Reklama

neděle 29. ledna 2017

Ruský plán na stabilizaci Sýrie...Nezvládnutí chaosu, který v Libyi propukl poté, co se Hillary Clintonová rozhodla zničit tamní stát, je jednou z největších zahraničněpolitických chyb Obamovy administrativy.

Tereza Spencerová
29.1. 2017   Literární noviny
Také v Libyi má Rusko zájem projevit se jako stabilizátor situace a z této „konstruktivní“ pozice, která má v arabském světě rozhodně větší ohlas než západní destrukce, dále posílí svůj vliv v regionu, nově tedy na severu Afriky.

Kromě snah o řešení syrského problému se v relativně „hluchém“ období předávání moci ve Washingtonu odehrávají významné tahy také na geopolitické šachovnici, na níž se hraje o Libyi. Rusko, které si svou budoucí přítomnost ve Středozemním moři už pojistilo rozšířením námořní základny v syrském Tartúsu, v libyjském chaosu nepokrytě sází na někdejšího agenta CIA generála Chalífu Haftára, který je v čele asi šedesátitisícové Libyjské národní armády (LNA) nejmocnějším (a díky ovládnutí ropných zdrojů i nejbohatším) mužem v zemi. O sbližování jejich postojů svědčí nejen Haftárovo pendlování mezi Tobrukem a Moskvou, ale třeba i ostentativní lednová návštěva na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov u libyjských břehů nebo Haftárova ujišťování, že Kreml na půdě OSN prolomí zbrojní embargo vůči Libyi.

Donald Trump rovněž kritizuje Kaddáfího svržení, přičemž jeho tým, přinejmenším podle čtyř stran otázek, které předal končícímu ministerstvu zahraničí a Pentagonu, zpochybňuje celou dosavadní americkou politiku v Africe. Nová moc chce kupříkladu vědět, proč více než deset let bojů proti somálským islamistům z Al Šabábu stále nekončí jejich likvidací, nebo jestli má smysl dát honit křesťanského hrdlořeza Josepha Konyho, který na jedné straně nikdy neohrožoval americké zájmy a americké tajné služby beztak už roky nejsou s to ho najít. Zájem „trumpovci“ projevili také o otázky americké zahraniční pomoci v Africe, konkrétně o její smysluplnost s ohledem na enormní míru tamní korupce. Chtěli vědět, jaké procento z této pomoci skutečně dojde ke svému určení, což je ovšem údaj, který nemůže seriózně nabídnout nikdo. Suma sumárum, už jen fakt, že se zástupci nové administrativy vůbec ptají na podobné věci, ukazuje na to, jak „zanedbanou“ byla dosavadní americká politika vůči Africe a jak malou pozornost jí ve Washingtonu věnovali. Nebo jinak, otázky dávají tušit, že nová administrativa hodlá mnohé z dosavadních postupů zrevidovat.

Nezvládnutí chaosu, který v Libyi propukl poté, co se Hillary Clintonová rozhodla zničit tamní stát, je jednou z největších zahraničněpolitických chyb Obamovy administrativy. Končící Obamův ministr zahraničí John Kerry loni v prosinci v každém případě vyloučil americkou vojenskou invazi do Libye, protože „našimi nástroji je přece diplomacie“. Den před Trumpovou inaugurací ale americké letectvo bombardovalo pozice Daeše v Syrtě a zabilo na osm desítek lidí, prý všechno jen bojovníků Daeše nebo „externích spiklenců“. Je důležité, že hned den na to se v egyptské Káhiře sešli zástupci států sousedících s Libyí a odmítli takové „obamovské“ vměšování „do vnitřních záležitostí Libye“.

To už se ale – údajně za peníze ze Spojených arabských emirátů – nad Libyí (v rámci pokračujícího zbrojního embarga) nějakou dobu zjevoval zemědělský letoun naložený bombami, které žoldnéřští piloti ze soukromé armády někdejšího šéfa nechvalně proslulého Blackwateru Erica Prince překvapivě efektivně shazují na islamistické radikály na západě země. A Eric Prince je pro změnu bratr Betsy DeVosové, kterou si Trump vyhlédl do funkce ministryně školství (nebo lépe, pro konečnou likvidaci státního, tedy neplaceného školství, ale to je jiný příběh).

Trump přitom dál zdůrazňuje ochotu spolupracovat s Ruskem na boji proti islámskému radikalismu a právě toto téma bylo i hlavním při sobotním telefonátu obou prezidentů, který si Moskva náramně pochvaluje. O společném boji proti terorismu už Trump hovořil i s dalším hráčem libyjské krize, egyptským prezidentem Abdal-Fattáhem Sísím, kterého pozval i do Washingtonu…

Zbraně přes Alžírsko

Stejně jako v případě Sýrie, tak i v Libyi má Rusko zájem projevit se jako stabilizátor situace a z této „konstruktivní“ pozice, která má v arabském světě rozhodně větší ohlas než západní destrukce, dále posílit svůj vliv v regionu, nově tedy na severu Afriky. A čím dříve se k těmto svým cílům přiblíží, tím pro něj lépe – tedy pro jistotu i dříve než se Donald Trump se svými lidmi stihne v koridorech washingtonské moci opravdu zorientovat a ujasní si priority toho, čeho by chtěl případně v Africe dosáhnout.

Už v půli ledna se začalo spekulovat, že bez ohledu na pokračující zbrojní embargo vůči Libyi generál Haftár podepsal s Ruskem dohodu o dodávkách zbraní za dvě miliardy dolarů, která měla být realizována jakmile embargo padne. Západ přitom v otázce embarga nemá příliš velký manévrovací prostor – až dosud OSN svou podporu poskytovala „vládě národní jednoty“ v Tripolisu, ale ta je jen jedním z několika mocenských center v Libyi, zrovna tím nejslabším a navíc centrem zatíženým islamistickou ideologií. Pokud by OSN zbrojní embargo zrušilo jen ve prospěch „Tripolisu“, narazí na ruské veto, a po dalších pokusech zjistí, že jediným průchozím „kandidátem na zbraně“ je Chalífa Haftár.

Jenže čekání na to, až se Západ v Radě bezpečnosti OSN „rozhoupe“ k jediné variantě, která se mu fakticky nabízí, nevyhovuje ani Rusku, ani dalšímu klíčovému hráči v regionu, Alžírsku. „Je třeba brát fakta. Nebudeme čekat donekonečna, než se libyjské politické síly nějak dohodnou. Libye potřebuje na celém svém území obnovit vládu zákona a potřebuje silnou armádu, která zajistí bezpečnost na hranicích. A s Rusy tento pohled sdílíme,“ cituje portál Middle East Eye nejmenovaného alžírského diplomata. Alžírsko jako jediný člen (dnes už přece jen proměněné) Ligy arabských států po celou dobu války v Sýrii stálo na straně Damašku s poukazem, že má samo dostatečně brutální zkušenost s islamistickým povstáním. A nyní spojilo síly s Ruskem a Egyptem pro řešení krize v Libyi.

Dohoda o dalším postupu prý byla dojednána už při Haftárově pobytu na palubě Admirála Kuzněcova 11. ledna, přičemž jí předcházela série rozhovorů v Moskvě a v Alžíru. Alžírská armáda je z 90 procent vybavena ruskou technikou a zbraněmi a podle dohody nyní právě přes ní poputují ruské zbraně do Libye. „Nebude to skutečný prodej,“ konstatuje alžírský zdroj, „ale spíš jakási forma spolupráce, která v této chvíli vyhovuje všem.“ A Haftár výměnou za to ruským ozbrojeným silám otevře libyjské přístavy a letiště.

Západ, především však Evropská unie, obecně dál – zaslepeně a z hlediska migrační krize zcela nesmyslně – svého partnera vidí v tripoliské „vládě národní jednoty“, která ale nekontroluje ani hlavní město a své každodenní přežití svěřila do rukou různých islamistických milicí. Rusko tak má nakročeno k tomu, aby využilo Západem iniciovaného chaosu a s co nejmenším „výdejem energie“ získalo vliv v Libyi, a to především na úkor bývalých koloniálních mocností, Itálie, Británie a Francie. Otázkou samozřejmě zůstává, za koho se v příštích měsících postaví Trumpova administrativa. Je ale příznačné, že strach, že by LNA mohla vyrazit na Tripolis, nyní „vládu“ přiměl k nabídce rozhovorů, byť sám Haftár ještě na počátku ledna jakákoli jednání s těmito kruhy odmítal

Libyi zřejmě čeká období „konsolidačních“ bojů.

Tož uvidíme.

13 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Tak jsi ten článek měl napsat ty, když si tak zorientovaný. Dej konečně do placu něco kloudného. Jestli se těmi svými výkřiky bavíš, tak máš dost úchylný způsob zábavy.

   Smazat
 2. Co z toho vyplívá pro nás doma?
  Pořád totéž, nechceme li následovat osud Svédska, Finska, Německa, Itálie, Francie , Anglie, musíme se smířit s realitou globální politické situace a začít se starat i sami, o sebe!!!

  Uzavřít hranice zakázat shariu a džihad (tím pádem celý islám) a ZAVEST PŘÍMOU DEMOKRACII!!!

  Volím, podporují a pracuji pro, SPD Tomio Okamura;)

  Přidejte se ;)

  Podporuji Trumpa, Brexit, mírovou Putinovu politiku, jsem rád, že na Krymu nezuří občanská válka tak jako v Novorusku a u nás doma pracuji a podporuji SPD Tomio Okamura :)

  Nastudujte si náš volební program a pokuste se tam najít něco, COKOLIV rasistického, xenofobního a nebo nedemokratického:)

  Pokud nenajdete, nebojte se , JSTE V POŘÁDKU :)

  Ono tam totiž NIKDY NIC TAKOVÉHO NEBYLO, NENÍ A NEBUDE :)

  Pouze Vám o nás LHALI, tak jako o BREXITU, Putinovi, Trupovi a Zemanovi :)

  http://spd.cz/programove-desatero-ktere-jsme-prijali-na-prave-skoncene-1-celostatni-konferenci-naseho-hnuti-svoboda-a-prima-demokracie-spd/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moje řeč a moje strana - SPD, která bude velkým překvapením!!!

   Smazat
 3. Teprve budoucnost ukáže,na kolik je ruský plán
  schopný vlastního života.Onen generál má 74 let
  a může každou chvíli zemřít.Aby se tam Rusko
  nezapletlo do nesmyslné situace.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale tento generál má podporu Kaddáfího rodiny, která poslouží jako symbol tradice a jednoty a kterou bude lybijský lid následovat a ctít. Já vidím konečně nějaký malý posun vpřed, i když to nebude jednoduché, stejně jako v Sýrii. Ale Rusové to mají dobře promyšlené a lidí z těchto regionů už mají své špatné zkušenosti jak s radikálním islámem, tak s destruktivním Západem. Jen idiot by zase následoval zmar, drancování a smrt. A také pamatují mnohem lepší časy a věřím, že se jim po nich stýská. Myslím, že vědí, co chtějí a když jim k tomu někdo dopomůže, dílo se nakonec podaří.

   Smazat
 4. SUBJECT: Mnichovská dohoda 2016?

  Polská tv stanice TVP INFO informovala polské občany o tom, co EU, USA a
  NATO „upekly“. Samozřejmě, hlásná trouba protektorátního režimu v Praze,
  ČT24, nám, občanům České republiky, „zapomněla“ tuto informaci přinést.
  Na setkání Visegrádské skupiny v Praze předloží Frank-Walter Steinmeier
  devítistránkový dokument vzniku Evropského superstátu.
  Členské státy se vzdají:
  1) vlastní armády, vlastních tajných služeb, vlastního zákonodárství,
  vlastního daňového systému, vlastní měny
  2) kontroly nad státní hranicí včetně systému a procedury vpouštění a
  relokace migrantů
  3)vytvoření společného vízového systému, společnou zahraniční politiku,
  transformace NATO

  V preambuli textu vlády Francie a Německa oznamují:

  „Naše státy sdílejí společné předurčení a společný žebříček hodnot,
  které dávají předpoklad ještě hlubšímu sjednocení našeho obyvatelstva.
  Budeme
  tedy usilovat o politickou unii v Evropě a zveme další Evropany k
  připojení k projektu.“

  * Vznikne společná armáda „European Security Compact” na principu
  „ohrožení jednoho státu/ohrožení všech států“

  * Rozvědka a kontrarozvědka bude podřízena jednomu centru

  * Bude zvětšena pravomoc „Evropského veřejného žalobce“ a vznikne
  jednotný trestní zákon

  * Národní státy nebudou mít právo rozhodovat o migraci a nebudou mít
  vlastní azylovou politiku

  * Rozmístění migrantů bude povinné a bude respektovat rovnoměrné
  rozdělování uprchlíků a národní státy to nebudou moci odmítnout

  * Německo a Francie už ve jménu EU začaly jednat se severoafrickými
  zeměmi na nejvyšší úrovni o pravidlech migrace a rozšíření dialogu na
  toto
  téma

  * Bude zavedena jednotná měna euro pro všechny členské země, otázka
  nezní zda, ale kdy bude přijato

  * Bude zaveden jednotný daňový systém a bude odstraněna konkurence v
  daňovém systému mezi jednotlivými zeměmi…“

  To je tak ve zkratce všechno. Takže je to tu, vážení. Když jsem to četl,
  vzpomněl jsem si okamžitě na Mnichovskou dohodu 1938…

  Tohle je naše prostá likvidace a podle všeho evidentní příprava na
  válku.
  Je to otevřená realizace Nového světového řádu v Evropě /NWO/.

  Celý text s nímž Steinmeier vystoupí v Praze si můžete přečíst tady:

  http://www.tvp.info/25939587/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky za takovou zprávu.
   Jenže,už založení EU a postupné přijímání dalších států,se neslo v tomto duchu,že to vyústí v jednotný stát ze vším všudy.Po různých nezdarech,odporech,tak to dostalo rychlejší spád.Proto i Brexit,Anglie se nechtěla dělit o zájmy o svou pýchu Libru.Takže to dopadne jinak,celá Evropa bude pod palcem Waschingtonu.

   Smazat
  2. Anonymní30. ledna 2017 7:27 není zač tohle musí vědět co nejvíce lidí proto volme SPD a zbavme se eu

   Smazat
 5. Vyuzili patalii s Trumpem a ukradli CR vodu. Problem je vzit vidle a jit az do Bruselu..Protestovat.
  Putin se ukazuje jako magnet s velmi silym magnetickym polem s velkou gravitaci. Vsecko se to deje kolem nej...Bez nej ani ranu..
  Na misto nepricetnych hovadin zacal Trump rozumne. /Mnoho diktatoru zacalo na na vybornou v starym Rime/
  Beznej smysl pro veci.
  Ale TO BOHDA NEBUDE ABY US PRESIDENT PREDVOLEBNI SLIBY PLNIL !!
  Abych parafrazoval naseho krale Jana z L.
  Ale jistota dnes neni zadna...Jako tenkrat.
  Kral neco rekl a taky to udelal...
  Kdyz skodej afroarabove, tak se nezakazou treba cinani , ze jo..
  Zakous se /Trump/ do veci jako bulldog a hrne spinu na smetiste jako buldozer.
  Mozna se vrati casy , kdy budeme pod perinou a nebo ve sklepe poslouchat tajnou ilegalni vladni vysilacku HLAS AMERIKY , ktera bude prevazne mluvit pravdu o svete a tak propagovat Putina a jeho ruskou propagandu.
  V ukrytu protoze vladni slidilove v CR a jinde budou spehovat a udavat posluchace
  Jedna rada Trumpovi.
  Mel by si zalozit vlastni media /noviny, radio a TV/, a nic jineho stejne nezbyde.
  Aby sdelil narodu a svetu co se skutecne deje a zabranil falesnym lharum uverejnovat jejich spinave a podvodne informacni triky..

  OdpovědětSmazat
 6. Preto bolo potrebne najprv odzbrojit obcanov EU ,aby nahodou nevznikla rebelia obcanov EU.Opat sa opakuje situacia,kedy 4.risa vstava z popola a nasi politici nas vedu do protektoratu Nemecka,ideme na popravu,ako ovce v Ramadanu!

  OdpovědětSmazat
 7. poďakujte Havlovi - patrilo by sa mu postaviť sochu na Václaváku - nech sú tí Vaclavovia vedľa seba,

  OdpovědětSmazat
 8. Horní dolní - ty si mi ale blbbeček.když jsi tak mega přechytralej a jistě všechno víš,můžeš se chopit pera a ukázat nám,co umíš,demente!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.