Reklama

neděle 1. ledna 2017

Vánoce jako svátek správnosti (dědovo vyprávění o tom, o čem se nepíše)

Josef Mrázek
1. 1. 2017
Když pračlověk na konci prosince vylezl z jeskyně, aby oslavil slunovrat, blížila se právě doba, kdy slavíme vánoce, ale ty tehdy ještě nebyly. Důvodem slavení bylo, že slunce se začíná vracet, aby stále více a správně hřálo. Radostné očekávání, že teď zase bude čím dál lépe, vedlo pralidi k prohlášením, že jak sleze sníh, budou správněji a úspěšněji lovit a matkám i pračlověčatům pořídí lepší kožichy.

Prostředky na měření času a polohy slunce nebyly moc dokonalé, a tak se oslavy často posunuly až do doby o několik dní po skutečném slunovratu, tedy zhruba na Silvestra a Nový rok podle nynějšího kalendáře. Ale pocit, že je třeba učinit dobrá předsevzetí správného konání právě v tuto dobu, přetrval až dodnes.

Svět se vyvíjel a jednoduché záměry, ulovit něco výživného a pěkně teple chlupatého, se jevily jako již nedostačující závazek, a navíc jako nevhodné u specialistů na jiný způsob obživy. Bylo potřeba pamatovat na mnohé jiné činnosti a také vymyslet, co mají správně dělat matky a hospodyňky, děti a ti, co pracují za použití hlavy.

To všechno byl úkol pro přemýšlivé povahy, ale vymyslet pravidla správného chování, to nebylo nejtěžší. Těžší bylo obstarat nějakou autoritu, pomocí které by se kodex chování dal prosadit. Nejlépe takovou, se kterou by se nedalo smlouvat. K jejímu nalezení přispělo to, že jsme součástí světa, který stále více poznáváme, ale chybí informace, jak vznikl. Trvající neschopnost lidstva vysvětlit vznik světa nějakým přirozeným způsobem, vedla k závěru, že řešením by mohla být víra v Boha jako nejvyšší autority, nadané schopností svět stvořit. Zprvu bylo bohů více a měli rozdělené kompetence, jako lov, válčení, dělání bouřek, a podobně. Ale pro odpověď na hlavní otázku, jak byl stvořen svět, vyhovovala nejlépe představa jediného Boha všemohoucího.

I když důvod pro vznik různých náboženství je stejný a všechna novější se dovolávají jednoho boha, tak každé z nich vykazuje jiné znaky lidského díla formovaného podle představ příslušného „proroka“ a jeho učedníků. Společné však mají to, že obsahují návod, jak se správně chovat v praktickém životě. Užitečnost tohoto návodu závisí jednak na kvalitě „proroka“ a dále na tom, zda návod není potřeba aktualizovat. Například, důvodem pro zákaz požívání vepřového byly asi otravy rychle se kazícím vepřovým v teplém podnebí, což ztratilo na významu po rozvoji chladicí techniky a zdravotní osvěty. Zákaz však trvá a s ním i příkazy špatné již od začátku.

Křesťanství, dominující víra u nás, se pod názvem Vánoce hlásí k období těsně po slunovratu jako k výročí narození Ježíše Krista, který přišel na zem s cílem vyrůst zde a stát se hlasatelem náboženství upravujícího židovskou víru. Šlo o určité zjednodušení a modernizaci, obsahující ale sociální program tak úspěšný, že již přečkal dvě tisíciletí. Věřící, kteří přijali křesťanský mravní kodex, přenesli uspokojení z jeho dodržování i na ateistickou složku společnosti a tak se ve velké části světa stal mírou při posuzování správnosti chování.

Dnes se málokdo zabývá úvahami o souvislosti slunovratu, jako důvodu pro dobrá předsevzetí, a vánoc, jako výročí narození zakladatele víry, která nás k dobrým předsevzetím pobízí. Jisté je, že potřeba zamyšlení nad tím, co by se mělo zlepšit, se s vánocemi a Novým rokem spojila a vánoce se také staly kontrolním bodem, kdy by mělo být všechno správně ošetřeno, aby následné vykročení na správnou cestu nebylo zatíženo hříchy z minulosti.

Vánoce sice nebývají chápány jako výzva k pořádku, ale fungují tak, a to je cenné, i když to vnímají nejvíce lidé řádní, kteří to nejméně potřebují.

Maminku, jako člověka velmi dbalého, vánoce přetěžovaly. Všechno muselo být čerstvě a důkladně uklizeno a k tomu přípravy na sváteční chod domácnosti, pečení podle předpisů po babičce, ošetřit hrob a skoro pořád zápasit s předválečnou, válečnou a poválečnou nouzí a nemocemi. Vnímal jsem to citlivě a vedlo mne to ke skromnosti, šetrnosti, ochotě pomáhat a k obětavosti. Vánoce mne naučily usilování, aby věci byly tak, jak mají být.

7 komentářů :

 1. Neslavím katolické svátky*

  OdpovědětSmazat
 2. Málokdy se někomu povede tak jednoduše a přesvědčivě vystihnout, v čem je smysl svátků společný lidem zbožným i ateistům.
  Najít to, co lidi rozděluje, bývá mnohem snazší.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ..pardon zbožný jako od slova zboží ?
   Jak výstižné pro papežovo prokletou partičku.
   Žít v pravdě lidi spojuje ve společnou víru*

   Smazat
 3. Neni to ten Mrazek z Kladna co radil v padesatejch? Mozna jeho syn ,ta podoba!!

  OdpovědětSmazat
 4. https://www.youtube.com/watch?v=nHgGKl2FVUc

  Jak Khadafi chtel vyvolat valku s USA a byl zastaven zidem Sarkou farko z Francie Berluskoni vyjadril jak to bylo

  OdpovědětSmazat
 5. no - najväčším podvodom je tá Svätá rodina v Nazarete - ten založili v roku 11 n.l. - Jozef nemohol byť pri narodení Ježiša, bol jeho otčim, Mária bola slobodná matka tak ako aj matka Jánova, jeho otec - Ježišov - bol rímsky legionár, dôkaz - pri Jozefovej smrti sa jeho pohrebu Ježiš nesmel zúčastniť - zdroj - ČT2 - americké bádanie, mal nevlastného brata . staršieho Jakuba - Jákoba - toho nechal Kaifáš zabiť zhodením z hradieb - pritom to bol jeho strýko, a tak ďalej - takže - Vianoce našich dní sú len voľným pokračovaním bývalého slovanského znovuzrodenia prírody - a života ... a viera je každému vlastná, v život, svedomie, lásku, čokoľvek, niet človeka bez viery, len cirkev - tú z toho vynechajte

  OdpovědětSmazat
 6. Náboženství,a to všechna,jsou podvod.Je úplně fuk,
  o které se jedná.Bůh-nikdo ho nikdy neviděl.To,co
  nikdo neviděl prý řídí dění ve vesmíru a tím také
  na Zemi.Připuštění takové možnosti to znamená,že
  tento bůh je vlastně sadista.Týrá ty,kteří v něj
  sice věří(údajně),ale žádná špinavost pro ně není
  odsouzeníhodná,pokud to dělají ti věřící.Dávají na
  vědomí,že boží tresty neexistují,nebo pro ně nic
  neznamenají.Jinými slovy-jsou nevěřící a druhým
  bezostyšně lžou.A dementní věřící občané jdou do
  voleb podle zadání faráře.Že by bůh byl farář?
  O vánocích mě zajímalo jen to,že bylo volno.Nic
  jiného mě od dětsvtí nezajímalo.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.