Reklama

.

.

neděle 15. ledna 2017

Tereza Spencerová: Pane Obamo, ještě příběh, než odejdete…

Tereza Spencerová
15. 1. 2017   LiterárníNoviny a Outsidermedia


Pochybnosti ohledně tohoto materiálu jsou značné. Do jaké míry to dle vás může ovlivnit kredibilitu i těch zjištění amerických tajných služeb, která jsou relevantní? A co je možná důležitější, je kontext, ve kterém se vše děje: Polskem projíždějí americké tanky, vyhlašují se nové sankce proti Rusku, v Senátu se chystají „confirmation hearings“. Jak to vše pro vás souvisí? Je náhoda, že se tak mediálně-zpravodajsky „tlačí na pilu“ zrovna teď? Vy jste vyjádřila obavu, co ještě během pár dní své moci zvládne předvést Barack Obama. Jaké očekávání máte? Cítíte ve vzduchu průšvih?


Nevím, jaké relevantní závěry zpolitizovaných amerických tajných služeb nyní máte na mysli, ale faktem je, že jejich důvěryhodnost je nulová, ale nikoli kvůli snaze navázat Trumpa na Rusko. Podle mého to vše začalo už u jejich „důkazů“ o iráckých zbraních hromadného ničení, jejichž existenci si na tajných službách „vymohl“ George W. Bush. Je přitom zvláštní, jak tuhé kořeny tahle lež má – dnes, čtrnáct let po prokázání opaku – je o Saddámových zbraních hromadného ničení přesvědčeno 54 procent Američanů.

Nejsem si jistá, s čím vším nynější vytváření mýtů souvisí, ale je jasné, že hlavním terčem je neochota americké Demokratické strany, jejích oligarchických sponzorů a „deep state“ uznat volební porážku. Tlakem na Trumpa chtějí zpochybnit jeho legitimitu a dělají to vcelku šikovně – zvolený prezident musí veškerá obvinění prostě jen odmítat, protože v opačném případě by uznal, že byl zvolen neférově, a přitom samozřejmě média posilují jeho „ruskou image“. A tak lavíruje: „nechává“ Rusku Krym, „pokud by to Ukrajině nevyhovovalo“, odmítá „reset vztahů“, ale počítá s jejich rozvojem, připouští, že za imaginárními hackery stálo Rusko, ale že důkazy nejsou, a tak podobně, protože byl coby vítěz prezidentských voleb v „hlavní světové demokracii“ dotlačen do situace, kdy vlastně nemůže vyhrát. Je to svým způsobem neuvěřitelné, ale byl virtuální realitou zahnaný do kouta. Je jasné, že případným nástupem Trumpa do Bílého domu nic z toho neskončí, a tak bude zajímavé sledovat, zda se stávajícím tlakům poddá, padne a na jeho místo přijde buď Hillary, nebo někdo jiný, nebo zda „vrátí úder“. Jeho ego musí být v každém případě těžce zraněno a alespoň podle toho, co všechno se o něm už napsalo, musí lačnit po krvi…

Názorná lekce virtuální demokracie v přímém přenosu. Když jsem si tu před pár týdny pochvalovala, že mi loňský rok vrátil brexitem a Trumpem víru v demokracii, která stále ještě může porazit oligarchicko-politický systém, obávám se, že jsem v tom svém optimismu přestřelila… Kdo je tu víc proti USA a demokracii? Neprokazatelní ruští hackeři nebo americké tajné služby a jejich loutkovodiči?


Stanův komentář: Fakt, že zprávu o ruském vlivu na Trumpa přednesl James Clapper, tedy člověk, který byl usvědčen ze lhaní Kongresu pod přísahou, by měl mnohé naznačit. A Clapperův dopis Trumpovi, o němž píšeme zde, by mohl otevřít oči i těm posledním nevěřícím Tomášům.

- - -

Co se za týden změnilo v bojujících částech Sýrie? Bašár Asad doufá v totální ovládnutí Aleppa, zvládne to? Kdo bojuje a kdo drží příměří a jak postupuje boj proti Daeši? A jistě by nebylo od věci provést jakousi inventuru zahraničních sil, které se podílí na bojích: Íránci ve službách Asada, ruské jednotky, případní američtí instruktoři, další síly...
Příměří se nevztahuje na Daeš, Al-Káidu a s nimi spjaté teroristické skupiny, stejně jako na Kurdy, a tak není divu, že se v Sýrii dál bojuje, i když se k příměří přidalo na 50 tisíc ozbrojenců, což není zas až tak malé číslo. Vládní armáda se svými spojenci vede hned několik operací v provinciích Damašek, Hamá nebo Aleppo, pokračují nálety na provincii Idlíb u tureckých hranic, kam syrský režim „svezl“ většinu džhádistů, kteří kapitulovali různě po celé zemi. Je zvláštní, že právě v Idlíbu přitom vedle Syřanů útočí také Rusové a Američané a všichni svorně hlásí jakési zabité velitele... tu Daeše, ondy Al-Káidy, takže alespoň v tomto směru jako by nastala shoda, až spolupráce. Zajímavé je, že se mezitím Al-Káida dostala do sporu s Daešem o to, kdo víc nenávidí šíity: tahle „ideologická“ přetahovaná došla tak daleko, že sebevražedný atentátník v Idlíbu vyhodil do vzduchu „kasárna“ Al-Káidy, kde pod troskami zůstalo kolem šesti desítek teroristů. Je to mimochodem největší hlášená jednotlivá ztráta z oblasti za poslední týdny.


Nedá mi to nevrátit se k vašemu rozhovoru s poradkyní Bašára Asada Busaínou Šaaban. Konkrétně k březnu 2011, kdy ulice Sýrie vřely protesty. Šaaban tvrdí, že Asadova vláda se snažila vyjít vstříc, ale stejně to k ničemu nevedlo. Západem běžně přijímaný obraz začátku syrské revoluce je, že Bašár Asad do protestujících začal střílet a povstání krvavě potlačil, což rozdmýchalo válku. Jak byste tuto genezi války v Sýrii stanovila vy a jaké síly a vlivy byste zmínila? Víte, je to už pár let a při frekvenci denního zpravodajství lidé někdy zapomínají i to, co bylo včera. 

Mluvíte o „Západem běžně přijímaném obrazu“, ale nezapomeňte, že tento obraz musel být nejprve „Západem vytvořen“ a teprve pak mohl být „přijímán“. A tak se zase přišlo s prostoduchým příběhem o těch dobrých stojících proti těm špatným. Mělo to ale spoustu děr a svým způsobem zůstal ten příběh bez konce. V květnu 2011 měla třeba ještě francouzská France 2 tolik slušnosti, že se svým divákům omluvila, že záběry z protivládních demonstrací v Sýrii, které jim s náležitým dramatickým komentářem ukazovala, byly ve skutečnosti archivními záběry z jakési demonstrace v Libanonu. Chci říci, arabští diváci rozdíl v demonstraci ze Sýrie/Nesýrie poznají, ale nám mohly televize „nabulíkovat“ cokoli…

Je přitom faktem, že v Sýrii v té době vládlo už několik let silné napětí vyvolané katastrofálním suchem, které do měst vyhnalo bezpočet málo gramotných rolníků, které městské populace nepřijaly a proměnily je v podhoubí pro radikální islám. Syrská policie navíc na počátku března 2011 zatkla a surově zbila několik studentů, kteří v Dará´a na jihu země popisovali zdi protivládními hesly. Vzápětí se v tamní mešitě začali scházet lidé skandující – očividně pod vlivem revolt arabského jara – hesla typu „Bůh, Sýrie, svoboda!“ Policie proti nim údajně nasadila vodní děla, obušky a při ostré střelbě do davu zabila tři účastníky protestu. Vzápětí vláda ustoupila a navrhla propuštění uvězněných studentů. To už ale v rámci nepokojů bylo zabito sedm policistů a vypáleny budovy soudu a regionálního vedení strany Baas. A počátkem dubna už ozbrojení „aktivisté“ při léčce zabili nejméně šest desítek vojáků a je zajímavé, že tento masakr zůstával dlouho vlastně utajovaný – rebelové si chtěli dál uchovat image „pokojných demonstrantů s holýma rukama“, zatímco vláda v Damašku zase nechtěla přiznat, jak je nepřipravená na vývoj situace. Mezitím v červenci 2011 americký velvyslanec v Damašku Robert Ford svým výletem do Hamá otevřeně podpořil protivládní síly a v srpnu se pak Barack Obama přidal k evropským politikům prohlášením, že Asad „musí jít“. Ve stejné době přitom CNN citovala nejmenovaného prominenta protivládní opozice, podle něhož byly vojenské posádky i policejní stanice přepadávány „skupinami ozbrojené a organizované opozice“, konkrétně „syrskými bojovníky z Iráku, kteří se přidali k protivládnímu boji“. O šest let později bychom je běžně označovali za členy Al-Káidy nebo tehdy se rodícího Daeše.

Bašár Asad se pokusil už v létě 2011 situaci zklidnit výměnou regionálního vedení, propuštěním studentů a k tomu řadou reforem, včetně utvoření nové vlády, odvolání mimořádného stavu, zrušení nejvyššího bezpečnostního soudu, rozsáhlé amnestie a práva na pokojné demonstrace a svobodu tisku. To už ale „pokojní demonstranti“ se zbraněmi v ruce kromě Dará´a obsadili i další města a vláda zahájila „vojenskou operaci“ k obnovení kontroly. Současně se zabitými protivládními aktivisty ale přibývalo i zabitých vojáků, přičemž na obě strany při mnoha akcích stříleli „neznámí“ snajpři. Tento fenomén „neznámých střelců“, kteří útočí na obě strany a rozdmýchávají konflikt, spolu s americkým velvyslancem mezi rebely – a po něm za nimi zavítal třeba i John McCain – tak přinejmenším mně v mnohém připomíná pozdější Majdan…

Tož tak nějak to na počátku bylo.
- - -

Celý článek najdete na Literárních novinách


17 komentářů :

 1. Ano. Máte v místě dvě znepřátelené strany/gangy ochotné vraždit oponenty, projeďte v noci jejich čtvrtěmi, zastřelte na každé straně pár "měkkých cílů", hoďte na každé straně pár granátů do ložnic nic netušících spáčů, .... vypadněte/stáhněte se .... a pište reportáže - točte a stříhejte videa pro svobodný demokratický a pro obdobný nedemokratický tisk (zvolte který je který) jak vláda masakruje neozbrojené chudáky - jak teroristé vraždí pokojné občany... a užívejte v klidu své valutové žoldy - honoráře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bezvadný koment. Něco takového na diskuzích už dlouho nebylo. Stoprocentně pravda. O ničem jiném totiž publicistika, žurnalistika a jak se všechny ty mediální discipliny jmenují, dnes není. A napříč celým žurnalistickým a publicistickým spektrem se to celé podobá bulváru. Bohužel pro všechny oběti těch čtenářsky přitažlivých zhovadilostí.

   Vymazat
  2. už roky mi to vrtá hlavou:Taky je něco, co je mi nepochopitelné, stejný autor opakuje vždy stejné kroky už tolikrát - Jugoslávie, Libye, Sýrie, Ukrajina... a politikové stále s patetickým výrazem ohlašují nutnost boje za demokracii, to si vážně myslí, že si používání stále téhož manuálu nikdo nevšiml?? - Krok první - vytipovat zločineckou organizaci schopnou vraždit sve spoluobčany, krok druhý vyřadit danou organizaci ze seznamu teroristických organizací krok třetí vybavit ji penězi, zbraněmi a slíbit beztrestnost, krok čtvrtý vydat této organizaci povel k vraždění, na který vláda a bezpečnostní složky dané země musí zareagovat krok pátý mediálně přenést zodpovědnost za vraždění z terorisů na vládu a bezpečnostní složky dané země ... krok šestý přijít teroristům/mírumilovným prodemokratickým protestujícím na pomoc i za cenu desetitísíců, případně statisíců mrtvých civilistů... KROK druhý a třetí jsou přece veřejně dosledovatelné a několikrát byly stejným způsobem zopakovány - není novinářů, kteří by na to upozornili??? jsou všichni jen sluhové???

   Vymazat
  3. 11:50 Novináře, kteří by na to upozornili, přece zlikvidují nejlépe placení/uplacení novináři mainstreamu jako první. Pak už bez velké námahy vytvářejí žádoucí "informační pole" podle cílů svých loutkovodičů. Copak je to u nás jinak? Privatizace tištěných médií - spacáková revoluce - zamezení přístupu "kritiků" do televizí - CTHH proti nezávislým webům. Bez žádoucího informačního pole nezískáte potporu ani těch manipulovatelných tupců, bez kterých nelze demostrovat zdání podpory "jedině správných" názorů.

   Vymazat
  4. Pojem NOVINÁŘ je odvozen od slova NOVINY... Nemáte-li noviny, které by vaše články publikovaly... nejste nic. Jste ticho...

   Vymazat
 2. Nepřipomíná vám tento systém něco , neznáme to náhodou . Nepletete se , je jen otázka kdo koho kopíruje , zda ČR = USA nebo USA = ČR.Protože známe politiky a politiku naší úžasné vlády , kopirace ze strany USA není možná , je strůjcem a sama čučí ,jak to musí používat . Náš svělí,inteligentní,nepostradatelný politik na to nemá ,ten jen kopíruje a lavíruje během přestávky točí porno.Pokud přestaneme žvanit a něco uděláme bude jen dobře.Pojďme na horu Říp a nakopme praotci a jeho zdegenerovaným potomkům řiť.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A proč bys kopal praotce? Bez něho by zde nebyli ani jeho zdegenerovaní potomci. A on nemůže za to, že zdegenerovali. A ostatní svět ti nepřijde jako zdegenerovanej? Já bych řekl že to je krapet obráceně.Češi, jak už to mají v povaze, viz "Böhmische Hundes" jak nám už bylo přezdíváno, kopírují úplně všechno co se děje v té úžasné a bájné cizině, hlavně pak západní - ta nám učarovala od věků do věků. A kopírují tak dokonale, že časem začneme být ještě blbější než ti degeneráti ze západu. Všechny přetrumfnem. Vždycky když se začne kopírovat nějaký úžasný styl, musí všechno české automaticky pryč! Zapírá se národ, popírají se tradice -všechno. Stydíme se i za česká jména, a vždycky se vyblbneme na bezbranných miminech. Kdysi jsme byli samý Vladimír a Ivan, dnes jsou to samé anglikánské zkomoleniny viz příšerné jméno, jaké dala své nebohé dceři ta přiblblá Emma Smetana, která byla svého času také mediálním vzorem. Všechny mediální vzory mají jedno společné -musí to být blbci, popírající češství. Dokonce je znám případ, kdy rodiče dali své dceři jméno Rybana - nevím jestli když Rybana dospěla, nakopala své rodiče do prdele nebo se jich zřekla, ale taky jedna slavná celebrita plus manžel politik dala svému synkovi jméno Kašpar - ale Kašpárek naštěstí umřel jako kojenec, asi byl příliš zhnusen takovými blbci.

   Vymazat
  2. Anonymní 10:47
   Ono je to úplně stejné kde vládnou židé a že vládnou ve většině států,už nejde zatajit.

   Vymazat
 3. A ješte mr.prezident Onano o snehurce v podáni pána Domrtila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano. M.Donutila nechápu. Obdivoval jsem jeho herecký talent, a proč se duchovně zaprodal, jsem nepochopil, zejména když -pokud jde o peníze a slávu - rozhodně nestrádá. I slávy by měl více, kdyby se přísně distancoval od politické špíny. Každý skutečný umělec by se nikdy neměl zahodit s politickou špínou.Takhle je M.Donutil navždy ztracen u slušných lidí, už z principu budou jeho pořady ignorovat. A to, co předvádí takzvaná česká televize, točením neskutečně hnusných, pimprlových seriálů, vše imitace západu, přesně Ameriky? Napříč všemi televizními kanály v současné době už se neprodukuje nic českého, kromě filmů vyrobených do roku 1989, a ty se dostávají mezi filmy prohibiti. Pouze v pořadech vzpomínek na různé herecké osobnosti jdou jako minutové ukázky a je to obrovská plejáda filmů, které nikdy neuvidíme. Proč? Kvůli autorskému zákonu? Že se nechce platit potomkům původních děl, a namísto toho se platí nehorázné miliony různým protekčním kašparům? Za hnusné a laciné náměty - když je nedostatek kvalitních autorů předloh, kteří by neimitovali západ? Když totéž se dělá "na západě"? Samé remake úspěšných filmů, přičemž remake vždycky neskutečně zprzní původní dílo, viz co například udělali z Bídníků, Tří mušketýrů, Velkého Gatsby nebo jak příšerně zprznili klasického Vinnetoua? Karel May by se v hrobě obracel hnusem. Mění se i původní dabing překladů - úžasní dabéři jsou nahražováni protekčními plivátky, a vulgárními vejžblechty, aby dílo působilo více jako "in"? Proč se to vše dělá? Nastupující generace bude mít totálně vypláchnuté mozky, bude znát v oblasti kultury jen bezcenný brak. Proč se tomuto skutečné celebrity nevzepřou? Proč své prachy neinvestují do vzpoury proti tomuto kulturnímu hnusu? A do toho přichází ty sračkovité žvásty o Trumpovi, o zabíjení, které už asi bude věčné, jen pokaždé jinde. Ve větším hnusu než je dnes, určitě žádná předchozí generace nežila.

   Vymazat
 4. Děkuji paní Spencerové za kvalitní komentář k dané situaci je to prakticky jediní človíček který ví co píše Hau

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. s tím příspěvkem z 11:59 naprosto souhlasím, bohužel má pravdu i v tom že je to snad jediná osoba která ví o čem píše, a to hlavně proto, že na místa konfliktů o kterých píše také jezdí a proto si jenom jakom většina ostatních nežvejká někde u kafíčka kravatu. Je jasný že ti ostatní píšou na objednávku co se po nich chce, mají za to více peněz, jenomže potom to jsou presstituti, což se o paní Spencerové nedá bohudík řící. Přeji ji hodně zdraví a štěstí určitě si je zaslouží.

   Vymazat
  2. Ano - o to více je obdivuhodné, že své novinářské aktivity a eskapády přežila. Přece nejezdí jako papež v obrněném a neprůstřelném papamobilu? Je to divné. Řada novinářů zahynula. Ale dnes - je všechno nějaké divné.

   Vymazat
  3. PAní Spencerová je opatrná, tak nám snad dlouho vydrží. Ostatní novináři kvůli udržení svého korýtka opisují z "hodnověrných pramenů", které byly v historii už mnohokrát přistiženy při lži: CNN, Fox, BBC, Bloomberg, AP, atd. atd. Dokonce jeden pitomec o odstálým uchem, myslím , že se jmenuje Kubal, prohlásil, že pro ně, televizní novináře, je vzorem CNN. No to je gól. Ulhaný zdroj mají za svůj vzor!!! Taurus

   Vymazat
 5. Tanky v Polsku jsou reakcí opozice.
  Kdo neposlouchá EU musí mít strach*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale houby. V Polsku pozice i opozice jsou stejně nemocní lidé. Chytili nemoc, proti které je většina Češek a Čechů imunní. Jmenuje se rusofóbie. Proto tak čípkaří americké zadnice.

   Vymazat
 6. U nás se nejedná o žádnou fobii,ale o zkušenosti.
  Byla zde německá armáda se svolením našich tzv.
  spojenců,kteří nás Hitlerovi prodali.Titíž jsou
  naši spojenci znovu.Po roce 1968 pro změnu opět
  spojenci(mezi nimi i Polsko)okupovali naši zem.
  Takže se u nás jedná o odpor k pobytu cizích
  vojáků na našem území.Přesto jsou opět někteří,
  co by tu chtěli americkou armádu.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat