Reklama

pátek 27. ledna 2017

Strana na odpis

Marek Řezanka
26.1.2017  !Arument
V jakém stavu vlastně je a jaké šance má česká sociální demokracie před letošními parlamentními volbami, se ptá komentář Marka Řezanky.


Blíží se volby. Prezidentské, ale ještě dříve parlamentní. Je až příznačné, že pozornost médií je soustředěna především na Hrad – a dění na vládní a opoziční úrovni je jaksi odsunuto stranou. Jestli se nás ale něco bezprostředně dotýká, jsou to volby do Poslanecké sněmovny ČR. Jak je na ně připravena česká sociální demokracie?

Sociální demokracie s Bohuslavem Sobotkou v čele se argumentačně (ale nikoli ideově) nejvíce vymezuje vůči jednomu ze svých koaličních partnerů, konkrétně vůči ANO – a hlavně jejímu leaderovi, Andreji Babišovi.

Takové vymezení by nevěstilo nic špatného, pokud by a) V době uzavírání koalice nebyly oči pana Sobotky nad možnými střety zájmů pana Babiše minimálně přivřené a b) ČSSD zaujala podobně kritický postoj i k dalším stranám, např. TOP 09 či KDU-ČSL.

Jako hlavní Achillovu patu sociální demokracie vidím její ztrátu identity. V době celoevropského sílícího napětí v sociální otázce není ČSSD schopna oslovit ty, kteří jsou nastalou situací objektivně nejvíce ohroženi. To by jednoduše nemohla mít mezi svými ministry například pana Mládka, usilovně obhajujícího přijetí TTIP.

Jako velmi nešťastný krok je možno chápat, když ČSSD v čele s panem Milanem Chovancem zřizuje útvar pro monitorování „nepohodlných zpráv“, které jsou dále předávány policii a tajným službám. Těžko nevidět v pozadí snahu, jak zabránit šíření jiných názorů – např. na konflikt na Ukrajině – než jaké poskytují mainstreamová média. Přitom existují odborné analýzy pracující s fakty, které upozorňují na masivní selhání těchto médií (jako příklad lze uvést Wolfganga Bittnera).

Pokud bude sociální demokracie vnímána jako strana neschopná dialogu s lidmi, ztratí samozřejmě značnou část svých přirozených voličů. Před podzimními volbami je to pro ni velice nepříjemná skutečnost.

Historicky je pak třeba konstatovat, že ČSSD se stala prosystémovou stranou, která se snaží vzbudit dojem, že je schopna obrousit nejostřejší hrany systému – a tak ho pro občany učinit snesitelnějším. Čím více je ale současný systém v krizi, tím ve větší krizi se ocitá i sama ČSSD – a to nejen personálně, ale také programově. Nemá kým oslovit, čím oslovit – a proto ani koho oslovit.

 

Premiérova pravá tvář a jeho pravá ruka…

Někteří komentátoři radili premiérovi, aby vyměnil některé „problematické“ ministry. On ale nevyměnil ani pana Chovance (reorganizace policie byla minimálně nezvládnutá), ani pana Mládka (který by ratifikoval TTIP, i kdyby proti ní byl zbytek světa), ani paní Marksovou, za jejíhož působení dochází k destrukci funkční záchranné sítě pro děti z problémových rodin (Klokánky stojí kvůli nové legislativě před svou likvidací).

Premiér vyměnil pana Němečka, jenž objektivně patřil k lepším ministrům za ČSSD a pana Dienstbiera, kterému se sice nepodařilo realizovat některé zákony (jako propadák lze hodnotit jeho snahy ohledně obecného referenda), ale zároveň to byl člověk, o něhož se pan Sobotka opíral.

Jak může být vnímán premiér a vůbec politik, který hodí přes palubu svého zastánce (a člověka, k jehož hodnotovému pojetí se otevřeně hlásí) – a za svou pravou ruku si zvolí někoho, vůči němuž se do té doby tvrdě vymezoval a jenž byl částí veřejnosti vnímán jako zrádce? Obávám se, že z hlediska charakterových kvalit toto jednání premiéru Sobotkovi v očích voličů příliš nepřidá. 

Co vlastně opravdu chce?

Největším kamenem úrazu je nečitelnost cílů premiéra Sobotky. Občané již slyšeli z jeho úst celou řadu protichůdných vyjádření – a to k širokému spektru témat: 1) Postoj vůči imigraci (Chce razit politiku „otevřené náruče všem“ i restriktivní přístup zároveň), 2) Postoj k církevním restitucím (plamenně proti tzv. restitucím vystupoval, ale ve vládě neučinil nic pro změnu zákona s výmluvou na koaličního partnera), 3) Pojetí lidských práv (Hlásí se k odkazu Václava Havla a i Charty 77, a současně podporuje odbor „proti propagandě“, tedy novodobou formu cenzury – a nekritickým obdivovatelům Václava Havla se znelíbil politikou vůči Číně), 4) Budoucí směřování sociální demokracie (tu by podpořil spolupráci s KSČM, jindy zase s Piráty – a blízko má v řadě témat k TOP 09), 5) Postoj k prohlubování ekonomické spolupráce s Čínou (na jednu stranu se tváří, že chce tyto vztahy podporovat, na stranu druhou se zastává neloajálního ministra Hermana, který s touto politikou zjevně nesouhlasí), 6) Otázka vyrovnání minulosti se sousedním Německem (jako premiér má ctít dohodu o tlusté čáře za minulostí, místo toho podporuje ministra Hermana, jenž tuto oficiální politiku zpochybňuje podporou Landsmanschaftu, který nereprezentuje oficiální politiku Německa, a není pro ministra partnerem k jednání), 7) Možná povolební spolupráce s dalším subjekty (volič ČSSD netuší, s kým B. Sobotka je a není schopen jít do vlády), ad.

Sociální demokracie si musí uvědomit, že na každém z těchto témat ztrácí určité procento voličů – a to tím větší, čím je její postoj neurčitější.

Nepřidá jí ani to, když premiér na adresu tváře Jazzové sekce bez jediného důkazu v ruce vzkázal, že: „Bohužel ale udělal také špatné věci. Podle veřejně dostupných informací dlouhodobě a opakovaně donášel Státní bezpečnosti.“ Jak potom chce kohokoli napomínat, že sdílí na sociálních sítích hoaxy a neověřené informace, když sám na jejich základě pronáší závažné soudy? Kde je nyní kampaň Hate free, aby hon na Karla Srpa zastavila? Jak to, že „bojovníci proti lžím“ nyní neprotestují proti dehonestaci člověka, který je médii souzen bez důkazů a v rozporu se zjištěnými skutečnostmi? Nebo se snad překrucovat a pomlouvat smí, když je to namířeno proti „té správné straně“? Opět tedy vidíme v přímém přenosu aplikaci dvojích metrů a výron neuvěřitelné přetvářky, kterou samozřejmě řada lidí vnímá.

Sám Karel Srp na své facebookové zdi napsal: „Jako reakci na ČTv (22.1.2017) uvádím, že jsem dnes (23.1.2017 v 11:05) požádal ministerstvo vnitra o lustrační osvědčení a žádost o nahlédnutí do spisu ve vztahu k osobám Hutka a Merta. Co dostanu k dispozici uveřejním. Děkuji za ohlasy a prosím, rozšiřte tuto informaci.“

...
...
...

(celý text ZDE)

33 komentářů :

 1. Sobotkovi nezbývá nic jiného,než konvertovat k islámu jako krvavá Madla,nebo k TOP 09 ,jejíž program podporuje!Nic jiného Bohušovi nezbývá!ČSSD jde do kopru.Je smutné,že lidé nepřemýšlí a chtějí volit ANO! VOLTE ZMĚNU,JAKO VŠUDE V EVROPĚ,VOLTE SPD T.OKAMURY!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. na nově se zastávaj makrely a blouzněj o spravedlivém přerozdělování uprchlíku SPD je naše spása kdo voli ano voli diktaturu eu imigraci globalizaci

   Smazat
  2. SPD si musí pospíšit. Až Putin s Trumpem zatočí s IS a proud uprchlíků se zastaví, tak SPD ztratí svůj hlavní volební tahák.

   Smazat
  3. Anonymní27. ledna 2017 17:29 také jde o přímou demokracii odvolatelnost politiků referendum o vystoupení z eu

   Smazat
 2. Pane Řezanka.
  Nemějte obavu,přijdou zase sliby,které po volbách hodí Sobotka za hlavu.Spíš uvažuji,že ČSSD nedostane šanci,ani dostat se do vlády,natož něco slibovaného naplnit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už od Rakousko Uherska je notoricky známo, že sociální demokracie je stranou mírného pokroku v mezích programů jejich koaličních partnerů a katolické církve, která VŽDY po volbách zradila a zradí své vlastní voliče, na které si vzpomene až před dalšími volbami... kdy slíbí co vůbec nemá v úmyslu vykonat. Jenom tento amorální postup sociálních demokracií se stal důvodem vzniku komunistických stran v Evropě. U nás v roce 1921.

   Smazat
 3. Autor je ohledně S.albotky poněkud mimo mísu resp. je dost slepý, když nevidí, že jeho cíl je naprosto a jednoznačně čitelný: vydržet u koryta co nejdéle a vytvořit si předpoklad, aby po prohraných volbách dostal nějaké to teplé místečko, nejlépe dle vzoru Špidla, tj. v Breuseli. Nějaká strana či republika a její občané jsou mu jinak ukradení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ..taky si myslím, že Sobotkovi nejde o stranu ale o zajištění si místa v Bruselu

   Smazat
  2. Souhlas, Sobotka chce být "loajálním" eurokreténem za 500 tis měsíčně. ODS tam už takové koníky má, viz p. Zahradil

   Smazat
  3. 11:31 Otázkou je, zda nepřijde "z křížkem po funuse". Koryto v Bruselu už také nemusí v dohledné době být ...
   Už i emigrovat do USA může být na pováženou. Jedině Merklová, s tou si jistě zubatá pleš rozumí ...

   Smazat
  4. cílem autora je nepochybně atomizovat hrůzné důsledky politiky posledních 28 let a bagatelizovat zločinné jednání OF ODS ČSSD KSČM a jejich satelitů, které vyústilo v genocidu Českého národa. Zlehčovat život statisíců Čechů žijících bez střechy nad hlavou, vysmívat se milionu hladovějících, mezi nimiž je PŮL MILIONU PODVYŽIVENÝCH DĚTÍ je hyenismus nejvyššího stupně. Nazývat postupy vedoucí k vyhlazení našeho národa "obrušováním hran", Dienstbiera označovat za ministra na svém místě, když na Sorosovy nadace ukradl každý rok 43 miliard korun z našich daní a českým matkám, samoživitelkám a jejich dětem, stejně jako celý život tvrdě pracujícím důchodcům se sprostě vysmát do očí činy, jako je navýšení důchodu o 39 korun. Přitom na našem území živí z našich daní sta tisíce cikánů, přišedších k nám převážně z východu. Ti nás stáli již více než 500 miliard. Co na to ministerstvo pravdy? Nebo je autor jeho zaměstnancem a má nám tříbit charakter?
   socani jsou na tom jako Kalousek, pohřební průvod se v tichosti rozešel a Bohušovy z hrobu čouhaj už jen boty.
   Není koho oživovat.

   Smazat
 4. Autor by měl vědět, proč Mládek hájí TTIP. Parafrázuji: "Dnes máme s USA tak tragickou, pro ČR naprosto nevýhodnou obchodní smlouvu, že cokoliv jiného je jen a jen pozitivem."

  OdpovědětSmazat
 5. TTIP díky Trampovi snad neoprojde,jak TTP.TO BYCHOM BYLI ÚPLNĚ V ŘITI!Mládek je zrádce,v tahu neziskovek!Sobotka opravdu počítá s prací europoslance,��

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Slyšel jsem, že bude správce v RPG bytech.

   Smazat
 6. Budu se opakovat: Sobotka má smůlu, že ve volbách si ho budou lidé spojovat jenom s bruselskými nesmysly, které v ČR proaktivně prosazuje, a pí.ovinami podobného druhu jako je tato. Zato Babiš se velmi chytře vymezuje vůči Sobotkovi, voliči si ho budou spojovat s úspěšným vybíráním daní díky EET, přebytkem rozpočtu apod., ale nikdy s takovými věcmi, za které se angažuje Sobotka nebo jeho pravá ruka Chovanec. ČSSD snad už opravdu spasí nějaký zázrak, ale já na ně nevěřím. Snad bude jenom dobře, když jim exekutor ten Lidový dům zrekvíruje.

  OdpovědětSmazat
 7. Problém ČSSD je, že není ani česká, ani sociální, ani demokratická. Je liberální a liberalismus je jen měkkčí skrytá forma fašismu.
  Bohužel, stejně tak jsou liberální všechny současné strany u nás i ve světě. Paradoxně i KSČM je jen liberální parta stejných parazitů, jsko jsou ostatní strany. Představa, že strany ve "svobodné" soutěži ve "volbách" předstoupí před voliče se svými představami o "vládě lidu" a budou spravedlivě vládnout v jeho prospěch, je nesmysl a podvod. Už od francouzské revoluce je globalisty takto připravená "demokracie" je vnější fasáda skryté elitáčské nadvlády. A politické strany vždy ze své podstaty budou fungovat jako parazitní korporace na společnosti. Za podíl na moci v elitáři ovládané společnosti udělají cokoli, co slouží jim a jejich loutkovodičům. Proto tzv. parlamentní demokracie jako výsledek "svobodných" voleb mezi stranami je nesmysl, podvod a tyátr. Systém je nastven tak,aby každá další (i nová) garnitura jednala stejně - parazitovala na společnosti.
  Pouze přímá demokracie, kde budou voleni nikoli zástupci nějakých stran, ale vybraní a prověření zástupci lidu - vyškolení odborníci na řízení sociálních procesů (tedy řízení společnosti či vládnutí) - může být demokracíí za podmínky, že je stanoven mechanismus snadné a rychlé odvolatelnosti těch politiků, kteří nepracují efektivně a úspěšně ve prospěch celé společnosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:20 Dobré. Ještě nám prozraďte, kde přímá demokracie vezme ty "prověřené zástupce lidu - vyškolené odborníky na řízení sociálních procesů (tedy řízení společnosti či vládnutí)". Kde se už školí a prověřují. Pak "přímá demokracie" dostane i můj hlas. Do té doby to jsou jen plané řeči pro stále stejný boj o koryta pod novými sliby.

   "Snadná a rychlá odvolatelnost politiků" naráží na stejný problém. Už tu jednou byla, v době "nesvobody", jestli to nevíte. Díky ní v roce 89.stačilo, aby se pár lidí sešlo a napsalo "jménem všech občanů" žádost o odvolání poslance a místo něj byl do NS kooptován jiný, stejnými "všemi občany" navržení "odborníci". Ti pak pro (svou) jistotu tuto odvolatelnost zrušili.

   Smazat
  2. Vážení!Najděte mi jednu jedinou stranu
   v parlamentu,která je demokratická.Není
   ani jedna.Většina to má jen v názvu a ti
   další už ani to ne.Netají se s tím,že
   nejsou demokratické.
   Petr Majevský

   Smazat
  3. nemůžete spojovat fašismus, liberalismus a naše kudrnaté hoch. jak byste pak vysvětloval holokaust?

   Smazat
 8. Jeden takový myšlenkový výplod.
  Ony ty pravicové strany jsou tady pro horních 10tisíc, a tam najdete sobecké lunty, kteří drží pospolu. ČSSD je stranou pro dolních 9 miliónů, a mezi takovým počtem lidí už se najde dost nespokojenců. Uznávám ale, že Zaorálek a spol. si to pěkně pohnojili.

  OdpovědětSmazat
 9. ČSSD-9%,SPD-12%!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ČSSD má před tou devítkou nulu.

   Smazat
  2. Není divu,když poradcem Sobotky je bývaly hrobář ČSSD Špidla.

   Smazat
  3. Socani jako morová rána, zmítající se v ozubené pleši.

   Smazat
 10. Tak a nyní mi někdo řekněte, co udělala ČSSD od voleb, pro obyčejné obyvatelstvo. Já mám asi krátkou pameť, ale nemůžu si vzpomenout. Konečně už možná nastane doba, kdy lidé řeknu po 27 letech, už toho bylo opravdu dost. Ani jedna ze stran ČSSD,ODS,TOP.., KDU...je nevolitelná 27 let jen slibují a stále nic. Když šla ČSSD do voleb, bylo na programu hlavně zvrátit restituce, největší podvod 21 století. Co máme brát jako kladný výsledek? Přidání prodavačkám 300,-Kč v jednom z marketů? Opravdu pěkná ubohost. Sociální politika 0, zahranišní politika téměř 0. Až poslední dobou se pan Zaorálek trochu probudil. To už je ale přece jen pozdě. O dalších lidech typu zelináře, vystudovaného za 7 měsíců v Plzni ani nemluvě.
  Teď jsem jen zvědavý co za ( pravdu) nebo falzifikák chcete-li vyjde na tohoto člověka.
  Za dobu jejich vládnutí jsme viděli dost podvodných a zpronevěřených afér. To už nevěřím na chybu jednotlivce, to už je chyba celé strany. Korupce, podvody, a obyvatele potřebují jen před volbami. S ANO bych byl opatrný, jinak tu bude multikulti jak vyšité. A to nechceme snad nikdo. Začínám opravdu fandit SPD, jen to chce lepší přístup k obyč. lidem. A trochu soc. politiky. Nesoustředit se jen na multikulti, ale i na obyč. obyvatelstvo. Pak je náš. Takový malý Tramp. Chtělo by to zamést opravdu od podlahy, vyčuránků už bylo dost. Mám za to, že nyní půjde opravdu do tuhého. pokud to neustojíme, bude zle.

  OdpovědětSmazat
 11. Analýza Marka Řezanky je racionální a správná, jako vždy. Jen v ní postrádám další odpudivý rys vedení ČSSD, a to je postoj k NATO, Ukrajině a k Rusku. V tomto směru jsou jejich názory k nerozeznání od TOP09, ODS a KDU-ČSL.

  OdpovědětSmazat
 12. Jediné správné řešení je,poslat Sobotku a jeho kumpány na politické smetiště .Vyjmenovaných nedostatků bilo víc než dost,ale chybí další a to privatizace OKD a za ten by měl jít přinejmenším do tepláků.

  OdpovědětSmazat
 13. oprava bilo.....bylo,překlep

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:57 ..ani ne tak vážný. Ono to opravdu bilo do očí :-)

   Smazat
 14. Na stránkách CTHH https://twitter.com/CTHH_MV si dnes Sobotka pochvaluje, jak se jejich činnost "úspěšně rozvíjí". Přitom prakticky za měsíc CTHH neodhalilo ani jediný případ ruských desinformací. Ani jiných. To znamená, že buď je nepravdivé prohlášení EP o ruské propagandě, které bylo na stránkách CTHH zveřejněné 24.11.2016, nebo celé CTHH pracuje špatně, když nic neodhalilo. V každém případě by CTHH měla jednu z těch dvou zpráv označit za desinformaci, ohrožující bezpečnost státu. Pro stát je nebezpečné, když se mýlí premiér, jako je nebezpečné lživě štvát proti cizí zemi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dokud nedoplní pravomoci pornoherce okamžitým zatýkáním "provinilých" ve 3 hodiny ráno, pak celý ten tah ukazuje jenom na nesmírnou hloupost všech zainteresovaných a i když i to může být nebezpečné, je to spíše veliká sranda. On si sralbotka vůbec neuvědomuje, že od podzimu to samé centrum může sbírat informace proti ČSSD. A jestli to teď chtějí využít jako zdroj informací pro volby, tak to nemusí platit dvacet úředníků, stačí pár studentů střední školy.

   Smazat
 15. Za krále holce, byla za groš ovce. Nevím jak srovnat ekonomické poměry doby tehdejší a dneška, přece však lze nalézt jakousi paralelu. Nikoli v holinach ohanbí a pleší, nýbrž v tom že krali holci přezdívali král "bene". Na všechno měl odpověď bene, bene... dobře, dobře. Byť to byly naprosto protichůdné věci, se všemi souhlasil.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.