Reklama

pátek 13. ledna 2017

Zrůdná manipulace Novinek.cz: Jak se vyrábějí fake news v Česku


Petr Vavruška
13. 1. 2017      Outsidermedia (NR zasláno autorem)
V současné době jsme svědky bezprecedentní kampaně na zdiskreditování zvoleného prezidenta USA Trumpa, nadšeně a nekriticky komentované ČT, jakož i velkou částí českého maistreamemu. Ten však v samotné produkci fake news už léta nezaostává. Po přečtení článku z 11.1.2017 „Totální kolaps zdravého rozumu na Novinkách.cz“ musím konstatovat, že v této servilní zpravodajské žumpě nejde o nic nového. Připomeňme si článek zveřejněný již téměř před dvěma roky, který je přímo školním příkladem beztrestného šíření zrůdných lži.


Zrůdná manipulace Novinek.cz

27. ledna 2015 vyšel na zpravodajském webu Seznamu článek „Osvobození Osvětimi si připomínají politici přeživší“. Jeho objektivitu posuďte sami: Před 70 lety byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim, ve kterém zahynulo 1,5 miliónu lidí. V bojích o tábor 27. ledna zahynulo 231 rudoarmějců, vzpomíná generál Kramnikov, který Osvětim osvobozoval. Když její vojáci otevřeli brány tábora, vyšly z něj „nekonečné davy lidí. Vypadali všichni extrémně vyčerpaně, šedovlasí staří muži, mladí, ženy s malými dětmi i náctiletí, skoro všichni polonazí,“ napsal generál a doplnil: „Od začátku bylo jasné, že v Osvětimi se statisíce lidí upracovaly k smrti, shořely nebo byly zastřeleny.“
„Ti lidé nejprve nechápali, co se děje, pak začali mávat rukama na pozdrav a křičeli. Když vojáci uviděli první vězně, báli se k nim přistoupit, protože se nepodobali lidem,“ vzpomínal před lety na osvobození Osvětimi tehdejší nadporučík Ivan Martynuškin.
Ale pak jsem se i dočetl, že přeživší Paula Lebovicsová (81let) řekla agentuře: „Mnoho lidí má na to osvobození špatné vzpomínky, ale ty mé jsou dobré. Jsem velice vděčná.“ A dále cituji údajné vyjádření agentury: „Ne všechny sovětské činy byly heroické: došlo i k případům, že sovětští vojáci po osvobození znásilnili židovské ženy, které tábor smrti přežily.“
Blogger k tomu dodává: „Je ostudné, že Poláci nepozvali zástupce země, která Osvětim osvobodila. A zdá se mi až odporné psát tady, že ruští vojáci znásilnili přeživší oběti. Když uviděli ty zubožené ženy a děti a pohřbívali své oběti, sotva měli tyto chlípné myšlenky. Ovšem dnes se napíše nevím jaká lež, jenom aby bylo Rusko znevážené“.
I když nemám o objektivitě BBC (ze kterého byly informace převzaty) valné mínění, přesto se mi nezdálo, že je schopné takovouto zrůdnou lež, a v takovémto okamžiku piety napsat. Tak jsem si původní článek BBC našel. A nemýlil jsem se.
Přeživší Paula Lebovics dnes žijící v Kalifornii, ve skutečnosti řekla agentuře AP News, že si „vzpomíná, jak ji jako malou 11 letou hladovějící dívku se slzami v očích zvedl ruský voják do náručí a něžně ji houpal. Nevím, kdo ten voják byl, ale stále k němu a dalším sovětským vojákům cítí obrovskou vděčnost. Byli naši osvoboditelé“. V žádném případě neřekla, že mnoho lidí má na to osvobození špatné vzpomínky. To ji vložil do úst redaktor serveru „Novinky.cz“, a podobně ani o tom, že sovětští vojáci po osvobození znásilnili židovské ženy, které tábor smrti přežily, není v originálním dokumentu ani zmínka.
Určitě stojí za to zjistit identitu redaktora, který původní informace takto bezostyšně zmanipuloval a ptát se jeho šéfredaktora a vydavatele na stanovisko k této obludné manipulaci.

34 komentářů :

 1. O čem je proboha takový stupidní článek ?? S nadpisem, jakoby šlo o život ?? "Zrůdná ... " Jste tady už normální ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud je někdo zrůda, tak ten nadpis nepochopí, nepochopí ani obsah a nechápe na tomto světě vůbec nic. Jediné čemu trochu rozumí jsou peníze, které za svoji zrůdnost bere.

   Smazat
  2. Ano, je to zrůdnė.
   I to, že vám to tak nepřipadá.

   Smazat
  3. A jsi ty normální ? Vymyslet a šířit zprávu o tom, že vojáci RA znásilňovali osvobozené vězně z koncentráku....To JE nelidské (čili zrůdné). Jakékoliv překrucování pravdy je ostudné, ale tohle už je bez debat za hranicí jakékoliv morálky a lidskosti. To neobhájíš před nikým pokud jsi alespoň trochu soudný.

   Smazat
  4. Neexistuje tabu. Neexistuje nic svatého.
   Neexistuje pojetí posvátnosti a samotná diskuse o posvátnosti je zakázána.
   Všeho toho se nedostává. A čeho se dostává?
   Existuje takzvaná „svoboda slova“, která byla přeměněna na svobodu ztráty lidskosti. Před našimi zraky postupně odstraňují rámce - historická tabu - zabraňující vstupu společnosti do propasti sebezničení. Teď je již cesta otevřena.

   Smazat
  5. 13:25 Ano, my tady jme normální. Nenormální a stupidní jsi ty. Vysvětlovat proč je zbytečné, když sám přiznáváš že nechápeš ani to, o čem je článek.

   Smazat
  6. Stupidní dement jsi ty ! A psychopat, který zde číhá na každý článek, aby mohl veřejně onanovat ! Jsi úchylák ty ZMRDE !

   Smazat
  7. Zrůdná je hlavně celá ta šoa-bajka ....

   Smazat
  8. Chudáku, ty máš asi IQ pokojové teploty, ne? Srovnej si oba články, třeba ti to dokápne...

   Smazat
 2. Novinky.cz že vám není hanba ! Takhle lhát o osvobození auschwitz .

  OdpovědětSmazat
 3. anonyme z 13.25 hod....o čem tento "stupidní článek je" ...proboha!!! Proberte se, jste tak zaslepen, nebo hloupý? Tento článek je o zrůdnosti takových lidí, jako jste Vy. Překrucování závažných skutečností, tady však skutečně odporná lež, je do nebe volající. Jestliže nechápete souvislosti je těžké Vám vůbec něco vysvětlovat. Nemůžu uvěřit, že takovýmto způsobem může někdo lhát, je to ovlivňování názorů budoucích generací, kteří nevědí, neznají, nezajímají se. Lež se pomalu a potichu jim předkládá jako skutek, jako fakt. A to je trestuhodné. Ano měla by Vám být hanba, že nechápete zrůdnost tohoto článku, protože v samotném důsledku o ten život jde. O život našich dětí a vnoučat.

  OdpovědětSmazat
 4. Jsem moc rád, že si stále více lidí všímá, jak skrytě jsme byli manipulovaní. Možná překvapím, ale to odporné centrum pravdy možná bude prospěšné. Dříve to lidé dali do podvědomí a pak už jim to začalo připadat jako samozřejmost. Díky za článek. A "děkuji ministerstvu pravdy", že probudilo lidi. Hezký den přeji.

  OdpovědětSmazat
 5. Redaktora z Novinky, který tu sprostou lež vymyslel, je třeba pojmenovat a pak mu nadělit to, co si ten odporný, rusofilní, protinárodní, degenerátský presstitut zasluhuje. Tečka.

  OdpovědětSmazat
 6. S tím znásilňováním od Rusů za války opatrně, měli velmi tvrdý režim a za takový skutek byla kulka, ihned a bez diskuse, to je zkušenost z Benešovska. V Německu to bylo možná jiné, tam je asi velitelé nechali být za skutky, které Němci dělali v Rusku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale v článku sa píše VÝLUČNE o znásilňovaní preživších židovských žien po oslobodení koncentračného tábora! Čítať pozorne!

   Smazat
  2. Čítam, čítam a z vlastní zkušenosti nevěřím, že by se to dělo. Navíc nechci ty židovské ženy urážet ale jejich hygiena nebyla asi nic ani jejich vizáž, průměrná jejich váha 35 kg atd. Které nadržené zvíře by je obtěžovalo.

   Smazat
  3. souhlas, jsem pamětníkem.Jejich politruci a vojenská policie to byli sakra tvrdí hoši. Jak jinak by ta armáda byla schopna dojít bojem od Stalingradu až do Berlína v bojeschopném stavu? Kdo nebyl za minulého režimu na vojně a neprodělal pořádné ostré cvičení nemůže vědět zhola nic. TO NEBYL Terazky nebo Troník jak si všichi tu dobu představují. Sloužil jsem u bojové jednotky, vím o čem mluvím.

   S

   Smazat
 7. Autor článku nám prokazatelně doložil, že ČT podala lživou, hnusnou, informaci stran Postupimského koncentračního tábora. Mělo by okamžitě zasáhnout ministerstvo pravdy, osobně ministr Chovanec. Ať nám dokáže, jak to s tou pravdou myslí.

  OdpovědětSmazat
 8. Zjistit jméno agentury, příp. konkrétního člověka, který zřejmě změnil slova Pauly Lobevicsové, která řekla agentuře AP nebude zřejmě zase tak obtížné.
  Nebyla-li to agentura BBC (viz článek), zbývají pouze 2 možní autoři - redakce novinky.cz nebo veřejnoprávní (!) Česká tisková kancelář (ČTK), kteří jsou pod článkem uvedeni.

  Který z těch dvou to je ? Věřím, že novinky.cz mají ve svém archivu podklady ke svému článku, jen hledat ... !?
  L.S.
  „Ne všechny sovětské činy byly heroické: došlo i k případům, že sovětští vojáci po osvobození znásilnili židovské ženy, které tábor smrti přežily,“ podotkla agentura (AP ?).
  Novinky, ČTK, BBC
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/359939-osvobozeni-osvetimi-si-pripominaji-politici-i-prezivsi-byvalych-veznu-prijely-tri-stovky.html

  OdpovědětSmazat
 9. Neexistuje tabu. Neexistuje nic svatého.
  Neexistuje pojetí posvátnosti a samotná diskuse o posvátnosti je zakázána.
  Všeho toho se nedostává. A čeho se dostává?
  Existuje takzvaná „svoboda slova“, která byla přeměněna na svobodu ztráty lidskosti. Před našimi zraky postupně odstraňují rámce - historická tabu - zabraňující vstupu společnosti do propasti sebezničení. Teď je již cesta otevřena.

  OdpovědětSmazat
 10. 13:25 Ty jsi tak TUPY IDIOT, ze nic takoveho nemuze byt ceske krve - zivocichu !
  Ty nejsi schopny vubec rozumet to, co clanek chce rict.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:39 A ty si pořiď za pár šupů klávesnici s čárkama i háčkama trubko. Ať nejsi za troubu.

   Smazat
 11. Četl jsem jak Rusové znásilnili tisíce žen při osvobození Československa. Ze své zkušenosti mohu říci, že jestliže ruský voják na našem území jen obtěžoval dívku, která si na něj stěžovala, nebo její rodiče u jeho velitele, byl na místě a bez soudu zastřelen. Totéž se týkalo rabování. Jiná situace byla v Německu, kde se Rusové mstili, za znásilnění vlastních žen, které pak nemnoze i s dětmi byly fašisty nahnány do stodol a pak upáleny. Tam zejména dominovaly jednotky SS, dnes tolik oslavované v pobaltských republikách a na Ukrajině. V Německu byli velící důstojníci ruské Rudé armády vůči svým vojákům poněkud benevolentní. Kdo čím zachází...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím, takové byly vojenské řády v Rudé armádě. Násilí na ženách na osvobozovaných územích se trestalo zastřelením. Tak je i zdokumentováno , včetně vzpomínek pamětníků.

   Smazat
  2. Přesně tak. Při osvobozování Prahy několik ruských vojáků spalo u nás. Tatínek nám často vyprávěl, že se zpívalo, povídalo, ale bylo 22 hodin a zazvonil u dveří ruský důstojník a ptal se, jestli se vojáci chovají slušně. Když byl ujištěn, ze ano, zasalutoval a odešel. Disciplina byla přísná.

   Smazat
 12. O mně kdyby někdo napsal, že jsem znásilnil nějakou chuděru, která přežila věznění apod. tak bych si ho našel, a ubil klackem jak psa. Kdo pouští na veřejnost tak odporné pomluvy, by zasloužil odejmutí všech občanských hodnot(protože takový dobytek člověk není) a velmi přísný trest. Ono by to ty ostatní zrůdy přešlo. To je stejné, jako když zrůda, hajzl a dobytek jménem David Zápal, který píše hnusné prasečiny a pomluvy na tom odporném serveru Super.cz (bulvár - jeden z nejodpornějších) je umístěn na displeji počítače přímo pod Novinkami.cz, tak David Zápal psal déle než rok každý den hnusné pomluvy a prasečiny o Ivetě Bartošové, doprovázené i jejíma fotkama z nemocnice - prostě takový hnus, že nad tím zůstával rozum stát. A bylo to tam denně - až Ivetu zahnal pod vlak, protože takovou veřejnou šikanu normální člověk neustojí. To prostě nejde vydržet. Divím se jejím pozůstalým - rodičům a sourozencům, že tu svini Davida Zápala nenašli, a neumlátili klackem - kdyby předložili soudu ty prasečiny, co o Ivetě psal, a ona byla proti tomu bezbranná, každý soud by je osvobodil a prase Zápal už by bylo zahrabané někde na hnoji. Namísto toho je Iveta pod drnem a prase Zápal píše na Super.cz své hnusné články a pomluvy dál. Já byl tohle trestal velice přísně, protože tohle nikdy být nesmělo - přišlo to sem z odporné Ameriky a Anglie ( princeznu Dianu taky uštvala bulvární stoka) Novinky.cz nejsou nic vyjímečného - sprostý bulvár - nic víc.

  OdpovědětSmazat
 13. Nesmíte zapomenout,že pro některé údajně lidi
  jsou peníze nade vše.Hlavní takováto skupina
  jsou právě novináři.Ti pro peníze prodají třeba
  vlastní osmiletou dceru do bordelu,halvně prachy.
  Ke znásilnění nic říct nemohu,to se objevilo až
  poslední době.Mojí tchýni ukradl voják hodinky.
  Tak si šla stěžovat veliteli.Jak nikdy nemluvila
  sprostě,v tomto případě prohlásila,že se na to
  měla vysrat!Právě proto,že dotyčný voják byl na
  místě zastřelen.Takže tyto zprávy beru s velkou
  rezervou.Už jen z toho důvodu,že se objevily
  nejdnou a současně ve více médiích.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Do stejné kategorie zcela závislých bych zařadil i herce. Nikdy nezapomenu, jak pro mrzký groš podepisovali Antichartu. Budou hrát pro kohokoliv, kdo zaplatí. Platí to od nepaměti.

   Smazat
 14. A jak na manipulaci Novinek.cz zareagují "naši zaměstnanci" v CTHH?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ani nehlesnou, to se jim nehodí do krámu, aby to kritizovali.

   Smazat
 15. Že v článku, pojednávajícím o manipulacích s pravdou a lži nejde o život? Tak jen malé připomenutí z celé galerie lží, které stály miliony životů. Třeba jedna z posledních: Husajn a Irák má zbraně hromadného ničení - lež jako věž a USA na základě ní vtrhli do Iráku a výsledek - dnes již přes milion mrtvých civilistů! A třeba z dob velkého vzoru dnešní "euroatlantické civilizace", z dob Adolfa Hitlera: Polsko napadlo německý vysilač v Gleiwitz - vytruboval Hitler a Göbbedls do Světa a musí být potrestáno: tak touto lží začala 2. světová válka s bezmála 60 miliony mrtvých. A stejné to bylo s válkou proti Jugoslávii - jeden vykutálený lhář označil bombardování za akt humanity a pár tisíc mrtvých pro lež, jakou cenu má lidský život pro kapitalistu? Celá dnešní katastrofa Libye, do které ji uvrhly USA a NATO, byla založena na čisté lži. Pokusy o kontrarevoluce - tzv. arabská jara - nic jiného než lži a mrtví. A pak že lež nezabíjí a jde "o prkotiny".

  OdpovědětSmazat
 16. už hovinky nečtu dávno šmejdi hnusný

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.