Reklama

.

.

sobota 21. ledna 2017

Vítejte v postfaktickém světě

Nechte nás myslet za vás
21.1.2017  Tribun

Tohle slovo postfaktický je letos v módě, ale nikoliv proto, že umožňuje elitám ventilovat frustraci ze ztráty (dez)informačního monopolu, ale naopak proto, že jim umožňuje ji zakrývat a předstírat, že dříve byly obsahy (sic!) objektivní a lidé se rozhodovali racionálně na základě faktů, zatímco dnes převládají emoce. K tomu napsal moc pěkný text s názvem Vstupujeme do věku lhářů? Tomáš Urban, který do něj sice musel vložit povinný protiruský osten, když je z toho Člověka v tísni, ale moudře ho dal až nakonec, takže nezkazil zbytek, který stojí za to přečíst.


Fakta a čísla jsou totiž nadána mocí zdánlivě neutrálního popisu skutečnosti jako takové a v souvislosti souvislosti s rozvojem věd se staly sofistikovaným nástrojem politiků maskujících jejich zájmy zdáním objektivity.

Klesající důvěra v tradiční autority vede k vyhraněné formě individualismu, který je paradoxně náchylnější k větší stádnosti.

Sociální sítě umožňují rychlejší a prostorově neomezené sdružování sobě podobných jedinců. Online prostředí zároveň zesiluje tendenci ke konformitě, posunu k většímu extrému i k vyhraňování se vůči opozitním skupinám.

Nová generace však nepřináší změnu, ale snaží se spíš udržet status quo. Roli revolucionářů tak paradoxní přebírají lidé, kteří se chtějí vrátit do minulosti.

Snahu o objektivitu, vyváženost a nahlížení různých perspektiv považuje (…) za mýtus a další velkou propagandu.
Jak manipulují média


Věk víry v poznatelnost světa zřejmě končí a jako civilizace stojíme před úkolem přiznat si, že žádné autonomní svobodné vědomí, které by mohlo poznávat svět v jeho úplnosti, neexistuje a každé vědomí poznává jen více či méně manipulovaný subset reality. To samozřejmě není nic nového, jen se nám dlouho s pomocí autorit dařilo předstírat, že tomu tak není. Postfaktický svět není svět, ve kterém fakta přestala být důležitá, je to svět, ve které autority ztratily monopol na jejich výběr a výklad. Takový vývoj samozřejmě není bez rizika a může vést až naprostému rozpadu sociality a totální atomizaci společnosti, stejně tak ale může vést k větší míře sociální interakce a komunikace, každopádně ale nemá nic společného s pravdou nebo lží. A také se zřejmě budeme muset připravit na to, že „národy“ v postfaktickém světě nebudou určovány územím, jazykem a genetickou příbuzností, ale mnohem spíše zájmy, názory a blízkostí mentality a temperamentu.

. . .

5 komentářů :

 1. Při současném postupu situace žádné národy brzy
  nebudou.Až budou muset havloidi a inteligentní(?)
  studenti mlátit hlavou o zem k uctění aláha,tak
  se jim zřeba po těch ranách v palici rozbřeskne.
  Jenže bude pozdě.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 2. Problém není ztráta víry v poznatelnost světa. Problém je, když se pravda relativní vydává za pravdu absolutní. I debil by totiž měl pochopit, že například pravda jednoho procenta vyvolených nemůže být pravdou 99% zbídačených! Pravda absolutní je například to, že se Romancovová stala šéfkou jakéhosi útvaru na MV. Pravda relativní bude to, co se nám bude snažit hustit do hlav.

  OdpovědětVymazat
 3. Každý člověk má svoji pravdu a ta je dána jeho zkušenostmi. Všechno ostatní, co je jen zprostředkované, je omylem vydáváno za pravdu.
  Ve skutečnosti je to jen doporučení, aby se dotyčný nezranil a nepoškodil širší komunitu. U vlastní osoby je to zcela jasné. U vyššího celku to už tak nefunguje. Tam jsou i různé zájmy a ty už nemusí vyhovovat všem, to pak pravda může být potřebná pravda a pravda nepotřebná. Vyberte si co chcete.

  OdpovědětVymazat
 4. Vyborny clanok, ktory popisuje sucasny stav. Mam na mysli to, ze korporatny fasizmus sledujuci zaujmy uzkej skupiny prekracujucej hranice statov, tu uz mame. Nevidim ale smerovanie (zmysluplne) masy ludi. Zjednocovanie ludi pod vlajkou dielcich zaujmov povedie k stretu. Vychodiskom moze byt "vyssia vizia" akceptovana vsetkymi. Co je viac ako "štát, narod..."? Odpoved by mohlo dat "rozsirene vedomie" (Grof, Laszlo, Osho) a nemainstreamova veda (biocentrizmus... Sheldrake,...)

  OdpovědětVymazat
 5. Z umírněné totality reálného socializmu, do totální totality reálného kapitalismu.

  OdpovědětVymazat