Reklama

.

.

pondělí 20. února 2017

Boj proti DAEŠ nejen v Sýrii a Iráku: Diplomaté severní Afriky hledají způsob, jak dosáhnout míru v Libyi. Alžírská armáda provedla speciální operaci proti "poslední baště islamistů". Spojené státy odsoudily další dva příznivce DAEŠ

20. 2. 2017    zdroj a zdroj a zdroj
Schůzka diplomatů probíhá na pozadí boje s teroristy DAEŠ. Vysoce postavení diplomaté severoafrických zemí uspořádali setkání, během něhož se snažili najít způsoby usmíření znesvářených stran v Libyi, informuje Associated Press.Ministři zahraničních věcí Egypta a Tuniska spolu s alžírským ministrem pro Maghreb se setkali v Tunisu, aby zhodnotili jednání s politickými činiteli Libye.

Tuniský prezident Al-Bádží Qáid as-Sabsí prohlásil, že schůzka se konala 10 dnů před původním termínem z obavy, že některé světové mocnosti by mohly zmařit mírové rozhovory, a upřesnil, o které mocnosti se jedná.

19. února, uskutečnily letecké síly USA údery na tábory DAEŠ. Úder byl proveden na dva teroristické tábory v blízkosti libyjského města Sirte, v jehož důsledku byly zničeny desítky teroristů.

Připomeňme, že občanská válka v Libyi trvá od roku 2011, kdy byl zabit vůdce státu Muammar Kaddáfí. V současné době je OSN uznána Vláda národní jednoty, která úřaduje v Tripolisu a která kontroluje západní část státu. S podporou USA bojuje proti DAEŠ.

Na druhou stranu, generál Khalifa Haftar také bojuje s islamisty, ale není "přítelem" Vlády národní jednoty v Tripolisu.

Alžírská armáda provedla speciální operaci proti "poslední baště islamistů"
Během speciální operace proti islámským radikálům v severní části Alžírska bylo zničeno 14 teroristů, spojených s DAEŠ (organizace, jejíž činnost je v Rusku zakázána), informuje Associated Press.

Kromě přímých bojových střetů s islamisty byly během operace objeveny sklady zbraní a střeliva a došlo k zatýkání v různých částech okresu Bouira, 100 kilometrů od hlavního města.

Je třeba poznamenat, že operace je prováděna v oblasti, která je považována za "poslední baštu islamistů" v Alžírsku. Armáda má v úmyslu "skoncovat s kriminálními gangy a morem terorismu v zemi".

Spojené státy odsoudily další dva příznivce DAEŠ

Ve Wisconsinu a Virginii byli souběžně odsouzeni dva američtí občané za podporu DAEŠ, píše agentura Reuters.

U soudu státu Wisconsin byl odsouzen a dostal 10 let vězení 36-letý Joshua Van Haeften. Americký občan odešel do Turecka v roce 2014, snažil se přejít syrskou hranici a zapojit se do války na straně islamistů. Snažil se také pomoci vstoupit do DAEŠ jinému Američanovi, Leonu Davisovi, který byl odsouzen k 15 letům vězení v roce 2015.

Ve stejné době soud státu Virginie odsoudil 26-letého Harise Qamara Berku k 8,5 roku vězení. Qamar se přiznal k pokusu o vstup do DAEŠ a pořizování snímků ve Washingtonu pro "propagandistický videoklip" islamistů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

5 komentářů :

 1. USA a západ to má celé na svědomí !!

  OdpovědětVymazat
 2. Která "hlava" z USA, Francie, VB, či Itálie půjde před r Haagský soud, jako váleční zločinci za činy proti Libyi?
  Nebo se tam sejdou všichni?
  Nebo jim promineme ulynčování Kaddafiho, rozvrat Libye / jako dosud se nestalo za válečné činy, zabíjení civilistů v Afganistánu, Iráku, Ukrajině i jinde/?

  OdpovědětVymazat
 3. 19:26
  Bohužel jak to bylo doteď,těm kriplům to zase projde!!!!

  OdpovědětVymazat
 4. Smozřejmě jim to projde.USA se přece samy neoznačí
  za teroristy a válečné zločince.To mohou být jenom
  jiní.Třeba Srbové.Ti druzí,kteří byli ještě horší
  než Srbové,byli údajným soudem v Haagu osvobozeni.
  Jen je mi divné,že Holanďané se dopouští něčeho
  tak nečestného a zločinného.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podařilo se jim to pomocí západních presstitutek důkladně, vzbudit soucit s krvežíznivými Albánci a nábožensky nesnášenlivými Muslimy, zatímco bráškové Srbové bojovali za přežití naší kultury a osud Slovanů. Dokud byl naživu Tito, který držel ustašovce pod krkem a radikální muftí pod zámkem, tak byl klid. Stejně to mohlo dopadnout i v Československu, když by nestačili politici typu Mečiar, Kňažko a Vašáryová, tak by vzkřisili slovenské fašisty stejně jako banderovce na Ukrajině.

   Vymazat