Reklama

.

.

středa 18. ledna 2017

Vyšetřování hypotékového podvodu skončeno, zapoměňte

Petr Umlauf 
18. 1. 2017 E-republika

Za způsobenou škodu 1,9 bilionu $ ztrát u finančních firem na celém světě nebyl žádný manažer souzen. Obamova vláda byla kritizována za to, že nedokázala dostat ani jednu odpovědnou osobu do basy za podvody vedoucí k celosvětové krizi.


Standard & Poor's (S & P), agentura Moody’s Corp. a Fitch Ratings mají více než 96 % podílu na trhu v USA. Podle vládních údajů USA v roce 2007 tato trojka třídila a oceňovala 98,8 % dluhopisů, které jsou v oběhu.

Připomeňme si ve zkratce spouštěcí mechanismus finanční krize. Byla to neschopnost majitelů domu hradit hypotéční splátky u hypoték s pohyblivou úrokovou sazbou. Tyto hypotéky byly v kategorii prime, čili za běžné sazby. Jakmile propadly, nastala katastrofa, které píše náš článek Pohádka o hypotéční Karkulce a nenažraném Vlkovi-Banksterovi. Makléři dali úvěr každému a procento nižší kvality subprime hypoték vzrostlo na 8 % kolem roku 2004 a na přibližně 20 % do roku 2006. V některých částech USA bylo těchto rizikových hypoték více než 80 % v roce 2006. Moody’s Corp., Standard & Poor's (S & P ) a Fitch Ratings, tyto tři ratingové agentury umožnily téměř bezcenné hypotéky o kterých skoro nic nevěděli, napsat do seznamu a ten byl opatřen nadpisem (CDO – zajištěná dluhová obligace). Takto vzniklý zajímavý investiční balíček byl nabízen bankami k prodeji. Zkušeným makléřským hejlům stačilo, že ratingová trojka dala své odborné dobrozdání. Tak ne na planetě tak se kupovalo a přeprodávalo všechno, což trvá dosud.

Americké domácností se stávaly stále více zadlužené. K tomu jsme psali řadu článků, viz například Krušný osud střední třídy v USA. Poměr dluhu k disponibilnímu příjmu fyzických osob vzrostl z 77 % v roce 1990 na 127 % na konci roku 2007. Velká část tohoto nárůstu byly hypotéky. Když Američanům ceny domů začaly klesat po dosažení vrcholu v polovině roku 2006, začalo být velmi obtížné pro dlužníky refinancovat své půjčky. U hypoték s pohyblivou sazbou se úrokové sazby zvyšovaly a přestalo se splácet. Nebudete platit větší dluh bance, než je cena domu. Majitelé položili klíče na přepážce banky a zrušili smlouvy. Cenné papíry kryté hypotékami, včetně sub-prime hypoték, ztratily většinu své hodnoty.

Moody Investors Service (Moody’s Corp.) a Standard & Poor's (S & P ) hráli klíčovou roli při tvorbě toxických zástavních listů pro Wall Street. Šlo hlavně o kategorii B, která neměla vůbec vzniknout. Ratingové agentury daly zástavním listům křídla svým hodnocením AAA, které dostaly i úplné hypotéční nesmysly. Dluhopisy se začaly propadat v roce 2007, jak se trh s bydlením postupně hroutil. Následek byl katastrofální. Celkem 1,9 bilionu dolarů ztrát u finančních firem na celém světě v průběhu krize, která málem zhroutila globální bankovní systém.

Vyšetřovatelé v Kongresu prokázali, že v některých případech, ratingové firmy rozdávaly nejlepší známky jen proto, aby banky měly co prodávat. "Tato krize by se nemohla stát bez přičinění ratingových agentur," to je závěr vyšetřovací komise z roku 2011. Agentury se nedržely vlastních zásad v ratingovém hodnocení a jednoduše podváděly. Postupně se v USA rozběhlo mnoho soudních sporů, jak jednotlivců tak i států a federální vlády proti zmanipulovaným ratingovým hodnocením. V USA má finanční sektor výsadní postavení, je nad zákonem podle hesla: Too big to fail. Ztráty způsobené pokutami se podařilo velkobankám omezit na zanedbatelnou úroveň. Proto se Warrenová rozčílila v Senátu, jak to že žádný bankéř není v base.

Ministerstvo spravedlnosti USA žalovalo Barclays Plc. v prosinci 2016 za podvod s prodejem hypotečních zástavních listů. Soudní proces s velkou bankou je exkluzivní raritou. Obvykle dojde na vyrovnání se s vládou a riziko dlouhého sporu i případného soudu je dohodou odstraněno. Deutsche Bank AG a Credit Suisse Group AG, souhlasili s dohodou a zaplatí kombinované odškodné 12,5 miliardy. Konečná dohoda s vládou zatím nebyla oznámena. Moody Corp. souhlasil, že zaplatí téměř 864 milionů. S & P Global, Standard & Poor uzavřel podobnou dohodu v roce 2015 o vyplacení pokuty 1,375 miliardy. Standard and Poor je největší světovou ratingovou agenturou. Největší banky zaplatily na pokutách a penále více než 162 miliard. Touto kosmetickou cestou se má vyřešit se mnohaleté vyšetřování ratingů u subprime hypotečních cenných papírů. Bankovní dohody s vládou zavedly vnitřní opatření pro posílení nezávislosti a kvality ratingů.

Obamova vláda byla oprávně kritizována roky za to, že nedokázala dostat ani jednu konkrétní osobu odpovědnou největší loupež století do basy. Zatím nebyl kromě firem nikdo z manažerů potrestán. Za způsobenou škodu 1,9 bilionu ztrát u finančních firem na celém světě nebyl žádný manažer souzen. Podívejte se na tuto komedii v přímém přenosu, viz článek Chybí 2 bilióny dolarů? Nevím. Můžete s tím něco udělat? Ne. Vyšetřování ukončeno, zapomeňte.

- - -

 Zdroje:

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

4 komentáře :

 1. Nevím jak to nazvat slušně, ale to, co si dovolí vláda USA je přinejmenším nehoráznost a drzost do nebe volající!!! USA jako vinník největší finanční krize si dovoluje ŽALOVAT, ODSUZOVAT A SANKCIONOVAT evropské banky za ty samé "prohřešky", které krizi spustily a zavinily!!! To prostě nejde slušně komentovat!

  OdpovědětVymazat
 2. 11:06 Co cekas, ty blahovy? Evropa je holt onuce

  OdpovědětVymazat
 3. "Obamova vláda byla oprávně kritizována roky za to, že nedokázala dostat ani jednu konkrétní osobu odpovědnou největší loupež století do basy." Přece si kapři nevypustí rybník.

  OdpovědětVymazat
 4. doporučuji film Sázka na nejistotu z r. 2015

  OdpovědětVymazat