Reklama

pondělí 23. ledna 2017

Tvrdý brexit bude pro Británii výhodný. Čísla hovoří jasně!

Aleš Rozehnal
23.1. 2017   Svobodné noviny   
ANALÝZA Mnoho Evropanů bylo překvapeno prohlášením britské premiérky Theresy Mayovéo rozhodnutí Velké Británie zvolit variantu takzvaného tvrdého brexitu a opustit jednotný evropský trh. Většina komentářů v důsledku toho předpovídá Británii hospodářský pokles, protože obchod se zeměmi Evropské unie tvoří 44 procent tamního exportu.
Tato míra propojení ekonomik Velké Británie a Evropské unie se zdá skutečně natolik významnou, že je úvaha o ekonomické nevýhodnosti tvrdého brexitu nasnadě. Pokud však zkoumáme i další makroekonomické ukazatele, zjistíme, že výsledek bude přesně opačný.

Jednotný evropský trh znamená volný pohyb zboží nezatížený cly nebo obdobnými poplatky. Zároveň ale představuje prostor ohraničený protekcionistickými bariérami, které zdražují dovoz zboží ze zemí mimo EU a zároveň udržují v rámci unie vyšší ceny zboží, zejména zemědělských produktů.

Britské výrobky tedy dosud mají volný vstup na trhy zemí Evropské unie, ale na úkor vyšších cen dovozů. Opuštění jednotného evropského trhu bude znamenat, že výrazně poklesne cena britského zboží a zboží dováženého ze zemí mimo EU. To platí i pro zemědělské produkty. V otázce zemědělství však bude britská vláda čelit složitému dilematu.
Dotování převezme vláda

Snížení cen zemědělských produktů sice přinese zisk britským spotřebitelům, ale způsobí ztrátu britským farmářům, protože se na jejich produkty již nebude vztahovat společná zemědělská politika, tedy hlavně dotace na zemědělské produkty poskytované EU. Vláda zřejmě bude muset krátkodobě převzít jejich dotování, ale do budoucna bude nucena najít model, jak uspět v konkurenci s dotovanými zemědělskými výrobky ze zemí EU.

Obchod se zeměmi Evropské unie sice tvoří 44 % britského exportu, ale je třeba vzít v potaz to, že se zároveň jedná o necelých 15 % britského hrubého domácího produktu. Evropská legislativa se ale vztahuje i na zbylých 85 % britské ekonomiky. Unijní legislativa je přitom faktorem, který zdražuje britskou produkci.

Toto zdražení je způsobeno orientací Evropské unie na snížení nebezpečí globálního oteplování a s tím souvisejícím tlakem na její členy, aby přešli z nízkonákladových energetických zdrojů na nákladnější tzv. obnovitelné zdroje. To vyvolává nutnost velkých výdajů v těžkém, zejména ocelářském průmyslu. Dalším důvodem zdražení britské produkce je evropská sociální legislativa, která zvyšuje cenu práce a tudíž i náklady na výrobu.

Britský průmysl a zemědělství tvoří pouze přibližně 11 % hrubého domácího produktu. Téměř 80 % procent britské ekonomiky však tvoří služby. Protekcionistické bariéry jednotného evropského trhu se ale na služby nevztahují a jejich poskytování zemím EU není zatíženo žádnými cly či jinými platbami.
Žádné tarifní bariéry

Opuštěním jednotného evropského trhu se tedy pro export britských služeb nic nezmění. A právě v exportu služeb je Velká Británie mimořádně silná.

Přebytek její obchodní bilance se zeměmi EU v oblasti služeb ročně přesahuje 35 miliard eur. Navíc velkou část těchto služeb tvoří služby finanční, které se vystoupením z jednotného evropského trhu vymaní ze stále rozsáhlejší evropské regulace finančního trhu.

I kdyby neuzavřela Velká Británie s Evropskou unií žádnou obchodní dohodu, stále bude mít v obchodu s EU solidní postavení jakožto člen Světové obchodní organizace.

Není však příliš pravděpodobné, že by Evropská unie chtěla vztyčit mezi EU a Velkou Británií odvetné tarifní bariéry, jakkoli to někteří evropští politici ve své zlosti na brexit prohlašují. Evropská unie totiž potřebuje obchodovat s Velkou Británií vlastně víc než Velká Británie s EU. Obchodní deficit Velké Británie se zbytkem unie ve zboží totiž činí ročně přibližně 100 miliard eur.

Zbylé země EU tedy do Británie více dováží, nežli dováží Velká Británie do EU, a unie určitě nebude chtít tento trh ztratit. Velká Británie také ušetří na odvodech do evropského rozpočtu. I po odečtení britského rabatu a přijatých dotací z rozpočtu EU by čistá platba Británie činila přibližně 13 mld. eur ročně s tím, že je zjevný trend k jejímu zvyšování.

Unikátní postavení Velké Británie bude ve výsledku znamenat, že pro ni bude brexit ekonomickým přínosem. Je to však spíše ona příslovečná výjimka potvrzující pravidlo.

Zdroj Autor: P@u! +ox via Foter.com / CC BY-NC-SA
FacebookTwitterGoogle+EmailShare44

52 komentářů :

 1. Osobně si myslím, že se autor článku velmi plete. Minimálně ekonomicky naprosto!!! Opuštění EU nebude pro Británii přínosem, ale ekonomickou ztrátou a časem zřejmě i rozpadem a odchodem Skotska ze současného manželství.
  VB se časem dostane na slepou kolej s velmi drahou pracovní silou. Samozřejmě bude otázkopu, jaké podmínky si vyjednají. Brusel je schopný jim na úkor vlastních občanů nabídnout neuvěřitelné ústupky což jen prohloubí a urychlí rozpad eurozóny. Prohrají všichni, protože idioti v Bruselu jsou odtržení od reality života a tak zničí dobrou myšlenku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:47 souhlas. Celý Brexit je velikánská chyba Camerona, který si tím chtěl řešit své vnitrostranické problémy.
   Stejně odpadl a navíc uvrhl celou GB do těžkých problémů.

   Smazat
  2. Já bych si tak jistý nebyl. Z krátkodobého hlediska bude odchod Británie z EU ztrátový pro obě strany. Pak ale záleží na tom, jak Britové využijí možnost samostatné výroby a obchodu. Nesvazováni celou řadou často nesmyslných omezení by mohli Britové značně poskočit vpřed. Uvedu jeden příklad. Země EU jsou limitované emisemi. Výrobci musejí instalovat nákladné technologie na jejich snižování, přičemž jejich cenu musejí zákonitě promítnout do ceny své produkce. Na druhou stranu, import ze třetích zemí, jako třeba Čína, je nedostatečně zatížen clem, které by vyrovnalo hendikep evropských výrobců. Dalším tématem je evropská dotační politika. Příspěvky do bruselské kasy se posílají bez podmínek, výplata dotací s nekonečným seznamem podmínek, např. jejich určení. Nemluvě o naprosto rozdílných podmínkách mezi jednotlivými zeměmi.
   Záleží jenom na Britech a jejich vládě, zda dokážou vytěžit z minima maximum a využijí šanci, kterou jim ztráta evropského obojku poskytuje.

   Smazat
  3. 17:29 diktuje silnější. To je jasné. A v případě Brexitu bude diktovat EU.
   Navalí jim třeba clo a nebo nějaké další přirážky už třeba za to, že nesplňují limit emisí.
   Jsem přesvědčený, že to tak bude.
   Bohužel, mrzí mne brexit - GB tím nezíská nic, jenom ztratí.
   Možná vyhraje ve věci přistěhovalectví z EU = a to se týká hlavně našich občanů ze třední a východní EU.

   Smazat
  4. Nezapomeňte, že Trump nabídl VB nové příležitosti v obchodování s USA.

   Smazat
  5. Vidím,že většina diskutérů je pod vlivem
   oficiální propagandy.Všechno bude záležet
   na tom,co bude po definitivním odchodu.S
   tím odtržením Skotska to nebude asi tolik
   horké.Zatím je slyšet jen skotská premiér-
   ka.Jak na to koukají Skotové se neví.
   Petr Majevský

   Smazat
  6. 17:47
   USA jim nabídlo --- OK. Nemám nic proti tomu.
   Myslíte , že USA nabídlo GN něco víc, než má nyní EU ?
   ¨To jsem tedy celý rozechvělý, ukažte co nabídlo USA Velké Británii víc, než má nyní EU...
   Bude to víc, než nabízí Velké Británii EU se svým asi tak 4x větším trhem a bližším trhem ?

   Smazat
  7. 17,34
   Clo může recipročně uvalit i VB na EU. To by byla válka bez vítězů. Spíš jsem měl na mysli dovoz zboží z levných destinací. Uvedl jsem Čínu a její nulovou ochranu životního prostředí, ale není to jenom ona. Britové, pokud budou chtít a budou toho schopní, zatížit clem celou řadu zemí a případný výpadek zboží pak podpoří domácí výrobu.
   Jeden takový příklad za všechny. Kdyby jsme zatížili všechny dovážené základní potraviny clem, které by vyrovnalo dotace v zemích výroby, nemuseli by jsme dotovat výrobu svých vlastních. Potraviny by sice zdražily, ale postupně by jsme se stali opět soběstační ve výrobě základních potravin. Podpořilo by to zaměstnanost a přestali by jsme dotovat různé Babiše.
   Je to jenom o schopnostech vůdců, resp. voličů při jejich volbě.

   Smazat
  8. Jo levny pracovni sily se ti zachtelo, elitistickej ratliku
   Tak o to ti jde

   Smazat
  9. 17:14 omyl
   Ale EU JE CHYBA, EU je totiz jen ekonomicky nastroj Nemecka

   Ne ja ale Trump to rekl

   Smazat
  10. Horni Dolni jdi do pice ty curaku Trumpnej

   Smazat
  11. 16,47
   EU byla bezesporu dobrá myšlenka. Osobně vidím dva stěžejní body, které jí poslaly do kopru. Tím prvním byla jednotná měna, která uměle smazala rozdíly výkonu různých ekonomik. Tím druhým byla Lisabonská smlouva, která nastartovala Bruselský diktát.
   EU měla zůstat pouze volným sdružením států s jednotnou celní a pokud to musí být, i dotační politikou. Nic víc, nic míň.
   Dnes jsme na začátku jejího konce, který otevírá těžko předvídatelné důsledky. Osobně nevylučuji ani války. EU se ještě nerozpadla a už se ozývají první hlasy k revizi výsledků II. sv. války. A nejenom jich. Např. v Polsku by šli ještě mnohem dál. To rozhodně nevěstí světlé zítřky pro příští generace.

   Smazat
 2. Budu li jako stát, který není součástí EU, s touto organizací spolupracovat, kdo by mi v tom chtěl bránit? Bude li obchod oboustranně výhodný, tak co na tom je? No jestliže by mi v tom chtěl někdo bránit jen proto, že nepřijímám jejich rozhodnutí a nařízení je jen jejich problém. Vivat Brexit. Jo Czechxitu se nedočkáme. Budeme nadále ohýbat okurky dle norem EU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:53 bránit nebude nikdo, ale určovat podmínky bude. A to stačí. Pod tíhou reality nakonec premiérka GB určila "tvrdý Brexit", protože jí je jasné, že nějaký měkký Brexit jí EU nedovolí.
   Takže za všech okolností to bude mít GB těžší, než teď.
   Jediné, co získá, je právo zakázat ostatním občanům EU se volně usadit a podnikat na jejich území. Z velké většiny e jedná o Čechy, Slováky, poláky atd.. Takže o nás. Brexit nás odseparoval od GB.
   Nejásejte tedy moc.
   Naše děti už nebudou moci tak jednoduše do GB jezdit a něco si tam vydělat.

   Smazat
  2. 1653 pokud vás trápí nějaké okurky, tak to není s vámi až tak zlé. Jaké další nařízení EU vás dohání k slzám ?? A prosím stručně a fakta..
   Protože s okurkami jste vedle. Žádné nařízení EU neexistuje.
   Možná řetězce diktují tvar okurků dodavatelům, ale EU určitě ne.

   Smazat
  3. 17:18-kdybyste "nekafral". EU se snaži GB potrestat za drzost jejich občanů. EU přijde o významný trh, bude-li "trojčit". Co hospodářské spojení GB s USA, to není "hrozba" pro Němce? A že Vaše děti nebudou moci...? Dejte jim vydělat tady, kde budou brát důchod, možná.

   Smazat
  4. Svatá pravda.

   Smazat
  5. 17:42 povolný, vás netrápí ztížená možnost našich dětí a vnuků se uplatnit v GB ?
   Vás netrápí třeba nemožnost získat nějakou zakázku v GB pro české firmy ?
   Vás skutečně trápí nějaké okurky a to, že GB z blbosti své vlastní se odpoutá od EU ?
   Za koho kopete ??

   Smazat
  6. ať se děti z UK vrátí domů a nedělaj ze sebe otroky. Pochopte práce v zahraničí nic neřeší, je to jen důsledek toho že nechodíte k volbám a nebo se necháváte uplatit kecy s koblihou. Člověk má do zahraničí jet kvůli vzdělání, nebo poznání. ne aby tam dřel od nevidím do nevidím, bydlel v kutlochu s pěti dalšími aby ušetřil a domů jezdil jednou za dva měsíce. Jak myslíte že dopadnou Vaše děti když uvidí otce 6a do roka? Nic dobrého z nich nevyroste.

   Smazat
  7. 18:06 práce v zahraničí naše potomky naučí jazyk. Je to velká výhoda EU, která má plno programů pro mládež !!
   Pokud to nechápete, tak asi nemáte děti.
   Moje všechny děti (4 kusy) procestovali s programem Erasmus (= nejlepší program pro mládež v EU) skoro celý svět, skoro zadar. Naučiuli se jazyky a jsou připravení do života o mnoho líp, než ostatní.
   Vy jste snad proti ?
   Nechcete , aby se Vaše děti, vnuci naučili pořádně jazyka a aby se naučili nějaké návyky ve světě ?
   S odchodem GB z EU to bude o mnoho složitější.
   A nějaké křivé okurky v tomto pohledu jsou naprosto mimo mísu... nemyslíte ?

   Smazat
  8. Ty okurky byly jen tak hozeny, jsou jogurty, banány, džemy sýry, pomazánková másla atd., atd., Vše neberte doslova.Nakonec by mi nevadilo, kdyby se v našich hospodách nekouřilo o 11 do 2. Ale my tam nesmíme kouřit vůbec. Odkud to vzešlo? Jsme národ, který žije tak jak žije se svými zvyky, proč žít tak jak nám někdo určuje? A to jsem nekuřák.

   Smazat
  9. 18:21 aha, takže okurky byly jen tak jakoby..
   ok, jdeme dál.
   Kouření v hospodách Vám zakazuje EU ?? Prosím odkaz na nějaký zákon EU z Bruselu, který to zakazuje...

   Máte ještě něco proti EU ? A nebo všechno lze svalit jen na ten blbý Brusel ??

   Smazat
  10. 18:27-přestaňte s tou agitkou pro EU. Smysl pro nás z "východu" měla volností pohybu osob. Volným pohybem kapitálu jsme poznali i "odvrácenou stranu Měsíce". Drancování zdrojů movitých, nemovitých i těch lidských. Tak zchudnul "ost" především morálně, připraven na otroctví. Že jsme na tom v ČR ještě dobře? Jsme, ještě máme co žrát ale jsme zadluženi a může přijít účet. Vzpomínám si na (Čaušeska), jeho zadlužení Rumunska a jak si splácením dluhu podepsal svůj potupný konec. Východ je krutý, kdo bude na řadě? UK?

   Smazat
  11. 19,32
   UK, myslíte United Kingdom, nebo Ukrajinu? O Brity se nebojím a Ukrajina už je defakto mrtvá. Přirovnal bych jí k pacientu v klinické smrti, kdy je bráněno posmrtnému rozkladu organizmu podpůrnými přístroji. V daném případě neustálými a nikdy nesplatitelnými "půjčkami".

   Smazat
  12. 20:13-ještě není mrtvá, ještě tam žijí lidé a hlavní viníci ještě neprodali všechen majetek. Nikdo už ji jen nechce léčit. Až dodýchá, začne se "porcovat". Nešťastný lid.

   Smazat
  13. Já bych je až tolik nelitoval, pane Povolný. U nás se říká "Kdo chce kam, pomozme mu tam". Západ, kde je silné polské etnikum, si vezme Polsko. Jih si vezme Rumunsko a východ Rusko. A bude po problému.

   Smazat
 3. Vy rádobyekonomové co tvrdíte že odchod Británie bude pro UK nevýhodný, možná jste si nešimli že May jede už v pátek do USA na setkání s Trummpem. Což znamená že budou podepsány smluvy a Brusel se svým vydíráním si může jít leda tak vpálit kulku do ghlavy. Mimovhodem Brusel je strašnej nenažranej parazit a už vidím kolik z Vás si dobrovolně vezme domů bezdomovce a bude se o něj starat. Ten bezdomovec představuje dnešní Moloch Zvaný sedím na třech místech Brusel -Štrasburk- Lucemburg. Británie něco dodá do USA a USA něco do UK. kdo by potřeboval zloděje v Bruselu aby mu dali povolení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:01 a jaké smlouvy budou podepsané ?? Budou výhodnější, než smlouvy GB s EU ?? a nebo smlouvy EU s USA ?? Sem s tím, dejte linky... ať se poučíme.
   Nehltejte tu propagandu prosím, je to směšné.

   Smazat
  2. Taky o žádných nevím, ale Ajnštaj asi jo. To je takovej ideolog bez podkladů. Jak si myslí že to asi je - tak to musí být pravda pravdoucí. Že Ajnštajne?

   Smazat
 4. Theresa Mayová udělal svým "tvrdým Brexitem" výborný tah. Vyrazila totiž Bruselským vyděračům z ruky jejich největší trumf, volný obchod. Pokud se VB bude chovat jako Švýcarsko, které má uzavřené dvoustranné dohody se státy, u kterých o to stojí, a připojuje se jen k některým normám EU, tak o nic nejde.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:27 no pane , hlavně jde o naše mladé, kteří by třeba chtěli bez težkostí v GB pracovat.
   a nebo o naše firmy, které by chtěli v GB podnikat.
   To jako je nic ?
   Vám stačí jakási škodolibá radost, že Brusel neudržel jednoho člena v EU ?

   Smazat
  2. 18:30
   Kdyby se cesko nezhavlizovalo tak mohli do Ruska

   Smazat
  3. 19:18
   Horní Dolní, ty vole, 1+

   Smazat
  4. Anonymní23. ledna 2017 18:30
   To co by chtěli Vaši mladí, je jejich problém. Já třeba vím, že půlka Afriky, by ráda žila z podpor v Evropě. Přání jsou různá. Naší závazkem, vůči našim dětem, by mělo být pracovat na takové českém uspořádání, aby je těšilo a byli hrdí, že jsou Češi. Toho ale nedosáhneme sebetvrdší fyzickou prací, ale tvrdým tlakem na naše politiky, zajímáním se o politiku. P.K.

   Smazat
  5. 18:30 Jde nejen o to, co chcete vy, ale co chtějí také Britové. Brexit přece neznamená, že se tam nikdo nedostane a nebudete s nimi moci obchodovat. Jak vás taková hloupost napadla? Copak nemůžete pracovat nebo obchodovat ve Švýcarsku, které nikdy členem EU nebylo? Radost mám, protože si Britové budou moci určit: "Vodcamcať až pocamcať". Čili budou moci jednat suverénně, podle zájmů své země. A to jim upřímně přeji.

   Smazat
  6. 19:18 Horní Dolní - to by nám tak ještě chybělo.

   Smazat
 5. Je tady nasazený jeden nebo dva trollové co tady naříkají na odchodem GB jak to budou mít těžké atd. Asi abychom na czexit ani nepomysleli. Ale opakem je pravda, až se unie rozsype a to bude co nevidět, nejspíš ještě letos, tak Británie už bude dávno za vodou a my se tady začneme topit topit ve sračkách, ještě větších, než už jsme.

  OdpovědětSmazat
 6. V diskusi několikrát zmiňovaný pohyb pracovních sil. Kdysi jsem byl jeho příznivcem. Dnes naopak odpůrcem.
  Vezměme si to asi takto. My zaplatíme daně za které, mimo jiné, vystudují, nebo se jenom vyučí studenti a učňovská mládež. A potom ti nejlepší z nich odejdou pracovat ven. Nikdo nám nezaplatí ani náklady na jejich studium. Přitom skupina skutečně inteligentních lidí není nevyčerpatelná. Bohužel, ve srovnání s blbci, lenochy a neziskovkáři, se jich rodí velmi málo. Tak že se stáváme procentuálně stále blbějšími a línějšími, protože ti inteligentní a pracovití jdou za "lepším".
  Těžko lidem bránit, ale pokud není v rámci EU vyřešena alespoň refundace nákladů na studium v mateřské zemi, sám za sebe říkám ne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. vladimír hricák23. ledna 2017 20:53
   Vaše připomínka ohledně refundace jde správným směrem. Ale je to takové minimum. Více by se dosáhnulo nějakým zavazováním se studentů, něco podobného se používalo za komunismu, ale není to příliš demokratické, natož liberální.
   Nejlepší variantou, by bylo vytvoření takových podmínek pro vystudované, aby pro ně bylo ctí pracovat zde. Moderní vybavení, možnost odborného růstu. A hned v závěsu, také ohodnocení, srovnatelné se zahraničním. Chápu, že se to lehko řekne, ale mělo by to stát za námahu. S tím ohodnocením to konec konců platí pro všechny naše zaměstnance. Ale to by nám bankéři nesměli zločinně kurvit měnu. P.K.

   Smazat
  2. 20:53-to už vyřešili ve sportu! Mateřský klub si nechá talenty nebo nabídne k prodeji. Kdo chce být svobodný, zaplatí si studia napřed, ti ostatní splácí zaměstnavateli. To je tržní zákon pohybu "pracovních sil" a nemá souvislost s právem volného pohybu. Hojně je zneužíván i vědomě státy- např. luxování vědců. Podniky mají také smlouvy s učni. Proč ne, každý něco přidá k "nově narozenému". A kde jsou rodiče se svojí přidanou hodnotou? Navrhuji rodičům uzavírat smlouvu se státem na % z budoucí "výtěžnosti" dítěte. Čím lepšího právníka budou mít, tím lepší smlouvy. A nezapomenout na pojištění, kdyby se jedinec "nepovedl".

   Smazat
  3. PS. jo a výběrem výtěžnosti bych pověřil OSA, stát neumí ohlídat tak dobře mé investice.

   Smazat
  4. Pane Hricáku, a jak se díváte na fakt, kdy se onen absolvent po několika letech v zahraničí vrátí domů jako odborník s praxí na špičkovém pracovišti a ještě s perfektní jazykovou výbavou? Měl by toto naopak stát nějak kompenzovat druhému státu?

   Smazat
  5. 11:58 Trochu si plete zaměstnání se stáží. Ten absolvent-zaměstnanec nabyté zkušenosti onomu státu bohatě zaplatil svou prací. O tuto práci připravil svou domovinu navíc, k nákladům na vzdělání. Zahraniční zaměstnavatel ho nepřijal proto, že je lidumil, ale aby na něm vydělal.

   Smazat
 7. Miroslav Povolny23. ledna 2017 22:01
  PS. jo a výběrem výtěžnosti bych pověřil OSA, stát neumí ohlídat tak dobře mé investice.
  VIZ OKD.
  Vy jste zhulenej?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:18- ne, snaha o vtipnost, sorry. U Vás nechápu ono "viz OKD", vždyť OKD(nejen), stát neohlídal.

   Smazat
  2. Nejde o vtipnost.
   Zeptám se, Vy jste bolševik pane Povolný?
   Stát ho neměl hlídat ale hlavně prodávat!!!
   A k těm "regulacím pracujících VŠ v zahraničí" - máte bolševické manýry. To už tady bylo.

   Smazat
  3. 18:51- ne pane, jsem levicový celoživotní nebolševik, takzvaný proletář, kterému jsou u zadele všechny -ismy. Proto si mohu pouštět hubu na špacír. Víte jistě, že u nás jsou školy placené a neplacené, zahraniční studenti platí v obou. Po studiu lze odejít kamkoliv do světa. Kdo má tedy bolševické(nerovné) manýry? Každý podnik v kapitalismu než vezme žáka do učení, si pojistí smlouvou, aby mu případně "utekl", až se zaplatí poskytnuté výlohy! Co Vy, taky jste získal bezplatně vzdělání pro práci v zahraničí "bolševickými manýry?

   Smazat
  4. Nezlobte se, ale u nás jsou placeny úplně "všechny školy". Víte, některé z našich daní přímo a některé nepřímo (dotačně)+ dolpatky studentů - Plzeňská práva - kup si diplom tupče!!!. Ale všechny se platí. A teď to hlavní - i ty placené z "našich daní" (vy jim říkáte státní) jsem rovněž platil i já,a pokud jsem platil daně tak na nich mé děti studovali či studují, ale není to zdarma!!! Ti zahraniční - jejich rodiče tady daně nikdy neplatili - proto musí platit za studium. Zrovna tak se z daní mých a mých rodičů stavěly nemocnice, školy atd.. Že jste zvonil klíčema aby se to mohlo rozkrást ještě neznamená že přestanou platit hodnoty systému. TOTO jsou totiš ty "sociální jistoty". Podívejte se v USA co způsobuje nevolnické "zadlužení" studentů.
   Bylo by toho ještě hodně...ale nemám tolik času.

   Smazat
 8. Při pohledu na podnikatelský úvěr, osobní půjčky, bydlení, půjčky na auta, studentské půjčky, konsolidace půjček, nezajištěných úvěrů, rizikového kapitálu, atd .. Nebo popíral úvěr od banky nebo dohod jednoho nebo více finančních důvodů. Máte větší pravděpodobnost jeho kreditní řešení! I pastor soukromý věřitel, úvěry společnostem a jednotlivcům s nízkými a cenově dostupné úrokové sazby ve výši 2%. Máš zájem? Kontaktujte nás léčit po převodu úvěru do 48 hodin. KONTAKT: (winniefredwalter@gmail.com) (2348107474074)

  Podrobnosti žádosti

  Jméno:
  WhatsApp číslo:
  Datum narození:
  Pohlaví:
  Stát:
  Adresa:
  Umístění
  Stát:
  Stát
  Země:
  Telefon:
  E-mail:
  Účelem kreditní Status:
  Částka půjčky:
  trvání úvěru:
  čistý měsíční příjem.

  Zpátky ke mně co nejdříve s výše uvedenými informacemi
  Pro více informací.
  Doufám, že to slyším od vás.


  Děkuji vám a Bůh vám žehnej,

  pan Walter

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Walter, když už tady chcete propagovat své lichvářské služby, tak si to alespoň nechte pořádně přeložit do "správná češtin". Na tento web chodí většinou rozumní lidé, takže vám tu pšenka nepokvete. "Doufám, že to neuslyším více od vás".

   Smazat
 9. Dobrý den, hledáte legální a důvěryhodného finančníka? Potřebujete půjčku? Potřebujete naléhavou finanční pomoc? Potřebujete nouzový úvěr na splácení dluhu nebo potřebujete kapitálový úvěr na zlepšení vašeho podnikání? Nabízíme všechny druhy úvěrů s 3% úrokovou sazbou pro jednotlivce i firmy za jasných a srozumitelných podmínek. Doručujeme jakoukoli částku do jakéhokoli místa určení, takže kontaktujte nás dnes, abyste získali okamžitý kredit dnes. Pošlete nám e-mail na adresu: (leni.bolkova01@gmail.com)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.