jejich stát byl co do velikosti srovnatelný s Byzantskou říší nebo Kyjevskou Rusí?

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

58 komentářů :

 1. To je ale kravina. Nemáte už co psát ??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pravda je, že svět se dělí. Kdo tomu nevěří je hlupák.USA už není USA. Exekutoři a vaše mafie podporovaná ČSSD třeste se , přišel váš čas.Podle posledních průzkumů budete první kdo budete stát první
   u zdi, a nejen vi ale i vaše rodiny. Tolik mnenávisti proti vám nemá v průzkumech obdoby. Osmdesát procent lidí, ktré jste připravili o živobytí zná vaše adresy a je připravena vyrovnat s vámi účty.Nikomu to nepřeju. Exekutorům přeji jejich účty ve Švícarsku. Bůh s Vámi.

   Vymazat
  2. to vůbec není kravina. spíš je volem ten, kdo to nedokáže pochopit (ale ono chápat psaný text delší než 60 písmen je problémem většiny dnešních "vzdělanců").

   Vymazat
  3. To je ale anonym. Nemá už ani jediný, třeba mrňavý argument???

   Vymazat
 2. 21.56 zalez veškrnoide.

  OdpovědětVymazat
 3. Tak znovu: není to snad kravina ? Pokud možno bez nadávek .. vyjádři se normálně.
  Nějakáb 200 let stará mapa je pro Tebe to správné ořechové ??
  Pro mne to je divadlo a naprosto zbytečná věc.
  Dokonce si myslím, že je to kompletně vymyšlené.
  Proč takové kraviny NR přebírá ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Seš trouba 22:13 a máš dlouhý vedení,proto ti to nic neříká....

   Vymazat
  2. Rumunsko si nárokuje Moldavsko - akože furt mu patrilo, no tak na pozdvihnutie vlastenectva Moldovianov - tak sa volajú - im ukázal, že majú tradície, majú vlasť a majú byť rešpektovaní, nie sú čosi, čo nemá právo na existenciu

   Vymazat
  3. Staré mapy jsou ukázkou tehdejšího rozdělení území nebo tehdejších představ o jeho rozdělení. Kravinu v tom ne a ne objevit...

   Vymazat
  4. Blbe. Co tak staré mapy království, či předtím, knížectví českého, markrabství moravského. Taky kravina, hňupe.

   Vymazat
  5. Po rozpadu ZSSR, bolo v Moldavsku silné hnutie za spojenie dnešného Moldavska z historickým Moldavskom, a podriadenie vlády v Kishinove pod regionálnu vládu v Iasi. Teda navrátenie Moldavska pod zvrchovanosť Rumunska, bohužial proti tomu sa postavilo v 1992 roku Podnestersko, ktoré naopak nechcelo biť súčasťou Rumunska. A tak paradoxne v západnom Moldavsku (Rumunsko) prešli na latinku, a vo východnom Moldavsku (Moldavská republika) ostali pri cyrilike.

   Vymazat
 4. Krásně se nám ten svět mění;)
  Jsem spokojen;)
  V Americe bude vládnout byznysmen který nechce válku, v Rusku stále Putin který nechce válku, Eurofašistická unie válečný to štváč se rozpadne, Clintonovi na ty uz si nikdo ani nepamatuje, SPD Tomio Okamura půjde ve volbách přes 15%, snad se přiblížíme ke Švycarské demokracii;)
  Líbí se mi to ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale nechvalme dne před večerem. V roce 1989 se všem strašně líbilo, co se děje.

   Vymazat
 5. Já si v žádném případě nemyslím, že staré mapy jsou kravina. Určitě je to velmi zajímavé. A určitě by bylo pro nás zajímavé vidět, jaké byly hranice našeho státu za doby vlády krále Karla IV. - stejně je velice zajímavé představit si, že říše Římská kdysi sahala od Severního moře až do Afriky, zahrnovala Anglii, Francii, Německo a další území. Anebo jak vypadala starověká Mezopotámie?Nebo Atlantida? Takové dokumenty a mapy jsou poklady nevyčíslitelné hodnoty. Jaké divadlo už může být stará mapa? Diskutující 22.13 je opravdu trapný exot. A co by na mapě mohlo být kompletně vymyšlené? Jeho příspěvek je kompletně nepochopitelný a vůbec není jasné, proč dotyčný považoval za nutné napsat něco tak hloupého.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jseš blbeček. To je jakoby Merkelová dorazila na sjezd Sudeťáků a slavnostně by jim darovala mapu Protektorátu ČM. A "jemně tak naznačila".... jestlipak přijdeš na to co.

   Vymazat
  2. 22:52 no ty jsi tedy geblslogik havlovole.

   Vymazat
  3. 22:52 Sudeťáci dneska mají svůj stát, jako mají stát Moldavané? Nebo někdy svůj stát měli? Protektorát nezabrali Sudeťáci, ale stát - Německo. Zkus nějaké méně blbé přirovnání. Takto sám vypadáš jako blbeček.

   Vymazat
  4. 23:57 - To jsme přeci mohli být my (č. 38)! - http://orig05.deviantart.net/3a10/f/2012/201/f/4/germania_2__electric_boogaloo_by_1blomma-d57zktv.jpg

   Vymazat
 6. Tak Putin jemně naznačil, jo?
  A pak se ti všemožní idioti s Davidem v čele hrozně moc diví a rozčilují, že všechny okolní země prosí Amíky, potažmo NATO, aby je přišli ochránit před "jemně naznačujícími" Rusáky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Havloide,prosí je proto,protože se začínají bát vlastního lidu.Rusko si s pár tisícovkama hamburgožroutū vytře .....

   Vymazat
  2. Jo, havloid - americký čípek 22:47 je zcela zblblý. Nerozlišuje mezi "lidmi těch zemí" a pojmem "okolní země". Tak zvané elity své země dávno zradili a lezou do zádele USA. A on to žere! Hahaha

   Vymazat
  3. Sodruzi 22:55 a 23:06 zřejmě myslí tím "vlastním lidem" ruské kukačky které jsou tam nasáčkované. Něco jako byli "vlastní lid" u nás Sudeťáci.

   Vymazat
  4. 23:27
   Jaký je rozdíl mezi ussackýma agresoroma a jogurtem????
   V jogurtu se za týden vytvoří kultura!!!;-)
   Fleming

   Vymazat
  5. 23:27 Můžete prosím objasnit, proč RF odmítla žádost těch "nasáčkovaných ruských kukaček" o připojení k federaci, když jak říkáte, jsou něco jako byli u nás Sudeťáci? Ty jsi opravdu hrozný Neználek a baron Prášil. Nebo stručněji, jsi blb.

   Vymazat
  6. 0:05

   Imbecile, já ale píšu o Rumunsku, Ukrajině, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Finsku,... kterým je drzými Rusáky neustále něco "jemně naznačováno".
   Tak o jakém referendu to blekotáš ty zoufalče?

   Vymazat
  7. 22:47 hrubě poroučející okupantští amíci ti nevadí, co?, prasečí hlavo, už se konečně vypakuj se svými havloidy a s Clintnovou v čele, přeprat Rusko a neotravuj s tím tady válečný štváči, slušní lidé chtějí mír a spolupráci se všemi národy.

   Vymazat
  8. 0:13 podívej se na mapu vojenských základen USA močáku, pak tu něco blekotej o drzých rusech. Samozřejmně pitomec bude mlít stále dokola jak všude lidé chtějí amíky.

   Vymazat
  9. 0:22
   Když se podívám na mapu základen USA tak vidím kolik mají USA ve světě přátel.
   Kdežto Rusáky si na své území pustí jenom blb který za svou dobrotu po čase dopadne jako Ukrajina s Krymem.

   Vymazat
  10. 0:27 Ptát se tě jak dopadl Krym, nemá smysl, tvoji geblsovsKou odpověď si strč někam, a jak dopadla Ukrajina, čí vinou, ví každý, dokonce i havloidi, jenom nic nepřiznávej, zatloukat a zatloukat.

   Vymazat
  11. 0:38
   Skřehotej klidně dál rusácký užitečný idiote. Hlavně přitom nezapomeň všude a všem dokola "jemně naznačovat" že maj držet hubu neby by taky mohli přijít o své území. Tak získáš zaručeně nejvíce přátel a budeš všude oblíben. Přesně tak jako tví milovaní Rusáci.

   Vymazat
  12. 0:27 Mluvíš jak nějakej komunistický idiot v r.68.

   Vymazat
  13. 0:13 Tak to se omlouvám, ale opravdu jsem netušil, že v diskusi o Moldávii budete mít "na mysli" úplně jiné státy. Můžete prosím uvést prameny, kde je Ruskem těm státúm něco "jemně naznačováno"? Nebo je to také jen výplod vaší fantazie jako to, že jsem mluvil o referndu? Jak vaše reakce tak vaše názory jsou úplně mimo realitu. Nic si z toho ale nedělejte, u notorických blbů to jinak nejde.

   Vymazat
  14. 0:55 Jdi už konečně na to Rusko blbče, dej jim to, kryple pomatenej, nebo seš podělanej strachy a primitivně se tu snažíš poštvat jiné, kdo je tu vymytej idiot?, já tě proti USA neštvu KRETÉNE, v tom je ten zásadní rozdíl, já jsem pro mír a spolupráci všech národů.

   Vymazat
  15. 1:02
   A já tě snad ty rudý pičusi proti někomu štvu?
   Kdyby jsi byl opravdu pro "mír a spolupráci" tak tu nebudeš zuřivě obhajovat rusácké "jemné naznačování", prolhaný, pokrytecký blbe.

   Vymazat
  16. 1:00
   Ty jsi skutečný dement. Ta diskuse není zdaleka jen o Moldávii, ale o "jemném naznačování" Rumusku a Ukrajině.
   Pramenů je plný internet a nedělej že o nich nevíš. Např:
   http://zpravy.idnes.cz/putinuv-poradce-rusko-pobalti-dex-/zahranicni.aspx?c=A141111_123055_zahranicni_fer
   A už neotravuj

   Vymazat
  17. 1:25 Jako obvykle čtete jen manipulativní titulek. Ve skutečnosti je "vyhrožování" jen varováním před napadením Ruska: "Jestli dojde k velké válce, je možné, že z těchto zemí nezbude nic".
   Putinův poradce Markov vzkázal něco i vám: "Problémem je rusofobie vládnoucí elity na Západě. Rusofobie je rasismus vůči Rusku. Zastavte ve svých zemích rusofobii a pak se vám bude mnohem snáze žít". Vím, že to na vás moc složité k pochopení, ale alespoň jsem se pokusil. A klidně otravujte, mně blb jako vy nikdy otrávit nedokáže. Natož urazit.

   Vymazat
  18. Když se podívám na mapu základen USA tak vidím kolik mají USA ve světě přátel.
   To je FAKT SKVOST:-)
   ...to mohl vymyslet jen úúúúplně vypatlanej pablb .... ale on to tak asi prostě cítí, takže se myšlením nezatěžuje:-(

   Vymazat
  19. Tak jmenuj jedinou zemi kde jsou základny USA proti vůli demokratické vlády, ty skvoste.
   Je to právě naopak. Mnohé státy prosí USA o jejich základny pro svou ochranu jak v současné době vidíme například v případě Polska a pobaltských zemí.
   To je prostě fakt a ty se soudruhu můžeš třeba posrat zlostí.

   Vymazat
  20. 10:25 - jenže nezapomínej že jde o státy a vlády nelegální, nelegitimní, zrozené z vůle vyznavačů Baala Má více jmen), proti vůli pravého Boha! Tedy dočasné! Bůh posadil na hlavu Ivana IV. korunu pravého Říma! Třetí Řím a Čtvrtého nebude - pravil! A ty pastáty okolo všechny jsou dílem zednářských učedníků Satana - Baala! Tito zrodili chalífát arabský jenž zničil Druhý Řím a pokusil se ovládnout skrze Cordobu celou Evropu! Oni provedli antireconquistu ve španělském Nizozemí 1572 i puč zednářský v Anglii 1688! To oni založili zednářské státy americké 1781! V jejich režii proběhl převrat ve Frankrajchu 1789! Oni poštvali oba Napoleony na Svatou Rus 1812 a 1853! A Japonce 1904! Až v roce 1917 konečně uspěli a zničili Rusko a nahradili ho pazdrátskými pastáty typu RSFRS (potažmo RF), Ukrajina, Bělorusko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Moldávie, Ázerbájdžán, Kazachstán a jiný nesmysly! Ruské impérium je unitární říše! - https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/Evropayskye_gubernii_Rossii_1910.png

   Vymazat
  21. A já myslel, že strašidel se bojí pouze malé děti...

   Vymazat
  22. 10:25 Stačí jedinou zemi? Kuba. Co třeba země, kde jsou vojenské základny USA po jejich vojenském dobití a dosazení "demokratické" vlády? Namátkou: Německo, Afghanistán, Kosovo, Irák. Jestli s nimi nemáte problém, pak nemůžete nic namítat ani proti záladnám SSSR u nás. Ty tu také byly se souhlasem vlády po předchozím "ukáznění" vojenskou silou.

   Vymazat
 7. Nenadávejte si.To není pak diskuze,ale hádka.
  Češi vůbec neumí diskutovat,aniž by sáhli k
  nadávkám oponentovi.Jalovice nemusí dávat mapu
  protektorátu,to je nedávná minulost.Mapa 200 let
  stará je něco jiného.Podle mne tím chtěl Putin
  naznačit,že Moldávie je starší státní útvar než
  zmiňované Rumunsko a Ukrajina.Neboli má jednat
  podle svých potřeb.
  Petr Majevský
  Romancovová,stále nic?

  OdpovědětVymazat
 8. Tak jsem se pobavil při pomyšlení, že přispivatelé 1:02 a 1:20 nejsou dva různí lidé, ale jeden Gloom, který se takto baví sám se sebou.

  OdpovědětVymazat
 9. Je třeba respektovat hranice Moldavska a vůli jeho obyvatel. Asi Rumuni se nedovolí připojit Moldavsko k Rumunsku, ale útoky banderovců nevylučuji a pak ať se nikdo nediví, že si tam pozvou Rusi, tím posílí odvahu Rusů V Podněstří a pak dojde ke skutečné anexi této oblasti k Rusku a je zaděláno na III. světovou.
  Když nemají Banderovci na Ukrajině rozum, tak ať si jí okolní státy rozeberou a bude v této oblasti klid, protože ty Banderovce pak pozavírají a obyčejným lidem bude lépe.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ak bi si Rumunsko pripojilo Moldavskú republiku, tak bi to bolo podobné, ako sa zjednotili dve Nemecké štáty Západné Nemecko, z NDR.
   A Bukurešť bi musela naliať miliardy Lei, aby vyrovnala životnú úroveň novo získaného územia, z úrovňou Rumunska.

   Z histórie poznáme že jestvovalo Valasko, Moldavsko, Sedmohradsko, Bukovina, a Besarabsko. Zjednotením Valašska, a Moldavska vzniklo Rumunsko, a po roku 1918, sa územie Rumunského Kráľovstva rozrástlo, o Besarábiu, Bukovinu, a Sedmohradsko.

   Vymazat
 10. Skutečně vůbec není důležité jak to kdo u nás pochopí, důležité je jak to pochopí obdarovaný a jiní kterých se to výsostně týká. V.V. Pjakin říká asi toto " V rámci toho jak něco nechápeme, pracujeme pro ty kteří to chápou a nebohužel ne pro sebe". A o tom to je...

  OdpovědětVymazat
 11. Pokud Putin takovýmito "dárky" něco naznačuje, pak Rumunsko by si mohlo dát též nějaký dárek - a to ve formě jaderné výzbroje pro svou armádu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Blbe. Rumunsko, věrný souputník Hitlera. Podivný národ, kde si vybrali němce za prezidenta. A nukleární zbraně bys jim přál ? Jsi naprosto zhovadilé negramotné individuum. Chyba že se SSSR tehdy v druhé světové, nemohl zastavit na svých hranicích. Nebylo by tad ani moc poláků, či čecháčku. Blbe.

   Vymazat
  2. Evropa by byla lepším místem! - http://orig05.deviantart.net/3a10/f/2012/201/f/4/germania_2__electric_boogaloo_by_1blomma-d57zktv.jpg

   Vymazat
  3. V Rumunsku bol nie prezident, ale kráľ, bol z rodu Hohenzollern.
   A v Bulharsku bol Cár z rodu Sasko-cobursko-gothajský. Obidva Balkánske štáty ako Rumunsko a Bulharsko, mali Nemcov ako vládcov.

   Vymazat
 12. Tohle už snad není ani k smíchu. Moldavci...Odpovězte si sami. KDE jste byli za SSSR a KDE jste dnes. Stačí?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono nejde bohužel jenom o Moldavce, například Pobaltské republiky ty jsou totálně v řiti a nejenom ony. Například nám nepatří ani jedna banka. Toto někdo ohodnotil tak, že je to znak toho, že jsme kolonie, zatím na tom ale nejsme tak špatně jako Pobaltí, zatím. Jeětě jeden citát V. V. Pjakina "Mnohé věci nám jsou nepochopitelné ne proto že je náš rozum slabý, ale proto, že jejich podstata nezapadá do okruhu našich pojmů". Přeloženo, nejsem blbej jenom neinformovanej a těch je bohužel většina.

   Vymazat
  2. Ví někdo,proč se V.Pjakin odmlčel?Naposledy 19.12.

   Vymazat
  3. 15:16 V Pobaltí jsem kdysi nějakou dobu pobýval. Nedivil jsem se jejich "nenadšení" z Ruska, protože to nejsou Slované a jejich jazyk včetně písma (latinka) nemá s ruštinou vůbec nic společného. Ale vůbec jsem nechápal jejich "slovenský syndrom", to jest, že je jejich větší bratr omezuje v rozletu. Stačilo se rozhléhdnout po krajině bez energetických a surovinových zdrojů, tvořené převážně písečnými dunami porostlými březovými háji a člověk musel o jejich optimizmu pochybovat. Bohužel, po osamostatnění se jejich naivita plně odhalila. Ani se nedivím, že kdo může tak tam odsud uteče. Přežívají jen díky tomu, co tam bylo zbudováno v dobách SSSR.

   Vymazat
  4. 16:21 Podle náznaků v diskusích na FKT mu při dopravní nehodě koncem roku zahynul někdo z rodiny. Zřejmě bude nějakou dobu trvat, než se s tím dokáže vyrovnat. Proto žádný pevný termín jeho příštích "Otázek a odpovědí" není určen.

   Vymazat
  5. Osobně tuším, že to má souvislost s pádem letadla s Alexandrovci. Je o tom podezřelé ticho. H.

   Vymazat
  6. I Pobaltí by vypadalo lépe! - http://orig01.deviantart.net/fa5c/f/2012/234/d/5/reichskommissariat_ostland_by_1blomma-d5c0vch.jpg

   Vymazat
 13. Historická mapa Moldavského kniežactva.
  Uzemie dnešnej Moldavskej republiky, a Budžaku tvorilo kedysi do roku 1940 jedno územie BESARABIU. V dnešnej PMR bola vytvorená Moldavska sovietská republika, aby ospravedlnili anexiu Besarábie na Rumunsku, ktoré považuje Moldavsko za súčasť svojej histórie. A inač Besarábia bola rozdelená na etnickom princípe, Dnešní Budžak je etnicky zmiešané územie. Netreba chodiť ďaleko, tak ako jestvujú mapy 1.ČSR, tak jestvujú aj mapy Rumunského kráľovstva po roku 1918.

  Len sa budem smiať ako sa smejem na Macedónsku, keď jeho južní sused v EU bráni členstvu Macedónska, pre sporní Historický názov, že dve Macedónska nemôžu byť!
  A teraz Rumunsko povie že Moldavská republika musí zmeniť svoj terajší názov, lebo aj v Rumunsku je Moldavsko!! Inač ho do EU nepríjmu.

  OdpovědětVymazat