Reklama

.

.

pátek 20. ledna 2017

Už je to tady: Rumunské ministerstvo zahraničí vyhodnotilo prohlášení prezidenta Moldávie jako neadekvátní


20. 1. 2017    zdroj
Ministerstvo zahraničních věcí Rumunska komentovalo výroky moldavského prezidenta Igora Dodona a poukázalo na jejich neadekvátnost, sdělují rumunská média. V komentáři pro agenturu agerpres.ro ministerstvo zahraničí Rumunska zdůraznilo, že považuje výroky prezidenta Moldávie Igora Dodona "jako neadekvátní a neodpovídající politickým vztahům, konkrétně vztahům mezi Rumunskem a Moldávií".

Jak cituje Agerpres, na ministerstvu zahraničí bylo řečeno, že "pokračování procesu modernizace a reforem a také naplnění snah všech občanů Moldávie vyžadují odpovědné kroky a vztahy".

Ministerstvo upřesnilo, že "trvalé posilování vztahů s Moldávií a důsledná podpora úsilí o sblížení s EU v rámci bilaterálního strategického partnerství pro evropskou integraci zůstávají prioritou rumunské zahraniční politiky".

Moldavský prezident na tiskové konferenci v úterý oznámil, že obdržel jako dárek od prezidenta Ruska Vladimíra Putina mapu z 18. století, zobrazující "Velké Moldavsko". Přičemž zdůraznil, že má v úmyslu "dát přes prsty" všem, kteří v Rumunsku na politické úrovni prohlašují, že "stát Moldávie není a že je třeba likvidovat moldavskou státnost".

Dodon v úterý na základě výsledků setkání s ruským prezidentem Vladimírem Putinem nevyloučil, že dohoda o asociaci s EU bude zrušena po příštích parlamentních volbách, plánovaných v zemi na konec roku 2018.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

22 komentářů :

 1. Je jen Transistria! A ta je součástí Rumunska - http://orig06.deviantart.net/eb3b/f/2013/095/0/3/die_neuordnung_europas_by_1blomma-d60k360.jpg

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16:20 Rumunsko zřejmě má v současnosti k řešení mnohem závažnější problémy, než zda je, či není, Moldávie jeho součástí.
   Je možné, že je zatím zcela "nepochopilo".

   Vymazat
  2. Gratuluji, zdá se že sice umíš číst, ale nechápeš smysl psaného, zkus si ten mnohabarevnej nesmysl ještě 100x prohlédnout. Buď pokus o dobrej fór, nebo ztráta duševní orientace.

   Vymazat
  3. 17:50 Nedivte se mu. Vždyť ta jeho mapa je ze stránek DEVIANT ART, odkud čerpá své rozumy. Tam se jistě cítí mezi svými.

   Vymazat
  4. 20:19 - je fuk kde má jedno z mnoha internetových uložišť! Podstatný je že je to pravdivá mapa! Tady to máš podrobně! Žádná Moldávie! - http://orig13.deviantart.net/e47c/f/2012/259/5/1/reichskommissariat_ukraine_by_1blomma-d5ewf4j.jpg

   A žádnej "Krym"!

   Vymazat
  5. A ovšem taky žádnej Protektorát! Chycht pražsekj oberlandráteníku! - http://orig05.deviantart.net/3a10/f/2012/201/f/4/germania_2__electric_boogaloo_by_1blomma-d57zktv.jpg

   Vymazat
  6. A žádný Estonsko, Lotyšsko, žádná Litva! Chycht! - http://orig01.deviantart.net/fa5c/f/2012/234/d/5/reichskommissariat_ostland_by_1blomma-d5c0vch.jpg

   Vymazat
  7. A ani Bělorusko pochopitelně! Pouze Reichsgau Weissbruthenien sousedící přímo s Moskevským Reichskomisariátem!

   Vymazat
 2. Jeden národ a musí být rozdělen do dvou (tří) zemí jen kvůli ruským imperiálním ambicím? To je opravdu hrozné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Pořád tady čtu od některých pisatelů o tom, jak Ruská federace nemá mimo své území žádnou vojenskou základnu. Zcela zapomínají, nebo se tak jen tváří, že ruská armáda okupuje část Moldávie s názvem Podněstří a brání tak sjednocení rumunského národa, který je tak nucen žít odděleně ve dvou státech.

   Vymazat
  2. Vy dva blábolisti blbisti,Moldava není Rumunsko tak,jako Morava není "Česko" !!! !!!!

   Vymazat
  3. 18:36 Není trochu v rozporu s vaším tvrzením to, že se v Moldavsku hlásí k rumunské národnosti jen 1,9% obyvatel? To je podle vás ten "rumunský národ", který se má spojit s Rumunskem?

   Vymazat
  4. V Moldavsku je úředním jazykem rumunština. Chcete říci, že 1,9% obyvatel utlačuje zbylé 4 milióny? Nebo jste si ten údaj jen vycucal z prstu?

   Vymazat
  5. 21:23 Hledej Šmudlo. A až budeš o Moldavsku něco doopravdy vědět, tak přestaneš psát takové fantasmagorie. Ještě ti napovím, že Moldavsko je členem SNS, jestli vůbec víš, co to je.

   Vymazat
  6. 0:12 Já hledat nemusím, já to vím. Znám několik moldavanů a věřím , že znají, jak to u nich doma vypadá. Ocenil bych, kdybyste mi vykal.

   Vymazat
 3. Nezapomínejme že Rumuni bojovali s Hitlerem za třetí říši a to že dostali po válce další šanci, kterou zahodili, je možná to proč jsou věci tak jak jsou. Rus není blbej a nešlápne podruhé na stejné hrábě na rozdíl od nás.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A pak bojovali po boku Rudé armády proti Hitlerovi. Rumunských vojáků padlo za svobodu Československa více než československých vojáků. Hovoří se o 22 až 40 tisících rumunských vojáků (největší hřbitov mají v Brně), Sovětů padlo 144 tisíc.
   KR

   Vymazat
 4. 18:16 Bláboly ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co kdyby jste to trochu rozvedl ?? Takhle to vypadá, že sice máte názor, ale nemáte ho ničím podložen.

   Vymazat
 5. Ti dva hrdinní anonymové-18:16 a 18:36 žijí ve
  světě jistého ožraly,který už je po smrti.Tak
  budou uvažovat pořád stejně,jako jejich guru.
  Každý hrad měl svého šaška a my zase Havla Vaška.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šlápl Vám Majevský konečně někdo na kuří oko?

   Vymazat
 6. trvalé posilování vztahů s Moldávií a důsledná podpora úsilí o sblížení s EU v rámci bilaterálního strategického partnerství pro evropskou integraci zůstávají prioritou rumunské zahraniční politiky - voľne preložené - sme sa rozhodli že to urobíme, a bude tak ako chce EU - teda my a úradným jazykom v Moldovii rumunština nie je -

  OdpovědětVymazat