Reklama

čtvrtek 2. února 2017

Byl jednou jeden Milda…


Yekta Uzunoglu
2. 2. 2017
Světlé oči, blond vlasy a jemně tvarovaný obličej, vždycky mi připomněl zralého malého prince Antoina Sant Exuperyho...
Nemám rád televizi, ale přesto jsem jako omámený sledoval jeho televizní vystoupení, když diskutoval, ve svém nitru mně štvalo, že nemluví jen on. Na položené otázky odpovídal rychleji než blesk a se silou blesku, jeho odpovědi měly ostrost břitvy z Damašku. Často jsem se s jeho názory neztotožnil, ale přesto mi každá jeho věta otevřela nový pohled na danou věc. Jeho myšlenky putovaly jako kometa a slova coby ocas komety dlouze sledovaly světlo jeho myšlenek… nestačilo se tak rychle ani proměnit do tvaru slov….. byl to Milda jinak Miloslav Ransorf. 
Znal jsem ho z obrazovek a pokaždé jsem si kladl otázku, co proboha tato bytost ještě dělá v Česku, proč není někde na Kubě nebo na jiném Karibikem ostrově, tam by mohl diktovat své myšlenky do diktafonu a ty po té poslat do světa, podobné záři komety….

Někdy po svém propuštění jsem se dověděl, že jeden z těch, kteří sloužili k mé perzekuci, to jest Ali Kemal Çinar, se s ním každý pátek pravidelně schází a Milda mu pomáhá s kontakty nejen v ČR. Nemohl jsem toto pochopit, o to více mně Milda zaměstnal také proto, že jsem sám sebe soudil, zda jsem toho zralého prince vnímal správně, jestli v tom případě je schizofrenní on nebo já.

Po letech jsme se setkali v jednom hypermarketu na okraji Prahy, téměř jsme stáli proti sobě, chtěl jsem ho obejít, otočil se na mně a zeptal se: "nejste Uzunoglu"? Tím začal náš rozhovor, pak pokračoval v restauraci poblíž hypermarketu a jsem si konečně oddychl, moje myšlenky létaly opět jako svobodný pták nad zemí.
Čas strávený s ním byl nejkrásnější tanec po parketě nejen společenských věd. Znal moje názory a já jeho, něžně jsme se respektovali, aniž bychom se v zásadních postojích dotkli jeden druhého…. někdy jsme v rozhovorech společně tancovali dlouhé hodiny.

V myšlenkách někdy společně jeli jsme do mého rodného města, které tak dobré znal, neb kdysi mladé "soudružce" Kurdce, která jako 25 letá europoslankyně z Německa seděla vedle něj v Bruselu, jakoby byla obdarována stvořitelem svým učitelem života až z Česka.

Někdy v záři roku 2015 se mi podařilo dostat do ČR náčelnici kurdských milic ze Sýrie, setkali jsme se tady s řadou ústavních činitelů a já si přál se sejit i s Mildou. Volal jsem mu a byl šťasten, jak malý velký princ, že jsem si na něj při té příležitosti vzpomněl, že pobyt naší náčelnice sleduje z tisku. Bylo to v době, kdy už nesl v sobě pro něj neúnosné rány jeho vlastních soudruhů. Během večeře na všechny ty zákeřné rány, byť na chvíli, zapomněl a opět byl to zářící malý - velký princ na Zemi, byla to snad po dlouhé době jeho šťastná chvíle, co by zato dal, kdyby se s ní mohl vrátit do Sýrie, do boje, kde by jim "jen" radil.

Když se stal obětí komplotu ve Švýcarsku, když jsem měl pocit, že není v zasedací síni své strany, kde je podroben k výslechu, či když nemusí odpovídat primitivním otázkám rádoby novinářů, volal jsem mu. Dlouze jsme mluvili, potřeboval otevřít své srdce, byl jsem rád, že jsem mu volal.

Pár dnů před tím, než nás opustil, jsem mu opět volal, jeho hlas zněl děsivě, nemohl se ani nadechnout, nemohl už ani dýchat …. Neodpustím si nikdy, že jsem v tu chvíli nepřekonal svůj prokletý kurdský morální kodex a neptal jsem se ho: "Mildo, kde jsi, počkej tam, jdu pro tebe!" a nejel jsem za ním, nevzal ho sebou a neodvezl ho někam hodně daleko z toho hnoje, který ho dusil ke smrti. To si nikdy nedopustím, už byť jen jako lékař. Neodpustím si svoje selhaní v zajetí feudálního kodexu Kurdů…..

A pak ta otřesná zpráva o jeho odchodu......

Na rozloučení s ním jsem neměl sílu, neměl jsem sílu na to, abych se klidně díval ty ksichty, které ho dohnaly ke smrti a upekli ho pozemském pekle.

Mnohobarevná růže, duše s mnoha vůněmi růží, uprostřed hnusného hnoje....
Jak se u Kurdů, které měl vždy ve svém srdci, říká: nejlepší růže vyrostou z nejsmradlavějších hnojů….. to přesně byl Milda Ransdorf. Kurdská moudrost, z níž vytrysklo toto přísloví, ale nepamatuje na to, že by ten hnůj nakonec udusil nádhernou pestrobarevnou duši, duši vůní všech růží. Takovou zrůdnost Kurdská modrost nezná.

42 komentářů :

 1. Krásný článek .... Děkuji.

  OdpovědětSmazat
 2. Ti dva mají kámoše na Pankráci.Vrána k vráně...

  OdpovědětSmazat
 3. Miloslav Ransdorf byl patrně jedním z lidí, kteří hledíce do dálek zapomínali koukat pod své nohy.
  Aby pak zakopávali o nastavené nohy. O ty hlavně.
  Zvláště nohy těch, které příliš zastiňovali svým intelektem a které až k osobní zášti vedl Ransdorfův světonázor.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ransdorf své myšlenky opíral a vycházel z daných zkušeností a ověřených historických faktů. S ním diskutovat a polemizovat bylo zřejmě velmi obtížné. Měl velký přehled, byl vzdělaný a inteligentní. Bohužel, dle mého názouru, kde pánbůh takovýmto lidem přidal, tak jim musel taky někde ubrat. Pan Ransdorf byl zřejmě v běžném životě veskrze naivní,důvěřivý, roztržitý a nepraktický člověk. Ale to už tito lidé jsou. M.Radikowski

   Smazat
  2. No právě jak někdo někoho zastiňuje svým intelektem, tak se proti němu okamžitě spojí všichni blbci, které si tím léčí své zapšklé mindráky. Skoro by se dalo parafrázovat "Blbci všech zemí, spojte se".

   Smazat
  3. Ty nohy mu nastavovala hlavně vlastní
   partaj,která je komunistická jenom dle
   názvu.Už dávno jsou stejní,jako ostatní
   partaje v parlamentu.
   Petr Majevský

   Smazat
 4. Z toho článku by měl jeden až slzy v očích. Když si vzpomenu, jak se Milda chodil jen podepsat na prezenční listinu v EP, aby nepřišel o peníze a pak jak zdrhal před těmi holandskými novináři.
  Jo, copak Milda, to byl zlatej člověk, budiž mu země lehká.
  p

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Viděl jsem ten rozhovor. Na místě Ransdorfa bych tomu kreténovi holandskýmu pořádně rozbil hubu, když mu strkal mikrofon do krku. Dovolil by si tohle někdo na Štětinu, popř. u nás Kalouska, Schwarzenberga...?

   Smazat
  2. Ale podstata té reportáže holandských novinářů byla pravdivá.
   p

   Smazat
  3. Nebyla - šlo o štvavou kampaň. Podle řádů Mylda nic neporušil, šlo o jasnou blamáž. Ale splnila asi účel - bláto zůstalo ak vidno ....

   Smazat
  4. 17:23 Aha, takže není pravda, že se podespal do prezenční listiny a pak odešel?
   p

   Smazat
  5. (EU) 7.2014: Miloslav Ransdorf Vlad. • před 2 měsíci
   Dobrý den, děkuji za dotaz, který není míněn ani ironicky, ani útočně. Přestože jsem se k incidentu s novinářem Staalem vyjádřil mnohokrát, udělám to i pro vás a pro jistotu popíšu krok za krokem, jak probíhal den:
   V neděli odpoledne 16. 6. jsem si doma připravil kufr s osobními věcmi a dokumenty na pracovní týden a vyjel do Bruselu. Po přespání na cestě jsem do parlamentu dorazil v pondělí 17. 6. ráno. Zaparkoval jsem jako vždy v garážích parlamentu (parkuji tam celý týden, v ulici, kde bydlím, nebývá volné místo) a s kufrem vyjel do své kanceláře, kde jsem si vybalil knihy a potřebné papíry. Zúčastnil jsem se konference, kterou organizovala Taťjana Ždanoka, což vyplývá i z dokumentů, které jsem přiložil k trestnímu oznámení. Po konferenci jsem vyřizoval agendu ve své kanceláři. Po skončení této práce po 18. hodině jsem si oblékl bundu, vzal si sebou kufr a při odchodu do bytu, který mám necelých deset minut pěšky od parlamentu, jsem se šel zapsat. Zdůrazňuji, že registr je otevřený do 22 hodin a je jedno, kdy se zapíšete. To redaktorovi ČT 1 potvrdila i mluvčí tiskového odboru EP Marjory van den Broeke. Vycházel jsem východem na Place Luxembourg, kde mne přepadl novinář z bulvární televize GeenStijl Tom Staal. Zprvu jsem vůbec nechápal, oč mu jde. Obtěžoval mne, nařkl z podvodu a lhal. Odmítl jsem se s ním na takové úrovni bavit, což jsem mu řekl. Nerespektoval to a stále mě obtěžoval, tak jsem odstrčil jeho mikrofon. Pronásledoval mě až do domu, ve kterém mám pronajatý byt. Staal porušil kodex novináře a neměl ani příslušnou akreditaci. A to je všechno, co vám můžu k tomu „vyvětrání s kufrem“ říct.

   Smazat
  6. P! Halo, kde seš?

   Smazat
  7. :-) Tak tahle je výborná. Ale ani ta o Smolíčkovi není špatné, ne?
   p

   Smazat
  8. Ve 13:16 předložil
   P
   svá fakta... :-)

   Smazat
 5. 16:11
  Ty prchej před vlastní zhovadilostí nejlíp do p...e a napořád,Blbsteine!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Copak? Řekl jsem snad něco, co není pravda?
   p

   Smazat
  2. 16:29
   Kvůli tomu že to vyblila ta žumpa jménem Čt je to pravda????
   Ty budeš náramnej myslitel!!!!

   Smazat
  3. Tohle byla akce holandské televize, čt to jen převzala, ty mysliteli!!!

   Smazat
  4. 19:44
   Čt převezme kdejakouu dehonestující sračku ty jantare!!!!!
   Ovšem nesmí se to týkat Onany,Hitlery,Krvavý Madle a ussackejch operací TRVALÁ OKUPACE!!!!!

   Smazat
  5. To nebyla dehonestující sračka, to byla holá pravda natočená televizní kamerou, ty jantare!!!

   Smazat
 6. najhoršie je byť bezmocným k moci -

  OdpovědětSmazat
 7. Opakuji "Blbci všech zemí spojte se"!

  OdpovědětSmazat
 8. Kdo platí ty dluhy,co Milda nasekal? Jeho manželka neměla ani na Mildův pohřeb.V TV plakala,že všechny peníze dával soudruhům.Čest jeho štědrosti

  OdpovědětSmazat
 9. 18:20
  A proč tě nezajímá kdo bude platit dluhy po tobě,Mozkomore?

  OdpovědětSmazat
 10. Myslím, že to už všichni blbci toho "nejcivilizovanějšího a nejdokonalejšího" transatlantického světa dávno udělali: viděli jsme to a vidíme to v útocích na Zemana, na Putina, nyní na Trumpa a na vše, co by mohlo jen trochu posloužit k pozitivnímu vývoji ve světě. Tito "spojení blbci" jsou i ideology a hlasateli EU nacismu - deklarace o jejich povolání Prozřetelností stát se Vůdci a vládci nad Zemí a nebem. Nevím, zda je to jen na blahopřání či již na blahořečení slabých duchem.

  OdpovědětSmazat
 11. Všichni na celičkém světě se spikli proti slavnýmu Mildovi. Holandští novináři, čeští novináři, vlastní strana, švýcarská banka, švýcarská policie, obchodníci s uměním, lidi co mu skákali pod auto, byl vyslán za trest proti své vůli do Bruselu kde musel živořit za směšnou almužnu 1/2 milionu měsíčně. Prostě celovesmírné spiknutí proti velduchovi.

  Víte co? Jděte se s tím vaším slavným Mílou už vysrat.

  OdpovědětSmazat
 12. Podle mě po Mildovi nejvíc pláčou jeho věřitelé...

  OdpovědětSmazat
 13. Pánové, jste chudáci. Neurážím, konstatuji fakt. Nedokážete pochopit věci v širší souvislosti. Škoda. Ala i tací musí být. Jen kdyby jich nebylo tolik.

  OdpovědětSmazat
 14. Ach jo...Tady se míchá víc věcí dohromady. Že byl komunista byla jeho věc, jeho přesvědčení. Fakt je ten, že byl nesmírně inteligentní a sečtělý. Vždyť jen kolika jazyky mluvil. Takže tady od některých diskutujících , kteří znají jen uzený vepřový jazyk s bramborovou kaší není kritika na místě. No a z té jeho inteligence pramení jeho osobní problémy. Což je z psychologického hlediska u jemu podobných lidí běžné. Prostě žil v jiných dimenzích a pro praktický život v podstatě nepoužitelný. K jeho dluhům se vyjadřovat nemůžu, výpisy z bank jsem neviděl. Fakt je ten, opakuji, že ať byl nebo nebyl komunista tak znalostmi by strčil do kapsy tři čvrtě naší sněmovny. Jak to bylo s tím novinářem nevím. Zvláštní jak se do toho různí ,,komunistobíjci" obuli, aniž by jim vadila docházka našich zákonodárců. Tak já bych jej už nechal.

  OdpovědětSmazat
 15. Zajímavá diskuze,samý anonym-nýmand(nikdo)... Nýmand diskutuje s nýmandem,nikdo pořádně neví,kdo je kdo,ale mele se tu a mele...Shrnu mou myšlenku,Vy chudí duchem a posedlí strachem ze své vlastní identity,bijte se tu dál a buďte dál nýmandi,v podstatě jste obrazem našeho skomírajícího národa s rozkradenou zemí a přizdisráčským projevem.Je mi Vás líto. s pozdravem Jan.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty jseš dobrým obrazem. Negativistického zoufalce a frustráta za kterým zůstává jenom smrad.
   Náš národ neskomírá a naše skvělá země není rozkradená. Je zde krásně a dobře, stačí jen nebýt úplný debil a lenoch a trochu pro to něco udělat.
   O tvoji lítost nikdo nestojí, k politování jsi leda ty.

   Smazat
 16. Ti kteří chápou člověka jako takového, váží si jeho znalosti a jeho upřimnosti si budou vždy váži pana Ransdorfa. Nemusí sním souhlasit, ale jenom uznat jeho velikost. Ubožákům bude jeho velikost vždy trnem v oku. Kež by strana která se snažila o zmněnu v myšlení a rovnoprávnost lidí mněla více takových lidí jako byl p Ransdorf. Čest jeho památce.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 17. Je velmi trapné nad Ransdorfem ronit slzy. Když žil, tak se pomoci nedočkal. Chtěl lidem pomáhat, oni si však jeho pomoc nezasloužili. To je vidět z mnohých příspěvků tady. I jeho nešťastné smrti se snaží chytráci otočit proti jeho straně, když už mu musejí přiznat vzdělání a pracovitost. Poslední kopnutí zažil od Sobotky a Zaorálka, kteří lidsky selhali. Zvláště socani by se za ty svoje lídry měli stydět. Ransdorf se žádného ocenění nedočká. Milovaný Zeman vyznamená Churchilla, psychopata Wonku, žvanila Bělohradského a přeběhlíka Kellera a Duku. Vdovu po Ransdorfovi žoviálně přehlédne. Ransdorf svým nerozumem především ublížil své ženě a dceři. Ranil také svou matku, pro kterou muselo být strašné být na pohřbu svého syna. Už ho nechte na pokoji, nepomůžete mu.

  OdpovědětSmazat
 18. 19:45 Vy patříte k té sortě lidí, kteří pokud by svět byl šachovnici, tak vidí pouze černá pole. A patrně takový budete do konce života. Má to co dělat s Vaši psyché. Patrně máte nějaký úraz /psychický/ z dětství. Běžte se léčit.

  OdpovědětSmazat
 19. Díky za krásnou vzpomínku na velmi vzdělaného, chytrého, velké úcty hodného a poctivého Člověka.

  OdpovědětSmazat
 20. Velmi by mě zajímal názor Ransdorfa na hlasování jeho kolegů v parlamentu ČR o změně ústavy, zejména zdržení se hlasování místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše. Změna Ústavy ČR totiž dovolí, že budeme okupování NATO, její jednotky se budou volně pohybovat po republice, mohou mít základny, naši vojáci budou vehnání do války proti Rusku na rozkaz NATO, a to vše bez svolení parlamentu. TV a tisk o tom pomlčeli podobně, jako Halo noviny. Ani řádek se po hlasování neobjevil. A proč? KSČM iniciovala petici za vystoupení z NATO a její místopředseda, teoretik strany, se v parlamentu zdržel hlasování, když většina klubu hlasovala proti změně ústavy.Tím Dolejš postavil celou petici vzhůru nohama. Pán Dolejš by měl mít aspoň tolik cti, aby složil po té ostudě funkci. Vedení, v čele s Filipem ani ÚV nemá odvahu za spoustu vážných "přešlapů" odvolat toho funkcionáře, kterého zjevně se stranou nic nespojuje, než kariera. Hlasoval by Ransdorf takto ostudně ? Překvapil i Okamura, který hlasoval za změnu ´ústavy. K čemu svolává všechny protesty?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O změně ústavy se ještě tuším nehlasovalo, bylo to jen o jejím zařazení na zasedání sněmovny - teprve to přijde a je potřeba 3/5 většina

   Smazat
  2. Aspoň každej vidí, co je ten japončík zač...

   Smazat
 21. Prosim o omluvu (13,59¨) Ve větě " Tv a tisk pomlčeli" má být "y". Děkuji

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.