Reklama

.

.

sobota 21. ledna 2017

V USA půjde o Prahu aneb Zemanův trumfJiří Jírovec
21. 1. 2017       (zasláno autorem)
Donald Trump tedy vstoupil do Bílého domu.
Českou reakci na výsledek prezidentských voleb udávala pražská kavárna. Ta byla jednoznačně na straně Clintonové. Moderátoři ČT drželi palce tak silně, že opomínali klikat na servery, které dlouho před závěrem voleb předpovídaly, že vyhraje Trump.
Došlo na výroky, že skončil svět, jak jsme ho někteří znali. Jenže to říkají lidé, kteří mají krev na rukou nebo alespoň válku proti Rusku v hlavě. Je možné, že Jiřina Šiklová změnila svůj bonmot - "Raději se budu mýlit s Bushem než mít pravdu s Putinem" - na "Raději se budu mýlit s Putinem než mít pravdu s Trumpem."

Do hry ale vstoupil prezident Zeman. Veřejnou podporou Trumpa dal najevo, že vkládá jisté naděje do jeho prezidentování a do jeho celkem jasně deklarovaného záměru upravit vztahy s Ruskem.

Sprostý Trump jako naděje lidstva

Varování: Několik následujících odstavců obsahuje slova kunda, píča a anglické gerundium fucking. V Česku jsou tabu pouze pro Zemana.

Kdysi jsem četl o přeslechnutém hovoru. To vedle sebe stáli dva kluci a dvě holky.  Z hloučku se ozvalo: "Můžu si čuchnout k tvý kundě?" A ten, který se ptal, se přisunul k jedné z dívek. 

Ukázalo se, že nejde o nějakou zvrhlost na veřejnosti, ale o způsob přátelské komunikace, v níž „kunda“ znamená to co „holka“. A že otázka směřovala nikoli na dívku, ale na jejího kluka. Byla navoněná a kamarád se dovolil, aby mohl přivonět k jejím vlasům.

Chemie mezi významnými politiky nepostrádá na ceně, vznikne-li na pozadí lidovějších výrazů. Trump a Putin si možná k sobě najdou cestu právě přes ženské. „Chlape, kdes tu krásnou kundu, co máš za milenku, splašil?", se může po svém vulgárním způsobu zeptat Trump.  A Putin může odpovědět: "jako bys to neznal, taky si mohu plácnout po zadku, kterou chci, a každá si ještě radostí povyskočí.“ A dodá, že ta Donaldova kost je opravdu "fucking beautiful", a rýpne si: "Donalde, proč hledáš ženský v Evropě, když je v Americe jedna velká píča vedle druhé."  Poslední věta nemá urazit Američany an blok. Je toliko připomenutím několika političek.

Americké volby

Prezidentský úřad se kupuje, to není žádné tajemství. Teoreticky se americkým prezidentem může stát každý, kdo splňuje věkovou podmínku a má křestní list dokazující, že se narodil na území USA.

Praxe je poněkud jiná, protože kandidát musí být schopen sehnat dostatek peněz na svou kampaň. K tomu jsou zapotřebí správné konexe a schopnost přesvědčit "kupující", že se jejich investice vrátí i s úroky.

Jde o velké peníze. V roce 2012 spotřebovali Demokraté a Republikáni po jedné miliardě dolarů na volební kampaň na své kandidáty.  https://www.opensecrets.org/pres16/"> ZDE

Prezidentské volby jsou soubojem PR agentur, které určují strategii postupu a načasování jednotlivých prvků. Kupují se vlajky, hodně vlajek, a mávátka taky hodně. Vymýšlejí se hesla a hledají se slabiny soupeřů.

Jde o estrádu pro voliče, v níž kandidáti vystupují jako (většinou špatní) herci deklamující hesla, jimž sami nevěří. Když se situace nevyvíjí podle předpokladů, začne se vylévat hodně špíny. Říká se tomu negativní kampaň.

Sex v negativní kampani


Nejméně dva významní američtí politici přišli kvůli sexu o velmi pravděpodobné zvolení do prezidentského křesla:

Edward Kennedy vypadal jako vážný kandidát za klan Kennedyů. Zavraždění bratrů Johna (1963) a Roberta (1968) mu otevřela cestu nahoru.

Jenže Edward byl, jak by Bohumil Hrabal řekl, jebačkář.  Po nějakém večírku si v roce 1969 vezl v autě sekretářku Mary Jo Kopechne. Z nevyjasněných důvodů skončil s autem ve vodě a Mary Jo utonula. Ed se zachránil, ale utekl z místa nehody, a tak bylo po naději na prezidentování.

Demokrat Gary Hart byl velmi blízko získání prezidentské kandidatury v roce 1988. Muž ostře řezaných rysů s pověstí o nevěrách v zádech. Když už měl údajných pomluv dost, řekl: "Tak mě sledujte, ale budete se nudit."

Media a jeho oponenti nakonec nudu porazili: Gary byl vyfotografován na jachtě s modelkou jménem Donna Rice. Oba sice veřejně popřeli, že by měli sexuální vztah, ale známé Cimrmanovo pravidlo - "Dokázat se dá všechno, ale že nejsi fízl, to nikomu nedokážeš" - lze parafrázovat  takto: "Je nemožné dokázat, že nedošlo k souloži, když média tvrdí opak.” Zajímavé bylo to, že média přehlédla, že Hart byl v té době odloučen od své manželky a tak mohl bez porušení mravného chování souložit, s kým chtěl.

Volební hesla a sliby

V prezidentské kampani se objevují primitivní hesla pro primitivní voliče. Zajímavá je http://www.taglineguru.com/2016campaignslogansurvey.html"> frekvence nejčastěji používaných slov.

Historicky (od roku 1828 dodnes) jsou nejběžnější slova:  Amerika/americký - vůdce/vůdčí - změna - prosperita - zkušenost - doufejte - naděje - budoucnost - vpřed - zítřek a vítězství.

Pořadí nejpoužívanějších slov v republikánských heslech (od roku 1960 dodnes) má pořadí: Amerika - vůdce/vůdčí - zkušenost - změna/reforma - vítězství a mír.

Demokraté mají pořadí: Amerika - změna - prosperita - vůdce/vůdčí - naděje a budoucnost/zítřek. 

K tomu lze dodat, že slovo mír zastaralo. V kurzu jsou synonyma války, jako dominance a odstrašování. Pokud jde o budoucnost, slibuje se změna pro doma a udržení dominance USA ve světě.

Jak krásné bylo Obamovo jednoduché "Yes, we can". Bylo ovšem zcela vyprázdněné, protože nemohl ani on, natož pak americký lid.

Trump a jeho zahraniční politika

Osou Trumpovy zahraniční politiky se zdá být vztah s Ruskem. S malým odstupem následuje Čína jako významný ekonomický konkurent. Zde je ovšem podtext možného konfliktu ve sporech o ostrovy v Jihočínském moři, které narušují dominanci USA v této oblasti.

Trump je podnikatel a jistě si stačil všimnout, že se svět dávno nedobývá válkami, ale penězi a půjčkami, které vytvářejí dluhovou závislost. Ví, že USA nebyly schopny vyhrát po roce 1945 žádnou válku. Ví, že zbrojení umrtvuje obrovské množství kapitálu, který pak chybí jinde.

Slibuje, že může vyjednat dohodu mezi Izraelem a Palestinou. Zmiňuje Irán jako žábu na prameni a kritizuje dohodu, která odblokovala sankce proti této zemi. Jde i o Irák a Afghanistán, tedy pozůstatky špatné zahraniční politiky jeho předchůdců.

Ve hře je i Sýrie. Bylo krásné podporovat umírněnou opozici proti Bašáru Asadovi, ale postupem času se všechno vymklo z rukou, a tak je válku nutné ukončit bez trvání na politických změnách v syrské vládě. Nějakých devět miliónů uprchlíků je příliš velká daň za pokus o Asadovo odstranění.

Jako mírotvůrce bude mít Trump omezený manévrovací prostor, protože nemůže příliš rychle omezit výdaje USA na zbrojení. Má ale v záloze NATO, které chce nutit, aby se podílelo na financování nákladů na své udržování.

Trump a jeho domácí politika

Trump slibuje navrácení pracovních míst do USA, revizi obchodních dohod a zrušení Obamovy reformy zdravotního pojištění.

Trump se bude pokoušet o změnu, ale okamžitě narazí na slabiny současného ekonomického modelu.  

Kapitalismus potřebuje injekci tvůrčího myšlení, ale zatím je k vidění jen pokračující orientace na maximalizaci zisku, tedy na podřezávání větve, na níž systém sedí. Chybí jakákoliv vize. I kdyby byla, převálcují ji lobbisté té které zájmové skupiny.

Trump patrně postaví plot na mexických hranicích -  tedy dostaví. Může zregulovat automobilový průmysl, aby cizí automobilky, vyrábějící auta v USA, musely mít víc domácích součástek. Neudělá nic podstatného se zdravotnictvím a vzdělávacím systémem.

Trump chce dostat zpátky do USA džoby, které se přesunuly do lacinějších zemí. Jenže kolik bude stát návrat výroby do USA? Bude stačit vlastenectví k tomu, aby majitelé podniků absorbovali ztrátu zisku? Jak rychle se obnoví ztracená kvalifikace?

Inaugurace

Inaugurace 2017 byla v podstatě odpolitizována. Slovo bůh se ozývalo daleko častěji než jakékoli jiné. Bůh má dodat moudrost prezidentovi a žehnat Americe. Vtírala se otázka, jestli je možné žádat boží požehnání pro presidenta ateistu.

Trump ve svém prvním projevu nepřímo sdělil, že se boží osvícení Washingtonu během několika posledních desítek let příliš nedařilo:

"Politici slavili, ale nebyl to (lidi) váš triumf … toto změníme … teď přišla vaše chvíle … vracíme moc lidu … tohle je váš den, vaše oslava … dnes začíná nové hnutí, které ještě svět neviděl … chudoba ve vnitřních městech, zločinecké gangy a násilí končí právě teď na tomto místě."

Směrem dovnitř dodal: "Dávali jsme podporu cizím zemím … zavírali jsme továrny jednu po druhé … ale naše infrastruktura se rozpadá … budeme stavět nové dálnice, mosty, silnice … a továrny … dnes hledíme pouze do budoucnosti … máme jedno srdce a jeden domov … bude vládnout nová vize: Amerika na prvním místě.

Trump se zahraniční politiky dotknul jen okrajově: "Přispívali jsme jiným bilióny … vyhladíme terorismus … porazíme islámský stát."

Trumpův projev obsahoval samá pěkná slova. Byl krátký a poměrně úderný. Podle médií spěchal Trump do Bílého domu, aby mohl začít rušit Obamovy dekrety.

Nový trend v americké politice

Odstupující americký prezident Obama kolem sebe kope dříve nevídaným způsobem. Několik týdnů před ukončením svého mandátu hází Trumpovi klacky pod nohy způsobem, který má české pojmenování "sviňárna". 

Zapomenuto je setkání v Bílém domě, které ukázalo úsměv vycíděných zubů coby záruku, že předání moci proběhne hladce.

Mezi Obamovy kroky patří například zákaz těžby ropy v arktických oblastech, narušení vztahu s Izraelem (USA nechaly projít rezoluci RB odsuzující zabírání palestinského území Izraelem), obvinění Ruska z manipulace amerických prezidentských voleb a narušení vztahů s Kubánci žijícími na Floridě.

Použití politických zbraní pro vnitropolitický boj není nic nového. Zdá se ale, že tyto hrátky, mající charakter tahanic o hračky v mateřské škole, přerůstají do mezinárodního prostoru.

Zdá se, že poslední americké prezidentské volby podkopaly poslední zbytek toho, co bývalo považováno za demokracii. Možná začne platit pravidlo, že demokracie je jen - "když vyhraju já".  V opačném případě "vzhůru do ulic!" - jako bychom to neznali.

Trumpovi odpůrci se již teď snaží zamezit, aby se změnila politika USA k Rusku. Vždyť to stálo nějaké peníze dostat se tak blízko k jeho hranicím a k válce. Obávají se člověka, který zatím má neortodoxní názory. Vyhovoval jim sterilní Obama, který se na Harvardu naučil dobře mluvit, ale nemá žádnou vizi. O schopnosti něco prosadit ani nemluvě.

Zemanův Trumf

Zemanovi se podařil mistrovský kousek tím, že se okamžitou podporou Trumpa vymezil proti vzlykající pražské kavárně.

Pokud se rozhodne znova kandidovat na prezidentský úřad, získá tím obrovský náskok. Ostatní  budou pracně hledat cestu od zprofanované Clintonové k jakés takés podpoře Trumpa.

Je možné, že Trump se svou snahou o narovnání vztahů s Ruskem (čti: odvrácení války, kterou nepochybně plánuje NATO) neuspěje, může si říct: "alespoň jsem to zkusil", a Zeman, pokud přežije, může mít podobný pocit.

Je nepochybné, že rychlá reakce posouvá Zemana do kategorie světových politiků. Má totiž našlápnuto k tomu, aby se stal moderátorem vztahů mezi Východem a Západem. V tom je daleko před českými politiky, kteří soptili, když do Prahy přijel čínský prezident. 

Zemanovi vyhovuje Trumpův názor na migranty a stavění zdi proti Mexičanům. To má v Česku nepochybně kladný ohlas. Trump ovšem mluví o Mexičanech, kteří přicházeli dlouhá léta jako levná sezónní pracovní síla. Vadit začali, když pro sebe a své děti chtěli taky kousek koláče. To je ostatně i případ Turků, kterých přišlo do Německa přes 3 milióny, když průmysl v šedesátých letech potřeboval dělníky. Jenže pak taky začali chtít trochu víc.

Pokud Trump pomůže ukončit válku v Sýrii, začnou se uprchlíci vracet domů, tlak na EU pomine a Zeman bude na vítězné straně.

Zeman nepřestane být terčem pražské kavárny, ale ta není pupkem světa. Opravdové věci se dějí a rozhodují jinde, a tam Zeman bude.

Potenciál pro Trumpův (ne)úspěch

Jak již bylo řečeno, Trump proti sobě bude mít silné zájmové skupiny. Ty nakonec ovlivní, jak dopadnou hlasování v Kongresu, byť ten je pod kontrolou republikánské strany. 

Spojené státy jsou tak zvanou vyspělou (či pevnou) demokracií. V překladu to znamená, že jde o společnost, kterou prakticky nelze změnit, ledaže je to v zájmu těch, kteří tahají za nitky, na nichž je prezident upoután. Občan ví, že do toho nemá co mluvit.

Budoucnost nelze odhadnout z počáteční rétoriky kandidátů, ale z toho, co dosáhli jejich předchůdci. Obama například sliboval mír, reformu zdravotnictví a zrušení vězení na základně Quantanamo. Nic z toho se příliš nepovedlo. Ostatně nebyl placen, aby to skutečně udělal.

Jestliže Trump uspěje jako oddalovatel válek, bude to stačit, aby vstoupil do historie.

41 komentářů :

 1. Jenomže prezident Trump hlavně a především opakovaně zdůrazňoval, že pro americkou vládu a politiky bude konečně především Amerika - Amerika -a zase Amerika, tím nejspíš myslel, že se přestanou starat, míchat a montovat do uspořádání a problémů jiných států. Proč by tedy mělo jít o Prahu? Nepochopil jsem.
  Ano, tento slogan jsem už slyšel. Před druhou světovou, když si Hitler vybral Španělsko, jako vzorovou zemi, co tam udělá aplikace fašizmu do společnosti - s lidmi. A říkalo se, že v Madridu se bojuje o Prahu -ale to je snad něco úplně jiného.

  OdpovědětVymazat
 2. Soudružka Šiklová, socioložka je, protože za mlada vyzkoušela všechno, všude, se všemi.......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. soudružka neni sama nejen že vystupuje jako estebačka ale ona ji je

   Vymazat
 3. Dobre jste to rozebral diky a ano stacil by jako odvracec valek ---- to by bylo provolat trikrat slava

  OdpovědětVymazat
 4. proč se o Číně stále mluví jako o konkurenci?
  Vždyť je věřitel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On Kádáfí byl také věřitel a jelikož se blížila lhůta splatnosti, tak dopadl tak jak dopadl.

   Vymazat
 5. Pane Jirovec,
  plne s vami souhlasim, ze president Zeman ted patri k nejproziravejsim lidem, ktere Evropa ma !
  Jeho znovuzvoleni je naprosto jiste, pokud nemaji Cesi sklon k narodni sebevrazde.

  Dnes vydal president Trump dva exekutivni rozkazy a kdyz jsem je popsal, tak to bylo smazano. Stejne se to v Cesku lide dozvi, ale se ztratou casu.

  T.zv. kavarna, at uz nase, nebo prazska je proti narodni ZLO. Nedokazi-li se ji Cesi zbavit, tak budou mit stale horsi zivot. My na strane presidenta Trumpa, na tu nasi zautocime uz brzy.

  Vidim budoucnost optimisticky a jak Vy, tak i ja, ji budeme hlidat a informovat narod z ktereho jsme vysli pravdive na zlost kavarny, ktera ma monopol na predzvykane informace.

  Ja mel dnes zachvat vzteku, kdyz mi neprosli informace o tom co naridil president Trump. Prijdou zmeny, a to i zahranicni politice Ameriky.

  Uvidite, jak se toci politicke korouhvicky v Praze. To se zasmejem.

  Pozdravujte Albertu a vyridte 'lednim' medvedum, ze mi nechybi. U nas dnes bylo 28 Celsius.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 21.ledna 2017 22:48

   Ten stařík má záchvat vzteku, protože nikoho nezajímají informace, které už byly všude dávno stokrát podrobně zveřejněné a komentované. -- Věru, velice zvláštní povaha...

   Trump issues executive order to start rolling back Obamacare ...
   www.cnn.com/2017/.../trump-signs-executive-order-on-obamacar...
   před 18 hodinami - Within hours of taking the oath of office, President Donald Trump signed an executive order aimed at rolling back Obamacare.
   Donald Trump begins overhaul as first executive orders signed - BBC ...
   www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-38700445
   před 18 hodinami - Donald Trump has taken his first steps as president, signing an executive order which targets the signature health care reforms of his ...
   Trump Issues Executive Order Scaling Back Parts of Obamacare - The ...
   https://www.nytimes.com/.../trump-executive-order-obamacare.ht...
   před 20 hodinami - WASHINGTON — In his first executive order, President Trump on Friday directed government agencies to scale back as many aspects of the ...
   What Trump's first executive order on mortgage premium cuts means ...
   www.usatoday.com/story/news/nation...trumps-first-executive-order.../96881572/
   před 5 hodinami - Donald Trump blocked an Obama administration policy Friday that would have reduced the cost of mortgages for millions of home buyers.
   Trump's first executive order aims to scrap Obamacare | USA News | Al ...
   www.aljazeera.com/.../trump-executive-order-aims-scrap-obamac...
   před 17 hodinami - In his first executive order, Donald Trump - the 45th president of the United States - told government agencies to scale back aspects of the ...
   Trump's Executive Order Could Dismantle Parts Of ACA Before ... - NPR
   www.npr.org/.../trumps-executive-order-could-dismantle-parts-of...
   před 17 hodinami - President Donald Trump, flanked by Vice President Mike Pence and Chief of Staff Reince Priebus, signs his first executive order on health care, ...
   Trump's Executive Order On Obamacare Means Everything And Does ...
   https://fivethirtyeight.com/.../trumps-executive-order-on-obamaca...
   před 7 hodinami - President Donald Trump, with Vice President Mike Pence and Chief of Staff Reince Priebus, signs his first executive order, on health care, on ...
   Donald Trump's Obamacare Executive Order: What It Means | Money
   time.com/money/4642125/trump-obamacare-executive-order/
   před 18 hodinami - Hours after being sworn in as the 45th president of the United States, Donald Trump signed an executive order allowing the federal government ...
   Trump's first day ends with executive orders, then inaugural balls | US ...
   https://www.theguardian.com › US News › Donald Trump
   před 17 hodinami - President directs government agencies to 'ease burden' of Obamacare, then uses evening engagements to hit out at media and 'people that ...
   President Trump signs executive order that could gut Obamacare
   www.philly.com/.../President-Trump-signs-executive-order-that-c...
   před 12 hodinami - President Trump signs his first executive order in the Oval Office directing agencies to ease the regulatory burdens associated with Obamacare.

   Vymazat
  2. 0:11 vzdyt tomu nemuzes v anglictine rozumet, havloprase

   A dej sve hovnem zamazane pracky pryc od Honolulu

   Vymazat
  3. Ami, go home !

   Vymazat
 6. Honolulu se mýlí.Češi sice nejsou sebevrazi,teda
  většinou.Jsou však přeborníky ve skoku na špek.
  Stačí koblihy,nové sliby za ty nesplněné a máte
  české občany předsebou.Zajímají je opravdu slevy
  v kde kterém marketu a mají radost,že si mohou
  anonymně nadávat na netu.Charakteristika česká.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Majevský, žádné koblihy, ale jistoty, prosperita a důchody ze zisku ČEZ a musíš to myslet upřímně! A největší idioti potřebují vědět, že zdroje jsou! Tobě vadí chlap, který se snaží snížit zadlužení a nedělá dluhy, co se nemusejí splácet? Chlapsky se přiznej, že jsi voli ten oranžový průjem.

   Vymazat
  2. Trump mně vůbec nezajímá. Můj zájem je aby u nás skončili tak zvané tradiční strany. Proč?
   Protože jsou skorumpované. Protože už jim jde o voliče jenom před volbami. Po volbách už jim jde jenom o perspektivní rozdělení krmítek.

   Vymazat
  3. 3:07 A těm novým, nezkorumpovaným stranám jde o co? To jste se za ta léta "nových čistých stran" ničemu nepřiučil? Kolikrát si musíte šlápnout na hrábě, než se vám rozsvítí v hlavě?

   Vymazat
  4. 3:07 Mám zájem právě takový jako vy. Ale Trump mně zajímá. Proč?
   Stačí trochu víc cizích peněz do zdejších politických neziskovek, k tomu trochu déle trvající soustavné péče, k tomu rostoucí počet nás netečných a výsledek voleb je jasný. Bude záviset víc na cizím prezidentovi než na nás samých.
   Neříká vám nic Ukrajina? O dost větší než my?
   A víme vůbec rozpočty zdejších neziskovek za poslední roky?
   Děda.

   Vymazat
  5. 4:04 Jen bych rád poznamenal, že znám mnoho lidí (včetně sebe), kteří občas šlápli na hrábě. Ale neznám nikoho, kdo by na nich sůstal trvale stát 26 let.

   Vlastně, pardon, mýlím se. Znám, a je jich moc. Děda.

   Vymazat
  6. Opravuji: pro 4:40. Děda.

   Vymazat
  7. "...znám mnoho lidí (včetně sebe), kteří občas šlápli na hrábě." (Děda) - "ANO BABIŠ 2011", to jsou HRÁBĚ !!! Poslední model. Při koupi dostanete dárek. Co PŘI KOUPI? Hned PŘED koupí! To je inovace nového tisíciletí! Kdo to hodí ČOBOLOVI, ať schroustá chrousty rovnou štyry. Jeden dědek už je vychutnal, když ubral hlasy demokratům.

   Vymazat
  8. 23:20 takze, Peto, ze Honolulu nemyli

   Vymazat
  9. Prostě nejsem ochoten volit strany které se tváří jako jediné správné a jež ná po každých volbách ukazují že jsme jelimánci.
   První netradiční strana byla ODS a dnes se tváří jako by tady byla od začátku světa.
   To samé platí pro zelené, piráty, kalouskovce, babišovvce, starosty a pod.
   volme OKAMURU
   Václav

   Vymazat
 7. 0:11... Jak to bridile, ze nemas dve nejdulezitejsi informace ?
  Back to the drawing board ty nezkuseny, prisleply a prihluchly mladiku.
  Ktery MARNOTRATNIK te plati za inferior research ?
  Huuu, ha, ha, ha...V Cesku nekomu rostou penize na strome.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 8. 0:11... Nemas logiku ! Proc to zmizelo, kdyz to nikoho
  nezajima ? Pokracuj ve vyskumu ! Mysli ! I kdyz je to pro tebe bolestive, mladiku..
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 9. Vlastizradneho ozralu Ovara muze za svetoveh politika povazovat leda tak komunista Jirovec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. You made my day, Jando! Velmi jsi mně rozesmál hned po ránu, Jando! Uprav si rolničky a pokračuj, kašpárku!!!

   Vymazat
  2. Nebojte se pan Jírovec vás za světového politka opravdu nepovažuje.

   Vymazat
  3. Jiný názor, než mám já - jseš komunista. Božžžíčku to je už tak ohrané a ubohoučké. Nikdy by mě nenapadlo, že ač já za komunistů nekomunista budu za vlády nekomunistů označován za komunistu. Jak demokratické když můžeme beztrestně nechutně sprostě urážet hlavu státu. No, kdybych ho urazil, ale tak nějak ironicky, v dvojsmyslnosti ale slušnými slovy, což je mnohdy účinější, tak to by nebylo ono, to bych byl už komunista. 5.35 debile! Je to oslovení správně demokratické?

   Vymazat
  4. 5:35 lepsi komunista nez havlisticke prase jako jsi ty

   Vymazat
  5. J.Jírovec není komunista, on před nimi odešel do emigrce-do Kanady

   Vymazat
  6. Co sem lezeš ty chrchle 5:35. Zalez nazpět do žumpy.

   Vymazat
 10. Pane Jírovec, ano fandil jsem a fandím Trumpovi. Určitě na nějaký čas uklidní napětí ve světě. Migranti nejsou jen ze Sýrie. Náš prezident Zeman má určitě výjmečné analitické schopnosti, protože již v létě 89 v Zápisníku mu vyšel článek kde předpověděl rozpad Výchoního bloku. Jenom mi ty slova vracíme moc lidu a budeme stavět iniciují Lenina a jeho stárye rozrušim novie postroim. USA celé století těžia z přetažení vědeckých kapacit a světu dala jen honbu za zlatým teletem.Jak se svět vyrovná v případě že jeho spotřeba zdrojů stoupne na úroveň USA kde 5% obyvatel světa spotřebovává 40% zdrojů planety a je jim to málo.

  OdpovědětVymazat
 11. Excelentní popis stavu. Ještě najít cestu z toho marastu ven.

  OdpovědětVymazat
 12. Je třeba si uvědomit, že Pražskou kavárnu není třeba démonizovat. Nejsou to žádní giganti ducha, jen politování (a trestu) hodné existence, které by se prací nebo svým myšlením neuživily. Nemají svou vůli, své přesvědčení, jen povědomí o tom, že jsou obtížně vzdělatelní a víceméně práce rukama neschopní. Proto, aby dosáhly alespoň na formální vzdělání a nějak se uživily, přijímají názory toho, kdo jim jejich existenci zajistí. Dnes je platí a vysokoškolské tituly zajišťuje Šoroš a různé protidemokratická, protistátní, protivlastenecká, zpravidla zahraniční sdružení, která mají za cíl maximalizovat svůj zisk na náš úkor. Proto je jim jedno, že se mýlí, hlavně, že dostanou nažrat. Koneckonců, vlastního myšlení nejsou tyto existence schopny. Národ lze porazit jen tak, že ho donutí akceptovat názory, které ho likvidují. Proto byl zaveden pojem "politická korektnost", proto je nám vnucován pocit viny za kdeco (i za to, že jsme udělali něco, na co bychom měli být hrdi), proto je rozleptáváno pojetí rodiny (základ státu), proto je homosexualita prezentována jako něco, na co je třeba být hrdý a veřejně se tím chlubit (sexualita je vnitřní, osobní záležitost každého z nás - nechlubím se svou heterosexualitou a vadí mi, když mi někdo vnucuje vystrčený zadek a nazývá to pochodem hrdosti), společnost je rozeštvávána ím, že jsou na úkor většiny protlačována práva menšin (všichni mají stejná práva - lidská, tak proč by někdo měl mít větší), přijímají se zákony, které vylučují jejich vymahatelnost, právo se stává tak složitým propletencem vzájemně se vylučujících pravidel, že stát přestává mít schopnost jejho vynucení, je narušováno vnímání spravedlnost, neustále změn školství degenerují vzdělání a vedou k poklesu faktické vzdělanosti, ... . Vše jen s cílem rozbít tradiční hodnoty, rozbít rodiny, rozbít národy, rozbít státy, zničit právo a umožnit vládu vlků, maximalizaci zisků zcela marinální skupiny, na úkor všech obyčejných lidí. Mají plnou hubu lidských práv - to je jejich taktika, protože kdykoli se proti nim a jejich zločinným blábolům postavíte, hned se musíte bránit, hned jim musíte dát v části za pravdu, vysvětlovat, že nejste proti lidským právům, ale proti jejich tvrzení. Hrají si na morální autority, a jsou přitom jen prostý odpad lidské společnosti, bažina. Snad se jí podaří vysušit dřív, než se sešiklují a rozpoutají válku. Válku, v níž budeme chcípat my, obyčejní lidé a naše děti. Ta lůza lidskoprávních genderových komisařů v poli bojovat nebude, budou sedět v tribunálech a soudit nás.

  OdpovědětVymazat
 13. pan jira zapoměl že demokraciie nepotřebuje žadne jajinky typu havla klauze či zemana protože demokraciie vlada lidu a tim je parlament ale dnes toto davno neplati kdo nema miliardy jakoby nežil a oprasečim zlatem korytku si muže nechat zdat nemali jine starosti

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. President by mel mit vic pravomoci
   A VESKERA MOC PATRI LIDU

   Vymazat
 14. Americká demokracie a konec válek? To spojení nedává smysl! Smysl ostatně nedává ani spojení USA a demokracie.

  OdpovědětVymazat
 15. V kapitalismu určuje vždy vítěz a vládce, co je tzv. demokracie. Stejně tak za socialismu určoval vládce, co je to socialismus.
  Konec válek a také konec vydírání hrozbou válek nelze předpokládat. Občané tzv. euroatlantické civilizace, na rozdíl od svých otců, to vnímají jako bezvadnou zábavu, lepší seriál jim ani TV nenabízejí.
  Strašení Poláků a Pobalťáků Ruskem je organizováno na stejném principu seriálové zábavy, protože to vynáší a zejména posiluje euroatlantický nacismus, tedy představu nejen vládců, ale i části posluhy, že jsou vyvolenými kázat druhým národů, je "připodobnit obrazu svému" nebo vyhladit, připomínat lidská práva za svými hranicemi a doma je přehlížet, používat praktiky vlády, které kdysi zdomácněly v nacistickém Německu. Ten kdo má rozeseté stovky válečných základen po celém světě a na husto pak zejména v "euroatlantické zóně", ten samozřejmě nikdy nebyl a ani nemohl být demokratem, v lepším případě lze jejich vůdce označit za rigidní autokraty, zásadové asociály, pro které je člověk méně než slepičí hovínko. Dnes a denně to svými činy nezvratně dokazují. Za svým cílem jdou bez ohledu na kohokoliv a bez ohledu na jakoukoliv velikost hromad mrtvol, kterou navrší.

  OdpovědětVymazat
 16. Kdo si vzpomene, jak Kubišová vedle Havla vyzpěvovala jak se vláda věcí vezdejších do rukou vašich (ale neřekla komu) navrátí? A skutečně - navrátila se restituující buržoazii, feudálům, církvi a čachrářům, kteří se napakovali na práci generací dělníků. T

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Míval jsem ji rád, ale teď už ne, je z ní sluníčkářka.

   Vymazat
 17. Kubišové více sluší když se stará o zvířata a nesere se do politiky.

  OdpovědětVymazat
 18. Já bych přitvrdil. Je to havloidní kráva, která zamrzla v roce 89.

  OdpovědětVymazat