Reklama

úterý 31. ledna 2017

Zákon o Vojenském zpravodajství má podstatně rozšířit pravomoci tajné služby zejména směrem k dosud svobodnému internetu.

31.1. 2017   Hlídací pes
Ve sněmovně je aktuálně ve druhém čtení – zástupci internetové komunity se včera obrátili na premiéra otevřeným dopisem, v němž vypočítávají vady navrhovaného zákona.
„Je alarmující, že ačkoliv je deklarováno, že zařízení VOZ nebudou provádět plošný odposlech, ze své podstaty přes ně bude nekontrolovaně procházet téměř veškerý internetový provoz. Ačkoliv to zákon vylučuje, bude technicky možné odposlechnout jakýkoliv provoz v síti (libovolného uživatele) pouze na základě rozhodnutí administrátora systému. To generuje vysoká bezpečnostní rizika,“ varuje otevřený dopis, pod nímž jsou podepsáni šéf CZ.NIC Ondřej Filip, Zdeněk Zajíček z ICT Unie a Martin Semrád za NIX.CZ. 


Ministerstvo obrany za návrh novely zákona o Vojenském zpravodajství, ministr financí Andrej Babiš za sérii opatření typu EET a kontrolního hlášení k DPH nebo mluvčí T-Mobile za bagatelizaci úniku citlivých klientských dat. Krátký výčet ze seznamu nominací Cen Velkého bratra za rok 2016 ukazuje, že stát, ale i soukromé společnosti, zasahují čím dál hlouběji do soukromí lidí. A že v hlavní roli jsou stále více informační technologie.
 
Nominace Big Brother Awards: Ze soukromí lidí nejvíc ukusují informační technologie


Dvanáctý ročník anti-cen o největšího slídila bude v Česku vyhlášen v polovině února. Ceny se i letos udělují v pěti kategoriích – čtyři jsou negativní: největší úřední slídil, firemní slídil, dlouhodobý slídil a výrok Velkého bratra. Pátá cena je pozitivní, za kladný přínos v boji proti šmírování.

„V letošních nominacích se vedle stálic, které se nám následkem delšího legislativního procesu objevily již minulý, nebo dokonce předminulý rok, jako je třeba EET, domovní kontroly kotlů nebo registr hazardních hráčů, objevila i řada novinek. Zmínil bych třeba nominaci ministerstva obrany za návrh na posílení pravomocí Vojenského zpravodajství nebo nominaci ministerstva školství za dotační programy na šmírovací opatření ve školách,“ říká výkonný ředitel pořádající organizace Iuridicum Remedium, právník Jan Vobořil.

Internet pod tlakem


Big Brother Awards jsou v Česku vyhlašovány od roku 2005.
Podívejte se na přehledný seznam vítězů minulých ročníků.

Kompletní seznam letošních nominací pak najdete zde.


Mezi nominovanými je dále například Úřad práce ČR za vyžadování kompletních výpisů z bankovních účtů svých klientů nebo ministerstvo průmyslu a obchodu, které dlouhodobě ignoruje rozsudky Soudního dvora EU ve věci plošného sběru dat – tzv. data retention – a odmítá kritizovanou domácí legislativu uvést do stavu požadovaného Evropskou unií.

Nově do nominací přibyla i společnost Home Credit. Ta zavádí praxi, kdy bude žadateli o úvěr prolustrován telefon, zda v něm nemá „škodlivé“ kontakty – například lidi, kteří v minulosti dlužili na splátkách. O tomto záměru před několika dny informovaly Lidové noviny.
Vyhlášení cen 16. února

Loni v soutěži výrazně „bodoval“ resort vnitra: ministr Milan Chovanec obdržel anti-cenu za své návrhy prolomit anonymitu internetu. Policie pak za provozování kamerového systému, který pro budoucí použití fotí registrační značky všech projíždějících vozidel.

BIG BROTHER 2015


Blik. A mají vás. Policie fotí každého, kdo projede kolem jejích radarů

Velký bratr 2015: Ministr vnitra Chovanec za snahy omezit internet, policie za plošné šmírování řidičů

Ceny uděluje porota složená z expertů na soukromí, akademiků, právníků a novinářů. Vyhlášeny budou ve čtvrtek 16. února, slavnostní večer se uskuteční ve Strašnickém divadle.

15 komentářů :

 1. USA se spojí s Ruskem v boji proti islamismu a Číně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jak to souvisí s tím, že nám tady zavádějí odpornej šmírovací policejní stát? Odvolávají se na hrozby terorizmu, tak ať sem žádný čmoudy a muslimáky nepouštěj, když to mohou být do budoucna potenciální teroristi a bude klid. Nebudou muset ani šmírovat vlastenecké spolky, které následkem té katastrofické invaze vznikají a když stát dělá hovno, tak se tyto budou logicky časem radikalizovat, obzvlášť když tady nějaký "duševně narušený chudák" vjede náklaďákem do davu, nebo bouchne někde nějaká bombička . Takže ať ty hovada odstraní příčinu a nemusejí se pak řešit následky na úkor svobod obyvatelstva. A to bezpečnostní otázka terorizmu je jen jedna z mnoha. Je to také otázka zavlečení netradičních chorob, nárůst onemocnění HIV, infiltrace různých nebezpečných parazitů. O ekonomické stránce se snad ani nebudu zmiňovat. Sami máme nahé prdele po mnoha desetiletí odvedené práce žije většina lidí od výplaty k výplatě, jak se říká z ruky do huby a to nám nestačí ti místní paraziti a musí nám sem tahat další. Říkám si, že pitomej národ si nezaslouží přežít, když volí pořád ty samé hovada, ale zase na druhou stranu, proč bych se měl kvůli těm vítacím debilům dostat do problémů já a moje rodina. Debilita jen kvete, a to i u mých některých známých a to jsou doktoři, inženýři, prostě ve svém oboru kapacity. Po práci si pustěj TV a mezi reklamou na vložky furt slyšej dokola tu zkurvenou nenávistnou propagandu až jim to nakonec vleze na mozek a nejsou schopni racionálního myšlení. A o mladých, co jim cpou ve školách ty vymaštěný buzerantský profesoři o tom raději ani nepsat. Jsem fakt nasranej, kdybych nebyl už starej tak už beru kramle někam, kde si lidé ještě váží svobody a nemají místo mozku břečku. Většinu čtenářů alternativních webů z toho samozřejmě vyjímám a doufám, že se i většině obyvatelstva rozsvítí v těch jejich zabedněnejch kebulích a konečně u voleb zvolí někoho, kdo jim umožní návrat k demokracii. Alespoň za pokus to stojí.

   Smazat
  2. A to by bylo kam? Kam byste zahnul kramle - na nějaký ostrov? Protože to,co popisujete, sem bohužel - všechno to svinstvo - přišlo z toho velikýho západního světa plnýho svobody a neomezených možností. Tam je to stejný. Všude je to už stejný. Jen lidi na ostrovech žijou v pohodě, protože tam nemají svinskou politiku a svinský media. Každý se stará o sebe, a mají klid. Nikdo jim do hospodaření nežvaní, jejich trhy jsou přecpaný levným ovocem, zeleninou, a vším ostatním potřebným, bydlí zadáčo. A pořád je tam teplo. Tak tam někam?

   Smazat
  3. Jo třeba Seychelly, byl jsem tam 3x a ráj na Zemi. Lidé usměvaví, čistí, přátelští. Krásná krajina, teplo (bohužel až moc). Ten čas jako by se tam zpomalil, zastavil. Člověk si tam připadá, že žije a ne jako když tady zažívá každodenní šílený úprk každého za něčím, nebo před něčím a v neustálém stresu. Ale těch zemí by se našlo víc.

   Smazat
  4. Nerozsvítí! V tomto směru je na místě pesimismus. Mám mnoho přátel, dobří hoši a holky, ale většina z nich jakoby neměla schopnost kriticky přemýšlet, nebo domýšlet dopady událostí, jež se na nás valí. Volit budou opět ty gaunery co jsou zalezlí v korytech a chlamtají plody práce jiných. A ostrovy? Bylo by to krásné vajchnout někam daleko od toho svinstva, ale hrabivá pracka kapitálu nakonec dosáhne všude. T

   Smazat
  5. 16:27 pravda
   Nicmene Americane se vzbourili a zvolili si Trumpa
   Co cesi mimo septani do piva?
   Demonstrace nikomu nic nerika?

   Smazat
 2. Internet je svobodný tak asi jako ty !*

  OdpovědětSmazat
 3. "Nyní sbližují dvě časové osy, a v momentě kdy bude konvergence dokončena, budeme tu mít úplné zveřejnění všeho. To je důvod příjezdu všech hlavních světových vůdců do Antarktidy, kam i nadále přijíždějí každý den další. Starobylé ztracené město je již v dohledu. To je to, co jsem nazýval v dřívějších voláních, rozhovorech a diskusích "Základnou". Všechno je tam, a elity tam přilítavají svými speciálními letadly nejen, aby hledali ochranu před zatčením, ale také, aby se pokusili uzavřít dohody s galakťany, kteří mají pod kontrolou nyní celou oblast. Nyní jsou v "The City" ti z horních řad elit, kteří se snaží uzavřít dohodu, aby se dostali do léčivých komor. Včetně Kissingera."

  Honolulu znamy zpravodaj a lecitel

  OdpovědětSmazat
 4. Ta snaha o zavedení šmírování bez soudu je tady
  pořád od německé okupace.Šmírovalo se po válce,
  za komunistů a nyní to nastává ve stále větším
  měřítku.Kromě toho se to dřív dělalo potají a
  dnes to chce komediant Stropnický veřejně.Tak
  si tu partaj ANO zase zvolte,bude líp(komu)?
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 5. Bez peněz do hospody a na Seychylly nelez.V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V.J.Horák, vy jste bez peněz, nebo si je neumíte vydělat?

   Smazat
 6. Další z novinek trestního práva je možnost stíhat jednotlivce nebo skupiny za podporu terorismu. Je ovšem věcí polického zájmu co se zrovna hodí označit za terorismus a co ne. V tom je záludnost takových myšlenek a dětinskost těch kteří současnou podobu podpořili. Je to bumerang.

  https://www.novinky.cz/domaci/428067-v-ceske-republice-uz-plati-prisnejsi-tresty-za-terorismus.html

  Novými trestnými činy je vedle podpory a propagace terorismu také vyhrožování teroristickým trestným činem a účast na teroristické skupině.

  Zcela jednoznačně lze říci, že jakáko-li vyjádření proti státní celistvosti jiného státu, jsou podle této dikce jednoznačně podporou terorismu a musí být stíhána podle zákona.

  OdpovědětSmazat
 7. proč myslite že zrovna nyni napadli hejkři ministerstvo vnutra no protože to podpoři vybudovani ministerstva pravdy ze začatku s dvaceti manikama ale dneska už čtyři sta

  OdpovědětSmazat
 8. EET je ta nejlepší protizlodějská věc za posledních 1/4 století! Jen idiot a zloděj tohle odsuzuje!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.