Reklama

úterý 3. ledna 2017

Turecko bylo opět vystaveno teroristickému útoku: Geopolitická degradace na Blízkém východě pokračuje.

3. 1. 2017   zdroj
Turecko bylo opět vystaveno teroristickému útoku. Na klub Reina, který se nachází na břehu Bosporu, byl o novoroční noci uskutečněn ozbrojený útok. Podle guvernéra Istanbulu Vasipa Shaheena útočník, oblečený do kostýmu Santa Clause, u vchodu do klubu zabil policistu a kolemjdoucího, pak zašel do zařízení a tam uspořádal chaotickou střelbu. V okamžiku teroristického útoku mohlo být v klubu až 800 lidí. Podle ministra vnitra Turecka Suleymana Soylu zahynulo v důsledku teroristického útoku v nočním klubu v Istanbulu 39 osob, z nichž 16 jsou cizinci, 69 lidí bylo zraněno.

Je v tom znatelný rukopis džihádistů. Mimochodem, o něco dříve zahřměly v centrální části Bagdádu dva silné výbuchy, bylo při nich nejméně 28 osob zabito a 54 zraněno. Podle kanálu Sky News Arabia se k odpovědnosti za tuto akci přihlásila skupina DAEŠ. Co se týká Turecka, úřady měly informace o připravovaných teroristických útocích v zemi. V předvečer zadržela policie v Ankaře osm členů teroristické skupiny DAEŠ pro podezření z přípravy teroristického útoku na prahu nového roku. Agentura Anadol uvádí, že policii se podařilo získat dokumenty organizace. O den dříve zadržela turecká policie v provincii Adana na jihu země 40 osob, podezřelých ze zapojení do teroristické skupiny DAEŠ. Při domovních prohlídkách byly u nich nalezeny výbušniny a po domácky vyrobená výbušná zařízení.

Statistika teroristických útoků v Turecku je skličující. Nyní je zřejmé, že hrozba terorismu v zemi přechází do kategorie trvalého systémového ohrožení. Bezpečnostní služby v zemi urputně bojují, mnoho teroristických útoků se jim daří odvrátit, ale riziko teroristických útoků stále roste. Přitom ze skupiny DAEŠ neustále zaznívají výzvy k jejím přívržencům, aby prováděli teroristické útoky nejen v Turecku. Je také jasné, že útoky, jako byl ten, co byl proveden o silvestrovské noci na klub Reina v Istanbulu, byly naplánovány a spočítány na určitý propagandistický efekt. Jaký?

Nejjednodušší je informačně jej "spojit" s rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN o schválení rezoluce, která schvaluje příměří, jež bylo v Sýrii vyhlášeno, a plány na formování v Sýrii přechodné vlády, která vyvede zemi z občanské války, probíhající téměř šest let. Tím spíš, že rezoluce se dotkla i tématu budoucího setkání pro urovnání syrského konfliktu v Astaně, kde se připravuje jednání delegací zástupců syrských vládních orgánů a ozbrojené opozice, s účastí Ruska, Turecka a Íránu.

Připomeňme si, že dohoda o příměří v Sýrii vylučuje teroristické skupiny Dzhebhat en-Nusra a DAEŠ (struktury, které jsou v Rusku zakázány). V souvislosti s tím stálý zástupce Ruska při OSN Vitalij Čurkin prohlásil, že nemá cenu, aby jeho kolegové "zamlžovali" již dříve prostřednictvím Moskvy a Ankary dosažené smlouvy o Sýrii. Podle něj "pokud nechcete pomoci, nebo nemůže pomoci, pak ale, prosím, nezamlžujte" a "není třeba pochybovat o jistých dohodách, kterých bylo dosaženo, snažit se je nějak interpretovat".

Experti si mimochodem všimli, že často se teroristické útoky v Turecku téměř chronologicky kryjí s nějakými rusko-tureckými kontakty při koordinaci akcí v Sýrii nebo v rozvoji dvoustranných vztahů. Nebo je to snad reakce na historicky neuvěřitelné spojenectví Ruska, Turecka a Íránu. Existují však i jiné faktory, které stimulují určité politické síly k uvržení Turecka do chaosu. Před novým rokem turecký generální štáb uvedl, že v rámci operace Štít Eufratu zlikvidovaly Ozbrojené síly Turecka v Sýrii 23 teroristů DAEŠ, řadu objektů džihádistů …, včetně odpalovacích pozic a štábů. Zároveň turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil odhodlání Ankary pokračovat v operaci Štít Eufratu a vytvořit na severu Sýrie takzvanou "bezpečnou zónu".

Pokud měla skupina DAEŠ před sebou podle expertů dva nepřátele - Američany podporované Kurdy v Sýrii a Iráku a také vládní syrská a irácká vojska, pak nyní se nepřítelem stává i Turecko, které džihádisté považují za svého druhu spojence. Nyní se DAEŠ v boji proti Turecku spoléhá na teror. Navíc je tato strategie dlouhodobě zaměřena na degradaci politického života v zemi, stejně jako se to stalo v Iráku a Libyi.

Samotný prezident Erdogan v souvislosti s Novým rokem prohlásil: "Je ohrožena naše národní jednota, územní celistvost, organizace, ekonomika, zahraniční politika, základy státu". Ale jak zabránit síťovému teroru jednotlivců a malých skupin, orientovaných na ideologii džihádu, to Turecko ještě neví.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

3 komentáře :

 1. Přitom se velice dbá,aby útočník(ci)byli mrtví.
  Ti už totiž nemohou mluvit a pravdu si odnesou
  do hrobu.Jenom tam zanechávají své průkazy.Zdá
  se,že je to trovhu jinak.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V nedemokratické zemi, kde občané jsou držení odzbrojení, kde soudci napálí více dosud řádného občana za neúmyslný trestný čin či přečin, je mrtvý terorista jistotou, že nebude soudem osvobozen pro nějakou procedurální chybičku soudního řízení, nebo že dostane do osmi let a po čtyřech bude venku na podmínku...

   Smazat
 2. Jo dba se aby ti co jsou za utoky zustali ve stinu. Muzeme pak jenom mapovat dle vyskytu masakru jake jsou dalsi jejich plany ....
  V tom ale brani a vse zakazuje organizace zvana EU.
  Ktera vydava udesny miliardy na NEbezpecnost.
  Jo ,kdyby lidi dostali par babek a meli se postarat sami o svoji bezpecnost...
  To by byl klid...Smrtelne nebezpecnej pro teroristy a pro ty za nimi !!!
  Utoky jsou samozrejme pomstou za nezdarenej puc.
  Dale rozvratit Turecko do syrskyho stavu.
  Ale to zahani Erdogana do strizlivosti a k Rusku..!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.