Reklama

neděle 1. ledna 2017

V čem jsme až po uši aneb Odpověď na jeden dotaz


Václav Umlauf 
1. 1. 2017   E-repbulika

Už jsme v korporátním fašistickém systému, který je mnohem více vyvinut než v USA. Ale nejsme v něm až po uši, protože Babiš zatím nemá vládní a poslaneckou většinu na úrovni Sněmovny a krajů. Až ji v příštích volbách dostane, tak budeme v korporátním fašismu až po uši.Spřízněný web Nová republika zveřejnil můj článek Rozkradený a vytunelovaný český zájem a přiložil k tomu velmi hezké ilustrace. Takže redakci děkuji a přeji jim hodně užitečné a aktivistické práce pro res publica prováděné mimo zájem vládních chovanců. V debatě pod článkem byl jeden komentář, který mne jednak pochválil a jednak dal tři zajímavé dotazy.

Vláďa z Brna, 30. prosince 2016 14:48 napsal(a):
1. Naprosto jste mne zmátl svým tvrzením, že model řízeného korporátního fašismu prosazuje v USA nový prezident Donald Trump! Přitom předtím výstižně charakterizujete korporátní kapitalismus (na rozdíl od fašismu) jako systém, v němž korporace podléhají politické moci a jejich strategii spoluurčuje stát a má možnost dosáhnout i na jejich zisky.

A já zatím předpokládám, že právě o toto zřejmě bude Trump usilovat; takže se mi zatím příčí Trumpa považovat za korporativního fašistu. Sice se zatím můžeme spoléhat jenom na Trumpovy předvolební deklarace a nemáme z čeho jiného vycházet, ale zatím deklaroval především snahu o posílení státu. A když vyjdeme z tohoto, i když jistě nemůžeme očekávat, že by korporacím nějak ztěžoval pozice, pak bych očekával, že se přesto pokusí omezit aspoň jejich škodlivý vliv na stát a možná i posílit ten užitečný vliv (naivní představa?). A tohleto bych spíš hodnotil jako snahu o posun zpět směrem ke korporátnímu kapitalismu.(?) Americké vlády v posledních letech na toto téma příliš nemluvily, ale o to víc jednaly - ve prospěch korporací.

2. Dá se podle něčeho už vyhodnotit, jestli teprve směřujeme ke korporátnímu fašismu, nebo už v něm v podstatě jsme, možná dokonce až po uši? Pokud možno bez použití subjektivní míry na způsob sklenice z poloviny prázdné nebo z poloviny plné? (Podle mne už v něm jsme, vše tomu nasvědčuje).

3. Neuvažujete zpracovat na toto důležité téma něco jako sborník?

Odpovědi nejsou jednoduché, takže bude Vláďa možná zklamán. Ale pojďme na věc.

 

Korporátní fašismus Trumpa


Souhlasím v tom, že Trump půjde cestou Putina, kterého obdivuje, a že se bude snažit zlepšit osud střední třídy. To také jednoznačně dělá Putin tím, že distribuuje vytvořené bohatství pomocí zvyšování základních mezd ve státním sektoru, který je v Rusku relativně velký. Na mzdy v privátní sféře má Putin malý vliv, ty jsou smluvní jako všude jinde. Ale Putin nerozkradl ani důchody, ani neprivatizoval státem dotovanou kulturu, ani nezprivatizoval zdravotnictví. Takže jeho korporátní kapitalismus podporuje státní sféru a podržuje si dosavadní aktiva, která stát měl. Výborně je to vidět ve zbrojním průmyslu, na jeho kvalitě, výkonnosti a efektivitě i na vzestupu zemědělství po zavedení debilních EU-sankcí. Stát do tohoto privátního sektoru investoval 20 % z celkových investic a Rusko má větší příjem ze zemědělského exportu než z vývozu zbraní. Rusko dává na zbrojení stejně jako Velká Británie a jeho vojenská síla je přitom v obraně vlastní země zcela srovnatelná s možnostmi USA. To je také důvod, proč Trump asi zahájí odzbrojovací jednání, jako to udělal republikánský prezident Reagan.Rozdíl mezi Ruskem a USA je v tom, co Trump bude dělat po uplynutí povinných 100 dní vládního hájení, kdy má začít realizovat nějaký politický program. Jistě zavede merkantilistickou ochranářskou politiku pro průmyslovou produkci v USA. To znamená, že zavede protekcionismus, státní subvence pro určité sektory a uvalí ochranná cla na dovozy, včetně dovozů amerických korporací. A to je důvod, proč na něj plivou korporátní noviny, které žijí z výroby v laciné cizině a drahém prodeji po světě a k tomu praktikují globální neplacení daní. O tom jsme mnohokrát psali, viz článek Apple platil ze zisku 36,8 miliard dolarů daň 1,9 %. Takže obchodní politika Trumpa asi s velkou pravděpodobností půjde směrem ke korporátnímu kapitalismu, řekněme "amerického typu". Jinak řečeno: Trump doma nasadí korporacím náhubek, ale nechá je volně řádit po světě a možná jim v tom i pomůže.

Horší je to s politickým směřováním Trumpa, které zatím vůbec není jasné. Jistě bude muset pro svou ochranářskou politiku získat hlasy napříč politickým spektrem, protože globální korporace si koupily většinu poslanců Demokratické i Republikánské strany. A v tomto bodu je velmi užitečné srovnání Trumpa a Babiše. Připomenu alespoň některé důležité články, které jsme psali, a moji analýzu nových partají typu Babišova ANO. Pavel Letko psal Konec politických dinosaurů. Politickým dinosaurům rozdělujícím společnost na pravici a levici pomalu odzvání. Lidi už toho mají dost a přicházejí noví politikové, kteří budou řídit stát jako firmu. I to už tu bylo, v Německu před 2. světovou válkou. Já jsem psal k výsledku voleb 2014 článek Aktivisté, milujte se (politicky) navzájem, a nebude tu fašismus, který ukázal vznik nového "systému Babiš".

Vznik nové korporátně-fašistické strany na příkladu Babišova ANO jsem popsal v článku Konec starých partajních časů psaném k aféře Šlachtagate. Kolektivním zametením výkonu vyšetřovací spravedlnosti pod stůl podle mne v Česku skončila hra na klasickou demokracii a nastal přechod ke korporátně-fašistickému systému. Klasické strany tvoří podle mne v Česku tzv. "partajní souručenství zlodějů". Jeho základem je krajský sekretariát napojený na centrální řídící struktury té či oné klasické partaje. Vlivová skupina v kraji reaguje na lobbistické nabídky buď normálních podnikatelů, nebo a hlavně pracuje pro naprosto bezcharakterní mafiány. Viz jednotlivé aféry s miliardovými podvody v Praze a jinde. Zařizují se EU-fondy, stavby, zakázky, posty a peníze se dostanou za tyto protislužby více méně legálně. A partaje jako celek provozují legální zlodějny přes systém, který jsme nazvali "koncesní stát" nebo "neo-neokolonialismus", viz obě hesla v klíčových slovech. A nyní k Babišově inovaci české politické strany, která tam byla v bodech.
 • Korporátní partaj není klasickým souručenstvím, ale politickou firmou vedenou neoliberálním podnikatelem. Strana-firma selhat nemůže, protože jde o blaho firmy, což je v neoliberalismu nejvyšší zákon. Proto se v nové partaji vyhazují jen jednotlivci, kteří tzv. "selhali".
 • Příživy a vyžírky dostanou v korporátní partaji klasické 1 % ze zisku a stranické benefity dané placeným místem ve státní správě a kšeftováním s vlivem odebraným klasickému souručenství zlodějů. Zbylých 99 % dotačního zisku si sebere zakladatel, jak jinak také. Je to přece jeho firma a partaj zřídil k tomu, aby pomohl své normální firmě ke zdrojům státu.
 • Nové politické příživy jsou de facto zaměstnanci partaje, ale pochopitelně nikoliv oficiálně. Pokud na kraji či jinde mlasknou přespříliš, jsou okamžitě vyhozeni a jsou nahrazeni nekonečnou frontou nových čekatelů. Na takový lukrativní post jich jsou přímo legie, jsme v Česku.
 • Centrální aparát a ministerstva zabrali lidé přímo z podniku daného oligarchy, protože "stát musí být řádně veden jako moje firma". To zajišťuje efektivní vedení státu v modelu korporátního fašismu, jak jsem o něm psal v článku o Německu. Třetí říše vznikla v momentu, kdy se spojili korporátní političtí fašisté typu Hitlera s korporátními bankéři typu Schrödera a s korporátními průmyslovými bossy typu von Papena. Jejich snažení zastavila až zimní bitva u Stalingradu. To je tam na východě, v Rusku, jak my starší dobře víme.
 • Do nové partaje naskakují jak do rozjetého vlaku všichni ctižádostiví lidé, kteří se nevešli do běžného souručenství klasických partajních zlodějů. Důvody nekompatibility mohou být velmi různé, dokonce i pozitivní.
 • Tato skupina "bezpartajních zaměstnanců" v dané oligarchické partaji představuje nárazník mezi vnější voličskou základnou a tvrdým podnikatelským jádrem řídícím ministerstva a stát. Navíc přináší cenné podněty z terénu. Navíc ani nemusí krást, protože nechce a nemusí. To je také velká konkurenční výhoda proti klasickému souručenství.
 • Tito technokraté zverbovaní do partaje nového typu chtějí moc a chtějí realizovat své dobré nebo špatné představy o tom, jak spravovat stát. Oligarchická partaj v systému korporátního fašismu jim k tomu dává nekonečně mnoho příležitostí.
 • Nový partajní podnik nemá žádnou ideologii, protože je úplně zbytečná, ba dokonce je zcela škodlivá. Pravicovou ideologii mít nemůže, protože ti borci rozkradli stát a pak se amnestovali skrze Klause. Tím modré straky a topka jako ideologické masové strany zanikly. Socani zase ve Šlachtagate zahynou na své zlodějny jako klasické souručenství partajních zlodějů.
 • Ideologické strany jsou zranitelné zejména tím, že mají politické ideje, klasické ideály z 19. a 20. století, a tím jsou vydíratelné. Ale lidem dnes stačí nákupní poukázka na slevy a zajištění základních parametrů sociálního státu na způsob Mussoliniho fašismu. Chod "demokracie" je tím zajištěn, netřeba vytunelovaných ideálů. A na demokracii beztak věří po 20 letech tunelování jen úplní idealisté. Pro ty budou nachystány převýchovné tábory, tak moc jich zase potřeba nebude.

Trump tuto stranu zatím v USA nebuduje, a nejspíš to v této bytostně demokratické a aktivistické zemi ani nepůjde. Občané jsou tam zvyklí na demokracii už dvě století, myslím tím jejich přímý vliv daný na místní samosprávné úrovni. Naši ovčané prodají zdejší už stejně vytunelovanou demokracii za kus chleba a za slevy v supermarketu. Babiš má před Trumpem pořádný náskok, protože tuto stranu nového typu už doopravdy má a jakž takž mu začíná fungovat. Klíčová je úplná de-ideologizace nové korporátně-fašistické partaje, což bohužel klasická souručenství zlodějů a zájmových politických skupin zatím nepochopila. Tím by snad byla odpovězena i druhá otázka, jestli teprve směřujeme ke korporátnímu fašismu, nebo už v něm v podstatě jsme, možná dokonce až po uši. Tvrdím z výše uvedených důvodů, že už jsme v korporátním fašistickém systému, který je mnohem více vyvinut než v USA. Ale nejsme v něm až po uši, protože Babiš zatím nemá vládní a poslaneckou většinu na úrovni Sněmovny a krajů. Až ji po dalších volbách dostane, pak teprve budeme v korporátním fašismu až po uši.

K poslednímu bodu jen krátce. Plánujeme setkání se čtenáři e-republiky, kde chceme představit naše plány ohledně menšího internetového nakladatelství. Ale to by znamenalo, že alespoň někteří z nás musí fungovat mimo obyčejnou neplacenou a aktivistickou redakční dřinu dělanou na tomto webu. A to se zatím moc nejeví jako možné.

Tož tak.

- - -

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč.
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!Související články:

Z diskuse:

Růžová je teorie, šedivá je praxe
Z.Vydra 21:43

Vážený pane Umlaufe, rád bych připomněl, že tuto zemi nerozprodali ovčané za kus chleba, nýbrž politici v rámci svých politických ideálů a sobeckých zájmů. Dále bych chtěl připomenout, že 27 let tu mohli idealisté, včetně dosud uctívaného Havla, zcela volně a svobodně šířit své filozofické ideály, aniž by je někdo zavíral do převýchovných táborů. V zemích na západ od nás, včetně USA, ještě o mnoho let déle. A čeho dosáhli? Odhlédněme od té naší zemičky, kde ti opovrhovaní buranští ovčané jsou ochotni prodat vznešené ideály za pocit bezpečí, kus chleba a střechu nad hlavou a podívejme se na ten Západ s rozvinutou liberální demokracií plný aktivních občanů, náš vzor. Ať koukám, jak koukám, ať čtu, jak čtu, tak nevidím nic podstatně odlišného od nás. Likvidaci střední třídy, rozevírání příjmových nůžek, miliony nezaměstnaných a pracující chudiny, obrovské sociální výdaje, předluženost, úpadek morálky, strach z terorismu, válečnou psychózu, z velké části nespokojenou konzumní společnost. Mám pocit, že idealisté naši budoucnost nezachrání. Během historie vzniklo mnoho filozofických teorií, z nichž s mnohými nelze než převážně souhlasit, jakmile však politici na některou z nich lidi nalákají, tak ji v praxi jako vládci deformují a využijí především k uspokojení své hrabivosti a touhy po moci. Růžová je teorie, šedivá je praxe, bohužel.

13 komentářů :

 1. Doufám, že se panu Babišovi podaří udělat vyrovnaný státní rozpočet bez dluhů, co se "nemusejí splácet" a zlodějskou "korporátní demokracii" utne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ha ha ha, vždyť Babiš, jako všichni před ním, provádí na rozpočtu jenom kosmetické úpravy.

   ● Jsme na posledním místě v EU v čistých odvodech zisků ven v podílu k HDP. Zatímco průměr EU je 1%, u nás máme skvělých 10%.
   Kdyby se toto aspoň částečně zdanilo,
   možná by to mělo částečně i efekt snížení vyvádění (to by znamenalo buď vyšší reinvestice, nebo menší tlak na nízké mzdy, což je také žádoucí), ale efekt daňového vylepšení rozpočtu by byl nepochybně nesrovnatelný s jakýmikoliv vládními vylepšovánímí rozpočtu v poslední době. Najednou bychom neměli doslova žádný rozpočový problém!
   Samozřejmě až na to, že taková vláda by pod smyšlenými záminkami byla hned na kousky rozcupovaná.

   ● Další věcí jsou intervence ČNB, nákupy eur už nás stály asi 800 nebo možná už 900 MILIARD korun!! Jak se blíží ohlášený konec intervenc¨í, tak tyhle nákupy budou buď muset růst, nebo se koruna už začne posilovat;

   ● A ještě další věcí, která nás ožebračuje, je sám tento uměle snížený kurz koruny. Ten významně vyhovuje jenom exportérům a to jsou převážně montovny zahraničních vlastníků. Hajzl Rusnok navázal na hajzla Singera, teď sice slibuje ustoupení od intervencí, to ale dál pokračuje, uvidíme co bude.

   Smazat
  2. 0:46 Hahaho - a proč za to nekritizujete Sobotku? Kdo nám dělá premiéra?

   Smazat
  3. Zcela souhlas s clankem, jen treba dodat, ze Trumpuv program je cisty "National Socialism" v tom lepsim vyznamu toho slova - prozatim...

   ----
   > 0:46
   Pokud si tedy srovname 800 miliard Kc za dva roky na "intervencich", k tomu vyraznou slevu pro zahranicni importery naseho zbozi (nekdo to nazyva jako pomoc ceskym exporterum, ale to je nepresne)

   a k tomu si pripocitame 300 miliard Kc rocne, co odejdou do ciziny na dividendach z podniku, co "za babku" zkoupili (((kapitaliste))) pote, co jim zdejsi agenti "prihrali" republiku...

   tak ceske protesty proti cirkevnim restitucim, kdy cirkev dostava 2 miliardy Kc rocne - JEN 2 miliardy, a pritom zastupuje a zvelebuje zajmy 10 - 20% naseho obyvatelstva a mela by byt placena stejne jako divadla a galerie a skolstvi z rozpoctu kultury - jako ateiste s tim muzete nesouhlasit, ale nemeli byste Pravdu...

   pak teprve dostatecne vynikne absurdita a trapnost ceskeho odporu proti tzv. "cirkevnim restitucim", ktere jsou ve skutecnosti velkym podvodem PROTI cirkvim, protoze se stat vyvazuje z jejich podpory v relativne nedaleke dobe... (z hlediska staleti je 30 let jak nic)

   Smazat
 2. Cinkani Havlovi byl cinkot umiracku Cesku

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Havel se dá přirovnat ke Gottwaldovi! Vysvětlím v čem. Gottwald při převzetí moci nasliboval národu věci, které potom nesplnil. Starší vědí ze života, mladší z "historie", jak to dopadlo. Havel také použil slibů, které nesplnil. S tím rozdílem že ti starší hmatatalně vidí a cítí dopady nesplněných slibů a ti mladší je prozatím ještě neznají, protože se narodili vlastně už do "podvedeného státu".

   Smazat
 3. Člověk současnosti poprve v dějinách měl na výběr - před rokem 1989 - buďto společnost budou řídit lidi a/ bez peněz disponující mocí /komunisté ve srovnání s nynějšími kapitalisty měli minimální peníze/ anebo b/ lidé s penězi a s mocí. Na komunisty bylo vidět, dělali to špatně - o sobotách nás nutili "zadarmo" pracovat, moc jim nešlo dodržovat pracovní morálku na závodech /kde chyběl ten nejlepší dozorce - vlastní prachy - to jest chyběly pobídky, které pramenily z vlastních kapes - v jistém ohledu platí "oko pána dělá, že kůň tloustne/ atc. Lidé neznalí toho, co říkali propagatoři komunistického hnutí s vůdcem Marxem, protože podle nich Marx plodil žvásty, zvolili variantu druhou - u moci budou lidé s penězi a nám - prosťačkům bude dobře. Lidé s penězi zvenčí mající zájem na větším ještě přisunu peněz z území, kde již ztratili moc, prosťačky žijíci zde - na této straně opony - umně i s pomocí radia Svobodná Evropa, Hlas Ameriky - přesvědčili o tom, že alternativa b/ bude lepší. Takže nyní máme alternativu b/. S údivem musím konstatovat - jako hloupý pisálek - že nikdo nyní jaksi moc neřeší problém b/ - jestli je to problém pro lidí schůdný, jestli ta alternativa b/ se vydařila. Já si myslím, že alternativa b/ se nevydařila. Již se objevují korporádní fašistické státy - začíná se o nich psát, tak jak to předpověděl Keller, že to je naše budoucnost - jsou to např. USA a kupodivu naše republika. Čili máme totéž co před druhou světovou válkou. Ten blbec Marx měl pravdu - velké korporace, ti pracháči, kteří za nimi jsou skrytí a kterým se říká diskretní elita - nejsou schopní vymyslet nic jiného, než to co dělali celý život - celý život hrabali majetky, tak co asi budou dělat, když v tom hrabání se jim do cesty postaví překážka - zlikvidují ji, zrovna tak likvidovali překážky ve své hrabivosti celý život. Překážky se podle Marxe likvidovaly v případě těchto lidí válkami - a ty války již zde máme - doslova za humny /Ukrajina - přece původcem této války jsou americké korporace a prosťačkům se říká, že to je národní konflikt - stejně jako před druhou světovou válkou, kterou vyvolali Němci - zajimavé, že podporování průmyslem a bankéři USA/ s nebezpečím té války nejhorší III. světové. Řešení toho maléru do kterého lidstvo zabředlo je jednoduché - je třeba ty velké korporace zbavit moci - to jest zbavit je prachů. Malé majetky bych ponechal. Jinak zde pořád může psát o kosmetikých řešeních - Trump dá peníze tam a vezme odtamtud atd. Hloupý pisálek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak blbec Marx, říkáte? Hm, zajímavé. T

   Smazat
 4. Hloupý pisálek ještě připiše: Matně si vzpomínám, že fašismus v dané zemí vzniká tehdy, když korporatní lídři /jako byl von Pappen/ vida, že se začíná smrakat /nad jejich vlastnictvím, jak tomu bylo ve Výmarské republice, kde i přes zažehnanou bolševickou revoluci stále tato byla na obzoru/ souhlasí s dočasným zbržděním svých aktivit - tedy s menšími zisky a zvolí vládu silné ruky - tedy v roce 1933 se jednalo o Adolfa Hitlera.

  OdpovědětSmazat
 5. Ješte jeden dodatek hlupého pisálka: Vládnutí Hitlera začalo zlepším sociální situace prosťačků díky penězům z amerických bank, které byly zapůjčeny: v obchodech se objevilo nedostatkové zboží, kterým prý bylo dokonce i máslo a hlavně se objevila práce /likvidace nezaměstnanosti/. Asi by bylo dobré toto vědět i u nás, protože ke stejnému jevu dojde i u nás.

  OdpovědětSmazat
 6. "Vylepšování" současného systému vždy musí skončit debaklem. Jediným východiskem je jeho zrušení. Tak jak to do vědecky zdůvodnil ten "blbec" Marx. T

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. hloupý pisálek: špatně jste mě pochopil. Mělo být napsáno asi "blbec" Marx - zde blbec Marx je myšleno ironicky. Bohužel mladá generac - naše budoucnost - nevěda nic o Marxovi, říká, že to byl blbec.

   Smazat
 7. Škarohlídi a sráči fungují na každém webu tak proč by nemohli fungovat i zde.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.